Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Sve o prihrani / gnojivima  (Posjeta: 276445 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marija

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #300 : 21-05-2009, 14:43:06 »
Mogli bi ovaj puta organizirati neku radionicu.... recimo da podašišam afrofrizurofskog  :idiot:
 :histerical:

 :offTopic2:

P.S. ženska je planikA - afrofrizurovska. Još je na debljanju, nema šišanja  :zbunjen:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #301 : 21-05-2009, 14:53:04 »
Još je na debljanju, nema šišanja  :zbunjen:

I sve mi se nekak čini da je to debljanje po tehnici koju svi primjenjujemo, jedan od mitova i legendi bonsaia... no stvarno smo OT u ovoj temi pa ću o tome nekad negdje drugdje.... iako je opet vezano uz prihranu  :turpija:

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #302 : 21-05-2009, 18:02:09 »
Doktore Mario, zanima me Vaše cijenjeno mišljenje za Idron 24 12 8 koji ima velik postotak nitratnog dušika:

http://www.agrofill.it/default.cfm?lang=en&sezione=11&ricerca=1&prod=2452&tipo=F

Idron 24 12 8
    * total nitrogen: 24%
    * nitric nitrogen: 12%
    * ammoniacal nitrogen: 12%
    * phosphorus pentoxide (water soluble): 12%
    * potassium oxide (water soluble): 8%
    * boron (water soluble): 0.01%
    * copper (EDTA): 0.005%
    * iron (EDTA): 0.02%
    * manganese (EDTA): 0.01%
    * molybdenum (water soluble): 0.004%
    * zinc (EDTA): 0.005%
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #303 : 22-05-2009, 08:10:15 »
Doktore Mario, zanima me Vaše cijenjeno mišljenje za Idron 24 12 8 koji ima velik postotak nitratnog dušika:

http://www.agrofill.it/default.cfm?lang=en&sezione=11&ricerca=1&prod=2452&tipo=F

Idron 24 12 8
    * total nitrogen: 24%
    * nitric nitrogen: 12%
    * ammoniacal nitrogen: 12%
    * phosphorus pentoxide (water soluble): 12%
    * potassium oxide (water soluble): 8%
    * boron (water soluble): 0.01%
    * copper (EDTA): 0.005%
    * iron (EDTA): 0.02%
    * manganese (EDTA): 0.01%
    * molybdenum (water soluble): 0.004%
    * zinc (EDTA): 0.005%


Čuj doktor.... to ispada višlje od profesor... pa di je tome kraj.... možda u Tibetu... i meditacija kroz godinu  :idiot:

Sastav gnojiva je zadovoljavajuć i nema greške sa konzumiranjem istog.... e sad dolazimo do filozofije...

Zadnjih dana, po glavi poslagujem ovaj enormni porast ponude koju otkrivamo, vezano uz prihranu. Kolko god kombinirao, na kraju mi kao rezultat dolazi da je najbolje kroz sezonu, koristi odvojenu prihranu. N u početku vegetacije, P u sredini i K pred kraj... i to svakih 7 dana + mjesečno jednom jaku dozu izbalansiranog gnojiva u tlo uz sad već neizostavne gomilice čiknšita.

Ako imamo dušično gnojivo sa visokim postotkom nitratnog dušika, osigurali smo brzo usvajanje, ako ga pak nemamo, sa nekim biostimulatorom ćemo to riješiti vrlo pozitivno. Pa zaključih, za sebe naravno i kome se svidi.... da uz ustaljenu proceduru, nastavim sa biostimulatorima, biokatalizatorima i inim sličnim što u sastavu drži amino kiseline sa organskim dušikom i ugljikom...  :chinaman:

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #304 : 24-08-2009, 15:16:55 »
Ima li smisla prihranjivati kroz rujan i listopad drvca sa gnojivima koji sadrže veći postotak kalija? Nešto ovako: IDRON 8 16 32
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #305 : 24-08-2009, 15:30:11 »
Ima li smisla prihranjivati kroz rujan i listopad drvca sa gnojivima koji sadrže veći postotak kalija? Nešto ovako: http://www.agrofill.it/default.cfm?lang=en&sezione=11&ricerca=1&prod=2461&tipo=F

Probaj nači nešto bez dušika, postotak P i K je vrlodobar, dušik je velikim udjelom nitratni i biljka će ga brzo usvojiti, i bit će dobro gnojivo ako ne nađeš nešto poput Hascona NPK 0 : 21 : 28 + B + Mn + Mo

Offline Marija

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #306 : 24-08-2009, 15:32:32 »
Ima li smisla prihranjivati kroz rujan i listopad drvca sa gnojivima koji sadrže veći postotak kalija? Nešto ovako: http://www.agrofill.it/default.cfm?lang=en&sezione=11&ricerca=1&prod=2461&tipo=F

Probaj nači nešto bez dušika, postotak P i K je vrlodobar, dušik je velikim udjelom nitratni i biljka će ga brzo usvojiti, i bit će dobro gnojivo ako ne nađeš nešto poput Hascona NPK 0 : 21 : 28 + B + Mn + Mo

ili nešto ovako Idron 0-0-51 samo što nema mikoničega ?!  :frown:

Ovo su Agrofillova gnojiva koja bi došla u obzir:
IDRON 0 0 51     
IDRON 8 16 32     
IDRON 8 24 24    
IDRON 9 18 27     
IDRON 10 5 40     
IDRON 12 0 38     
IDRON Ca     
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #307 : 24-08-2009, 15:47:31 »
Ima li smisla prihranjivati kroz rujan i listopad drvca sa gnojivima koji sadrže veći postotak kalija? Nešto ovako: http://www.agrofill.it/default.cfm?lang=en&sezione=11&ricerca=1&prod=2461&tipo=F

Probaj nači nešto bez dušika, postotak P i K je vrlodobar, dušik je velikim udjelom nitratni i biljka će ga brzo usvojiti, i bit će dobro gnojivo ako ne nađeš nešto poput Hascona NPK 0 : 21 : 28 + B + Mn + Mo

ili nešto ovako Idron 0-0-51 samo što nema mikoničega ?!  :frown:

Ovo su Agrofillova gnojiva koja bi došla u obzir:
IDRON 0 0 51     
IDRON 8 16 32     
IDRON 8 24 24    
IDRON 9 18 27     
IDRON 10 5 40     
IDRON 12 0 38     
IDRON Ca     

Dušik bi trebalo svakako isključiti krajem 9mj. pa onda ovaj 0:0:51 ispada bolji izbor. Jel možete naći još neki P posebno i posebno mikroelemente? Ja sam ove sezone 2x uz prihranu dodao i mikrorelemente... Greenhasa ih ima i toplo se nadam da će svega toga i nadalje biti u HR. U zaprešiću imaju još nešto na zalihi.

Offline Quercus

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #308 : 30-08-2009, 23:34:06 »
Samo jedan kratki komentar.
nemojte gnojiv auspoređivati samo po sastavu postotnog udijela hranjiva u gnojivima.
Npr 20-20-20 gnojiva.
Na izgled 2-3 gnojiva istog postotnog udijela pa se odmah zaključuje kako su proizvodi jednaki!
Zabluda! Naravno, uz razliku oblika dušika, svakako su razlike u obliku ostalih hranjiva i njihovoj topivosti i pristupačnosti biljci, dakle funckionalnosti...
Mnogi proizvođaći da bi povećali učinkovistost svojih gnojiva niti ne navode ono što su dodali, a nisu zakonski obavezni.
Npr, ako se doda manje od 3% aminokiselina ne mora se navesti u deklaraciji, a znatno povećava pristupačnost svih hranjiva
isl

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #309 : 31-08-2009, 08:01:15 »
Samo jedan kratki komentar.
nemojte gnojiv auspoređivati samo po sastavu postotnog udijela hranjiva u gnojivima.
Npr 20-20-20 gnojiva.
Na izgled 2-3 gnojiva istog postotnog udijela pa se odmah zaključuje kako su proizvodi jednaki!
Zabluda! Naravno, uz razliku oblika dušika, svakako su razlike u obliku ostalih hranjiva i njihovoj topivosti i pristupačnosti biljci, dakle funckionalnosti...
Mnogi proizvođaći da bi povećali učinkovistost svojih gnojiva niti ne navode ono što su dodali, a nisu zakonski obavezni.
Npr, ako se doda manje od 3% aminokiselina ne mora se navesti u deklaraciji, a znatno povećava pristupačnost svih hranjiva
isl


To smo već pisali....(negdje) no kad to struka potvrdi...sve je jasnije  :great:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #310 : 28-09-2009, 11:26:46 »
Od jučer sam krenuo sa Hascon 0-15-20 + Algaren, to ću nastaviti svakih 7 dana dok se dnevne temperature ne spuste ispod +5 stupnjeva... mislim možete i vi početi, ako vas je ovo podsjetilo  :verycool:

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #311 : 15-10-2009, 12:12:25 »
Do +5 stupnjeva?! Znači mogu do proljeća tako prihranjivat. :idiot:
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #312 : 15-10-2009, 12:15:52 »
Do +5 stupnjeva?! Znači mogu do proljeća tako prihranjivat. :idiot:

Interesantno... :great:
... a zašto ne!?!?!?
Da sam ja u tvojim uvjetima, ja bi sigurno i u 12 i 1 i 2 mj po jednom prihranio sa Hasconom  :verycool:

Offline Ivan

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #313 : 15-10-2009, 13:30:54 »
Ovu sezonu sam se provukao sa Supstral štapićima za prihranu. Morao sam tako zbog previše obaveza. (jedva sam stizao da zalijem biljke).
Koristio sam ih i na bonsaijima i na japanskim javorima koje gajim u posudama.
Veoma sam zadovoljan efektima. Verovatno može i bolje, ali ja sam zadovoljan.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #314 : 15-10-2009, 13:38:40 »
Ovu sezonu sam se provukao sa Supstral štapićima za prihranu. Morao sam tako zbog previše obaveza. (jedva sam stizao da zalijem biljke).
Koristio sam ih i na bonsaijima i na japanskim javorima koje gajim u posudama.
Veoma sam zadovoljan efektima. Verovatno može i bolje, ali ja sam zadovoljan.

Ja sam do sada u posude ulijao veliku svotu novaca. Nema druge nego po onoj Walterovoj... "Ja koristim najjeftinija gnojiva" ...
Ima u Baumaxu 1L za 9 kn... Definitivno prelazim na to.... za primjer, Algaren je 160kn litra, Drin 240 kn litra, Hascon i Foliacon i Magic-P i tome slični od 60-85 kn....
Dakle, ostajem na Čiknšitu i Baumaxovom OKblumenšitu  :sumo: