Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Sve o prihrani / gnojivima  (Posjeta: 276667 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #105 : 08-02-2008, 14:25:16 »
Jučer sam vodio zanimljiv razgovor s jednim agronomom.
Brojke kojima se označava NPK govore o postotku tog elementa u masi. To znamo  :smile:
Dakle NPK 15:15:15 ima ukupno 45% gnojiva u ukupnoj masi a ostalih 55% je samo neki nosač, u tekućim gnojivima je to voda ili neka tekučina koja može postojanim držati omjer gnojiva. Taj ostatak od 55% u večini slučajeva ne čini dobro tlu, pogotovo ako se radi o krutim gnojivima. Sad točno ne znam kakav je omjer cijene gnojiva u trgovini od recimo NPK 3:5:4 prema NPK 20:20:20, no nekak mi ispada da je isplativije kupiti ovaj 20:20.20 pa ga razrijediti, nego bacati nofce na ove s malim postotokom hranjivih tvari i velikim postotkom "nosača".
Kakva su vaša saznanja i mišljenja o tome?

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #106 : 27-02-2008, 14:16:22 »
Nisam još došao u dodir sa biogoldom, a volio bi što prije. To je organsko gnojivo proizvedeno u kontroliranim uvjetima. Volio bi da mi netko potvrdi da li je u njemu garantiran odnos NPK.

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #107 : 27-02-2008, 14:18:06 »
Nisam još došao u dodir sa biogoldom, a volio bi što prije. To je organsko gnojivo proizvedeno u kontroliranim uvjetima. Volio bi da mi netko potvrdi da li je u njemu garantiran odnos NPK.

Znam da je skup ko sam vrag, i pitanje je vrijedi li tih para!
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #108 : 27-02-2008, 14:23:12 »
Nisam još došao u dodir sa biogoldom, a volio bi što prije. To je organsko gnojivo proizvedeno u kontroliranim uvjetima. Volio bi da mi netko potvrdi da li je u njemu garantiran odnos NPK.

Znam da je skup ko sam vrag, i pitanje je vrijedi li tih para!

Sad se sjetih da je jedan gospodin kojeg ću napokon upoznati uskoro. Govorio vama sretnicima s prve konvencije da koristi najjeftinija gnojiva. Povodim se za njim definitivno.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #109 : 28-02-2008, 15:49:30 »
Kad počinjemo s prignojavanjem ovogodišnjih yamadoria i kojim gnojivima za bjelogoricu, a kojim za crnogoricu?
Ja ću lagano početi s gnojenjem azalea jer su startale sa izbojima, imam neko gnojivo baš za njih.

Offline Marija

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #110 : 28-02-2008, 15:53:10 »
Kad počinjemo s prignojavanjem ovogodišnjih yamadoria i kojim gnojivima za bjelogoricu, a kojim za crnogoricu?
Ja ću lagano početi s gnojenjem azalea jer su startale sa izbojima, imam neko gnojivo baš za njih.

Treba vidjeti kad krene vegetacija.
Nama su masline i zelenike već startale ....
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #111 : 28-02-2008, 15:56:23 »
Kad počinjemo s prignojavanjem ovogodišnjih yamadoria i kojim gnojivima za bjelogoricu, a kojim za crnogoricu?
Ja ću lagano početi s gnojenjem azalea jer su startale sa izbojima, imam neko gnojivo baš za njih.

Treba vidjeti kad krene vegetacija.
Nama su masline i zelenike već startale ....

Zbog kretanja vegetacije i pitam, jer krenule su mi ostrye izvađene prij 1mj, 3tj i 2tj. Isto tak i rašeljke. Jel se može početi ili još malo pričekati?

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #112 : 06-03-2008, 12:28:31 »
Ja ppočinjem sa prihranom kad se pupovi otvore,odnosno kad se već formiraju mali listići.Tada je biljka već dovoljno jaka  pa sa vršenjem fotosinteze preko lišća može lakše razgraditi gnojiva .Za prihranu koristim najjeftinija organska gnojiva za ostale zelene biljke obično omjer do 7:7:7,a razređujem malo više nego što piše na uputstvu.Gnojim za vrijeme sezone rasta,zaključno negdje sa osmim mjesecom i to svaka dva tjedna.Za ovih desetak godina koliko se bavim sa uzgojem pokazalo se dobrim.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Goran Cajko

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #113 : 11-03-2008, 16:39:23 »
Kad počinjemo s prignojavanjem ovogodišnjih yamadoria i kojim gnojivima za bjelogoricu, a kojim za crnogoricu?
Ja ću lagano početi s gnojenjem azalea jer su startale sa izbojima, imam neko gnojivo baš za njih.

Treba vidjeti kad krene vegetacija.
Nama su masline i zelenike već startale ....

Ja ću sigurno pričekat dok izbace pokoji pravi list.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #114 : 18-03-2008, 08:50:48 »
Zanimaju me vaša iskustva i mišljenja o upotrebi ujednačenih NPK gnojiva, te koliko vidite razliku u vrsti prihrane drva u prvim sezonama nakon vađenja i "gotovih" bonsaia? Smatrate li da će startni materijal dati bolje rezultate ako ga tretiramo gnojivima sa različitim omjerom NPK zavisno od faze rasta u sezoni vegetacije?

Offline Quercus

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #115 : 18-03-2008, 09:40:40 »
ishrtana biljaka je dugi niz godina bila marginalizirana i svođena na jednostavne recepte te sam se svaki put kad sam čitao vrt naježio kad bi pročitao da se voćke na jesen ili proljeće gnoje sa 200-300 kg NPK 7-20-30 ili 5-20-30 ili nešto slično, bez obzira na tlo, stanje biljaka i ostalo. kad smo krenul isa intenzivnim analizama, došlo se do katastrofalnih rezultata u tlu, do toga da npr u nekim tlima je količina kalija već ohoho premašila normalne količine te psotaje problem, i sličnih situacija.
S te strane, sve veći izbor različitih formulacija vodotopivih gnojiva pruža svakom proizvođaču da prilagodi količine hranjiva svojim biljkama, ovisno o sezoni, kulturi, isl.
Gotovi supstrati najčešće imaju optimalne količine potrebne za početni rast, a sve se kasnije da nadoknaditi zalijevanjem sa određenom formulacijom.
Naravno da je to posebno olakšano kod biljaka u posudama ili u sistemima uzgoja, ali i prilagođeno i za veće proizvodnje.
Kada se rade pokusi, primjenjujući različite formulacije, dobiju se određeni efekti: veće il imanje biljke, kraći internodiji ili duži, više ili manje cvijeta isl.
broj kombinacija je različit i beskrajan.

Offline helleborus

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #116 : 18-03-2008, 09:47:07 »
I meni prignojavanje biljaka izgleda kao puno složeniji proces nego što mu se pridaje pažnja. Doduše nemam pojma o tome pa ne želim niti davati neka uputstva. Čini se da gosp. Quercus detaljno i sistematično proučava 'fenomen' prignojavanja. Pa možemo dosta toga naučiti.

Offline Marija

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #117 : 18-03-2008, 09:53:26 »
Čini se da gosp. Quercus detaljno i sistematično proučava 'fenomen' prignojavanja. Pa možemo dosta toga naučiti.

samo da se gosp. Quercus i Mario "nanjuše"  :lol:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #118 : 18-03-2008, 09:56:24 »
Čini se da gosp. Quercus detaljno i sistematično proučava 'fenomen' prignojavanja. Pa možemo dosta toga naučiti.

samo da se gosp. Quercus i Mario "nanjuše"  :lol:

Brži smo od misli  :yupi:

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #119 : 18-03-2008, 10:04:46 »
I meni prignojavanje biljaka izgleda kao puno složeniji proces nego što mu se pridaje pažnja. Doduše nemam pojma o tome pa ne želim niti davati neka uputstva.

Walter je bio spomenuo da je mješavinu kakvu mi koristimo (80% pumice, 20% grubi treset) skoro pa nemoguće pregnojiti i to je još jedan + ovoj mješavini. Pošto sam bio overdoziran novim informacijama, zaboravio sam zašto je točno to tako. :mdr:
andbonsai.com ~ andbonsai studio