Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Acer palmatum (japanski javor)  (Posjeta: 82967 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline istefano

Acer palmatum (japanski javor)
« : 12-02-2007, 14:31:40 »
Nisam siguran kaj mi je raditi , kupio sam ga neki dan u MBM i ima mi malo predugacke stabljike odnosno predug je razmak izmedu pupoljaka . I sad mi se cini kad bi to lisce naraslo da bi to drvce izgledalo katastrofa , a nekaj sam procitao na web stranici bonsai4me da bih trebao to podrezivati i to ove s duzim intervalima ,ali ja opet brijem da am krivo shvatio nesto, nije da sam si na pas mater s engleskim kojeg inace dosta dobro razumijem ,ali ovo ka se radi o nekim strucnim rijecima tu sam kreten ,pa se bojim da sam nekaj krivo shvatio ,a slikice bi mi puno pomogle ali te slike kaj ih ima i nisu mi od nekog prevelikog znacenja
evo linka mozda nekog s vise strucnog znanja englekog od mene da mi pomogne
http://www.bonsai4me.com/SpeciesGuide/AcerPalmatumAdvancedGuide.htm

Bonsai ZG

  • Gost
Odg: Acer palmatum (japanski javor)
« Odgovori #1 : 12-02-2007, 14:41:07 »
Daj slike da vidimo kaj si to ubo!!!

Offline istefano

Odg: Acer palmatum (japanski javor)
« Odgovori #2 : 12-02-2007, 14:59:55 »
ma nije nis posebno ,ali eto meni za dusu da se malo igram i ucim na njemu , a i dali su 30 % rabata pa me ispal 60 kuna
inace jako mi se svida to drvce ,ali naj te me sad popljuvat da sam kupio najlosije drvo ,ali ovo je bil s kolilo toliko najdebljim deblom i koliko toliko nije bio unisten s obrezivanjem , posaljem slike kad dodem doma

Offline istefano

Odg: Acer palmatum (japanski javor)
« Odgovori #3 : 12-02-2007, 18:04:03 »
Prve tri slike iz razlicitih kuteva , 4 slika da si docarate debljinu debla i 5 slika je prikaz grana na kojoj kao sto vidite razmak izmedu izboja je nekih 10 cm  :frown: ,a deblo je visine 20 cm i jos ove grane kaj strse su jos nekih 15 cm ukupne visine 35 cm

Offline DonQuijote

Odg: Acer palmatum (japanski javor)
« Odgovori #4 : 12-02-2007, 21:17:16 »
 Ako ništa drugo, na dobrom je mjestu. Ako nije pretoplo karfiolu ne bu ni njemu :mdr:

Offline gal

Odg: Acer palmatum (japanski javor)
« Odgovori #5 : 13-02-2007, 07:38:44 »
Evo, po mojem, ja bih ga na proljeće orezao do prvih pupova, možda i centralnu granu - deblo (žuto).. i to je to. Slijedeće godine presađivanje - nakon par godina - prvo oblikovanje.. Samo nemoj navalit na njega žicom.
PS: za ovu cijenu prva liga!

Offline istefano

Odg: Acer palmatum (japanski javor)
« Odgovori #6 : 13-02-2007, 08:31:20 »
Ako ništa drugo, na dobrom je mjestu. Ako nije pretoplo karfiolu ne bu ni njemu :mdr:
to mi je punica napravila :love:, bas sam si kupil termometar za balkon ,ali sam se sjebal mjeri samo do 0 ,ali i to ce biti dobro , samo da mi se ne smrznu ,a kako sam uvidio temperatura mi je uvjiek visa za 7-8 °C

Offline DonQuijote

Odg: Acer palmatum (japanski javor)
« Odgovori #7 : 13-02-2007, 08:38:23 »
Moram ja Tebe otpelati u šumu. Ne bu doduše Japanskih javora ali naših bi se dalo pronači i badava :mdr:

Offline istefano

Odg: Acer palmatum (japanski javor)
« Odgovori #8 : 13-02-2007, 09:53:32 »
Evo, po mojem, ja bih ga na proljeće orezao do prvih pupova, možda i centralnu granu - deblo (žuto).. i to je to. Slijedeće godine presađivanje - nakon par godina - prvo oblikovanje.. Samo nemoj navalit na njega žicom.
PS: za ovu cijenu prva liga!
Ako bih odrezao kao kaj si nacrtao ovu centralnu granu , zar nemislis da bi onda bio nekako preniski , ova najdonja grana je je samo 4 cm iznad zemlje

Offline istefano

Odg: Acer palmatum (japanski javor)
« Odgovori #9 : 13-02-2007, 10:23:36 »
Moram ja Tebe otpelati u šumu. Ne bu doduše Japanskih javora ali naših bi se dalo pronači i badava :mdr:
Dogovoreno  8) ,javi se na P.M. kad budes iso na izlet

Offline gal

Odg: Acer palmatum (japanski javor)
« Odgovori #10 : 13-02-2007, 10:37:17 »
Postoji pravilo (možda ga i znaš): omjer visine i debljine debla bi trebao biti 6:1, gdje prva grana počinje na 1/3 visine. Napisao sam možda, pitanje je dali će drvo proporcionalno rasti, kako će se debljati, zatim otkopaj zemlju pa vidi gdje počinje korijenje, možda je više od 4 cm...itd. Teško je to sad generalno reći... ovisi i o stilu oblikovanja. Inaće lakše je prenisku granu odrezati nego smanjivati visinu stabla, jer su onda grane predebele......Zasad bi trebao orezati tako da dobiješ osnovnu razgranatost, pa pustiti par godina bez orezivanja da se što prije sve zadeblja pa onda ići na povratni rez...Nek me neko demantira ako sam u krivu jer nemam iskustva sa acerima (uzgajam bukve, grabove...nije baš isto!?)

Offline DonQuijote

Odg: Acer palmatum (japanski javor)
« Odgovori #11 : 13-02-2007, 12:39:41 »
Postoji pravilo (možda ga i znaš): omjer visine i debljine debla bi trebao biti 6:1, gdje prva grana počinje na 1/3 visine.

A pogledaj Istefanov avatar. Krasno drvo, ali meni se čini da prve grane počinju već na petini drveta ako ne i niže.
Za to poravilo( 6:1 i 1/3) sam i ja čuo, ali kad gledam fotke bjelogorice vidim da ga se rijetko poštuje.

Offline hknezovi

Odg: Acer palmatum (japanski javor)
« Odgovori #12 : 13-02-2007, 15:13:24 »
 :great: Ali ja volim kad se pravila krše  :rofl:
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Marija

Odg: Acer palmatum (japanski javor)
« Odgovori #13 : 13-02-2007, 15:20:22 »
nije sve u matematici
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Aleksa

Odg: Acer palmatum (japanski javor)
« Odgovori #14 : 13-02-2007, 21:20:13 »
nije sve u matematici

Potpuno se slazem...  :rofl: :rofl:  :whistle: