Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Potrebna identifikacija  (Posjeta: 58062 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #90 : 26-09-2008, 10:00:40 »
A čuj, određivanje vrste bez cvijet i ploda je dosta problematično. To ja kao da trebaš prepoznati čovjeka, nekog poznanika kojeg viđaš svake prestupne,  a da ti je u najmanju ruku okrenut leđima i ne vidiš mu veći dio tijela. Onaj tko ga dobro poznaje prepoznat će, a onaj koji ga ne poznaje može jedino nagađati prema onome što ima pred osbom, ali prepoznat će tek ak mu se ovaj okrene, valjda.

Da draga  :love:
Samo pokušavam doprinjet ispravnosti postavaka pri identifikaciji  :verycool:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #91 : 26-09-2008, 10:01:49 »
.... evolucija nam je donijela novu biljnu vrstu i odmah ste je manuli s planine .... kleptomani jedni .... pa to je Štefanija Marius ... pojma nemate  :buaaa:

Super, sad kad smo to riješili, nek neko veli kak se to održava  :mdr:
Jel ga treba brijati na čelavo ?

Offline helleborus

Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #92 : 26-09-2008, 13:40:10 »
E, kako se sve mijenja... možda se ipak vračamo na početak i dafnama. Naravo da ništa nije sigurno (da se prvo ogradim).. ponovnim proučavanjem i uz pomoć vodilje (jedne stare docentice koja je već u penziji i došla je k nama u vrt nekaj raditi- nekadašnja voditeljica vrta) kopale smo po mnoštvu starih knjiga, na njemačkom, a ja nemam pojma ni beknuti. Čitala mi je kaj piše za Daphne alpina (bravo Mare!!!). Ona misli da se radi o toj vrsti. Najviše što zbunjuje su ušiljeni listovi dok kod Daphne alpina listovi su svi zaobljeni na vrhu i kažu dlakavi. E, onda BINGO!!! Njemačka stara knjiga kaže da su donji listovi zaobljeni i oni otpadnu (što je točno da na našoj biljci nema dole listova), a gornji su ušiljeni i oni kako se vegetacija bliži kraju imaju sve manje dlaka (što je isto kod naše biljke). Plod je boba, to znači da je vrlo lako mogla otpasti i da se više ne vidi niš od nje. Raste na brdovitim predjelima čak do 1500m, ali isto tako dolazi i na nižim brdovitim predjelima (što je isto kod naše). Ne spominje se u crvenoj knjizi zaštićenih vrsta što obajšnjava zašto je bilo tako puno biljaka. raste na vapnenačkim tlima što je moguće pošto raste s rašeljkom koja raste na takvim tlima.

No da ne duljim... velika je šansa da je to Daphne alpina. Moram još slijedeći tjedan ići u herbar da vidim imamo li mi tamo nmju pa da usporedim i to i s Ganistom koja je isto dosta slična ovoj (samo se čudim kak nije bilo mahuna od plodova, jer genista ih ima, a teško da su baš sve mahune nestale). Onda kad usporedim ću bolje znati. Ali ponavljam, ipak će možda zadnja riječ biti kad vidimo cvjetove. I jedna i druga cvatu u svibnju i lipnju. Nadam se da ećmo to dočekati  :hihihi:

Offline Aleksa

Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #93 : 26-09-2008, 13:57:40 »
.... evolucija nam je donijela novu biljnu vrstu...

 :zbunjen: :nono: :whistle:

Offline Marija

Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #94 : 26-09-2008, 15:41:51 »
Čitala mi je kaj piše za Daphne alpina (bravo Mare!!!).

.... nisam ja našla tu biljku nego ona mene. Kad sam vidjela što Mario pita na forumu, uzela sam Šilića u ruke i knjiga mi se sama otvorila na Daphne alpinu .... pročitala sam opis i eto. :girl:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Potrebna identifikacija
« Odgovori #95 : 29-09-2008, 11:52:37 »
Čitala mi je kaj piše za Daphne alpina (bravo Mare!!!).

.... nisam ja našla tu biljku nego ona mene. Kad sam vidjela što Mario pita na forumu, uzela sam Šilića u ruke i knjiga mi se sama otvorila na Daphne alpinu .... pročitala sam opis i eto. :girl:

Jel piše kak se to održava?
Ne nalazim ništ na netu....
Gotovo sam siguran da se vadi početkom sezone rasta, nikako sada....a možda i preživi  :nails: