Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Drvca iz rasadnika  (Posjeta: 44393 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline rerom

Drvca iz rasadnika
« : 23-05-2015, 07:41:42 »
Što učiniti u situaciji kada se u rasadniku naleti na kakvo potencijalno zanimljivo drvo koje bi jednog dana moglo postati bonsai? Kupiti i odmah presaditi, bez obzira na godišnje doba, ili...?
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline Adrian

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #1 : 23-05-2015, 09:08:51 »
1.  Kupiti i čekati.
2.  Gledati ga sa svih strana i razmišljati.
3.  Pred kraj vegetacije dovršiti razmišljanje i prikratiti par nepotrebnih grana.
4.  U proljeće oprezno skinuti dio zemlje, pregeldati stanje korijenja, nešto prikratiti, kraće i mlađe ostaviti i presaditi.

Offline Marija

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #2 : 23-05-2015, 20:38:45 »
PO mogućnosti te kupovati ako je četinar, jer je šansa da ga početnik ubije 120%.  :grol:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Adrian

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #3 : 24-05-2015, 10:07:54 »
PO mogućnosti te kupovati ako je četinar, jer je šansa da ga početnik ubije 120%.  :grol:
da ga ubije bonsaista 70 %, majstor 30 %...... je grdi su za početnike. Ubio sam ja i četinare iz rasadnika u početku.

Offline Helio

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #4 : 25-05-2015, 13:59:58 »
Ja naletio danas-Acer palm. Evo ga iz kantuna rasadnika. Originalna cijena 671kn ko zna od kad
Skinite zadnju znamenku i onda udrite 50% i eto cijene. Jedna Carmona duplo vise košta.
Ajmo sad na praksu. Ja sam ovo zamislio kao interaktivnu temu pa da se nešto nauči .
Ako ste za ,pogotovo iskusniji članovi predlažite korake koje bi vi napravili,a ja ću nakon par dana kad svi daju prijedloge to obavit,mislim prljavi dio posla. Šta imamo: posudu koju ja mogu obuhvatiti prstima jedne ruke,nebari samo s jedne strane, to su lošije strane. Evo slika


Offline jurica

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #5 : 25-05-2015, 15:40:00 »
Reži ga odmah 2-3 cm iznad te prve grane .

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #6 : 25-05-2015, 15:48:07 »
Ako želiš od njega raditi bonsai onda bez grižnje savjesti reži kako ti kaže Jurica,i do kraja godine puštaj da slobodno raste. :woodworks:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Helio

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #7 : 25-05-2015, 16:03:24 »
Ako želiš od njega raditi bonsai onda bez grižnje savjesti reži kako ti kaže Jurica,i do kraja godine puštaj da slobodno raste. :woodworks:

Da,da bonsai,zato smo tu.
Mene najviše muči pitarić, ali kao što sam rekao, slušat ću većinu.

Još nešto? Prehrana,presadnja,supstrat....slušam.

Offline Helio

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #8 : 25-05-2015, 16:06:46 »
Reži ga odmah 2-3 cm iznad te prve grane .

Margotiranje, da bude materijala za popravke nebarija ?

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #9 : 25-05-2015, 16:32:06 »
Možeš margotirati ako imaš iskustva sa time.Presadnja na proljeće u moderni supstrat.Prihrana kao i druga drvca.Imaš sve objašnjeno pod temom prihranjivanje.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Helio

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #10 : 25-05-2015, 16:47:10 »
Ma kužim ja prehranjivanje i ostalo. Ja bi da ova tema izgleda kao step by step za početnike.
Primjeri sa slikama i ostalo i savjetima od ljudi koji znaju i šta bi oni sve napravili sa ovim drvcem da ga razviju u bonsai

Offline rerom

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #11 : 25-05-2015, 17:04:11 »
Ovdje vidim jednu kontradikciju, naime Adrian savjetuje prikračivanje grana krajem vegetacije,  dok se kasnije savjetuje da se javor sa fotografije reže odmah?
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline Helio

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #12 : 25-05-2015, 17:21:32 »
Ovdje vidim jednu kontradikciju, naime Adrian savjetuje prikračivanje grana krajem vegetacije,  dok se kasnije savjetuje da se javor sa fotografije reže odmah?

E to ja i pokušavam s ovom temom, upravo da se izbjegnu ove zbunjoze za ljude koje počinju.
Pa sad ako uspije, da ljudi tu savjetuju šta i zašto nešto učinit.

Ja znam neke stvari o bonsaiu, ali ne sve, npr ja sam ovog htio posjeć još u dućanu .
I još posuda kipi samo šta ne pukne od korijenja,hitno treba presadnju i po meni bi već bio u floreporu.
Ali ja ću ovog po uputama i pravilima,ako članovi tu budu imali volje suradjivat.

Offline jurica

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #13 : 25-05-2015, 17:30:57 »
Da i druga stvar nadam se da ga ne držiš u stanu !!!!

Offline Helio

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #14 : 25-05-2015, 17:41:30 »
Da i druga stvar nadam se da ga ne držiš u stanu !!!!

Kraj televizije  :happy2:

PS Malo je livalo vanka, za slikat ga na poziciji.