Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bonsai u Međimurju  (Posjeta: 104604 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Bonsai u Međimurju
« Odgovori #30 : 23-11-2009, 09:26:41 »
Malo sam pogrjesio u  tekstu.Ne radi se o izvadenim brijestovima nego obicnom grabu.Sada odgovor na pitanje :question:.Radi se o krasuli starosti oko 25 godina.Ona manja je kcer od starije,odnosno odrezana i zakorjenjena grana.Listovi se smanjuju sa godinama,kako drvo stari.Presadena je u svih ovih godina oko 4 puta.Korjenje nije potrebno rezati jer ima nezamislivo malu korjenovu balu s obzirom na velicinu.Prihranjujem malo kroz ljeto i nista joj ne fali.Visina je 7o cm,a debljina stabla oko 12 cm.Polozaj ljeti na zarkom suncu-zimi miruje u hladnom hodniku i cvjeta,sitnim bjelim cvjeticima. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Bonsai u Međimurju
« Odgovori #31 : 23-11-2009, 16:19:48 »
Jos da kazem samo ovo.Krasula je idealna mesnatica za pocetnike i za one koji nesto zele drzati u kuci.Ako se drzi na pretoplome mogu samo izrasti dugi tanki izboji,koji se na proljece porezu i opet je sve ok.Mozete porezati sve grane i  za dvije godine imate opet druge.Mozete biti  na moru mjesec dana i nista joj se nece dogoditi.Mozda samo padne pokoji list.Ona drzi rezervu vode u stablu i u listovima. :dipl:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Vjeran

Odg: Bonsai u Međimurju
« Odgovori #32 : 15-01-2010, 00:51:01 »
 :great: Pozdrav ekipi na forumu od još jednog Međimurca, zaljubljenika u prirodu i bonsai... Upoznajući Radovana (a nisam znao da je istomišljenik zapravo doma u mojoj općini  :hihihi:) mogu samo reći par stvari...Čovjek je stvarno veliki majstor, koji bez filozofiranja, s puno ljubavi i pažnje njeguje svoja drvca. Prvi put kad sam imao "jesenski" posjet kod njega mi je gubica pala  :hihihi: : do poda  :surprised: vidjevši sva ta drvca u jesenkom izdanju, tu ljepotu i čistoću njegovog rada. A danas, u zimskom posjetu to se i potvrdilo. U razgovoru s njim odlučo sam se uključiti na forum, i shvatio čemu komplicirati, kad sve može biti relativno jednostavno...Od njega se može puno naučiti, a svakome mogu samo preporučiti pogledati njegovu zbirku koja (pošto su fotke snimljene prije par godina), danas izgleda još bolje. Radovan hvala ti i veselim se našim budućim druženjima :).
A evo jedne fotke sa zimskog čuvanja "piceka".
Pozz ekipi
Navek zgine onaj ki živi pošteno

Offline DonQuijote

Odg: Bonsai u Međimurju
« Odgovori #33 : 15-01-2010, 06:42:09 »
Dobrodošao Vjerane.
Super je kada ti je u blizini netko od kog možeš učiti, to uštedi puno vremena i truda. Sada vas već ima dovoljno da se organizirate i u nekakav klub

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Bonsai u Međimurju
« Odgovori #34 : 15-01-2010, 15:53:42 »
Hvala Vjeranu na lijepim rijecima. :hvalaaa: Radicemo na tome da se malo ekipiramo.Ne zelim nista forsirati neka bude spontano,to je najbolje.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Marija

Odg: Bonsai u Međimurju
« Odgovori #35 : 15-01-2010, 19:24:58 »
Hvala Vjeranu na lijepim rijecima. :hvalaaa: Radicemo na tome da se malo ekipiramo.Ne zelim nista forsirati neka bude spontano,to je najbolje.

Ajde super da vas ima više .... svakako je bolje kada u blizini ima više bonsaista, pa se neke akcije mogu poduzeti i zajedno, ili barem popiti kava ti u tamo i baciti filozofiju  :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Vjeran

Odg: Bonsai u Međimurju
« Odgovori #36 : 16-01-2010, 17:34:50 »
Pozz svima  :hihihi: Evo još malo toura de Međimurje. Vozeći se danas našim krajom uočio sam jedan usamljeni lijepi hrast (quercus) koji je čekao samo mene  :hihihi:, kojeg sam pripremio za vađenje krajem drugog mjeseca. Mislim da ima potencijala, a uživo još bolje izgleda. Inače takvi hrastovi u gornjem Međimurju su rijetkost, zato me ovo još više veseli. Želio bih čuti vaša mišljenja, a evo i slika. Ima pregršt povratnih pupova, a reznuo sam ga nabrzinu, imajuči u glavi nekakav uspravni polulopta stil  :smile:

Svaki savjet dobro došao
Navek zgine onaj ki živi pošteno

Offline jurica

Odg: Bonsai u Međimurju
« Odgovori #37 : 16-01-2010, 19:22:24 »
Ja bi jedino onu najdeblju granu još dobrahno skratio jer kako sam vidio kod prijatelja Hrast dobro baca povratno (za sada ja baš nemam uspjeha sa listopadnim Hrastovima) pa mislim da nebi smijelo bit većih problema za dobit nove grančice na njoj a ovako dugačka baš me nekako bode u oči i ne vidim je kao takvu u budućem dizajnu.

Offline Vjeran

Odg: Bonsai u Međimurju
« Odgovori #38 : 16-01-2010, 19:46:01 »
I ja sam to primjetio...Hvala na odgovoru...Ovih dana ću ju reznuti na svega par centimetara...
Navek zgine onaj ki živi pošteno

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Bonsai u Međimurju
« Odgovori #39 : 17-01-2010, 15:28:41 »
Ako je nebarij dobar i vrijedan vadenja,sa granama je sve moguce.Hrast dobro baca povratne pupove
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Vjeran

Odg: Bonsai u Međimurju
« Odgovori #40 : 17-01-2010, 15:36:30 »
 :surprised: Inače su mi jučer frendovi rekli, da je polje na kojem sam našel hrasta od nekog ludog tipa koji s puškom hoda po šumi i polju, urla i prijeti onima koji se nalaze na njegovom teritoriju  :P90: :P90: :P90: Tak da bum trebal brzinsku pomoć kod vađenja  :histerical: Možda izvedem noćnu akciju  :hihihi: :hihihi: :hihihi:
Navek zgine onaj ki živi pošteno

Offline Marija

Odg: Bonsai u Međimurju
« Odgovori #41 : 17-01-2010, 15:39:15 »
:surprised: Inače su mi jučer frendovi rekli, da je polje na kojem sam našel hrasta od nekog ludog tipa koji s puškom hoda po šumi i polju, urla i prijeti onima koji se nalaze na njegovom teritoriju  :P90: :P90: :P90: Tak da bum trebal brzinsku pomoć kod vađenja  :histerical: Možda izvedem noćnu akciju  :hihihi: :hihihi: :hihihi:

O bože, nemoj zaginut prije nego te upoznamo ....  :idiot: :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline betapost

Odg: Bonsai u Međimurju
« Odgovori #42 : 23-01-2010, 18:48:37 »
 :haaaahaaaaa:
A odakle da ja počnem? Sviđa mi se strašno bonsai i želio bih ih uzgajati.

Offline jurica

Odg: Bonsai u Međimurju
« Odgovori #43 : 23-01-2010, 18:58:02 »
:haaaahaaaaa:
A odakle da ja počnem? Sviđa mi se strašno bonsai i želio bih ih uzgajati.
Pročitaj "OSNOVNE UPUTE ZA BONSAI POČETNIKE" !  :chinaman:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Bonsai u Međimurju
« Odgovori #44 : 22-02-2010, 17:40:52 »
Počeo sam i ja sa proljetnim radovima,doduše nisam vadio u šumi nego doma kod sebe na vrtu.Radi se o prebonsaima koje sam izvadio prošle godine na proljeće.Prve dvije fotografije prikazuju glog.Druge dvije bukvu a zadnje tri divlju trešnju.Presadio sam drvca u plastične trening posude gdje ce biti par godina.Vađenje u šumi možda drugi tjedan,kad se malo osuši zemlja od snjega.Drvca nisu neki exstra jamadoriji i grdosije ali se meni takva više sviđaju. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!