Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Drvca iz rasadnika  (Posjeta: 44386 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Helio

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #60 : 15-03-2016, 16:58:26 »
Ovaj je cijepljen,vjerujem, zbog toga što je ovaj varijetet Osakazuki dosta tražena i cijenjena roba,ne mislim samo za bonsai nego i u  uređenju vrtova,zbog izuzetne boje.
A kod Acera nema garancije da češ dobit varijetet koji i posiješ.
Isto je poznato da svaki varijetet nije baš uspješan na vlastitom korijenju. Nisam naletio da je to slučaj kod ovog varijeteta, pa je vjerovatno nacijepljen iz čiste komercijale (lakši način propagacije)
Ova kanta je puna korijenja i jak je, evo krenuli pupovi po cijelome,pa ne mislim da bi trebalo bit problema sa razvojem korijenja u air-layeru. 

Offline alexhor

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #61 : 15-03-2016, 17:16:32 »
[...]Isto je poznato da svaki varijetet nije baš uspješan na vlastitom korijenju. Nisam naletio da je to slučaj kod ovog varijeteta, pa je vjerovatno nacijepljen iz čiste komercijale (lakši način propagacije) [...]
O tome govorim, postoji šansa da ako napraviš airlayer na plemki, da ćeš mu uskoro reći pa-pa. Ne znam gdje mi je link gdje sam to čitao, ali upravo je štos u tome da neki varijeteti imaju kilavo korijenje i nikako ne rastu. Stoga ih cijepe ne zbog lakšeg načina propagacije nego upravo zbog toga da rastu na boljoj podlozi.  No ako i nije tako, postoji mnoštvo napisa da se palmatumi teško zakorijenjuju, pa ako ti ne uspije margota, kako će to izgledati....
U svakom slučaju, iskreno se nadam da sam u krivu  :svetac:

Offline jurica

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #62 : 15-03-2016, 17:46:42 »
postoji mnoštvo napisa da se palmatumi teško zakorijenjuju, pa ako ti ne uspije margota, kako će to izgledati....
U svakom slučaju, iskreno se nadam da sam u krivu  :svetac:
Ja imam sasvim drugčije iskustvo , palmatumi mi se jako lako zakorjenjuju. Sada ovo o nacjepljenim varijatetima i dali će uspjeti margotiranje neznam ali definitivno taj cijep će izgledat ružno ako ga se ostavi na drvu.

Offline Helio

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #63 : 15-03-2016, 17:58:17 »
[...]Isto je poznato da svaki varijetet nije baš uspješan na vlastitom korijenju. Nisam naletio da je to slučaj kod ovog varijeteta, pa je vjerovatno nacijepljen iz čiste komercijale (lakši način propagacije) [...]
ali upravo je štos u tome da neki varijeteti imaju kilavo korijenje i nikako ne rastu. Stoga ih cijepe ne zbog lakšeg načina propagacije nego upravo zbog toga da rastu na boljoj podlozi.  No ako i nije tako, postoji mnoštvo napisa da se palmatumi teško zakorijenjuju, pa ako ti ne uspije margota, kako će to izgledati....
U svakom slučaju, iskreno se nadam da sam u krivu  :svetac:
Ovo stoji za varijetete atropurpureum i dissectum , zato kažem da je ovaj vjerovatno nacijepljen zbog komercijale. a šta se tiče margotiranja i propagacije mislim da su aceri jedna od najčešćih vrsta u bonsai svijetu sa kojima se to radi.

Offline alexhor

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #64 : 15-03-2016, 20:50:44 »
Ok, ne inzistiram  :halt:  Nemam apsolutno nikakvog iskustva s tim javorima  :svejedno:

Offline Helio

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #65 : 07-04-2016, 16:19:53 »
Evo ja složio mali "tutorial" za air-layer ovog acera iz teme :dipl:. Ako neko vidi koju grešku u koracima ili ima pitanja, slobodno.
Vrijeme,teren idealni za igru,acer u punoj snazi.

Offline Helio

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #66 : 07-04-2016, 16:23:19 »
Osim kore treba skinuti i ovaj sloj ispod nje. Iako nije nužan,naletio na hormon za ukorijenjivanje
pa ono za ne daj Bože nek se nađe.

Offline Helio

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #67 : 07-04-2016, 16:31:40 »
Perlit i treset. i još malo treseta na vrh da bolje drži vlagu. Kažu da je perlit bolji od
mahovine jer se korijenje ravnomjernije razvija i ne pokida se korijenje pri uklanjanju mahovine pri odvajanju margote i presadnji. Nedostatak perlita je samo što treba češće zaljevati,uostalom kao svaki bonsai.

Offline Helio

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #68 : 07-04-2016, 16:36:02 »
I tako ja vidim konture ovog drvca za dalje (da ga ne ureknem)  :molitva:
Hvala na pažnji.

Offline Adrian

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #69 : 07-04-2016, 18:28:55 »
Ja sam lani dobio na poklon prekrasan grm junipera sa izrazito dens rastom. Baš takav od kakvog sam napravio svog prvog juniperusa. Dugo sam se nećkao, oveći bonsai ili matično drvo. Odlučio sam se za ovo drugo i pred desetak dana izmargotirao 3 grane. Molim svevišnjeg i obližnje društvo za mantranje.....ah, da probao sam isto i sa jednom parviflorom....

Offline jurica

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #70 : 07-04-2016, 21:26:13 »
Lijepo prikazan i objašnjen postupak Helio  :great:

Offline Marija

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #71 : 08-04-2016, 09:12:59 »
Perlit i treset. i još malo treseta na vrh da bolje drži vlagu. Kažu da je perlit bolji od
mahovine jer se korijenje ravnomjernije razvija i ne pokida se korijenje pri uklanjanju mahovine pri odvajanju margote i presadnji. Nedostatak perlita je samo što treba češće zaljevati,uostalom kao svaki bonsai.

Kod odvajanja, ne treba uklanjat mahovinu kad se margota odvoji, nego samo odpilaš.  ;)
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline jurica

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #72 : 08-04-2016, 10:54:43 »
Perlit i treset. i još malo treseta na vrh da bolje drži vlagu. Kažu da je perlit bolji od
mahovine jer se korijenje ravnomjernije razvija i ne pokida se korijenje pri uklanjanju mahovine pri odvajanju margote i presadnji. Nedostatak perlita je samo što treba češće zaljevati,uostalom kao svaki bonsai.

Kod odvajanja, ne treba uklanjat mahovinu kad se margota odvoji, nego samo odpilaš.  ;)
Upravo tako Mare ni ja je ne odvajam da ne polomim mlado korjenje. A prednost joj je jer drži vlagu puno bolje od bilo čega drugog.

Offline Helio

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #73 : 24-03-2017, 17:08:33 »
Evo skoro 2god, poslije, presađen prije  10 dana u pliću posudu,nebari  pod nadzorom se uredno razvija.Glavna konstrukcija je tu. Sada je u fazi debljanja glavnih grana. Sad izgleda prozračno,ali internodiji blizu glavnog debla na počecima glavnih grana su vrlo kratki i kad se pošiša kao živica,aktivirat će se i dat kompaktan izgled. Kamen nije za umjetnički dojam nego drži jedan neposlušni korijen od nebarija u supstratu.



Offline Helio

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #74 : 08-05-2017, 21:32:15 »
Jedan suvenir iz Ludbrega, dobio ime Acer Podravec, v tome "supstratu" to ne bu zišlo na dobro.