Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Sve o prihrani / gnojivima  (Posjeta: 276344 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #90 : 22-08-2007, 15:37:56 »
GNOJIVO SE TREBA SMANJITI ZA UPOLA OD PROPISANOG NA UPUTSTVIMA i Amen!!!!!

Nije bitno samo smanjiti količinu gnojiva. Bitan je i razmak između gnojenja. A bitno je i u kojoj je fazi drvo, mislim jel yamadori ili prebonsai ili bonsai. Bitno je i omjer NPK za određenu vrstu drva. Gnojenje je kompleksan postupak i ne može ga se svesti na jednu rečenicu!!!

Offline istefano

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #91 : 22-08-2007, 15:55:17 »
tako je :great: ,zato sam i isao pod stare postove pisati da ne moram navoditi razloge
 moj borek je pucal od zdravlja , brijest bacao pupove na sve strane i kaj sad...
opet vjerovatno tekuce gnojivo bi ih jos vise unistilo , ja sam koristio ono iz MBM na akciji bas kao sto pise na uputama(neznam kako bih nazvao takvu vrstu gnojiva , najbolja do sad su mi se pokazala ona u granulicama , od njim mi se dosad nije nista posusilo ili unistilo, jer su mi tu uputstva nerazumljiva pa stoga samo malo posipam po zemlji i fala bogu sve lijepo napreduje)
ja sam svoje gnojio svakih 10 dana do 2 tjedna
ja cu se radije drzati zokijevih 10 zapovijedi , a jedna je od njih bolje ne gnojiti nego pregnojiti

kako mi je zao kaj nisam prvo istgestirao to gnojivo na samo jednoj biljci , vec sam na vecini biljka to koristio :loco:

Offline DonQuijote

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #92 : 22-08-2007, 16:21:44 »
Ja nakon Waltera gnojim svakih deset dana i to točan omjer kako piše u uputstvima i sve štima. Prije sam dijelio na pola, ali me Walter ohrabrio i sada dajem punu dozu... i kak sam već rekao, sve štima

Offline hknezovi

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #93 : 22-08-2007, 21:49:42 »
Poanta je u umjerenosti. Ako je slabije gnojivo može se u duploj dozi, ali ako je jače ne dolazi u obzir veća doza osim ako se ne nalazi u ovečoj kanti ili u zemlji. Sve je jin-jang.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #94 : 23-08-2007, 09:59:02 »
Načelno, u krajnjem rezultatu, a to je čista kemija, nema razlike koristite li BioGold, neko drugo organsko gnojivo ili anorgansku, mineralnu juhu! Organsko gnojivo samo drukčije raspoređuje biljci mikro i makro elemente zbog toga što je, da bi se od organskog gnojiva došlo do mineralnog potreban bakterijski raspad. Razlaganje organskoga gnojiva mikroorganizmima iz tla dovodi do krajnjeg rezultata, a taj je isti onaj koji piše na bočici tekućeg mineralnog gnojiva. Jedino što je cijeli proces finije balansiran, te se hranjiva sporije i doziranije raspoređuju kroz duže vrijeme (To je ujedno i jedini razlog zašto bi se organsko gnojivo trebalo koristiti za gnojenje gotovih bonsaija).. Zbog toga je nemoguće pregnojiti ili šokirati biljku iznenadnom metabolički pretjeranom količinom gnojiva koja može upropastiti balans vode, otapala, u biljnim tkivima. U osnovi je sve drugo jednako. Izuzev što, kada se koristi organsko gnojivo, pomaže se i doprinosi razvitku mikroorganizama u tlu.  Na taj način tlo postaje više "živo",  "oplemenjeno " jača je aktivnost mikroorganizama koji generalno čine hranjiva iz tla dostupnima biljci. Znate da sterilno tlo nije idealno tlo i da je i nepoželjno. Dakle to je sigurna korist organskoga gnojiva, ali ujedno mislim i jedina. (Uz onu da ga možete staviti na površinu zemlje pa ste mirni dva mjeseca)(Uostalom, to možete i s dugootpuštajućim mineralnim gnojivom u granulama, npr Osmocote). Ostalo su sve bajke.  :rules:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #95 : 23-08-2007, 10:25:42 »
Ak sam dobro skužil Sebu, pridružujem se stavu da se koriste organska gnojiva. Mikroorganizmi u tlu su korisni i doprinose balansu ponuđenog i biljci potrebnog.
Malo me lomi jedino to kaj je zemlja u posudi izdvojeni dio tla i nema potpuni kontakt sa procesima u zemlji. Možda je neko i mjerio postotak mikroorganizama u bonsai posudi nakon dvije godine, a ja si mislim da takvo okruženje nije idealno za razvoj mikroorganizama. Mikroorganizmi se prvo razvijaju pri zrenju organskog komposta koji dodamo zemlji gdje oni nastave razvoj uz pomoć biljne (organske mase) koja na tlu ostaje nakon iskorištavanja kulture. Tim procesom u zemlji iz godine u godinu raste broj MO. Mi posude volimo držati urednim i sa što manje organskog materijala koji bi se raspadao, pa time uskračujemo sve potrebno za razvoj MO.

Ovo kaj Igor priča o drvima koja propadaju, mislim da je tome doprinjela upotreba gnojiva 30:10:10. Pretjeran unos dušika može uništiti zelenu masu, bez koje drvo oslabi. Ja sam to gnojivo upotrijebio samo jednom u preporučenoj dozi, nakon čega mi je juniperus počeo žutiti na mjestima i to prošlogodišnje iglice, a nove su potjerale ko lude, neke od novih koje su bacile na debljim granama su se osušile, a one koje su narasle po vrhovima grana, tjeraju još bujnije. Postoji mogučnost da se i te počnu sušiti. To mi se desilo jedino na junipu, čempresi (thuje) su dobro reagirali na dušik i potjerali povratno. Brijest je poludio i bacio ogromnu zelenu masu sa ogromnim listovima. Grab također.

Offline istefano

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #96 : 23-08-2007, 10:28:07 »
 :halt: 30:10:10 samo za cetinare
20:20:20 sam koristio za bjelogoricu s tim da sam upola smanjio dozu na oba NPK , ali to ocito nije bilo dovoljno
trebao sam smanjiti za jedno 5 puta

Offline hknezovi

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #97 : 23-08-2007, 10:35:50 »
a koliko često gnojiš drveće :question:
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline helleborus

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #98 : 23-08-2007, 10:46:42 »
Biogold je svakako našim biljaka bio mrak. Odlično su rasle. Primjetno bolje nego kad ih gnojimo mineralnim gnojivima. Dobro mi kombiniramo. No, omjeri NPK u biogoldu su standardni i pitam se koja to ptica (životinja) ili biljka može imati stalan omjer makroelemenata? Čini mi se da je prije slučaj da je biogold kombinacija organskog i mineralnog. Jer da bi se dobio stalan omjer NPK (5.5:6:3)potrebno je dodavati ili oduzimati dušik, forsfor ili kalij, a to onda više nije organski prizvedeno. Teško je na netu naći bilo kaj o biogoldu i na koji način se dobiva.
Čini mi se da je i takva kombinacija organskog s mineralnim naj. Zašto? Organska vjerujem da imaju u sebi nešto što se ne može ili se još nije otkrilo kako proizvesti u laboratoriju. Kao uostalom majčino mlijeko koje ima u sebi neke komponente koje ne možete naći u bebimilu. A mineralna pružaju onaj ustaljeni omjer koji je uostalom i potreban dotičnoj biljci. Kako znati koji je omjer NPK u kravljem gnoju? Nemamo pojma. Bar ne točno. Vjerujem da se taj omjer mijenja ovisno o prehrani krave.
Tako se vjerojatno događa i s biogoldom. On ne bi mogao proci na tržištu da se stalno mijenja omjer makroelemenata. Ili stvaro imaju neke životinje koje stalno seru (kakaju  :mdr: )   jednakog kemijskog sastava.

Offline DonQuijote

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #99 : 23-08-2007, 10:54:51 »
Ili stvaro imaju neke životinje koje stalno seru (kakaju  :mdr: )  
Meni je sad na pamet pala moja punica, ali to je onako više off topic

Offline helleborus

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #100 : 23-08-2007, 11:07:23 »
Ili stvaro imaju neke životinje koje stalno seru (kakaju  :mdr: )  
Meni je sad na pamet pala moja punica, ali to je onako više off topic

 :gigle: Bez promjene kem. sastava??!!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #101 : 23-08-2007, 11:08:12 »
...On ne bi mogao proci na tržištu da se stalno mijenja omjer makroelemenata. ...   jednakog kemijskog sastava.

Organska gnojiva (kompostirana) nisu dovoljna sama za sebe u organskom uzgoju. Makroelementi se dodaju kroz druge pripravke. Fosfor npr. iz valerijane (odoljen/baldrijan). Kalij iz hrastove kore. Kalcij iz poljske preslice. Nečeg ima u maslačku, a sad ne znam na pamet čega. Pa u kamilici..., u stolisniku. U koprivi je željezo. Onda pak gavez (veliki mesnatodlakavi listovi sa ljubičastim cvijetom). No za sve to treba vremena i iskustva u praksi da bi znao kad kaj biljci dati.

Offline istefano

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #102 : 23-08-2007, 11:53:07 »
a koliko često gnojiš drveće :question:
10-14 dana ovisi kako se sjetim ... ali vec sam to napisao

Offline hknezovi

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #103 : 24-08-2007, 07:41:18 »
a koliko često gnojiš drveće :question:
10-14 dana ovisi kako se sjetim ... ali vec sam to napisao

Preporuka je svakih 3-6 tjedana jer su gnojiva (proplant) dovoljno jaka da toliko izdrže.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #104 : 24-08-2007, 22:47:17 »
nakon Waltera u Kastelima ja sam poceo primjenjivati onu njegovu da se gnoji i duplo vise od propisanog ili isto kao sto pise na uputama

Zar je Walter negdje spominjao duplu dozu? On je rekao, ako pise 10ml da on stavi 15ml.

A bitno je i u kojoj je fazi drvo, mislim jel yamadori ili prebonsai ili bonsai. Bitno je i omjer NPK za određenu vrstu drva. Gnojenje je kompleksan postupak i ne može ga se svesti na jednu rečenicu!!!

Upravo to! Po mom misljenju nije sve isto da li se radi o biljci od 5 ili 85 godina, da li je zemlja dobro drenirana i kolika je posuda u kojoj je biljka. Od kada je otisao Walter, svoje biljke (stare masline, zelenike, jasenovi i grabovi) gnojim svako 10-15 dana sa dozom duplom (umjesto propisanog jednog cepa na 5L vode, stavljam dva cepa), a ponekad i vise od duple od propisane (dozu sam postupno pojacavao). Koristio sam od tada 3 razlicite vrste gnojiva i biljke napreduju odlicno. Npr. Grab, jasen i zelenika kojima je ovo prva sezona nakon vadjenja imaju nove izboje debljine oko 1cm i duzine oko 80cm (posto im je prva sezona pustio sam ih da divljaju).
andbonsai.com ~ andbonsai studio