Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Sve o prihrani / gnojivima  (Posjeta: 276610 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #255 : 05-03-2009, 12:58:47 »
Ovo kaj sam objašnjavao odnose 8.2.08 se odnosi na kemijska gnojiva, i to je točno. Kad plantela ne bi bila organska, i za nju bi vrijedilo isto, dakle bila bi trenutno gnojivo. Ovak j eona organska i sporootpuštajuće gnojivo, a to je neusporedivo.

Koliko ti staviš plantelle? Ja se ravnam po onome što je napisao Tomaz, od 8-10 granula na 10 cm2, to normalno od prilike doziram tako da mi granule skoro prekriju skroz površinu posude.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #256 : 05-03-2009, 13:06:38 »
Ako na deklaraciji piše...

SASTAV ( % težina / volumen )
Dušik ( N ) - 10 %
Fosfor ( P ) - 10 %
Kalij ( K ) - 10 %

nije isto kao i

SASTAV ( kg / 1 t )
Dušik ( N ) - 10
Fosfor ( P ) - 10
Kalij ( K ) - 10

Sad nek jedan od nas koristi jednu a drugi drugu, mi ne koristimo istu količinu gnojiva. Kad ovu drugu deklaraciju pretvorimo u prvu, dobijemo...

SASTAV ( % težina / volumen )
Dušik ( N ) - 1 %
Fosfor ( P ) - 1 %
Kalij ( K ) - 1 %

To je ono osnovno, na sve ovo dolazi zabluda deklaracije, gdje postotak NPK poprima svojstva iz deklaracije, tek kad se razrijedi prema priloženoj uputi. Ta gnojiva se lako prepoznaju po cijeni u odnosu na druga gnojiva.
A onda dolazi još i ovo kad je gnojivo organsko, pa i to treba dobrodeklarirati da bi se išta razumjelo.

Možda je sad malo jasnije  :tlab:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #257 : 05-03-2009, 13:09:57 »
Ovo kaj sam objašnjavao odnose 8.2.08 se odnosi na kemijska gnojiva, i to je točno. Kad plantela ne bi bila organska, i za nju bi vrijedilo isto, dakle bila bi trenutno gnojivo. Ovak j eona organska i sporootpuštajuće gnojivo, a to je neusporedivo.

Koliko ti staviš plantele? Ja se ravnam po onome što je napisao Tomaz, od 8-10 granula na 10 cm2, to normalno od prilike doziram tako da mi granule skoro prekriju skroz površinu posude.

I ja sam tak nekak prebrojavao, pa mi je ispalo da je to, moaj zatvorena šaka plantele na površinu posude od 30 cm, ako je posuda veča, metnem tolko šaka više + jednu šaku ako je posuda dublja od 20 cm (drveni sanduci). Na največu posudu (drvenu) 60x60x30 stavim 5 šaka.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #258 : 05-03-2009, 13:21:55 »
Stajski gnoj
Približni sastav (% na suhu tvar)
Izvor         % Suhe tvari      N          P2O5         K20
Goveđi gnoj    10-15          0.6-2.1   0.7-1.1     2.4-3.6
Konjski gnoj    15-25         1.7-3.0    0.7-1.2    1.2-2.2
Gnoj peradi     20-30         2.0-4.5    4.5-6.0    1.2-2.4
Ovčji gnoj      25-35         3.0-4.0    1.2-1.6     3.0-4.0
Svinjski gnoj   20-30         3.0-4.0    0.4-0.6    0.5-1.0

mikrohraniva u
stajskom gnoju (mg/kg)
  Mn         Zn        B       Cu       Mo
30-50    10-20     3-5     1-3    0,1-0,2

Ako nekog zanima   :idiot:

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #259 : 05-03-2009, 18:16:01 »
U današnjem Večernjem listu je izašao članak "Nova tvornička ekološka gnojiva", autor: mr. sci. Chiara Pagliarini
Radi se o serijalu o ekognojivima i izlazi četvrtkom.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Aleksa

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #260 : 05-03-2009, 19:05:35 »
... još nešto što se može koristiti umjesto Plantelle organik

Stallatico - Organsko gnojivo sa sadržajem dušika. Gnojivo od goveda i peradi, dehidrirano i peletirano.

Sadržaj:

Organski dušik biološkog podrijetla - 25%
Ukupni dušik (N) - 3%
Organski dušik (N) - 2%
Omjer C/N - 8,3 %
Postotak huminifikacija - 10%
Stupanj huminifikacije - 25 %
DOZVOLJENO U BIOLOŠKOJ POLJOPRIVREDNOJ PROIZVODNJI.

Nije mi baš jasna deklaracija ovog proizvoda, riječ "huminifikacija" je možda humidifikacija  ?!?!? ... što znači ovlaživanje. Ako je nešto dehidrirano u nekom postotku, onda taj postotak mora biti sposobno i ponovno upiti. To je u ovom slučaju između 10-25%, što bi značilo da u nutra ima svega. U svakom slučaju trebali bi dati potpuniju deklaraciju. Ne velim da je ovo loše, samo zbunjuje.
Druga stvar je "Organski dušik biološkog podrijetla - 25%, Ukupni dušik (N) - 3%, Organski dušik (N) - 2%", ovo je totalno natrkleljano svega i svačega.
Elementi NPK se označavaju prema udjlu u jednoj toni mase, dakle 20-20-20 je 20 kg nekog elementa na jednu tonu ili ti ga 2% pa bi NPK bio 20-20-20 ili 2%-2%-2%
Možda u ovih spomenutih "Organski dušik biološkog podrijetla - 25%", misle na 25% organske mase, no da je to dušik, ne mogu prihvatiti.
Bedastoća od deklaracije, a možda je gnojivo odlično  :tup:  :dunno:

 :bongggg:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #261 : 06-03-2009, 08:07:56 »
U današnjem Večernjem listu je izašao članak "Nova tvornička ekološka gnojiva", autor: mr. sci. Chiara Pagliarini
Radi se o serijalu o ekognojivima i izlazi četvrtkom.

Dakle Plantela Organic ostaje i nadalje moj izbor, hvala za ovaj post!
:lab:

Offline Marija

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #262 : 20-03-2009, 11:44:30 »
Mi smo do sada koristili Orvitalov Energy blue http://www.orvital.it/en/catalogo.php?action=view&product=44&limit=10&limitstart=0
Govorili smo ranije u ovoj temi o njemu. Mislim da ga i Čajko koristi. Kilo toga je nekih 70kn.

Našla sam ovo: proizvođač Agrofill - gnojiva IDRON različitih sastava: http://www.agrofill.it/default.cfm?lang=en&sezione=11&ricerca=1&prod=2456&tipo=f
Ima kod nas kupiti u ago trgovinama i ne treba uzimati cijelu vreću već prodaju na kile i to ovsno o sastavu gnojiva cijene se kreću od 8 do 24kn/kg, što je super povoljno.
Radi se u krutim gnojivima koja se otapaju u vodi.

Zanima me
IDRON 20-20-20 sa mikroelementima

Composition:    
    * total nitrogen: 20%
    * nitric nitrogen: 5.6%
    * ammoniacal nitrogen: 3.9%
    * ureic nitrogen: 10.5
    * phosphorus pentoxide (water soluble): 20%
    * potassium oxide (water soluble): 20%
    * boron (water soluble): 0.01%
    * copper (EDTA): 0.005%
    * iron (EDTA): 0.02%
    * manganese (EDTA): 0.01%
    * molybdenum (water soluble): 0.004%
    * zinc (EDTA): 0.005%

i
IDRON 24 12 8

Composition    
    * total nitrogen: 24%
    * nitric nitrogen: 12%
    * ammoniacal nitrogen: 12%
    * phosphorus pentoxide (water soluble): 12%
    * potassium oxide (water soluble): 8%
    * boron (water soluble): 0.01%
    * copper (EDTA): 0.005%
    * iron (EDTA): 0.02%
    * manganese (EDTA): 0.01%
    * molybdenum (water soluble): 0.004%
    * zinc (EDTA): 0.005%


Mario ti se kužiš u ova čitanja etiketa .... jel ovo OK ili je ipak energy blue bolji?!
 

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #263 : 20-03-2009, 12:02:13 »
Po količinama doziranja ovog IDRON-a izgleda da je to koncentrat i da 20:20:20 = 60% korisnih elemenata u 100% mase.
Cijena je fakat povoljna, no ona ne govori da su ovo koncentrati ili je u pitanju revolucija i recesijska borba za tržište.
Omjer mikroelemenata nije revolucionaran i zbog toga se ne bi upuštao u nabavku tog gnojiva. Zbog našeg "agresivnog" zaljevanja i drenažnih substrata, vrlo je bitan omjer mikroelemenata i njihova zastupljenost, jer oni pomažu u transportu makroelemenata kroz biljku. Ako usporedimo ovo sa GREENHAS-ovim gnojivima, GREEN.... pobjeđuje, barem kod mene.

Energy blue je zadnje što bi nekom preporučio kao i sva gnojiva od tog proizvođača. Ja sam ga koristio (možda i Č)



Offline Goran Cajko

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #264 : 20-03-2009, 12:15:01 »
Koristio! Kupio u MBMu jer su mi se omjeri činili ok i bilo je ultra jeftino. Dozirao sam jače doze od preporučenog i nikad niš... Dali su od toga super rasle.!? Nemam pojma!!! Mislim da ću se bazirati na čiknšit dvaput godišnje, a u međuvremenu foliarno prihranjivanje svaka dva tjedna, par puta tokom sezone zaliti s orvitalom ili sl., te najesen udarit s Haskonom.

95% drva koje imam trebaju jako prihranjivanje, pa nek rastu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #265 : 20-03-2009, 12:25:01 »
Svako izvađeno drvo, dopingiram sa Magic-P i čiknšitom, borovima dodam DRIN, a kroz sezonu bujanja... kak sam več pisal u ovoj temi.

Baš jučer sam nabavio novi čiknšit i za vikend ide primjena  :tlab:

Offline Goran Cajko

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #266 : 20-03-2009, 13:03:18 »
Ja sam spizdio na skoro sva drva 20 kg čiknšita... :idiot: :haaaahaaaaa:

Offline DonQuijote

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #267 : 20-03-2009, 13:20:17 »
Jučer prolazim pokraj hotela pred kojim je posađeno mnogo novih buksuse, vidim frajeri zalijevaju drvca posađena tek prije nekih tri tjedna. Pitam ih čime zalijevaju
Kombinacija green-drin. Po korjenju. Green je nekakvo tekuče gnojivo a Drin smo već svi upoznali ali smo ga koristili samo folijarno. Ovdje ga koriste za zalijevanje korijena i kažu da ta kombinacija znatno pospješuje uspjeh presađivanja.
Miješaju odokativno, otprilike decilitar Greena i pola decilitra  drina, na kantu vode od nekih deset litara. Zanimljivo.

Offline Marija

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #268 : 20-03-2009, 13:26:53 »
Energy blue je zadnje što bi nekom preporučio kao i sva gnojiva od tog proizvođača. Ja sam ga koristio (možda i Č)

Mi smo ga koristili cijelu sezonu lani i prezadovoljni smo, Andrija čak misli da biljke najbolje reagiraju na to gnojivo .... u usporedbi s ostalim što smo koristili  :histerical:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #269 : 20-03-2009, 13:30:48 »
Jučer prolazim pokraj hotela pred kojim je posađeno mnogo novih buksuse, vidim frajeri zalijevaju drvca posađena tek prije nekih tri tjedna. Pitam ih čime zalijevaju
Kombinacija green-drin. Po korjenju. Green je nekakvo tekuče gnojivo a Drin smo već svi upoznali ali smo ga koristili samo folijarno. Ovdje ga koriste za zalijevanje korijena i kažu da ta kombinacija znatno pospješuje uspjeh presađivanja.
Miješaju odokativno, otprilike decilitar Greena i pola decilitra  drina, na kantu vode od nekih deset litara. Zanimljivo.

DRIN i ja koristim u tlo, napisao sam to par postova ili stranica prije, pogotovo na novim drvima.
Ovo kaj si vidio da zaljevaju je vjerojatno "GREENPLANT line" od "GREEN HAS-a"
To su gnojiva o kojima pričam!