Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Aluminijska ili bakrena žica ?  (Posjeta: 117796 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #75 : 09-02-2009, 10:52:13 »
Duda ce znati...  :zbunjen:

Ajde Duda, reci....

Pa, ajde Duda... čekamo...

Offline helleborus

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #76 : 09-02-2009, 11:25:46 »
Da, bakar na povišenoj temperaturi u prisustvu zraka prelazi u bakar(II)-oksid iliti CuO. Takav oksid je crni prah. Nemoguće ga je na neki jednostavan način ponovo vratiti u bakar. (sumnjam da bi ti da zamjenili, ali možda tam rade papci pa neće znati u čemu je štos). Dobro oni dijelovi koji su ti ostali su ipak bakar. Mislim da je jako važno paziti kod tankih žica da se zagrijava samo toliko da je otopi onaj omot oko žice. Vjerojatno se može vidjeti i na debljim žicama da je negdje crnkasto, možda je tamo i žica slabija, provjeri. Točnu temperaturu kod koje se to događa ne znam.

Offline DonQuijote

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #77 : 09-02-2009, 11:51:16 »
Ma sve je jasno, samo sam htio upozoriti svekoliko pučanstvo da je ipak bolje paliti žicu po malo jer metoda - baci u vatru i izvadi kad se vatra ugasi, ne prolazi kod tanjih žica.

Offline Aleksa

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #78 : 09-02-2009, 18:50:52 »
Da, bakar na povišenoj temperaturi u prisustvu zraka prelazi u bakar(II)-oksid iliti CuO. Takav oksid je crni prah. Nemoguće ga je na neki jednostavan način ponovo vratiti u bakar. (sumnjam da bi ti da zamjenili, ali možda tam rade papci pa neće znati u čemu je štos). Dobro oni dijelovi koji su ti ostali su ipak bakar. Mislim da je jako važno paziti kod tankih žica da se zagrijava samo toliko da je otopi onaj omot oko žice. Vjerojatno se može vidjeti i na debljim žicama da je negdje crnkasto, možda je tamo i žica slabija, provjeri. Točnu temperaturu kod koje se to događa ne znam.

Ipak se moze povratiti u bakar. Izlozite zicu vodoniku ili ugljen monoksidu. Vodonik cete dobiti elektrolizom vode ili reakcijom izmedju cinka (Zn i hlorovodonicne kiseline (HCL) a ugljen monoksid sagorijevanjem uglja uz smanjeno prisustvo kiseonika...  :idiot: :idiot: :idiot:

  CuO + H2 → Cu + H2O
  CuO + CO → Cu + CO2

(O Boze kakav idiot...)

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #79 : 10-02-2009, 07:56:26 »
Da, bakar na povišenoj temperaturi u prisustvu zraka prelazi u bakar(II)-oksid iliti CuO. Takav oksid je crni prah. Nemoguće ga je na neki jednostavan način ponovo vratiti u bakar. (sumnjam da bi ti da zamjenili, ali možda tam rade papci pa neće znati u čemu je štos). Dobro oni dijelovi koji su ti ostali su ipak bakar. Mislim da je jako važno paziti kod tankih žica da se zagrijava samo toliko da je otopi onaj omot oko žice. Vjerojatno se može vidjeti i na debljim žicama da je negdje crnkasto, možda je tamo i žica slabija, provjeri. Točnu temperaturu kod koje se to događa ne znam.

Ipak se moze povratiti u bakar. Izlozite zicu vodoniku ili ugljen monoksidu. Vodonik cete dobiti elektrolizom vode ili reakcijom izmedju cinka (Zn i hlorovodonicne kiseline (HCL) a ugljen monoksid sagorijevanjem uglja uz smanjeno prisustvo kiseonika...  :idiot: :idiot: :idiot:

  CuO + H2 → Cu + H2O
  CuO + CO → Cu + CO2

(O Boze kakav idiot...)

Laboratorij HBF-a ti izdaje certifikat za unaprijeđenje znanja, koje nitko nikad neće upotrijebiti u praksi :lab:
 :idiot:

Offline helleborus

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #80 : 10-02-2009, 08:15:12 »
Da, bakar na povišenoj temperaturi u prisustvu zraka prelazi u bakar(II)-oksid iliti CuO. Takav oksid je crni prah. Nemoguće ga je na neki jednostavan način ponovo vratiti u bakar. (sumnjam da bi ti da zamjenili, ali možda tam rade papci pa neće znati u čemu je štos). Dobro oni dijelovi koji su ti ostali su ipak bakar. Mislim da je jako važno paziti kod tankih žica da se zagrijava samo toliko da je otopi onaj omot oko žice. Vjerojatno se može vidjeti i na debljim žicama da je negdje crnkasto, možda je tamo i žica slabija, provjeri. Točnu temperaturu kod koje se to događa ne znam.

Ipak se moze povratiti u bakar. Izlozite zicu vodoniku ili ugljen monoksidu. Vodonik cete dobiti elektrolizom vode ili reakcijom izmedju cinka (Zn i hlorovodonicne kiseline (HCL) a ugljen monoksid sagorijevanjem uglja uz smanjeno prisustvo kiseonika...  :idiot: :idiot: :idiot:

  CuO + H2 → Cu + H2O
  CuO + CO → Cu + CO2

(O Boze kakav idiot...)

Je,je. Samo naprijed.  :takoTreba:

Offline Aleksa

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #81 : 10-02-2009, 20:38:38 »
Wow, jos jedna titula... Sad imam cetiri titule: 'Jedini bonsaista u Cg'
                                                                          'Jedini maloljetni bonsaista u Cg'
                                                                           'Administrator maloljetnik'
                                                                           'Mariov sertifikat'

 :idiot: :idiot:

Offline nabo

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #82 : 08-05-2009, 09:22:17 »
Bakrena žica ...lakirana ili gola .... mekana ili tvrda .... informacije na mail kasapo@net.hr

Offline Goran Cajko

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #83 : 08-05-2009, 11:18:25 »
Bakrena žica ...lakirana ili gola .... mekana ili tvrda .... informacije na mail kasapo@net.hr


Kaj prodaješ ili kupuješ.....???

Offline jurica

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #84 : 08-05-2009, 13:39:56 »
Bakrena žica ...lakirana ili gola .... mekana ili tvrda .... informacije na mail kasapo@net.hr


Kaj prodaješ ili kupuješ.....???
Dobro pitanje!!!!!!!!!

Offline Ivan

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #85 : 17-05-2009, 11:54:01 »
...Jeste li znali da se bakarna žica može prepeči? Ja nisam...
Zanimljivo  :question:
Sigurno da može da izgori , vrlo logično, nego mene sad čudi kako se to meni nije desilo  :question:
U mojoj blizini nema otpada i sekundarnih sirovina, pa od električara prikupljam ostatke, a ta žica je izolovana.
Oslobodim je izolacije slično kradlivcima žice - ubacim u kotao (ložen na drva) i spalim žicu sve sa izolacijom.
Do sad mi se nije desilo da se prepeče  :question:

Offline DonQuijote

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #86 : 17-05-2009, 14:40:44 »
Palio sam granje, velika vatra, dugo se peklo, možda sat vremena jer uopće nisam razmišljao da bi je eventualno trebalo izvuči iz vatre. sada je žica krhka ko kreda, najveći dio sam bacio

Offline Andrija Zokić

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #87 : 17-05-2009, 14:42:07 »
Meni bi se znalo dogoditi da se žica počne taliti dok je palim plamenikom.
Kupio sam sada novi plamenik, onaj koji se koristi za stavljanje ljepenke. Zanima me kakav regulacioni ventil trebam staviti na plinsku bocu? Može li isti onaj kao za štednjak? Čuo sam da može doći do eksplozije plinske boce ako se plin isprazni za vrijeme rada a reg. ventil nije kakav treba da bude.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline jurica

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #88 : 17-05-2009, 16:35:30 »
Meni bi se znalo dogoditi da se žica počne taliti dok je palim plamenikom.
Kupio sam sada novi plamenik, onaj koji se koristi za stavljanje ljepenke. Zanima me kakav regulacioni ventil trebam staviti na plinsku bocu? Može li isti onaj kao za štednjak? Čuo sam da može doći do eksplozije plinske boce ako se plin isprazni za vrijeme rada a reg. ventil nije kakav treba da bude.
Neznam kakav drugi? Ja radim sa takvim za štednjak. A vidio sam na gradilištu da rade bez ikakvog , što je po meni čista igra sa životom.

Offline Marija

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #89 : 15-07-2009, 09:39:19 »
malo smo se modernizirali i više ne palimo ručnim brenerom ...

znatno je brže i kvalitetnije  :great:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai