Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: S trešnje na krivulja  (Posjeta: 19407 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline jurica

Odg: S trešnje na krivulja
« Odgovori #15 : 03-03-2015, 21:27:14 »
Pa bi trebalo počet bor prihranjivat. Sad ne bi htio otvarat nikakvu debate o prihranjivanju, samo savjet iz iskustva onih koji imaju borove.
Imam Plantellu 100% organic mikro-pelete i obično tekuće gnojivo.
Koje od to dvoje da upotrebljavam za bor?
Ja stavim dva puta u sezoni paletirani kokošji i svakih 15 dana Kristalon.

Offline Helio

Odg: S trešnje na krivulja
« Odgovori #16 : 04-03-2015, 11:42:55 »
A koji Kristalon,mislin na pituru.

Offline jurica

Odg: S trešnje na krivulja
« Odgovori #17 : 04-03-2015, 12:56:13 »
A koji Kristalon,mislin na pituru.
3. 4. i 5. mjesec zeleni  poslije do 9. mjeseca crveni
Ja prije nego pognojim kristalonom dobro zalijem drva , iz opreza da ih ne spalim gnojivom i kristalon stavljam u količinama koje propisuje proizvođač.
Mogu ti reći da sa nijednim drugim gnojivom mi drva nisu tako dobro izgledala kao sa njim .

Offline Helio

Odg: S trešnje na krivulja
« Odgovori #18 : 05-03-2015, 18:05:20 »
Nisu ni piture šta su bile,pita zeleni i dobija zelenu kutiju,ali je to u biti
 Plavi Label 19-6-20 3Mg 7SO4.
 

Offline Helio

Odg: S trešnje na krivulja
« Odgovori #19 : 22-05-2015, 20:18:10 »
Kad netko samo čita i traži odgovore, u većini tema nakon traženja pomoći i prvih savjeta nema dodatnih postova i povratne info pa ostaje pitanje , a šta je bilo poslije?
Mugo nije bog zna šta, ali je mene privuka ovaj muvment u desno i ima grančica uz deblo,pa bi i moglo bit šta od njega . Ima ona izreka da svi od nekud moramo početi, a još gore je kad moraš počet još jedanput.
Uz zahvalu Don Quijote-u, Jurici (Igoru) i Mariji na savjetima evo:



PS trešnje su valjda povukle lošu karmu,nisu se uvatile, uz ogradu da ja tu nisam sudjelova u sadnji

Offline zen

Odg: S trešnje na krivulja
« Odgovori #20 : 22-05-2015, 21:42:26 »
Pozdrav Helio, borić izgleda dosta mlado što neznači da je loš materijal za učiti. Ono što se da vidjeti sa slike da su mu donje grane jako daleko otišle od linije debla to je mali problem jer će puno vremena proći da se dobiju povratni pupovi. Za početak počisti površinu supstrata kako bi se jasnije vidio nebari, zatim počupkaj stare iglice kako bi se bolje vidjele grane i pokret debla koji te zainteresirao, onda pukni par slika iz četri različite pozicije i postavi ih na forum u ovaj post...

P.S.

Kada ćeš čupkati stare iglice vodi računa da ih čupaš u smjeru rasta, a ako ti je lakše možeš ih i porezati s oštrim škarama...

Offline Helio

Odg: S trešnje na krivulja
« Odgovori #21 : 22-05-2015, 22:28:16 »
Pozdrav Helio, borić izgleda dosta mlado što neznači da je loš materijal za učiti. Ono što se da vidjeti sa slike da su mu donje grane jako daleko otišle od linije debla to je mali problem jer će puno vremena proći da se dobiju povratni pupovi. Za početak počisti površinu supstrata kako bi se jasnije vidio nebari, zatim počupkaj stare iglice kako bi se bolje vidjele grane i pokret debla koji te zainteresirao, onda pukni par slika iz četri različite pozicije i postavi ih na forum u ovaj post...

P.S.

Kada ćeš čupkati stare iglice vodi računa da ih čupaš u smjeru rasta, a ako ti je lakše možeš ih i porezati s oštrim škarama...

Pozdrav Zen,

Moja greška i moja isprika, ako sam na tebe ostavio dojam kao evo mene s mojim bonsaijem.
Ovo jest mlado stablo i to je jedino s čime se slažem. A sad dalje:
Znam sigurno da se na ovom stablu neću učit i da ga nikad neću oblikovat u polukaskadu.
Ovo stablo je presadjeno prije malo vise od tri mjeseca i nikakvog prčanja i čiščenja oko korijena više nema. A ako bolje i pogledaš vidi se na dnu baze lijevo di prvi korijen ulazi u zemlju.
Donjim granama je funkcija da debljaju stablo i poslije toga odlaze u prošlost.
Šta se tiče iglica, prvo ovo je stablo tek presadjeno i u početku razvoja,zato ne dolazi u obzir
nikakvo čupkanje ni rezanje slijedećih par godina.
Drugo ovo je mugo i na mugu se nikad ne čupkaju stare iglice jer upravo izmedju njih se razvijaju pupovi za povratno pupanje. Ako ih skineš jako si umanjio šanse za to.
One na mugu stoje i do pet godina za razliku od drugih borova kod kojih moraš čupkat da bi dobio povratne pupove.



Offline zen

Odg: S trešnje na krivulja
« Odgovori #22 : 22-05-2015, 23:01:22 »
Nisam skužio zašto si stavio slike? Ako ćeš ostavljati one dole dvije grane za koju godinu ćeš dobiti jedno ružno zadebljanje. Točno je da iglice na Mugu treba sačuvat zbog boljeg rasta pogotovo kad je drvo u treningu. Nisam znao da je drvo presađeno. Kad obično na mugu režeš izboje?

Offline Helio

Odg: S trešnje na krivulja
« Odgovori #23 : 22-05-2015, 23:13:45 »
Nisam skužio zašto si stavio slike? Ako ćeš ostavljati one dole dvije grane za koju godinu ćeš dobiti jedno ružno zadebljanje. Točno je da iglice na Mugu treba sačuvat zbog boljeg rasta pogotovo kad je drvo u treningu. Nisam znao da je drvo presađeno. Kad obično na mugu režeš izboje?

Slike su zato da ne ispadne, evo tražio savjet pa nestao, da ljude koji odgovaraju ne obeshrabrim u tome i da ne misle da su gubili vrijeme.
Donje grane će otić na vrijeme prije toga,sad bi rezanje bilo riskantno,previše za bor u jednoj sezoni.
Izboji kad se potpuno otvore i dužina iglica bude ista kao na prošlogodišnjem rastu i tad su već i očvrsnule.Najranije tad. Ne radim po datumu nego kad vidim ovo prije opisano i nije žurba mugo ionako baca izboje samo jedanput u sezoni.

Offline zen

Odg: S trešnje na krivulja
« Odgovori #24 : 22-05-2015, 23:20:38 »
Da, uredu... samo ja nisam čitao od početka i nisam u toku. Kad ćeš skidati svjećice budeš radio to sve odjednom i koliko ćeš ostaviti od novog izboja?

Offline Helio

Odg: S trešnje na krivulja
« Odgovori #25 : 22-05-2015, 23:30:23 »
Da, uredu... samo ja nisam čitao od početka i nisam u toku. Kad ćeš skidati svjećice budeš radio to sve odjednom i koliko ćeš ostaviti od novog izboja?
Ostaviš 1-2mm i poželjno je da ostane bar jedan par iglica. A sve odjednom, ovisi u kojoj si fazi razvoja stabla,možda samo u završnoj fazi da ne raste puno dalje. To jako slabi stablo i radiš na granama di ti treba povratno pupanje.

Offline zen

Odg: S trešnje na krivulja
« Odgovori #26 : 22-05-2015, 23:35:27 »
Čini se lako... Nego, šta si planirao sa mugićem? Kak bude izgledao?

Offline Helio

Odg: S trešnje na krivulja
« Odgovori #27 : 22-05-2015, 23:42:13 »
Čini se lako... Nego, šta si planirao sa mugićem? Kak bude izgledao?
Za sad samo voda i prehrana. Već će mi on usput reć kako bi htio izgledat.
Ma mislim da je sa Mugom najveća greška startat s nekim odredjenim stilom u glavi.
Oni nekako guraju po svom samo ga treba usmjerit. Znam da sigurno neće bit kaskada,polukaskada i s burom sjeb..

Offline zen

Odg: S trešnje na krivulja
« Odgovori #28 : 22-05-2015, 23:44:55 »
Imaš pravo, ima vremena.. ne treba se još opterećivati formama!

Offline Helio

Odg: S trešnje na krivulja
« Odgovori #29 : 03-07-2015, 09:40:45 »
Jedan ko nijedan, a i za prezalak iz faze čačkalica u fazu štapića za ražnjiće.

Mislim da oba imaju atribute da uz vrijeme i tehnike postanu dobar bonsai,ostaje samo pitanje
hoću li ih ja znat odvest do toga.
Ovi kristalon radi odlično četinarima, testirano na par ukrasnih pačempresa i par sadnica muga .poprimaju vidljivo zeleniju nijansu i prirast. Jurice  :likee: