Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj  (Posjeta: 154687 )

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Aleksa

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #15 : 13-08-2007, 10:29:38 »
Nice work! 8) :great:


Offline hknezovi

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #16 : 13-08-2007, 14:06:02 »
 :great: Vidim da si se potpuno ufuro.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline DonQuijote

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #17 : 13-08-2007, 14:28:36 »
Koliko listića si ostavljao?

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #18 : 13-08-2007, 15:14:45 »
Koliko listića si ostavljao?

Ako kužim pitanje...
Na ovogodišnjim izbojcima koje sam skračivao, ostavljao sam samo prvi par listića. Na prošlogodišnjim izbojcima sam uklanjao od 1-3 veča lista i ostavljao one manje koji su rasli gusto. Već jutros su se raširili i otvorili sredinu za nove pupove. To je već vidljivo napredovalo kod prve azele kojoj sam radio isto. Prva azelea je bacila nove listiće na mjestu svakog otrgnutog ocvalog batrljka. Uglavnom na granama sa dugim internodijima sam ostavljao prvi par, a na gustim oblačcima micao največe listove.

Hvala Don, Aleksa i Hrvoje  :great:

Offline gal

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #19 : 13-08-2007, 17:41:38 »
...u azele se uopće ne kužim, ali kao drvo ... obadvije su lijepe... ova druga ima mrak nebari... baš mi se sviđa, a sad kritike: ...(za ovu drugu) ako drvo koso raste - "oblaćići" moraju biti horizontalni odnosno paralelni sa posudom, ovako ti malo lići na veliki šaraf...., a da je upola (ili za trečinu barem) niža.....  :worthy: !!!!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #20 : 14-08-2007, 08:20:37 »
...u azele se uopće ne kužim, ali kao drvo ... obadvije su lijepe... ova druga ima mrak nebari... baš mi se sviđa,

Hvala  :yes:

...a sad kritike: ...(za ovu drugu) ako drvo koso raste - "oblaćići" moraju biti horizontalni odnosno paralelni sa posudom, ovako ti malo lići na veliki šaraf...., a da je upola (ili za trečinu barem) niža.....  :worthy: !!!!

Ovo se zove konstruktivna kritika koja ima smjernice za napredak i razvoj.
Hvala na korisnim savjetima!!! Na skračivanje sam pomislio u nekoj kasnijoj fazi no nije primarno. Ravnanje oblačića će biti iduči korak. Mislim iduće godine!

Offline DonQuijote

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #21 : 14-08-2007, 13:54:38 »
Da ne otvaram novi topic, ovo je moja azaleica  :love:Ne vidi se baš najbolje. Ima mana, prvenstveno jedno loše zadebljanje na deblu, pregusta je, neošišana i pomalo izgorjela od sunca.
Sada je prvo moram malo oporaviti, razrijediti i ošišati, a onda ću napraviti kompletan restiling. Želim da ona čudna grana, desno dolje, dođe više do izražaja, napraviti ću praznine u krošnji i tako to. Za sada ću je ipak prvo pustiti na miru da se oporavi od opekotina, malo je prihraniti, željezo sam joj već dao,a ozbiljniji zahvati će pričekati proljeće. Ako se bude dobro oporavljala, onda ću je eventualno ožičiti.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #22 : 14-08-2007, 14:37:53 »
Da ne otvaram novi topic, ovo je moja azaleica  :love:Ne vidi se baš najbolje. Ima mana, prvenstveno jedno loše zadebljanje na deblu, pregusta je, neošišana i pomalo izgorjela od sunca.
Sada je prvo moram malo oporaviti, razrijediti i ošišati, a onda ću napraviti kompletan restiling. Želim da ona čudna grana, desno dolje, dođe više do izražaja, napraviti ću praznine u krošnji i tako to. Za sada ću je ipak prvo pustiti na miru da se oporavi od opekotina, malo je prihraniti, željezo sam joj već dao,a ozbiljniji zahvati će pričekati proljeće. Ako se bude dobro oporavljala, onda ću je eventualno ožičiti.

Kod azelea jedino bitno da sječeš debele grane u zimi i presađuješ je prije sezone rasta. Sve ostale zahvate možeš raditi po potrebi. Skidanje izgorjelih listova možeš napraviti odmah, micanje grančica do 3-4 mm možeš isto odmah. Žicati isto tako. Ja sam moju drugu ožicao tek na nekim granama, večinu sam pokopčao i usmjerio jer je dobro razgranata i ima čvrste grane, a primjetio sam da mi se grane lakše pigaju ako je kopčam na mjestu gdi trebam pa napinjem kopču na drugu granu, nego kad je ožicam pa savijam. Malo je prekruta i ne sluša.
Da, što prije ukloniš izgorene listove i sve viškove lišća i grančica to će ti prije potjerati. Evo moja druga je već pokazala nove pupove, obradio sam je u subotu, ono od nedjelje još nije, a kod prve azele su novi listići već veliki oko 3mm. Fakat napreduje na očigled, što je više trimaš to bolje tjera. Probaj, bar na jednom djelu.

Inače me ni se ovo tvoje drvo full dopada i vjerujem da češ prikriti ono zadebljanje, a ova desna grana bi mogla biti dobar štos i izazov za tvoju kreaciju stajlinga. Sretno !!!

Offline DonQuijote

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #23 : 14-08-2007, 15:13:27 »
Tako i radim, malo prepisujem od Tebe :mdr:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #24 : 14-08-2007, 15:18:14 »
Tako i radim, malo prepisujem od Tebe :mdr:

Samo daj !!!
I ja od tebe  :mdr:

Offline hknezovi

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #25 : 14-08-2007, 15:35:49 »
Uz malo sreće u hrpi časopisa koje imam pronašao sam kalendar za održavanje azelea. Uskoro vam ga šaljem.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #26 : 14-08-2007, 15:39:07 »
Uz malo sreće u hrpi časopisa koje imam pronašao sam kalendar za održavanje azelea. Uskoro vam ga šaljem.

Ajde bar nekaj  :great:
Ja imam kalendar na talijanskom pa ću ga isto poslati, možda nekaj izvučemo.

Offline hknezovi

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #27 : 14-08-2007, 15:46:42 »
Da pošaljem i sve ostale informacije iz časopisa vezane za kalendar.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #28 : 14-08-2007, 15:51:22 »
Da pošaljem i sve ostale informacije iz časopisa vezane za kalendar.

Em se razme  :great:

Offline hknezovi

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #29 : 14-08-2007, 15:54:15 »
Onda je bolje da pošaljem cijeli časopis  :bongggg:
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub