Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Drvca iz rasadnika  (Posjeta: 44381 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Helio

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #45 : 21-09-2015, 18:19:26 »
Ovdje ide još jedna paralelna studija,kontrola veličine listova. Zasad sam primjetio da prehrana najviše utiče na veličinu. Sa svijetlom imam obrnuti efekt od očekivanog,naime u hladu su manji listovi. Na fotki su listovi istog stabla(ovog iz teme) s desna nalijevo, od prvog dana nabavke pa do sad.
 Više nego jasno se vidi kad je početa prehrana i na kraju  smanjena usred one pržione ovo ljeto. svi listovi su sa novonastalih izboja nakon sječe debla, osim prvog zdesna
koji je kao što sam rekao od dana nabavke.

Offline Helio

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #46 : 21-09-2015, 18:38:29 »
A kad me već krenulo,naletio sam na ovoga Acer palmatum- var.Osakazuki.
Navodno je posebno cjenjen kod bonsaista zbog posebnih boja na jesen i što dobro podnosi i
odgovara na bonsai postupke. Možete vidit da mu je za razliku od regularnog acera kora malo crvenkasta, ima crvene peteljke lista i malo oblije listove. Za sad je odma iša u floreopor i to mu je sve do proljeća. Uz jednu margotu u dnu debla moga bi bit dobar twin trunk, ali to je već dalja budućnost....


Offline Helio

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #47 : 23-09-2015, 14:26:11 »
Da palim motorku ili da izaberem novi vrh i razvijam ga u ovoj veličini cca 1,5m je sad?Acer j.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #48 : 25-09-2015, 09:14:17 »
Ako bi ti to bio starter onda rez iznad prve grane.Nemaš druge solucije.Nakon toga ga pustiti da raste i vidjeti gdje će baciti nove grane iz spavajućih pupova po stablu.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline jurica

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #49 : 25-09-2015, 09:41:53 »
Ili rezat iznad druge grane ( treba vidjet drvo uživo) :bolje:

Offline alexhor

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #50 : 25-09-2015, 09:47:05 »
Ja bi iznad prve, ali ne bih odmah rezao, nego bi napravio airlayer, pa tek onda rezao. Šteta lijepog gornjeg dijela koji bi mogao isto postati lijepo drvce .

Offline jurica

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #51 : 25-09-2015, 09:57:05 »
Zašto bi ja iznad druge?
Evo zato jer mi se čini da je drvo nacjepljeno na mjestu di sam zaokružio crveno i ako je to tako onda bi na tom mjestu na proljeće margotirao iz razloga što će se mjesto cjepljenja vidjeti za vjeke vjekova i to ne izgleda privlačno.

Offline alexhor

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #52 : 25-09-2015, 11:14:43 »
Zašto bi ja iznad druge?
Evo zato jer mi se čini da je drvo nacjepljeno na mjestu di sam zaokružio crveno...
Helio, jel cijepljeno?

Offline Helio

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #53 : 25-09-2015, 12:12:26 »
Sad mislim da jest,gledao sam na to kad sam ga uzimao, ali mi je na prvu izgledalo kao slomljena grana. pa čak i ne izgleda tako grdo kako to zna izgledat. Dio poviše prve grane definitivno izgleda jako dobro i stvarno bi ga bilo šteta bacit. Idealno drvo za tvoje najdraže tehnike dril i air layer.
Kakav forum, tri odgovora i svi na mjestu :great:
Evo slikica:

Offline Helio

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #54 : 25-11-2015, 13:52:15 »
Ovome se još ne spava. I izgled prvog reza sad.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #55 : 25-11-2015, 18:08:22 »
Drvo ti samo kaže.Sada na proljeće režeš samo ukoso od deblje grane sa ljeva prema tanjoj grani sa desne strane.Ostavljaš i jednu i drugu.Ovu jaću malo preusmjeriš u novi vrh sa žicom.Novi vrh i desna grana zatvorit će ti rez kroz par godina i neče se niti primjetiti.Ne ostavljaš nikakav batrljak nego režeš odmah sa gornje strane deblje grane.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Helio

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #56 : 15-03-2016, 13:31:39 »
Grana označena crvenom strelicom je postala novi vrh,pošto se grana (plava strelica) završavala s čvorištem sa četiri grančice i tu bi vjerovatno nastala kakva kvrga pa je eliminiran taj vrh.
Grana (plava strelica) je ove zime još žicom približena centralnoj okomici.
Eto upućen na putovanje i to bi bilo za ovu godinu. Sljedeće sezone provjera nebarija i eventualni ispravci.
Ako još neko ima kakvu sugestiju,slobodno.....

Offline BONSAJ POCETNIK

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #57 : 15-03-2016, 14:02:04 »
Zašto bi ja iznad druge?
Evo zato jer mi se čini da je drvo nacjepljeno na mjestu di sam zaokružio crveno i ako je to tako onda bi na tom mjestu na proljeće margotirao iz razloga što će se mjesto cjepljenja vidjeti za vjeke vjekova i to ne izgleda privlačno.
Ja mozda greshim, al ne bih ni na prvoj ni na drugoj grancici rezao. zar nemoze ovako kao na sliku srezat i tako dobiti malo povratne pupove, da bi se zgusnula groshnja? ja josh uvek ne mogu prebolit to naglo rezanje do dole :smile:

Offline Helio

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #58 : 15-03-2016, 15:21:11 »
Čekam da prolista, pa onda ide margotiranje pri dnu (Jurica zaokružio),zbog mjesta gdje je cjepljen. Trebat će mi svo lišče za bolje šanse razvoja korijenja pa zasad sve ostaje. Ako uspije, i ja sam jako blizu tvojim razmišljanjima.

Offline alexhor

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #59 : 15-03-2016, 16:15:15 »
Nisam baš pažljivo pratio  ali postoji razlog zašto je ovo cijepljeno stoga svako margotiranje treba sadržavati podlogu, tj podloga treba pustiti novo korijenje, u suprotnom bi moglo doći do havarije :(....