Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bonsai posude iz HR  (Posjeta: 17506 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline suntzu

Bonsai posude iz HR
« Odgovori #15 : 27-09-2015, 11:24:53 »
  Još jedna....slikano kasno navečer pa baš i nije neka fotka... :ashamed:

Offline zen

Bonsai posude iz HR
« Odgovori #16 : 27-09-2015, 11:30:49 »
Suntzu,  :great:, imaš li koju u MOKKO obliku?

Offline alexhor

Bonsai posude iz HR
« Odgovori #17 : 27-09-2015, 12:14:41 »
Donio sam joj za uzorak jednu onu četvrtastu neglaziranu, mislim da je oko 40 cm, rekla je da to može, no pitat ću svejedno

Offline suntzu

Bonsai posude iz HR
« Odgovori #18 : 27-09-2015, 19:24:00 »
  Nemam za sada ništa gotovo od ostalih oblika.Za sada radim okrugle jer su mi najsigurnije (ne pucaju)...kod ostalih oblika treba koristiti kalupe koji zauzimaju dosta prostora ...mogu se i ručno raditi ali treba puno vremena da bi se jedna napravila i nosi rizik pucanja na spojevima(ne smije ostati ni jedan mjehurić zraka na spoju,inače...uzalud vam trud).
    Nije neizvedivo pa tko ima vremena može probati...ali :hihihi:...sljedeći problem nastaje kod sušenja većih formata posuda jer dolaz do krivljenja dužih stranica(sunce,propuh,naglo sušenje....)..ima i tu  riješenja (drveni ulošci koji ne dozvoljavaju krivljenje)..dakle treba i to izraditi,pa ako imate desetak različitih posuda,juhuuuuu...nemojte zaboraviti izvaditi uložak(netko stavlja novine i pijesak ali baš i ne pomaže previše) jer kad se glina stisne,nećete ga nikako izvaditi(ma može se i to izvesti ako ga napravite da se sastavlja i vadi iz više djelova)....neke gline imaju koeficijent stiskanja 10-20% ,neke 3-5%.Kod pečenja se isto model stišće od 1-5% .
     Na kraju priče ako i ispadne dobro pečena,na mjestima spajanja dolazi do pucanja nakon 2-3 godine jer zbog razlike u gustoći materijala(onaj koji ste spajali je jedna gustoća a materijal kojim ste spajali je uvijek mekši,dakle i porozniji)...led i fizika radi svoje(najosjetljivije posude oštrih linija a nogice neću ni spominjati)...
      Dakle ako hoćete napraviti nešto što će duže trajati pokušajte to obaviti iz komada da nemate nepotrebnih gubitaka posude u koju ste uložili  puno truda.
     Veliki problem su i mikrorupture koje su kod gotovih ,suhih modela nevidljive zbog postotka vlage u samoj glini i tek nakon pečenja se vide....(to je stvar sušenja)....zbog tog postotka vlage u procesu pečenja imate postupak odgode ili zaustavljanja (250-400 stupnjeva),znači ako to izostavite opet ima mogućnosti za pucanje i na kraju da ne drvim,nema naglog otvaranja peći jer imamo opet u tom slučaju lom.....


    LP  :chinaman:

Offline jurica

Bonsai posude iz HR
« Odgovori #19 : 27-09-2015, 20:47:00 »
Evo slikica
Ova mi se dopada pravo  :likee:  :likee:

Offline jurica

Bonsai posude iz HR
« Odgovori #20 : 27-09-2015, 20:53:25 »
  Za sada radim okrugle jer su mi najsigurnije (ne pucaju)...
Možeš napravit ovako neki sličan Nanban ?

Offline suntzu

Bonsai posude iz HR
« Odgovori #21 : 27-09-2015, 21:02:25 »
   Hvala Jurica,bit će ih još...zanimljive su za izradu..svaka je jedinstvena....mramorirana raku glina,1100 stupnjeva,glazirana na 960 stupnjeva,iznutra i izvana,širina 38 cm,debljina stjenke 12 mm,visina 7 cm.
     Mogu sve napraviti,nije mi problem....osim vremenski....radim u ZG po cijele dane jedino vikendom nešto stignem....ali ima vremena do proljeća ;)....mogu ih praviti najviše do 38 cm ....to je ono što mi peć dozvoljava tuzic

Offline Adrian

Odg: Bonsai posude iz HR
« Odgovori #22 : 21-11-2015, 12:27:57 »
Ja pa polako nastavljam sa pokusnom izradom armirano betonskih posuda.
Polaaako, al polaaaaako svaka je malo bolja od one prije.
U jednu sam strpao sviba za probu.

Offline DonQuijote

Odg: Bonsai posude iz HR
« Odgovori #23 : 30-01-2016, 10:40:43 »
Proljeće stiže i pomalo me hvata panika. Ima li štogod novo na tržištu posuda?

Offline alexhor

Odg: Bonsai posude iz HR
« Odgovori #24 : 30-01-2016, 13:23:14 »
 Moja keramičarka je malo zastala....

Offline Adrian

Odg: Bonsai posude iz HR
« Odgovori #25 : 30-01-2016, 16:09:40 »
Ja sam u prvu rundu mojih armbet posuda stavio razne supstrate i ostavio ih vani prek zime. U par sam čak i nešto posadio. Za sad su cijele i sasvim OK. Ostatak čeka proljeće za ozbiljni prihvat novog materijala iz rasada.

Offline grabar

Odg: Bonsai posude iz HR
« Odgovori #26 : 30-01-2016, 16:52:57 »
Sviđaju mi se posude Adrian :great: :great: :great: mrak su

Offline grabar

Odg: Bonsai posude iz HR
« Odgovori #27 : 30-01-2016, 16:55:14 »
Nego Adriane od gega ih praviš stari papir i cement ili ?

Offline Adrian

Odg: Bonsai posude iz HR
« Odgovori #28 : 30-01-2016, 18:04:04 »
Armiram sa pletenom žičanom mrežom i stavljam slojeve flexi keramičkog ljepila, završavam sa akrilnim premazima i na kraju sa lanenim uljem. Imaš fotke na blogu.

Offline grabar

Odg: Bonsai posude iz HR
« Odgovori #29 : 31-01-2016, 07:02:00 »
Jesi probao kada namazat posude sa BELLINZONI PASTA SILIKON WAX odlična stvar za kamen ne zadržava vodu na sebi jednostavno odklizi