Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Drvca iz rasadnika  (Posjeta: 44387 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline jurica

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #15 : 25-05-2015, 20:54:36 »
Ovdje vidim jednu kontradikciju, naime Adrian savjetuje prikračivanje grana krajem vegetacije,  dok se kasnije savjetuje da se javor sa fotografije reže odmah?
To ti samo govori da ima više pristupa i načina da se stvori bonsai drvce , nema tu neke šeme ili čarobnog štapića i hop evo ga bonsai.
Ovdje možeš dobiti savjet , a na tebi je da odlučiš što , kako i kada naravno uz neko predznanje iz hortikulture.
Bit će i gubitaka ali ja kažem da i kad izgubiš drvo nešto si naučio i to nećeš više ponoviti.

Offline jurica

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #16 : 25-05-2015, 21:08:04 »
Reži ga odmah 2-3 cm iznad te prve grane .

Margotiranje, da bude materijala za popravke nebarija ?
Da može i margotiranje ali onda nešto više i to odmah što prije.
Kažem ja bi ga rezao (crvene crte) i očekivao povratne pupove na mjestima koje sam zaokružio plavom bojom , onda slobodan rast do kraja vegetacijske sezone. Onda opet odluka di i što rezat.
Nabari nebi nadocjepljivao već za par godina opet margotirao da ga dobijem ako je loš (a kakav je neznaš dok ga ne raskopaš).
Poslikat ću jedan svoj Japanski javor koji dam dobio margotom prije nekih 6-7 god pa ću ovdje stavit slike da se vidi što je došlo od jedne ravne grane, naravnotreba još puno radit na njemu ali za kojih 10 god bit će to po meni zanimljivo malo drvce.

Offline jurica

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #17 : 25-05-2015, 21:16:43 »
Evo našao sam sliku od zimus , neki dan je na njemu napravljena defolijacija pa ću ga slikat i postavit.

Offline alexhor

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #18 : 25-05-2015, 21:24:30 »
Ono što ti se čini kao kontradikcija, zapravo to nije.
1. Adrian ti je dao dobar savjet, jer je to bilo prije nego si objavio slike. Na neviđeno si dobio standardni savjet. Kupljeno drvo usred vegetacije je uvijek sigurnije ne dirati do onda kad je vrijeme za to.
2. Nakon što si objavio fotku situacija se malo mijenja jer je ovo drvo prilično visoko pa ovdje opet imaš izbor, jer možeš odlučiti i odrezati iznad one prve grane, dobit ćeš dobar pokret debla.
Opcije znače sljedeće:
Ako NE odrežeš:
- drvo će bolje debljati zbog veće lisne mase, nego da je odrezano
- s obzirom da je u posudi niti to debljanje neće biti bogzna što
- siguran si da će bolje pretrpjeti rezanje u proljeće nakon mirovanja
Ako odrežeš:
- deblo će ostati tu gdje je i takvo kakvo je, doći će do zastoja
- šok za drvo je popriličan jer se radi o uklanjanju 80-90% lisne mase
- preusmjerit ćeš energiju u ovu prvu granu
- uštedit ćeš barem godinu dana u razvoju.

Odluka je na tebi, po meni je ispravno čekati proljeće, ali možeš zabrijati s rezanjem sad.
Dodatno rješenje je naravno margotiranje iznad one prve grane (iako je i za to malo prekasno), jer ćeš to ionako odrezati prije ili poslije) , čak ako ti margota ne uspije to ćeš ionako odrezati, a ako uspije imat ćeš dva drva.

Dakle, prosudi sam u kojem ćeš smjeru. Ja nisam najiskusniji na forumu, ali moja je procjena da je ovo drvo relativno jako i stabilno.
Da je ovo moje drvo, ja bih ga (malo rizično i suprotno svim pravilima i dobroj hortikultularnoj praksi)) izvadio skupa s balom bez puno trljanja i prebacio u veću posudu da korijenju dam još malo prostora za širenje (supstrat na dno, te malo okolo bale, ali iz minimalno do nikakvo diranje korijenja). I onda bih do kraja mjeseca napravio margotu iznad prve grane i pustio sve do proljeća.
Pri tome bih bio svjestan da bi moglo biti problema.
 

Offline Helio

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #19 : 25-05-2015, 22:46:07 »
Ono što ti se čini kao kontradikcija, zapravo to nije.
1. Adrian ti je dao dobar savjet, jer je to bilo prije nego si objavio slike. Na neviđeno si dobio standardni savjet. Kupljeno drvo usred vegetacije je uvijek sigurnije ne dirati do onda kad je vrijeme za to.
2. Nakon što si objavio fotku situacija se malo mijenja jer je ovo drvo prilično visoko pa ovdje opet imaš izbor, jer možeš odlučiti i odrezati iznad one prve grane, dobit ćeš dobar pokret debla.
Opcije znače sljedeće:
Ako NE odrežeš:
- drvo će bolje debljati zbog veće lisne mase, nego da je odrezano
- s obzirom da je u posudi niti to debljanje neće biti bogzna što
- siguran si da će bolje pretrpjeti rezanje u proljeće nakon mirovanja
Ako odrežeš:
- deblo će ostati tu gdje je i takvo kakvo je, doći će do zastoja
- šok za drvo je popriličan jer se radi o uklanjanju 80-90% lisne mase
- preusmjerit ćeš energiju u ovu prvu granu
- uštedit ćeš barem godinu dana u razvoju.

Odluka je na tebi, po meni je ispravno čekati proljeće, ali možeš zabrijati s rezanjem sad.
Dodatno rješenje je naravno margotiranje iznad one prve grane (iako je i za to malo prekasno), jer ćeš to ionako odrezati prije ili poslije) , čak ako ti margota ne uspije to ćeš ionako odrezati, a ako uspije imat ćeš dva drva.

Dakle, prosudi sam u kojem ćeš smjeru. Ja nisam najiskusniji na forumu, ali moja je procjena da je ovo drvo relativno jako i stabilno.
Da je ovo moje drvo, ja bih ga (malo rizično i suprotno svim pravilima i dobroj hortikultularnoj praksi)) izvadio skupa s balom bez puno trljanja i prebacio u veću posudu da korijenju dam još malo prostora za širenje (supstrat na dno, te malo okolo bale, ali iz minimalno do nikakvo diranje korijenja). I onda bih do kraja mjeseca napravio margotu iznad prve grane i pustio sve do proljeća.
Pri tome bih bio svjestan da bi moglo biti problema.

Hvala, momci to se traži.
Alex, ovo je Rerom pita za kontradikciju oko Adrianovog i Juričinog savjeta.
Jurice drvo ti je vise nego zanimljivo. Ići će rezovi kako si nacrtao, samo onaj lijevi rez će ić još
malo niže jer je ta grana bila slomljena i suha je sve do debla.
Alex i ja se mislim to oko presadjivanja u veću posudu bez diranja korijenja ili pokušat metodu jesenskog presadjivanja prema metodi Evergreengardenworks.Ova posudica je promjera 13cm
za bolju prosudbu. Dajem na glasovanje.
Šta se rezanja tiče i Pall svoje javore doslovno siječe ko živicu sad kad prvi listovi otvrdu i opet poslije pred jesen-prema blogu.


Offline LONICERA

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #20 : 26-05-2015, 10:57:18 »
S Alexom se ne slažem da je suprotno hortikulturnoj praksi presaditi sad kontejniranu sadnicu. Sadnice se kontejniraju iz razloga da omogući presađivanje biljke u bilo kojem dijelu godine bez oštećivanja korijena i osigura njen nesmetan rast bez šokiranja biljke. Uobičajemo je u rasadničarskoj proizvodnji kad biljka preraste kontejner da se sadi u broj veći. Kod nekih vrsta mi se događa da iako je biljka kontejnirana u proljeće presadim u veći kontejner još tokom ljeta iste godine i prirast je veći , a biljka zadovoljnija. Na kontinentu bih ja svakako presadila sad, jer bi korijen ojačao do zime i ne bih strahovala da neće podnesti smrzavanje... Ovaj javor vapi za presađivanjem.

Offline alexhor

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #21 : 26-05-2015, 17:04:52 »
S Alexom se ne slažem da je suprotno hortikulturnoj praksi presaditi sad kontejniranu sadnicu. Sadnice se kontejniraju iz razloga da omogući presađivanje biljke u bilo kojem dijelu godine bez oštećivanja korijena i osigura njen nesmetan rast bez šokiranja biljke. Uobičajemo je u rasadničarskoj proizvodnji kad biljka preraste kontejner da se sadi u broj veći. Kod nekih vrsta mi se događa da iako je biljka kontejnirana u proljeće presadim u veći kontejner još tokom ljeta iste godine i prirast je veći , a biljka zadovoljnija. Na kontinentu bih ja svakako presadila sad, jer bi korijen ojačao do zime i ne bih strahovala da neće podnesti smrzavanje... Ovaj javor vapi za presađivanjem.
Dobro, slažem se s tim, moj propust. Kontejnirana biljka i yamadori nisu isto jer se korijenje u prvom slučaju ne mora remetiti.   :great:

Offline Helio

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #22 : 26-05-2015, 18:02:15 »
S Alexom se ne slažem da je suprotno hortikulturnoj praksi presaditi sad kontejniranu sadnicu. Sadnice se kontejniraju iz razloga da omogući presađivanje biljke u bilo kojem dijelu godine bez oštećivanja korijena i osigura njen nesmetan rast bez šokiranja biljke. Uobičajemo je u rasadničarskoj proizvodnji kad biljka preraste kontejner da se sadi u broj veći. Kod nekih vrsta mi se događa da iako je biljka kontejnirana u proljeće presadim u veći kontejner još tokom ljeta iste godine i prirast je veći , a biljka zadovoljnija. Na kontinentu bih ja svakako presadila sad, jer bi korijen ojačao do zime i ne bih strahovala da neće podnesti smrzavanje... Ovaj javor vapi za presađivanjem.

Ovo mi je sjelo ko šlag na jagode. Uf, kad ženska vako napiše ne možeš a ne poslušat. :smile:

To je i na tragu mojih saznanja, a evo šta kaže i šjor Brent iz Evergreengardenworks-a,
Za one koji ne znaju čovik se već 50 god. bavi uzgojem sadnica samo za daljnji razvoj u bonsai i mnogi ga bonsaisti širom svijeta drže za Bibliju bonsai-a šta se tiče hortikulturnog
dijela. Čoviku je za virovat jer ŽIVI od toga i ne može si priuštit svakojaka lupetanja oko uzgoja jer bi osta bez kruha. Besplatno dijeli svoja saznanja i iskustva i svaka mu cast.

 No evo šta on kaže. Presadnja LISTOPADNOG drveća je dobra u jesen prije nego što drvo odbaci svo lišće i najmanji je stres za biljku u USDA zonama 5-9, Hrvatska je od 8-9, 90%. Rizik je
 jedino ako vam uleti vrlo jaka zima i to prerano,a biljke nisu zaštičene.
Kaže i da ako se obavi rezanje i ovo šta je napravljeno na našem primjeru sad na proljeće da
se može presadit na jesen s minimalnim rezanjem korijenja, ali da je bolje to ipak odgodit do sljedećeg proljeća. I kaže da su po njegovom iskustvu na zimsku hladnoću poslije jesenske presadnje najosjetljivije mlado korijenje Cotoneastera i A.palmatuma (đe me nađe).
Za prebacivanje u broj veći lonac, čak i početnicima kaže da nije problem, samo bez diranja bale. Lonicera  :likee:

Evo,ja sam prebacio bez diranja korijenja,bio sam nježan čak mi je i accent biljka ostala.
Na dnu je sloj eksapandirane gline,a strane je ubačen perlit i borova kora (japanci vole kiselu zemlju). Stavio sam perlit jer ga lakše ubacit i napravit će manje štete na korijenju nego da sam nabiva floreopor.






Offline Helio

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #23 : 26-05-2015, 18:13:04 »
A sad jedno pitanje. Je li neko ima uspjeha sa tzv. prizemnim margotiranjem.
To jest da se zareže kora pri dnu debla i pokrije se sa zemljom  i pokuša se izazvat da na tom mjestu baci korijenje. Navodno to funkcionira na javorima i brijestovima.
Na primjeru ovog javora postoji i opcija da odrežem ovo veliko korijenje jer je kao što vidite na slici,dosta iznad razine zemlje i pustim da izraste komplet novo.
Naravno na proljeće pri presadnji.

Offline alexhor

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #24 : 26-05-2015, 19:38:26 »
Nedavno sam našao zanimljivu tehniku za korijenje "čačkalica metoda".

http://www.ausbonsai.com.au/forum/viewtopic.php?f=7&t=5496&p=63748&#p63748
http://www.ausbonsai.com.au/forum/viewtopic.php?f=104&t=5808&p=67503&hilit=toothpick#p67503

Koliko sam polovio na još par mjesta:

Kad negdje na bazi nedostaje korijenje točno na mjestima gdje ih trebaš zabušiš malu rupu debljine čačkalice ili šibice a dubine kore, tj. mrvicu dublje. Napraviš pastu od hormonskog praška (malo praška, malo vode) i natrpaš u tu rupu. Zatim u rupu gurneš prepolovljenu čačkalicu (naravno, deblji dio).
Čačkalica mora biti od istog drveta na kojem i radiš. :lauhhing: Šalim se...

Čačkalica nema drugu svrhu nego da spriječi da ti ova rana na kori kalusira i ponovo se zatvori, a hormonska pasta bi trebala pospješiti stvaranje novih korijena na tom mjestu. Čačkalica obično istrune sama po sebi nakon nekog vremena jer je organska. Naravno može biti bilo kakav štapić. Ova mala rupica ako se i ne zakorjeni svakako će lako zarasti naknadno bez vidljivih ožiljaka.
I da, mjesta gdje su rupice/čačkalice treba biti pokriverna supstratom  dok se ne razvije korijenje.
Nisam još probao ali svakako hoću prvom prilikom jer mi se čini da je proces potpuno bezopasan.

http://www.google.hr/imgres?imgurl=http://www.ausbonsai.com.au/blog/alpineart/wp-content/uploads/2011/10/100_8977-600x450.jpg&imgrefurl=http://www.ausbonsai.com.au/blog/alpineart/zelkova-serrata-japanese-grey-bark-elm/&h=450&w=600&tbnid=VsyFoY3-MWFu8M:&zoom=1&docid=5H_f91miIPhD0M&ei=Va9kVbG7N8mj7AbO0oOABw&tbm=isch&ved=0CB8QMygGMAY

http://www.google.hr/imgres?imgurl=http://3.bp.blogspot.com/-H-Iyg3ZW16g/VDD9r20W0bI/AAAAAAAADhY/l1J1UDXaeW4/s1600/P1220560a.jpg&imgrefurl=http://bonsaipotterycoy.blogspot.com/2014/10/post-174-ficus-air-layering.html&h=1085&w=1600&tbnid=NlsxYH5icDsIYM:&zoom=1&docid=IN3YAx6w4tsFtM&ei=yq9kVeC3E5PB7AacvICgDg&tbm=isch&ved=0CCEQMygHMAc

http://www.google.hr/imgres?imgurl=http://img.tapatalk.com/d/13/06/17/6yja7ava.jpg&imgrefurl=http://www.ausbonsai.com.au/forum/viewtopic.php?f%3D7%26t%3D13869&h=480&w=640&tbnid=BJ9y8oSnN5LEWM:&zoom=1&docid=sACSyvklRqycQM&ei=yq9kVeC3E5PB7AacvICgDg&tbm=isch&ved=0CCgQMygOMA4

Offline Leut79all

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #25 : 26-05-2015, 20:03:11 »
Kad smo već kod margotiranja.....da ne otvaram novu temu....jel koristi tko CLONEX GEL za margotiranje.....na netu je "prava stvar" al mene više zanima praksa... i to konkretna od nekog člana.....

Offline zen

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #26 : 26-05-2015, 21:09:26 »
CLONEX GEL nikad čuo, a gdje se može nabaviti?

Offline Marija

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #27 : 26-05-2015, 21:21:51 »
Helio, na dobrom si izvoru, Brentova stranica je puna korisnih informacija.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Leut79all

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #28 : 26-05-2015, 21:29:29 »
CLONEX GEL nikad čuo, a gdje se može nabaviti?

http://www.growthtechnology.com/product/clonex/

kod nas ga nisam našao u trgovinama al ima u oglasnicima....

Offline zen

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #29 : 26-05-2015, 21:38:41 »
A po čemu je on bolji od npr. Plantellinog NEOKOR-a?