Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Drvo iz sume u plitku teglu  (Posjeta: 40942 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DanielGrgurinovic

Drvo iz sume u plitku teglu
« : 14-02-2017, 22:49:10 »
Postovanje !!!
Ja sam novi u svjetu bonsaija .Imam dosta nedoumica.Vec tjednima citam po forumima i internetu i gledam na youtubeu kako zapoceti s bonsaijem.svi me vec cudno gledaju radi toga hahaha.Medjutim unatoc svemu otisao sam u sumu i ubrao dva drveta i jednog sam posadio  u poljsku zemlju sa malo sljunka a drugi u supstrat koji sam sam nacinio od drobljene cigle i kupovne zemlje .To sam postavio u posude na nacin ko i sa bonsaijem vezo sa zicom za posudu da se ne odvoji.Sto sam poslje procito da nisam trebo saditi kao bonsai.uglaavnom zanima me dali postoji sansa da drvo iz sume koje sam zasadio u posudicu siroku 25 cm i duboku 10cm u mjesavinu cigle i kupovne zemlje uspije prezivjeti .Sobzirom da sam odrezo debeli korjen jedan koji mi je smetao a ostala su tri debljine prsta na ruci sa ful malo tankih zilica.Dali se mogu nadati tome da ce takvo drvo opstati ili ne.

Offline Adrian

Odg: Drvo iz sume u plitku teglu
« Odgovori #1 : 15-02-2017, 06:58:06 »
Započeti možeš na više načina. Od yamadorija, drveta iz rasada prebnosaia, drveta iz nekog rasadnika, mlađeg drveta iz šume.... no svaki način ima sasvim drugačiju tehnologiju u početku. Ako ne želiš godinama lutati u tehnologiji i fiziologiji kao što smo lutali mi koji smo pred 17 godina počinjali, moraš se povezati sa neki iskusnijim tko će ti prenositi znanje i učiti od njega. U Samoboru imaš udrugu Zen, a ni ja ti nisam predaleko.
Drugo, nema fotke toga što si iskopao....
Treće, vadi to ipak iz tih supstrata i ako nemaš ništ drugo posadi u mješavinu 1/2 zemlja za presadnice, 1/2 pijesak dobro izmješano. Provjereno dobar supstrat za SJZ HR dok se ne snađeš u pojmovima oko supstratologije....

ridik

  • Gost
Odg: Drvo iz sume u plitku teglu
« Odgovori #2 : 15-02-2017, 07:07:13 »
A koje si drvo posadija.Neka drva mogu preživit a neka ne u takvom substratu.

Offline DanielGrgurinovic

Odg: Drvo iz sume u plitku teglu
« Odgovori #3 : 15-02-2017, 10:16:38 »
Hm stvarno neznam evo slikat cu pa vi procjenite koje je drvo posadio sam ga prije dva dana mada mislim da je rastao izmedju breza ali ovo mi ne izgleda kao breza hhahah


Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Drvo iz sume u plitku teglu
« Odgovori #4 : 15-02-2017, 10:32:20 »
Neznam zašto si u nedoumici kad ti sada već sve lijepo piše.Malo si prerano vadio za kontinentalni kraj.Još su uvijek niske temperature.Ako i skloniš drvo uvijek postoji veća šansa da ti rikne drvo koje je prerano vađeno.Na početku drvo može biti u bilo kakvoj posudi,a njezinu veličinu diktira veličina korijenove bale.Kako se preferira rezanje okomitog korijenja onda je bolje da je i posuda plića.Lakše je kasnije kod presadnje u pravu bonsai posudu.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline DanielGrgurinovic

Odg: Drvo iz sume u plitku teglu
« Odgovori #5 : 15-02-2017, 11:13:23 »
evo slike

Offline Adrian

Odg: Drvo iz sume u plitku teglu
« Odgovori #6 : 15-02-2017, 15:23:05 »
Na žalost to je materijal koji ćeš prije ili kasnije baciti kad shvatiš da od toga nemre nastati kolko tolko dobar bonsai.
Nitko od početnika ne voli da mu se to veli, ali....što prije prihvatiš bolje za tebe.

Offline DonQuijote

Odg: Drvo iz sume u plitku teglu
« Odgovori #7 : 15-02-2017, 16:26:02 »
Dobrodošao Daniele.
Vadili smo i lošije komade i redom s vrijeđali kada su nam iskusniji govorili da to nije to. Onda smo proučavali, njuškali učili, pa stvorili ovo :
http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=892.0

No nije puno pomoglo, možda je bolje za pročitati ovo : http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=1378.0

Ako preživiš baviti ćeš se tim hobijem i dalje :lol:

Offline DanielGrgurinovic

Odg: Drvo iz sume u plitku teglu
« Odgovori #8 : 15-02-2017, 17:49:36 »
Nisam se ja uvrjedio ne brinite se.Znam da to nije bila ni namjera.Bas iz razlog sto neznam o tome bas puno mozese reci i nista sam se pridruzio da naucim.Ocekujem jako puno losih kritika ali to mi je i potrebno kako bi naucio. Ucili su me da nikad nepitam zasto nego da samo promjenim ili popravim.ali je tesko doci do odgovora ako ne pitas zasto nesto nije u redu hahah.Ja znam da ovo nije najbolje drvo.Samo sto zelim za pocetak postici da mi prezivi bilo kakav primjerak pa da se na njemu ucim i da uvidim nedostatke i da potrazim bolji bez istih.Niko mi jos nije rekao kad je vrijeme da vadim drvece iz sume.Pa mi to stvara problem a ne zelim kupiti biljku iz rasadnika u tome ja ne osjecam zadovoljstvo.zelim stvoriti nesto sto ce biti djelo mojih ruku i ociju.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Drvo iz sume u plitku teglu
« Odgovori #9 : 15-02-2017, 19:38:04 »
Tvoje drvo mi lići na jednu vrstu topole.One su inaće loše za održavanje u bonsai formatu.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline DonQuijote

Odg: Drvo iz sume u plitku teglu
« Odgovori #10 : 15-02-2017, 19:43:00 »
Pa eto, znaš kada je najbolje vrijeme za vađenje drva iz šume? Nikad!
Neki bi rekli da je najbolje vrijeme, vrijeme mirovanja, dakle čitavu zimu se može vaditi. Najbolji rezultati se postižu kada izvadiš drvo koje ima nabubrene pupove i sprema se probuditi iz zimskog sna, dakle pred kraj sezone mirovanja.

No u šumi ne možeš pronaći dobro drvo. U Šumi je mrak, drvo traži svijetlo i žuri porasti dovoljno da ugrabi svoj svjetlosni kolač zato je tanko i ravno, stremi visinama i nije dobar bonsai materijal. Strništa, krčevine, šikare koje se čiste svakih dvadeset godina ili vrhovi planina gdje raste tek pokoje drvo, priobalje. Pogotovo priobalje, oni zapušteni tereni po kojima raste bjelograb i tako. S vremenom ćeš skužiti gdje treba tražiti i što treba tražiti, a kad pronađeš moraš biti spreman i znati ponešto o zemlji, o supstratima,  posebno o prozračnosti supstrata, zalijevanju, posudama itd.
Dakle osnove su:,  a to možeš vidjeti na onom linku za početnike, vađenje u sezoni mirovanja i dobar, vrlo prozračan supstrat, takav da voda samo proleti kroz njega, sve ostalo ćeš skužiti s vremenom

Offline DanielGrgurinovic

Odg: Drvo iz sume u plitku teglu
« Odgovori #11 : 15-02-2017, 19:47:39 »
Evo ja sam mislio koristiti kao supstrat mrvljenu opeku tu su sve kuce gradjene od te pune cigle ona dobro drzi vlagu kad se natopi u mrvicama i to sam htio pomjesati sa kupovnom zemljom neznam vise ni sam hahah

Offline DanielGrgurinovic

Odg: Drvo iz sume u plitku teglu
« Odgovori #12 : 15-02-2017, 19:50:45 »
E sad cu jedan dan ici negdje bogu iza nogu u netaknuto a da nije suma samo da najdem nesto okej stvarno zelim taj hobi za sebe a nikako da startam cjelu zimu i jesen cekam proljece to boze da ne uvene ono sto izvadim iz zemlje

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Drvo iz sume u plitku teglu
« Odgovori #13 : 15-02-2017, 23:17:35 »
Imaš puno raznih supstrata i materijala po trgovinama koji su bolji od cigle i zemlje i sa njima češ kao početnik manje griješiti i imati više uspjeha.Imaš recimo Pomice,Lava kamenje/možeš ga i dodatno usitniti/dodaš treseta ili supstrata sa više treseta i već je super.Od drvaca traži grab,javor,bukva,brijest..imat češ puno više izgleda sa time.Tražiš po krčevinama,uz rubove šuma i na mjestima gdje pase divljać ili kože.Ili u visokim gorama i planinama kako kaže Don.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline alexhor

Odg: Drvo iz sume u plitku teglu
« Odgovori #14 : 20-02-2017, 09:13:24 »
Hehe, dobrodošao na forum.
Kad čitam tebe , kao da čitam sebe prije 5 godina. Još si dobro prošao :) I mene su malo opleli (opravdano) prvih dana i na sreću nisam predugo srljao i to se isplatilo :) I da, točno je, ako preživiš prvu godinu možeš dalje.
Jasna mi je tvoja želja da iz ničega napraviš nešto. To kasnije izaziva konfuziju pa čak i depresiju. Ovaj kolac koji si izvadio će ići u svim mogućim smjerovima samo neće početi ličiti na bonsai. On ti neće pomoći da postaneš bolji, nego će ti stvarati frustraciju i samo će smetati tamo gdje ćeš graditi svoju kolekciju.
A stvar je reletivno jednostavna. Prisili se nekako biti strpljiv i nemoj skupljati doma sve što ti se sad čini da bi "možda jednom moglo"...
Vjerujem da si gledao jako puno fotografija bonsaija. Ono što trebaš tražiti je ono što vidiš između posude i krošnje: dakle baza stabla koja ima vizualnu dopadljivost, a ispod toga što više korijenja jer ti ta ljepota treba živa. A krošnju ćeš odraditi kad za to dođe vrijeme. Ovdje u kontinentalnom dijelu, što je već rečeno drveće ima tendenciju biti visoko i u skladu s tim raste. Ovdje često počinjemo bez krošnje i to je šteta. Ali u startu moraš imati  nebari (bazu) jer on u posudi neće narasti, nikad. Evo izvora iz mog iskustva:
- Na rubu šume sa strane prodire svjetlo. tu češ moći pronaći grab, bukvu, poljski javor (klen), glog. Oni su samonikli i svjetlo sa strane  ih ponekad zna lagano izuvijati u bazi. Ako je taj rub šume uz korisnu površinu (uz put, sjenokoša i slično) Ponekad ljudi čiste te rubove kako bi spriječili šumu da se proširi. Tako nastaju mali panjevi, a drvo preživi i pokušava rasti iz toga. Naravno, ne treba ti nešto što je lugar posjekao jučer, nego možeš naći primjerke koji su odrezani prije više godina, čak nekoliko puta, a zbog dobre okoline su relativno dobro kalusirali i stvorili zanimljivu kreaciju.
- Na tim rubovima nađe se i kakva divlja šljiva, kurika, trnina i slično niže drveće ili grmlje. Što god nađeš po rubovima uvijek budi spreman pročeprkati oko drveta da vidiš što se krije ispod lišća i prvog sloja zemlje. Ponekad nešto izgleda kao grm koji raste kao rozeta iz zemlje, a onda shvatiš da ispod toga ima zajednička baza skrivena pod lišćem i zemljom. Istraži... Ponekad se nađe i divlja jabuka ili kruška (do sad nisam bio te sreće) a one znaju izgledati sjajno.
- krčevine su tamo gdje je dijelom šuma porušena pa raste nova, a nađe se i drveća koje se oporavilo nakon stradanja kad su ga pregazili traktorom ili se na njega srušilo drugo drvo itd.
- ja sam mojim prijateljima rekao da se dobrovoljno prijavljujem pomoći ako budu krčili živicu ili kakvo drugo grmlje koje imaju po dvorištu ili oko vikendica. Tu zna biti lijepih primjeraka šimšira, ligustruma (kaline), a po vinogradima u sjajnih starih grabovih živica koje je majstor "brstio" godinama. Ljudi uređuju dvorišta ukrasnim grmljem , ali to grmlje s godima preraste svoju svrhu pa im samo smeta i onda se bore s njima i žele ih se riješiti. Tako ćeš naći Vatreni trn (pyracanta), šimšir, cvatuću dunju, neki se čak žele riješiti starije tise u kojoj možeš prepoznati potencijal...
- za vrhove planina i primorski krš ti ne bih govorio, kad budeš u prilici iskoristi

Sa svime se možaš malo poigrati, ali uz sve gore nabrojeno potraga je velika i dugotrajna. Van sezone si pamti ili označavaj, često koristimo pametni telefon za označavanje koordinata kako bismo kasnije pronašli isto drvo, jer nekad je drvetu bolje tamo gdje je i bržeće napredovati nego doma u posudi, ako ti ga netko ne popali (i to se dogodi, iako je mit da bonsaisti hodaju u grupama po pet u tri smjene).

Sve je najbolje vidjeti uživo. Zato se poveži s nekima od forumaša (koji su ljubazno u svoj profil stavili svoju lokaciju da vidiš koliko su ti blizu ili daleko.) K nekome ćeš otići planski "na kavu", a k nekima kad budeš slučajno na drugom području. Svatko će te rado prošetati kroz svoju kolekciju i o svakom primjerku ispričati njegovu priču. To je neprocjenjivo iskustvo.
Nađi vremena  posjetiti organizirana događanja ako su ti dostupna (prati forum Događanja). od tebi bližih Izložba se organizira u Samoboru (prošle godine sam propustio, ali ove nadam se neću), u Ludbregu, a i dečki u Međimurju naprave bar dvije tri samostalne godišnje. I tu ćeš upoznati ljude, a to je korisno. Udruga Zen također organizira i radionice pa prati obavijesti na forumu jer informiraju na vrijeme.

I još da ti kažem (da se malo naši forumaši nasmiješe), dobro bi bilo za iskapanje imati privolu vlasnika parcele, a isto tako, iza sebe ostaviti o zatrpanu i poravnatu rupu i koliko se može popravljen teren.