Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Ruzmarin - orezivanje i vađenje  (Posjeta: 52260 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sivac68

Ruzmarin - orezivanje i vađenje
« : 27-09-2007, 10:14:23 »
ima jedan ruzmarin dosta interesantnog debla kojeg planiran vadit. deblo je promjera 6-7cm. visine 10-tak cm. iz njega idu dvi grane duge više od 1m. koje su do polovice gole. e sad; kako dobit nove izboje bliže deblu? ako otpilan grane i drvo ostane skroz bez zelene mase ima li šanse da prozeleni?
ZDRAVI BILI !!!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Ruzmarin - orezivanje i vađenje
« Odgovori #1 : 27-09-2007, 10:23:29 »
ima jedan ruzmarin dosta interesantnog debla kojeg planiran vadit. deblo je promjera 6-7cm. visine 10-tak cm. iz njega idu dvi grane duge više od 1m. koje su do polovice gole. e sad; kako dobit nove izboje bliže deblu? ako otpilan grane i drvo ostane skroz bez zelene mase ima li šanse da prozeleni?

Imam gorko iskustvo sa ružmarinom. Bio je predivan i razgranat, a ja nezreo za zahvat koji sam napravio. Da skratim  :mdr:
Ružmarin ne podnosi jako orezivanje, grane koje ostanu bez zelene mase, umiru. Moja preporuka je da ga ne vadiš, već da mu lagano skidaš vrhove grana, tako da ostane 2/3 zelene mase na svakoj grani. To postepeno radi kroz cijelu iduću sezonu, a ako ti onda baci povratno po deblu, znat češ kak reagira.

Offline Marija

Odg: Ruzmarin - orezivanje i vađenje
« Odgovori #2 : 27-09-2007, 10:37:57 »
Ružmarin odlično podnosi orezivanje i lijepo se omlađuje. Imam čak i živicu od njega. Dobro baca izboje na granama bliže deblu, samo ga treba orezati - ipak nemoj ostavljati grane bez lišća, nego ga sreži do zadnjih izboja.

Sada je sezona rasta pri kraju, pa možda je najbolje da to ostaviš za period kada ćeš ga i izvaditi - u travnju sljedeće godine  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Ruzmarin - orezivanje i vađenje
« Odgovori #3 : 27-09-2007, 10:47:08 »
...nego ga sreži do zadnjih izboja.

To si i meni rekla prije 6g.   Ružmarin je uskoro prestao živjeti  :dunno:

Offline istefano

Odg: Ruzmarin - orezivanje i vađenje
« Odgovori #4 : 27-09-2007, 10:52:02 »
neznam mario nesto je drugo sigurno bilo u pitanju, na moru sam vidjao drasticno orezane rumarine , deblo promjera 10-15cm
i svi su zivi i bacali su nove izboje po deblu

Offline Marija

Odg: Ruzmarin - orezivanje i vađenje
« Odgovori #5 : 27-09-2007, 10:56:05 »
Da mogu se kasapiti i obilno bacaju - pa živice se rade od njih. ;)
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline sivac68

Odg: Ruzmarin - orezivanje i vađenje
« Odgovori #6 : 27-09-2007, 11:02:43 »
2 glas "ZA" 1 glas "PROTIV"

čekamo Aleksu i ostale
ZDRAVI BILI !!!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Ruzmarin - orezivanje i vađenje
« Odgovori #7 : 27-09-2007, 11:35:38 »
Ružmarin o kojem pričam je bio godinama u velikoj posudi i rastao na očigled. Promjer zelene mase mu je bio preko 1m, a debljina debla oko 8cm. Prve zelene grane su mu bile na nekih 30cm od debla, do tih grana sam orezao ružmarin tako da je svaka grana imala zeleni završetak od nekih 5-10 cm. Sve to je rađeno u 4 mj. Kaj mu je naškodilo, ne znam, ali nakon rezanja je usahnuo.

Offline Aleksa

Odg: Ruzmarin - orezivanje i vađenje
« Odgovori #8 : 27-09-2007, 12:10:18 »
2 glas "ZA" 1 glas "PROTIV"

čekamo Aleksu i ostale

Ja sam za. Imam na selu ruzmarin i prosle godine sam ga bas jako srezao (baba je mislila da se nece primiti) medjutim preko ljeta se super oporavio i duplo porastao... Ruzmarin je jako izdrzljiv, kao korov!

Offline Marija

Odg: Ruzmarin - orezivanje i vađenje
« Odgovori #9 : 27-09-2007, 12:10:51 »
Ružmarin o kojem pričam je bio godinama u velikoj posudi i rastao na očigled. Promjer zelene mase mu je bio preko 1m, a debljina debla oko 8cm. Prve zelene grane su mu bile na nekih 30cm od debla, do tih grana sam orezao ružmarin tako da je svaka grana imala zeleni završetak od nekih 5-10 cm. Sve to je rađeno u 4 mj. Kaj mu je naškodilo, ne znam, ali nakon rezanja je usahnuo.

To je nešto do mene garant  :mdr: :histerical:

Ponekad zna ružmarin iz čista mira uvenuti ... još nisam skontala o čemu se radi. Ko što sam rekla uzgajam od njega živicu. Nekih 10-ak sadnica, i tokom zadnje godine su 2 iz čista mira uvenula u razmaku od 2 mjeseca. Svi imaju isti tretman, u istoj su zemlji jednako ih prihranjujem, šišam i sve drugo. Samo su se osušili u par dana.
Ne želim se zamarat o čemu se radi, uvijek postoje neke okolnosti kojih možda nismo svjesni....

Dok sam imala bonsai ružmarin, jedino sam primjetila da loše reagira na vjetar. Poslije bure, odmah bi ga jurila zalit, jer bi odmah počeo blijedit. Na kraju je poslije jedne jake bure krepucnio.
Znači Sivac, treba pazit da mu se zemlja ne isuši previše i staviti ga u zavjetrinu, kad ga izvadiš.  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Ruzmarin - orezivanje i vađenje
« Odgovori #10 : 27-09-2007, 12:15:27 »
Ne želim se zamarat o čemu se radi, uvijek postoje neke okolnosti kojih možda nismo svjesni....

Slažem se  :great:
Nadam se da je Sivčev ružmarin u klasi ovih koji preživljavaju  :yes:

Offline Andrija Zokić

Odg: Ruzmarin - orezivanje i vađenje
« Odgovori #11 : 27-09-2007, 12:16:53 »
Ružmarin o kojem pričam je bio godinama u velikoj posudi i rastao na očigled. Promjer zelene mase mu je bio preko 1m, a debljina debla oko 8cm. Prve zelene grane su mu bile na nekih 30cm od debla, do tih grana sam orezao ružmarin tako da je svaka grana imala zeleni završetak od nekih 5-10 cm. Sve to je rađeno u 4 mj. Kaj mu je naškodilo, ne znam, ali nakon rezanja je usahnuo.

Ružmarin je biljka sa mediterana. Možda je u unutrašnjosti jednostavno osjetljiviji.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Aleksa

Odg: Ruzmarin - orezivanje i vađenje
« Odgovori #12 : 27-09-2007, 12:18:21 »
I baba mi je rekla da mrzi da se presadjuje, i da se tesko oporavlja poslije drasticnog orezivanja korijena. Ona ima oko 75 godina pa joj vjerujem!  :gigle:

Offline Marija

Odg: Ruzmarin - orezivanje i vađenje
« Odgovori #13 : 27-09-2007, 12:20:29 »
I baba mi je rekla da mrzi da se presadjuje, i da se tesko oporavlja poslije drasticnog orezivanja korijena. Ona ima oko 75 godina pa joj vjerujem!  :gigle:

primjećujem da članovi ovog foruma često pitaju svoje babe za savjet  :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Ruzmarin - orezivanje i vađenje
« Odgovori #14 : 27-09-2007, 12:24:02 »
Babe treba slušati  :mdr: