Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: iglice  (Posjeta: 13703 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline grabar

iglice
« : 05-08-2015, 19:25:22 »
Ekipo jel ste počeli sa skidanjem ili rezanjem starih iglica na borovima.
evo ja sam danas na jednom malom crnom boru skidao nemam pumo crnogorice pa da stignem kad sam več na godišnjem

Offline jurica

Odg: iglice
« Odgovori #1 : 05-08-2015, 22:28:48 »
I ja sam na g.o. i napravio sam to evo danas zgotovio sve borove i jednu smreku.

Offline Adrian

Odg: iglice
« Odgovori #2 : 06-08-2015, 05:55:04 »
Skidam ih po potrebi i ovisno o poslu koji radim na borovima, o jačini pojedinog, ovisno o etaži - od sredine šestog do sredine osmog, a krajem osmog još jednom provjerim i poskidam sve kaj je ostalo. Na smrekama ih skidam samo tam di je potrebno za žicanje, a žicamih od sredine osmog.

Offline jurica

Odg: iglice
« Odgovori #3 : 06-08-2015, 07:44:41 »
I ja pripremam tu smreku za žicanje polovicom 8. mj.

Offline zen

Odg: iglice
« Odgovori #4 : 06-08-2015, 17:26:53 »
E, a zašto skidate iglice? Iglice skidate na svim vtstama bora generalno ili? Zašto baš u 8 mj.?

Offline grabar

Odg: iglice
« Odgovori #5 : 06-08-2015, 19:49:19 »
I ja sam na g.o. i napravio sam to evo danas zgotovio sve borove i jednu smreku.
a baš sam danas mislija pasat do tebe igore ali si mislim sigurno radiš do kasno no prođem drugi put već kad si na godišnjem

Offline grabar

Odg: iglice
« Odgovori #6 : 06-08-2015, 19:51:48 »
E, a zašto skidate iglice? Iglice skidate na svim vtstama bora generalno ili? Zašto baš u 8 mj.?
da baci povratne pupove

Offline zen

Odg: iglice
« Odgovori #7 : 06-08-2015, 22:35:00 »
Aha, ja sam mislio da čupkanjem iglica uravnotežujem rast bora  face Znači orezivati proljetne izboje nije potrebno jer se povratni pupovi dobiju čupkanjem iglica.

Offline jurica

Odg: iglice
« Odgovori #8 : 07-08-2015, 06:15:31 »
Aha, ja sam mislio da čupkanjem iglica uravnotežujem rast bora  face Znači orezivati proljetne izboje nije potrebno jer se povratni pupovi dobiju čupkanjem iglica.
Ne , potrebno je  jedo i drugo. Ja sam na pola mojih borova poćeo primjenjivati drugu tehniku a to je da novi prirast kratim tek polovicom 7.mj. apolovicom 8.mj. skidam dvogodišnje iglice. Još je rano za donest neki konkretan zaključak ali čini mi se da malo bolje reagiraju i bacaju više povratnih pupova. Pokus je još uvijek u tijeku pa ću vidjeti kako će odraditi ove godine javim.

Offline Adrian

Odg: iglice
« Odgovori #9 : 07-08-2015, 18:00:34 »
Velike su razlike da li radimo sa izvađenim primjercima, sa onima koje jačamo, onima na kojima se trudimo dobiti povratni rast i kod gotovih drveta koje održavamo. Bitno je znati fiziologiju vrste i iskoristiti ju za željeno i zamišljeno.

Offline DonQuijote

Odg: Najbolje vrijeme za saditi sjemenje?
« Odgovori #10 : 07-08-2015, 19:54:06 »
 :question:nešto mi brka postove

Offline zen

Odg: iglice
« Odgovori #11 : 09-08-2015, 12:56:35 »
Adrian, slažem se s tobom da je potrebno poznavati puno stvari oko uzgoja. Ali generalno gledano može se i pojednostaviti, iglice na boru služe za proizvodnju hrane (fotosinteza). Znači više iglica, više hrane/više energije za tvorbu novog tkiva. Bor ima jaki apikalni rast (vršni) pa prema tome treba uskladiti budući trening, jer ukoliko se pusti da nekontrolirano raste, unutarnje i donje grane će vremenom oslabiti i posušiti se. Kod bonsaija je za razliku od borova koji rastu u prirodi bitno sačuvati zelenu masu što bliže liniji debla jer u protivnom nećemo dobiti zadovoljavajući estetski izgled. Zbog ovog navedenog bor dijelimo u tri zone:  jaka zona rasta, srednja i slaba. Proučimo li naš bor vrlo lako ćemo uočiti te tri zone.
Ima još dosta tehnika i raznih iskustava kako uzgojiti lijep i skladan bor, ali napomenuo bi da sve te tehnike zapravo služe uravnoteženju rasta. 

Offline Helio

Odg: iglice
« Odgovori #12 : 09-08-2015, 18:55:01 »
Adrian, slažem se s tobom da je potrebno poznavati puno stvari oko uzgoja. Ali generalno gledano može se i pojednostaviti, iglice na boru služe za proizvodnju hrane (fotosinteza). Znači više iglica, više hrane/više energije za tvorbu novog tkiva. Bor ima jaki apikalni rast (vršni) pa prema tome treba uskladiti budući trening, jer ukoliko se pusti da nekontrolirano raste, unutarnje i donje grane će vremenom oslabiti i posušiti se. Kod bonsaija je za razliku od borova koji rastu u prirodi bitno sačuvati zelenu masu što bliže liniji debla jer u protivnom nećemo dobiti zadovoljavajući estetski izgled. Zbog ovog navedenog bor dijelimo u tri zone:  jaka zona rasta, srednja i slaba. Proučimo li naš bor vrlo lako ćemo uočiti te tri zone.
Ima još dosta tehnika i raznih iskustava kako uzgojiti lijep i skladan bor, ali napomenuo bi da sve te tehnike zapravo služe uravnoteženju rasta.

Jako dobro naučeno gradivo iz bonsai knjiga, videa i demonstracija, ali nažalost,ima malo veze sa stvarnosti.
Ja te molim, pokaži mi sliku te grane (ne shematski prikaz) di se vide te energetske  zone
ja evo već uru vrimena gledam u moje borove i ne vidim to.

Energetske zone i orezivanja svjećica na pola ili 2/3 da slabije svjećice stignu jače u razvoju
su akademske priče i eventualno služe za održavanje gotovog bonsai-a i gotovo su sve
napisane za razvoj japanskog crnog bora i ako ti je cilj imat polukuglu od krošnje.
Mislim da većina tu ipak ima mugače,silvestrise i nigre i tvoj post ih samo može dovest u zabludu i mislim da većina ganja povratno pupanje, a to se postiže otvaranjem unutrašnjosti
krošnje svjetlu,sunce i izdašna prehrana i na sve tri vrste nekad je i to dovoljno.
Ako ne ide. onda se zakidaju svjećice na granama gdje to želimo.
Ovo radi na mugaču, a isto tako bi trebalo i na silvestrisu i nigri jer su svi vrste koje bacaju nove izboje samo jednom godišnje. Ali ipak se ne bi štel mešat jer ih nemam i ne volim
ovdje lupat teoriju.
Ima tu svita Jurica,Adrian,Gal,Radovan koji mogu reć bolje od mene.

Offline Helio

Odg: iglice
« Odgovori #13 : 09-08-2015, 19:44:58 »
Ja sam isto dosta čitao prije nego sam upao u mugo-maniju. I onda sam rekao-Idemo delat-
10-etak sadnica muga za vježbu i idemo vidit kako to ide.Pisat ću o tome vise u mojoj temi krivulj kad završi puni ciklus.
A sad malo da ljudi imaju predodžbu o čemu se tu radi. Evo razvoja mugo pupova u svijeću
i onda u novi izdanak. Dosta buni ljude to svijeća jer u biti orezuju se izdanci, a ne svijeće.
Znači slijedi svijeća,izdanak  potpuno razvijen izdanak




Offline Helio

Odg: iglice
« Odgovori #14 : 09-08-2015, 19:58:38 »
A evo i našao sam i jako dobar video kak se režu svijeće na mugu. Ovo vrijedi  i za silvestrisa

Za one koji su na Vi sa engleskim,čovjek reže ovogodišnj izdanke i pokazuje sa škarama
granicu između ovogodišnjeg rasta i lanjskog rasta.

Kasnije reže iglice koje rastu prema gore i dolje jer to otvarara vise svjetla i pospješuje povratno pupanje. Naglašava REŽE,a ne čupa iglice da ne ošteti fascikle u dnu iglica jer su u njima pupovi.

! No longer available