Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: "yamadori" kako početi?  (Posjeta: 10744 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bero88

"yamadori" kako početi?
« : 07-02-2018, 11:30:57 »
Pozdrav ekipa,

Evo ja izvadio svoj prvi materijal ove godine..šetao šumom i uz put naletio na jedan grab(mislim da je grab :mdr:) koji ima dosta zanimljiv nebari, visok je oko 30cm i tu je prije dosta vremena puknuo ili je odsječen a nove dvije sad vec deblje grane su nadomjestile ovu puknutu. Jedna grana od te dvije ide direktno iznad starog puknuća u vis i uz sebe ima još dvije slične koje idu u istom smjeru, no druga grana je par centimetara ispod starog puknuća i popigana je u desno( isto debela).
E sad moje pitanje je di da režem? Ova direktno iznad puknuća mi je nekako visoko i mislim da s tim neću ništa dobiti, a i puknuće koje je ispod je dosta trulo u sredini(oko sredine živi još  jer hrani tu granu-grane).
Opet ova donja grana bi mi dala oblik slova S ali ne znam gdje bi rezao za bolji vrh u budućnosti.
Znam da bi prvu godinu trebao pustiti da se drvo ukorijeni i ojača(ima dosta mikro korijena), pa da čekam ili da neke rezove napravim odmah?
Stavim slikice da vidite.

pozdrav :hvalaaa:

Offline bero88

Odg: "yamadori" kako početi?
« Odgovori #1 : 07-02-2018, 11:34:25 »
P.S. zadnja slikaje strana sa koje bi bio taj ajmo rec S, i ta grana je nedavno slomljena pa sam ju odrezao odmah do puknuća. iz nje ide još jedna grana ali i ta kao i ostale idu u desno, lijevo, na sve strane osim gore, pa da skidam i njih?
tnx unaprijed :hvalaaa:

Offline Helio

Odg: "yamadori" kako početi?
« Odgovori #2 : 08-02-2018, 11:04:42 »
Nažalost tu na katu imaš previše problema, S dio i truli dio, ne mogu ostat zajedno,nemaju se di razvijat jedan od drugog, a na koncu i šta ostaviš nije zadovoljavajuće . Bilo koja opcija ti opet ostavlja zadebljanje koje će se kalusiranjem dodatno debljat i bit šire od baze. I stoga,ako je nebari vrijedan truda treba startat iz temelja.
Znam da se teško odlučit i odrezat sve do prve grane i čekat početak razvoja par godina,ali jedino je ispravno rješenje.
Zamisli da sad to razvijaš par godina i na kraju nisi zadovoljan i tek onda kreneš iz početka. Najkraći je put onaj koji ti sad izgleda najduži,znači krenut iz temelja,odsjeći sve do prve grane koju  lako usmjerši žicom ili vežeš uz kakav štap da ti stoji u željenom pravcu . A,evo i primjer kako to izgleda,dvije godine za doći do osnove
http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=3599.msg57382#msg57382

Offline bero88

Odg: "yamadori" kako početi?
« Odgovori #3 : 08-02-2018, 11:54:23 »
Ok, znači ako sam dobro shvatio najbolje bi bilo odrezati sve to do jedne grane od koje bi kasnije formirao novi vrh.
Naravno ukoliko sve grane nisu vezane bas za taj S batrljak.
Ukoliko je sve vezano na njega ima li smisla odreati sve kao na primjeru dolje pa cekati nove izboje i moliti se da krenu na pravom mjestu?
Da li bi to bilo pametno napraviti odmah, pošto je drvo dosta jako s mikro korijenjem i trebalo bi se primiti( :molitva:)?
Znači nešto ovako ili čak malo niže?

Offline Helio

Odg: "yamadori" kako početi?
« Odgovori #4 : 08-02-2018, 12:38:13 »
Ako imaš koju pogodnu granu za novi vrh ostavi,ako ne onda ravan rez . Računaj da će ti novi izboj izaći cent-dva ispod reza. To obavi sad jer će korijenje imat manje"posla"odnosno opterečenja za izbacit novi izboj, nego da mora opskrbit sve grane koje sad imaš i time veće šanse za preživit.

Offline bero88

Odg: "yamadori" kako početi?
« Odgovori #5 : 08-02-2018, 12:46:36 »
Hvala na savjetu, dobro ču promotriti još pa ako ima za ostavit ostavim, ako ne ravan rez i molitva :molitva:
 :hvalaaa:

Offline bero88

Odg: "yamadori" kako početi?
« Odgovori #6 : 08-02-2018, 20:23:54 »
Pozdrav, jos jedno pitanjce :haaaahaaaaa:
Ako nadjem granu koju mogu ostaviti da napravim kosi rez do nje ili ravni? Po citanju s foruma predpostavljam kosi, ali bolje pitat nego skitat :sretan:
Hvala.

Offline LONICERA

Odg: "yamadori" kako početi?
« Odgovori #7 : 08-02-2018, 22:33:26 »
Bolje kosi. Inače slike su ti u ptičjoj perspektivi, pa mi je teško reći gdje rezati.

Offline bero88

Odg: "yamadori" kako početi?
« Odgovori #8 : 08-02-2018, 23:02:11 »
da nije baš da sam dobro fotkao...
Uglavnom onda kosi do grane koju mogu ostaviti, ako uopce mogu, inace ravni kako je rekao Helio?
Početnik sam pa još proucavam, no razmišljajući ako napravim kosi rez do prve grane, zar necu dobiti sličan rezultat kao da režem do ovog S oblika s obzirom da kada kalusira biti ce sire ili isto siroko kao baza?
sry zbog slika, fotografiranje definitivno moram poboljsati, kao i znanje o ovoj temi...
hvala na savjetu!

Offline LONICERA

Odg: "yamadori" kako početi?
« Odgovori #9 : 09-02-2018, 11:08:15 »
Moj ti je savjet da napraviš bolje fotke (sa svih strana i u pravoj perspektivi). U fotošopu briši ono što misliš rezati (par opcija) i vidi što ti se najviše sviđa. Također probaj zamisliti buduće krošnje svake opcije. Zadebljanja i rezove ćeš rješavati drilanjem.

Offline bero88

Odg: "yamadori" kako početi?
« Odgovori #10 : 09-02-2018, 13:27:57 »
Ok, hvala na savjetu...
Znači kako je rekao Helio, gornji dio definitivno režem, to vidim već i sad, pa ostaju tri opcije, ravan rez ukoliko nemam ništa za ostaviti od grana, kosi rez ako imam koju granu pa ju usmjeravati za novi vrh u budućnosti, i treća sad malo nejasna opcija sa ovim S oblikom, kako je Helio preporučao da režem i to jer će rez do toga kalusirati i biti deblji od debla, ili ga ostaviti pa poslije zadebljanja riješavati drilanjem?
Sory na toliko pitanja ali početnik sam i ne bi htio napraviti baš totalnu štetu.

Offline LONICERA

Odg: "yamadori" kako početi?
« Odgovori #11 : 10-02-2018, 10:39:28 »
Gdje god da režeš, rana na drvu će nastojati zacijeliti. Rubno uz koru će stvarati kalus i to kao granicu između živog i mrtvog dijela. Ako režeš kako je Helio rekao pojavit će se u prostoru između dvije gornje iznikle grane, ostatak reza će propadati, te ćeš i taj rez morati obraditi drilom. ako opet režeš koso od neke grane ili tog S-a kalus će ići od tog dijela pa do prvih grana ispod (rez nakon toga opet potrebno obradti). Da bi ti rekla koja je po mom mišljenju najbolja opcija trbala bi vidjeti drvo ili bolje slike.

Offline Helio

Odg: "yamadori" kako početi?
« Odgovori #12 : 10-02-2018, 12:03:44 »
da nije baš da sam dobro fotkao...
Uglavnom onda kosi do grane koju mogu ostaviti, ako uopce mogu, inace ravni kako je rekao Helio?
Početnik sam pa još proucavam, no razmišljajući ako napravim kosi rez do prve grane, zar necu dobiti sličan rezultat kao da režem do ovog S oblika s obzirom da kada kalusira biti ce sire ili isto siroko kao baza?
sry zbog slika, fotografiranje definitivno moram poboljsati, kao i znanje o ovoj temi...
hvala na savjetu!
Da dobit češ isti rezultat , ali nije problem u kalusu ko kalusu,nego (kako meni na slici izgleda) taj dio kod S segmenta je već sad deblji od donjeg segmenta . Kako ti je Lonicera rekla treba to kasnije obradit u oba slučaja,samo gledaš di će ti rana bit manja.

Offline bero88

Odg: "yamadori" kako početi?
« Odgovori #13 : 10-02-2018, 14:26:33 »
Ok, kuzim kaj hocete rec, pogledat cu jos pa rezat, pocetnik sam pa bolje da odrezem i manje nego previse...jedino ako rezem do S prakticki cu dobit istu stvar kao i do prve grane jer i ona ide iz dna zadebljanja odmah ispod S dijela, tako da bi radije sad dok sam pocetnik skratio manje, bez obzira kaj cu mozda izgubiti par godina ukoliko pogrijesim, ali uciti se mora!
Ekipa puno hvala, ukoliko imate jos nekih savjeta samo recite...

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: "yamadori" kako početi?
« Odgovori #14 : 16-02-2018, 12:40:50 »
Ja bih da je moje drvce,skinuo cijeli S pri deblu.Odrezao deblju granu na vrhu,od one druge dvije jednu formirao u novi vrh a sve ostalo prikratio.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!