Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Anketa

Da li je tanuki na bonsaiju prevara ili ne?

Da, to rade samo nestrpljivi uzgajiva?i.
1 (6.3%)
Da, takav bonsai nije pravi, to je varanje.
4 (25%)
Ne, to je samo bonsai tehnika.
7 (43.8%)
Ne, bitno je da se ka
4 (25%)

Ukupno Glasova: 16

Autor Tema: TANUKI - da ili ne?  (Posjeta: 23597 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marija

Odg: TANUKI - da ili ne?
« Odgovori #30 : 26-02-2008, 09:11:09 »
O bože, tek sam sada skužila da je Cile napravio tanuki a ne Don  :tup: :tup: :tup:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline cile

Odg: TANUKI - da ili ne?
« Odgovori #31 : 26-02-2008, 09:13:08 »
jutro je pa ti oprastam ,krošnja je super tak sam neš i zamislio :great:

Offline DonQuijote

Odg: TANUKI - da ili ne?
« Odgovori #32 : 26-02-2008, 09:38:34 »
O bože, tek sam sada skužila da je Cile napravio tanuki a ne Don  :tup: :tup: :tup:

Meni si stavila bubu u uho. Nisam naime siguran da li je suhi dio stvarno od juniperusa pa sam sve malo odgodio dok ne provjerim. :whistle:

Offline Marija

Odg: TANUKI - da ili ne?
« Odgovori #33 : 26-02-2008, 09:42:16 »
Stavi sliku suhog dijela ukrupno, to nije teško prepoznati po uzdužnim vlaknima  :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline hknezovi

Odg: TANUKI - da ili ne?
« Odgovori #34 : 27-02-2008, 14:09:16 »
Moje skromno mišljnje o stvaranju bonsai drveta je upravo samo kreiranje iluzije starog drveta. Te ako zauzmemo stajalište da tanuki nije dobra tehnika stvaranja bonsai drveća dobijamo da bi svaka tehnika koja omogučava stvaranja te iluzije poput tehnike jina ili sharia bila automatski neispravna. Tanuki nije ništa novo što priroda već nije koristila u svom stvaralaštvu. Uzmimo primjera radi dalmatinsku makiju. U požaru jedan od grmova nije izgorio ali je zbog temperature iznad površine zemlje odumro. Nove mladice kreću iz zemlje i započinju se isprepletati sa mrtvim deblom. U potpunosti istom takvom tehnikom  se koristi i uzgajivač (tanuki) kako bi naglasio vrstu drveta i dobio na umjetničkom dojmu.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: TANUKI - da ili ne?
« Odgovori #35 : 27-02-2008, 14:20:47 »
Pa dobro Hrvoje di si ti?
Već sam se splašil da ne stižeš biti aktivan na forumu. Ajde nek si se aktivirao  :great:

Offline Marija

Odg: TANUKI - da ili ne?
« Odgovori #36 : 27-02-2008, 14:24:18 »
Moje skromno mišljnje o stvaranju bonsai drveta je upravo samo kreiranje iluzije starog drveta.

Bonsai nije iluzija, niti je iluzija drveta, a nije ni iluzija starog drveta.... bonsai jest drvo manje ili više staro. Jin ili shari su samo detalji, bolje ili lošije izvedeni ovisno o umješnosti uzgajivača. Iluzija starosti se ne može postići baš tako, niti se može prevariti nekoga tko se malo razumije u biljke.

Npr. bor glatke kore može imati ne znam s koliko jinova i sharija čak i majstorski izvedenih, ali to neće značiti da je star ili stariji. Jer ako nema ispucalu staru koru nema više od 10 godina ...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline hknezovi

Odg: TANUKI - da ili ne?
« Odgovori #37 : 27-02-2008, 15:12:13 »
Bonsai nije iluzija, niti je iluzija drveta, a nije ni iluzija starog drveta.... bonsai jest drvo manje ili više staro. Jin ili shari su samo detalji, bolje ili lošije izvedeni ovisno o umješnosti uzgajivača. Iluzija starosti se ne može postići baš tako, niti se može prevariti nekoga tko se malo razumije u biljke.

Npr. bor glatke kore može imati ne znam s koliko jinova i sharija čak i majstorski izvedenih, ali to neće značiti da je star ili stariji. Jer ako nema ispucalu staru koru nema više od 10 godina ...

Mislim da me nisi shvatila. Bonsai je umjetnost uzgoja drveta u posudi; te korištene tehnike omogučuju iluziju već prošlog prirodnog ciklusa. Jin i shari tehnike prikazuju udar vjetra ili groma koji se desio u prošlosti te time govore priču o iluzionoj starosti. Na mladom drveću baš i nije moguće pronaći takve ožiljke. Prava starost drveta se ne dovodi u pitanje, već upravo suprotno drvo dobija na vrijednosti. Kora na drvetu je jedan od činbenika koji govore istinu o starosti drveta, ali kao laik da li obračaš pažnju na takve detalje? Laiku nije bitna prava starost drveta već umjetnički dojam (iluzija) koju drvo posjeduje. Nitko ovdje nikoga ne vara već se stvara simboza drveta i gledatelja tokom tog egzatnog događaja. Tanuki samo nagovještava o velikoj katastrofi koju je to drvo proživilo i gledatelj uočava novi život i osječa novu nadu koja se rađa iz pustoši.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: TANUKI - da ili ne?
« Odgovori #38 : 27-02-2008, 15:51:26 »
Ako u subotu odem na Žumberak, potražit ću tanuki podlogu za moj prvi juniperus koji mi sve više liči na nešto što samo po sebi ne može postati bonsai  :yes:

Offline Andrija Zokić

Odg: TANUKI - da ili ne?
« Odgovori #39 : 13-03-2008, 19:36:16 »
Kora na drvetu je jedan od činbenika koji govore istinu o starosti drveta, ali kao laik da li obračaš pažnju na takve detalje? Laiku nije bitna prava starost drveta već umjetnički dojam (iluzija) koju drvo posjeduje.

Danas sam u razredu za vrijeme sata malo listao bonsai časopise. Učenici su se okupili oko mene pa sam im pokazao neke bonsaije Waltera Palla. Zanimljivo mi je bilo to da su najtalentiraniji učenici iz likovne kulture (bez da sam im ja na to skretao pozornost) upravo primijetili kod bonsaija staru koru drveta i nebari i oduševili se. Toliko o laicima koji ne obraćaju pažnju!
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Aleksa

Odg: TANUKI - da ili ne?
« Odgovori #40 : 13-03-2008, 21:21:10 »
Kora na drvetu je jedan od činbenika koji govore istinu o starosti drveta, ali kao laik da li obračaš pažnju na takve detalje? Laiku nije bitna prava starost drveta već umjetnički dojam (iluzija) koju drvo posjeduje.

Danas sam u razredu za vrijeme sata malo listao bonsai časopise. Učenici su se okupili oko mene pa sam im pokazao neke bonsaije Waltera Palla. Zanimljivo mi je bilo to da su najtalentiraniji učenici iz likovne kulture (bez da sam im ja na to skretao pozornost) upravo primijetili kod bonsaija staru koru drveta i nebari i oduševili se. Toliko o laicima koji ne obraćaju pažnju!

Andrija počinje da širi bonsai kulturu...  :smile:  Mojim vršnjacima možeš pokazivati i drva Waltera i nekog Japanca, nikakvu razliku ne bi primijetili.  :no:

Offline stipa0123456789

  • Član
  • ***
  • Postova: 172
  • Lokacija: Sapci kod Sl. broda
  • Total likes: 0
  • Lud ko siba
Odg: TANUKI - da ili ne?
« Odgovori #41 : 19-08-2008, 14:31:29 »
Sad sam gledao tanuki i jos neke metode slicne... Kako to uvenulo drvo moze izdrzat mislim kako to da se on vlage i kojecega ne raspadne... jel se mora proc sa kako zastitom???
Kad bi ljudi na svijetu govorili samo pametno
nastala bi tišina.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: TANUKI - da ili ne?
« Odgovori #42 : 19-08-2008, 14:39:38 »
Kolko sam ja upoznat, a to nije pretjerano.... tanuki se radi sa juniperusima, pinusima, tisama.... i sličnim drvima. Ona sigurno traju znatno dulje (kao mrtva) od listopadnih. Iako je kod listopadnih, kesten i akacija poznati po dugotrajnom ostanku mrtvih dijelova ako im je kora skinuta.
Vidio sam da tanuki premažu tekućinom za jin, no kako živo drvo, raste oko tanukia, tako ga i "zarobljuje", ako i propadne s vremenom koji dio, koga briga, do tad je živi dio odebljao.... recimo onak prosto, živo jede mrtvo. Nije problem propadanje, problem je to napraviti da bude majstorski.

PS
nailazio sam na fotke ogromnih sekvoja koje su korijenje pustile preko mrtvih srušenih debala... imaš fotke negdje na forumu!

Offline DonQuijote

Odg: TANUKI - da ili ne?
« Odgovori #43 : 19-08-2008, 14:39:48 »
Sad sam gledao tanuki i jos neke metode slicne... Kako to uvenulo drvo moze izdrzat mislim kako to da se on vlage i kojecega ne raspadne... jel se mora proc sa kako zastitom???
Tanuki se radi sa crnogoricom a ona je trajna i ne truli lako. Pogotovo kada se premaže "Jin tekučinom", onda se faktički okameni i skoro je vječna.

Offline DonQuijote

Odg: TANUKI - da ili ne?
« Odgovori #44 : 19-08-2008, 14:40:41 »
 :lol: :lol: :lol: nekako u isto vrijeme smo postali