Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Anketa

Da li je tanuki na bonsaiju prevara ili ne?

Da, to rade samo nestrpljivi uzgajiva?i.
1 (6.3%)
Da, takav bonsai nije pravi, to je varanje.
4 (25%)
Ne, to je samo bonsai tehnika.
7 (43.8%)
Ne, bitno je da se ka
4 (25%)

Ukupno Glasova: 16

Autor Tema: TANUKI - da ili ne?  (Posjeta: 22530 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marija

TANUKI - da ili ne?
« : 20-12-2007, 15:53:01 »
Koga zanima kako se radi tanuki (umjetno dodani suhi dio debla na bonsaiju)evo linka:
http://www.bonsailearningcenter.com/Tips&Advice/tanuki_bonsai.htm

Što mislite je li to varanje ili samo tehnika poboljšanja bonsaija??
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Odg: TANUKI - da ili ne?
« Odgovori #1 : 20-12-2007, 16:01:15 »
Da li pod tanuki spada i ono ubacivanje suhog korijenja? Ako je tanuki samo suho deblo i bonsai, onda ja još nisam vidio neki koji me je oduševio, mada vjerujem da bi se na taj način mogla dobiti zanimljiva kompozicija ako bi ga netko napravio da izgleda prirodno.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Aleksa

Odg: TANUKI - da ili ne?
« Odgovori #2 : 20-12-2007, 20:03:07 »
Ja mislim da je tanuki čista prevara.  :no:

Offline DonQuijote

Odg: TANUKI - da ili ne?
« Odgovori #3 : 21-12-2007, 12:59:02 »
Ja mislim da je tanuki čista prevara.  :no:
I bonsai je prevara. Odjećeš deblo, napraviš novi vrh, skraćuješ grane... čista prevara. :mdr:

Offline gale

Odg: TANUKI - da ili ne?
« Odgovori #4 : 21-12-2007, 13:29:20 »
Mislim da bonsai nije prevara, a drvo koje prilažem mi deluje prirodno ali to mi je ipak prevara, Znači NE za TANUKI !

Offline helleborus

Odg: TANUKI - da ili ne?
« Odgovori #5 : 21-12-2007, 13:38:34 »
Meni to izgleda čist dobro. Mi pokušali. Prije dvije godine kupili smo neke mlade juniperuse, a na žumberku smo našli mrak suha stara debla, zapravo su to bile grane juniperusa. sura grana izgleda mrak, sa savršenim nepravilnostima , krivudanjem... u svakom slučaju vrlo interesantno. primili smo se posla dubljenja gdje ćemo staviti to mlado drvce. Da sad ne duljim...nije to baš tak jednostavno. Naime sve nam se posušilo. Mislim da je ogromna greša bila što smo prilikom šerafljenja oštetili dobar dio živog drva. Ako uzmeš manje šarafe ne drže, a ak uzmeš veće drvo ti krepa. Pa ti vidi. Ali onaj prvi dojam kad smo ga složili je odličan. U vrlo kratkom vremenu dobiš nekaj kaj nemreš sam tak u klasičnom bonsaiju. A estetika je isto zadovoljavajuća. Možda nisi odmah tak sentimentalno vezan za to drvo jer nisi uložio godine i godine rada, ali to ne znači da će ono ovakvo biti dobro ako na njemu ne radiš. Ja sam u principu ZA. Jedino kaj ga definitivno nereš gledat sa svih strana nego samo od naprijed.

Offline Aleksa

Odg: TANUKI - da ili ne?
« Odgovori #6 : 21-12-2007, 13:42:28 »
Ja mislim da je tanuki čista prevara.  :no:
I bonsai je prevara. Odjećeš deblo, napraviš novi vrh, skraćuješ grane... čista prevara. :mdr:

 :loco:

Offline gale

Odg: TANUKI - da ili ne?
« Odgovori #7 : 21-12-2007, 14:02:53 »
Marija šta ti misliš o tome ?

Offline Andrija Zokić

Odg: TANUKI - da ili ne?
« Odgovori #8 : 21-12-2007, 15:19:39 »
Ja mislim da je tanuki čista prevara.  :no:
I bonsai je prevara. Odjećeš deblo, napraviš novi vrh, skraćuješ grane... čista prevara. :mdr:

Tako je! A što je prevara veća, teže ju je maskirati, i tu je jedini problem :mdr:. Ovaj primjer koji je stavio Gale pokazuje da tanuki može biti dosta prirodno napravljen.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Aleksa

Odg: TANUKI - da ili ne?
« Odgovori #9 : 21-12-2007, 16:20:59 »
Ja mislim da je tanuki čista prevara.  :no:
I bonsai je prevara. Odjećeš deblo, napraviš novi vrh, skraćuješ grane... čista prevara. :mdr:

Tako je! A što je prevara veća, teže ju je maskirati, i tu je jedini problem :mdr:. Ovaj primjer koji je stavio Gale pokazuje da tanuki može biti dosta prirodno napravljen.

Ja nikada ne bih mogao da posjedujem drvo sa tanukijem a da znam da je to u stvari jedna skroz bezvezna sadnica koja je zalijepljena za neki suvi dio drveta.


A i, iskreno do sada nisam vidio ni jedno drvo sa dobrom tanukijem, sto kaze hale da moze da se vidi sa svih strana. :no:

Offline Marija

Odg: TANUKI - da ili ne?
« Odgovori #10 : 21-12-2007, 17:26:56 »
Marija šta ti misliš o tome ?

To je tehnika i neka je koristi koga veseli, ali ne bi je trebalo zloupotrebljavati u smislu da se za bonsai sa umjetno dodanim suhim dijelom predstavlja kao drvo staro 150 godina, a u biti se radi o sadnici.

Što se tiče "male estetske kirurgije" umetanja nekih manjih suhih djelića na određena mjesta .... zašto ne... ali to treba napraviti zaista majstorski da ne bude isforsirano nego da se savršeno uklopi.

Osobno nikada ne bih radila tanuki (mladica + umjetni shari), jer mi je draže pokušati tako nešto prirodno i staro naći u prirodi...

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Aleksa

Odg: TANUKI - da ili ne?
« Odgovori #11 : 21-12-2007, 17:32:05 »
Marija šta ti misliš o tome ?

Osobno nikada ne bih radila tanuki (mladica + umjetni shari), jer mi je draže pokušati tako nešto prirodno i staro naći u prirodi...



Eh, Marija je moj chovek.  :sumo:

Offline Marija

Odg: TANUKI - da ili ne?
« Odgovori #12 : 21-12-2007, 17:56:11 »
Marija šta ti misliš o tome ?

Osobno nikada ne bih radila tanuki (mladica + umjetni shari), jer mi je draže pokušati tako nešto prirodno i staro naći u prirodi...



Eh, Marija je moj chovek.  :sumo:

A ko zna možda i bih da živim u ravnoj Nizozemskoj ... ali poret ovih krških degradiranih grmova to bi bilo pravo svetogrđe  :gigle:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline MARKO

Odg: TANUKI - da ili ne?
« Odgovori #13 : 22-12-2007, 16:35:42 »
Po meni tanuki moze biti vizualno lijep isto kao i bonsai, ali ja nebi tanuki stabla i bonsaie stavljao u isti koš. Npr na bonsai izlozbama ne bi dozvolio tanuki stablo jer to nije bonsai nego krepano drvo s mladicom. Ali nemam tkdj nista protiv njih. ja isto planiram napraviti par tanukia jer tako staro stablo za bonsai je tesko naci i vaditi u prirodi a prekrasnih starih krepanih stabala, bar kod mene, od somine itd., ima koliko hoces. Siguran sam da ce mi takvi tanukiji biti lijepsi od svih bonsaia koje imam, ali kada cu nekome pokazivati kolekciju bonsaia te tanukije cu pokazati zadnje, uzput, jer to nije bonsai nego tanuki.

Offline DonQuijote

Odg: TANUKI - da ili ne?
« Odgovori #14 : 23-02-2008, 19:38:18 »
Pronašao sam baš dobro suho drva koje sa stražnje strane čak ima gotov šlic za mlado deblo. To će definitivno biti tanuki juniperus.
 Ovo je samo naslonjeno moram prvo konzervirati staro drvo jer je prilično krhko a onda na posao.