Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Kako živi drvo na kamenu?  (Posjeta: 8745 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alexhor

Kako živi drvo na kamenu?
« : 22-04-2015, 22:38:09 »
Već par dana istražujem sadnju na kamen. Dakle ne ono s korijenjem preko kamena nego baš kad je drvo posađeno na komad kamene stijene (ne na ploču)  koja glumi neku liticu ili slično. I vidim da u rupe učvršćuju  alke da bi za njih pričvrstili žicu, onda podlogu premažu onom mješavinom gline (keto ili slično, manje bitno), pa postave i učvrste biljku i bez supstrata jednostavno sve iznad korijenja opet premažu "glinom" na koju naravno ide mahovina.

Ono što mi nije jasno kako to drvo živi na taj način, kako se to zalijeva, kamo se razvija korijenje, što je s toliko potrebnim kisikom za korijenje? Ovo mazanje preko korijenja je u totalnoj suprotnosti s modernim prozračnim supstratima s visokim stupnjem propusnosti. Ima li netko kakva saznanje kako se takvo drvo zalijeva tj. ima li ta glina neka svojstva upijanja vlage?  kako se prihranjuje?

Offline brko

Odg: Kako živi drvo na kamenu?
« Odgovori #1 : 22-04-2015, 23:28:57 »
  -probao sam i to tj nešto slićno,prvo sam napravio par konusnih rupa tj udubljenja u koja sam olovom zalio  al žicu da mogu drvo privezati onda sam par udubljenja proširio i tu je išla moja ćuvena mješavina zemlje.
zemlju za premazivanje sam koristio žutu ilovaću pomješanu sa smrvljenom suhom mahovinom pa onda još malo gore mahovine i zemlje i nato sve jastućasta mahovina i samo prskaj ,mahovina jako lijepo drži vodu a zalijevo sam sa bocom u koju je bila uvućena krpa i onda je polako pretakala vodu i jednom nisam dobro namjestio bocu a ni me bilo skoro tri dana i ode moja pirakanta papa..skoro 4 godine je tako živjela i taman sam se poćeo veseliti uspijehu kad odeeee.
  žutu ilovaću sam žlicom nastrugo ko bundeve za bućnicu i nakvasio ,dodo malo pijeska i mahovine i to jebilo super bar meni .na ideju sam došo kad sam se sjetio kako smo kao djeca strugali tu istu ilovaču za podmazivanje soba.
  i mogu ti reći da ponovo razmišljam o tom pokušaju ,samo mi se kamen raspo pri obradi tj dio njega a drugi takog oblika nisam još pronašao ,kad kod nas nema kamena .ak sam ti pomogo eto ,ak sam piso ni s vezu ni bez veze ne zamjeri ,samo ti kažem ilovaća je puno bolja od gline a ako imaš blizu neku ciglanu tamo ima i ilovaće :smile:.

Offline alexhor

Odg: Kako živi drvo na kamenu?
« Odgovori #2 : 22-04-2015, 23:49:55 »
Dobro je to brko ali si u udubinu nešto stavio. A treba li kakva rupa kroz koju možeš zalijevati svoju "mješavinu zemlje"?

Offline DonQuijote

Odg: Kako živi drvo na kamenu?
« Odgovori #3 : 23-04-2015, 07:19:43 »
Postoje dva načina, jedan je da u kamenu postoji sakrivena rupa u kojoj je supstrat, tu je sve jasno.
Drugi način, je kada je korjenje preko kamena.
To se radi tako da staviš drvo na vrh kamena i sve prekriješ supstratom, iduće godine spustiš razinu supstrata pa se korijen izdužuje prema dolje, onda iduće opet spustiš razinu a korijen se svake godine sve više izdužuje dok ne bude dug kao čitav kamen na koji si stavio drvo.
Za to vrijeme korijen oblikuješ, pričvršćuješ za kamen i formiraš mu smjer, postupaš slično kao  sa granama.
Na kraju ostaje samo nekoliko vodilica korijena a prava korijenova fina mreža se razvije u plitkoj posudi  u kojoj je kamen. Tada makneš sav višak supstrata i voala, imaš drvo na kamenu.

Offline alexhor

Odg: Kako živi drvo na kamenu?
« Odgovori #4 : 23-04-2015, 08:01:00 »
Don, taj sam dio skontao. Ali to je ono što se zove root-over-rock, ali me zanima on rock, kad nemaš udubinu za supstrat.
Evo primjera. Ovdje nema supstrata, samo "mock".

http://youtu.be/G2HVWP6p_VA

Offline brko

Odg: Kako živi drvo na kamenu?
« Odgovori #5 : 23-04-2015, 09:04:51 »
Dobro je to brko ali si u udubinu nešto stavio. A treba li kakva rupa kroz koju možeš zalijevati svoju "mješavinu zemlje"?

  -obavezno ti treba kanalić za zalivanje,njega možeš ispuniti šljunkom kao drenažu a gore odakle ćeš zaljevati ovisi od inspiracije ,može biti kamenćić koji se miće ili granćica koja glumi staro drvo ,a zaljevaš bocom od pola litre ,izbušiš malu rupic na ćepu i na dnu boce da nije veća od milimetra ova na dnu i voda ti polako ide ko kap na kapi kad makneš bocu uživaš ,zato bocu metneš noću kad niko nevidi.
 e sad ovaj snimak što si poslo vidiš da ima i treseta a ćini se i malo supstrata ,gnoji ga sigurno samo tekućim gnojivom i malo filijarno i vidio si da je mahovinu dobro utisnuo u taj kolaćić em drži sve na vrpi em ona kad se jednom primi teško se skida ,a te jastućaste mahovine imaš po ogradama i ravnim krovovima koliko oćeš a i nesmeta joj ni pola dana na suncu samo ju moraš vlažiti i bude prekrasna,ja sam ju naselio na taj naćin ispod lipe i neskidam ju nikom za ljubav baš idu zajedno.
  a mogu ti reči da je taj lik tog mokrog supstrata umjesio dosta ,ja sam ribić i znam koliko ima u onakoj kugli a on ih je utisnuo bar 5-6 kom a to ti je više od litre ,e sad na kraju vidiš kako pušta vodu lagano se cjedi iz posude ,no filozof nije prikazo kako :frown:,a i ćini mi se da taj kamen jako dobro drži vodu pa zato puni posudu vodom ,onaj sistem ko kad vlaga na starm kućama probija iz zidova,toti je dokaz da voda može gore i sama,eto to sve nemora biti toćno no ako napraviš nekoliko experimenata vidjet ćeš da šljaka :smile:.

Offline alexhor

Odg: Kako živi drvo na kamenu?
« Odgovori #6 : 23-04-2015, 09:26:58 »
Hmmm, brko, ovo s poroznim kamenom je zanimljivo, nije mi palo na pamet da se vlaga kapilarno penje, samo mora biti takav kamen, onaj dravski nije dobar :)

Offline jurica

Odg: Kako živi drvo na kamenu?
« Odgovori #7 : 23-04-2015, 10:57:42 »
Aleks , misliš nešto slično ko što je kod mene doma posađen jedan Orijentalis na kamen?
Ako je to to , ja sam najprije probušio kamen na par mjesta da bi mogao učvrstiti drvo. nakon toga sam postavio drvo u poziciju i učvrstio.
Nakon fiksiranja drva ilovačom sam u krug napravio kao zidić a tu recimo "posudu" koju sam tako dobio ispunio supstratom. Po vrhu supstrata sam stavio tanki sloj treseta, na treset i glinu -ilovaču sam postavio mahovinu da prilikom zalijevanja sve ne isperem. Evo već treću godinu sve funkcionira bez većih problema.
Jedino mi Kosovi na proljeće dižu živac jer mi u principu razbacaju svu mahovinu pa je neprestano moram vraćt gore , ali i za to ima lijeka. :numchuks:

Offline alexhor

Odg: Kako živi drvo na kamenu?
« Odgovori #8 : 23-04-2015, 12:06:02 »
Ma da to, s "umjetnom posudom i zidićem" mi je jasno i to ima logike jer imaš posudu i imaš nekakav supstrat. Ovaj u videu je postavio drvo na gotovo okomitu stjenku kamena (pogledaj), dakle ne može baš napraviti neki zidić. Pa čak da i može (vjerojatno bi mi početnici tražili vodoravniju površinu) on je preko korijenja gotovo okomito sve premazao tom ljepljivom ilovačom, dakle potpuno je zatvorio korijenje, a mahovina, jasno, drži ilovaču "na kupu" i štiti od suše.
Meni samo hortikulturalno nije jasno kako čitava stvar s preživljavanjem funkcionira. Ovakva postava vjerojatno zahtijeva učestalo vlaženje da se ta ilovača nikad ne isuši nego uvijek bude vlažna.
Sad filozofiram oko toga, ali nisam nigdje izguglao da netko objasni čisti princip od čega biljka živi u takvoj instalaciji.
Za sad mi je prihvatljivo da ako je ilovača miješana s tresetom ili sphagnumom da onda kroz to može prilikom zalijevanja nešto proći ispod tog ilovastog pokrova, ili ono što je reako brko, ako ja kamen porozan i on može kapilarno distribuirati vlagu od kiše, zalijevanja ili ako stoji u posudi s vodom pa vlaga dolazi od ispod (kao vlažni zid s kojim imamo problema po kućama).
Evo u prilogu još jednog videa gdje radi "repotting" (kad nema drugog naziva) buxusa na kamenu. Vidi se da nema supstrata nego je drvo živjelo u toj ilovači (on ga sove "muck" a ponekad i "mud" (blato)).  On skida sloj tog starog pokrova o onda novim ponovo maže preko korijenja i to izgleda funkcionira. Vjerojatno je stvar u materijalu i pripremi tog blata da bude ljepljivo ali da propušta vlagu te da korijenje nekako ipak ide kroz njega.
Moram to isprobati na nekakvoj maloj biljčici iz šume. :zamisljen:

http://youtu.be/t1X6TtarOrE

Offline brko

Odg: Kako živi drvo na kamenu?
« Odgovori #9 : 23-04-2015, 13:56:09 »
  Alexor,nemoj se ustrućavati primjeniti sve ovo što si prikupio informacija ,experimentiraj em je interesantno em će i drugi poućeni tvojim iskustvom lakše donijeti odluku da se prihvate tako nećeg.  Osim toga dobro nastrugana ilovaća dugo drži vlagu ,još ako joj dodaš treseta i sitnog floreoflora za armaturu i prozraćnost bit će sam tako.
  Dok su kod nas zidali kuće i kućare po salašima uvijek se tražila zemlja i da je ilovasta i da ima malo pijeska a vezivo je bilo pljeva od žita i trajala zdanja desetljećima.
Doduše ilovaća treba preko noći da se dobro raskvasi a da nebude mulj i bit će sve ok što se tiće samih radova jako je zahvalna,tako da mislim da nećeš imati problema.
  Ako se odlućiš za okomitu verziju savjetujem ti kad budeš radio stavi drvo ili alkaten od četvrt cola skoro na četiri petine po visini i kad završiš izvadiš cijev i tu sipaš ili šljunak ili još bolje perlit i tuda možeš  i zaljevati ,eto ako uspiješ bit će mi jako drago...

Offline brko

Odg: Kako živi drvo na kamenu?
« Odgovori #10 : 23-04-2015, 22:19:58 »
  -alexor ,imaš ovdje pa pogledaj smjesu-Creating a Large Rock Planting-pogledaj si ja neznam prebaciti :ashamed:.

Offline Adrian

Odg: Kako živi drvo na kamenu?
« Odgovori #11 : 24-04-2015, 09:04:37 »
Mali doprinos ovoj temi. Prvi pokušaj koji je još uvijek živ. :yupi: