Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: PUMICE - vulkanski šljunak za mješavinu zemlje  (Posjeta: 45819 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marija

U vrtnom centru Jadro u Splitu smo našli Pumice - vulkanski porozni šljunak kojega bonsai uzgajivači u inozemstvu koriste kao dodatak mješavini zemlje za bonsaije.

 :yupi:

naziv/proizvođač: POMICE / Europomice
granulacija: 3-8mm
volumen: 50 litara (25-30kg)
cijena: 45kn (za gotovinu -10%)

Kemijske karakteristike:
SiO2 = 62,5% (silicij dioksid)
Al2O3 = 17,5% (aluminij oksid)
K2O = 9,5% (kalij oksid)
Fe2O3 = 2,6% (željezo(III)-oksid)
CaO = 2,5% (kalcijev oksid, živo vapno)
Na2O = 2,2% (natrij oksid)
TiO2 = 0,5% (Titanijev oksid)
MgO = 0,4% (magnezij oksid)

pH: 6,5-7

Upijanje tekućine:
Voda 110g/100g pomice

Težina
Granulacija 3-8mm 660-760Kg/m3


Raspitali smo se za mogućnost dostave, ako nekome treba van Splita. Kažu da se može isporuka raditi preko HP expressa,  na teret kupca.

Na drugoj fotografiji smo usporedili izgled Liapora i Pumicea!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: PUMICE - vulkanski šljunak za mješavinu zemlje
« Odgovori #1 : 26-01-2008, 17:20:18 »
super. i izgleda dobro. onda ste si riješili problem. izvrsno, to vam je puno spretnije.

Offline Andrija Zokić

Odg: PUMICE - vulkanski šljunak za mješavinu zemlje
« Odgovori #2 : 27-01-2008, 00:14:28 »
Napisali smo 30kg, ali je u biti i lakši jer sam ga vagao u vreći u kojoj je pumice bio potpuno natopljen vodom, jer vreće imaju rupice na sebi i stajale su na kiši.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: PUMICE - vulkanski šljunak za mješavinu zemlje
« Odgovori #3 : 27-01-2008, 17:37:37 »
Stavili smo sušiti Pumice ...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: PUMICE - vulkanski šljunak za mješavinu zemlje
« Odgovori #4 : 28-01-2008, 09:15:25 »
Vrtni centar JADRO je na adresi Brnik bb.
Do njega se dolazi kad se izađe iz Splita krene se prema Stobreču. Iza Lovrinca i skretanja za Duilovo je nadvožnjak kojim se ide na Barutanu - tu treba skrenuti. Od tu do Jadra imaju putokazi. U blizini je u vrtni centar Antonio trade.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: PUMICE - vulkanski šljunak za mješavinu zemlje
« Odgovori #5 : 28-01-2008, 14:00:02 »
Evo broja od JADRA: 021/ 389-099
Nije potrebna nikakva rezervacija, oni toga uvijek imaju.  :whoot:

... i još jedna mala napomena .... oni to nazivaju onako kako piše na vreći: p-o-m-i-c-e, dakle ni slučajno nemojte reći na engleski - "pjumis" ili talijanski "pomiće" jer vas neće razumjeti  :dunno:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: PUMICE - vulkanski šljunak za mješavinu zemlje
« Odgovori #6 : 28-01-2008, 14:03:25 »
Evo close-up pomice!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: PUMICE - vulkanski šljunak za mješavinu zemlje
« Odgovori #7 : 28-01-2008, 15:43:02 »
Od pumica ili bimsa se rade opeke koje se danas koriste u gradnj, možete ih vidjeti ugrađene u čoškove novoizgrađenih kuća umjesto betonskih armiranih stupova. Zemljano su crvene i drugačije boje od klasičnih opeka.

Offline onagrus

Odg: PUMICE - vulkanski šljunak za mješavinu zemlje
« Odgovori #8 : 31-01-2008, 22:21:26 »
evo, dobio sam prve 3 vreće pumice, u mbm-u su jedva skužili šta je to, koliko košta a nemaju vreće nego cilu kubik vrečurinu toga. Uglavnom, pošto imam i tenisit i pomice na prvi pogled mi se čini da su ove pumice preslinave, mrve se, oče li ostat šta od njih kad ih stavim u zemlju i zalijem par puta. Nekako mi se čini kao da će se pretvorit u pijesak, dok je tenisit kompaktan, krut, trajan.
moja iskustva s tenisitom su i više nego pozitivna, al ovo, hm... ne znam, na prvi pogled mi nije baš neko ludilo
Ebay, here I come!!!

Offline Marija

Odg: PUMICE - vulkanski šljunak za mješavinu zemlje
« Odgovori #9 : 31-01-2008, 22:34:15 »
evo, dobio sam prve 3 vreće pumice, u mbm-u su jedva skužili šta je to, koliko košta a nemaju vreće nego cilu kubik vrečurinu toga. Uglavnom, pošto imam i tenisit i pomice na prvi pogled mi se čini da su ove pumice preslinave, mrve se, oče li ostat šta od njih kad ih stavim u zemlju i zalijem par puta. Nekako mi se čini kao da će se pretvorit u pijesak, dok je tenisit kompaktan, krut, trajan.
moja iskustva s tenisitom su i više nego pozitivna, al ovo, hm... ne znam, na prvi pogled mi nije baš neko ludilo

Ne znam što si kupio i jeli to isti proizvod i pakiranje. Toga nema u MBM-a prema onom što su nama rekli....   :question:
Vani ga uzgajivači redovito koriste, njega i vermikulit. Mi smo ga osušili i namjeravamo prosijat i bacit sve manje od 2mm - a toga je malo, moglo bi proći i bez toga, ali eto.... malo se igramo. To je vulkanski porozni šljunak a ne stjenčuga ili crijep, pa ne možeš očekivati toliku kopmaktnost.

Ja sam zadovoljna ... prezadovoljna, mi smo dali obavijest gdje ima za kupiti, a svatko nek izabere kako mu odgovara  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Odg: PUMICE - vulkanski šljunak za mješavinu zemlje
« Odgovori #10 : 31-01-2008, 22:47:14 »
evo, dobio sam prve 3 vreće pumice, u mbm-u su jedva skužili šta je to, koliko košta a nemaju vreće nego cilu kubik vrečurinu toga. Uglavnom, pošto imam i tenisit i pomice na prvi pogled mi se čini da su ove pumice preslinave, mrve se, oče li ostat šta od njih kad ih stavim u zemlju i zalijem par puta. Nekako mi se čini kao da će se pretvorit u pijesak, dok je tenisit kompaktan, krut, trajan.
moja iskustva s tenisitom su i više nego pozitivna, al ovo, hm... ne znam, na prvi pogled mi nije baš neko ludilo

Hmmm ... to mi zvuči čudno. Stavi fotografiju pakiranja sa deklaracijom i njegov izgled izbliza.
Ja mu kao manu vidim jedino prosijavanje, ali ćemo napraviti veliko sito pa će prosijavanje ići brzo. Pumice ima poroznost od 90% i lakši je dosta od tenisita, pa mu je samim tim i struktura drugačija, a da je dobar za bonsai u to ne sumnjam jer je provjeren od dosta uzgajivača. Mi smo prošle godine neke yamadorije posadili u pumice i granule izgledaju kao i onda kada smo ih stavili u posude.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline onagrus

Odg: PUMICE - vulkanski šljunak za mješavinu zemlje
« Odgovori #11 : 01-02-2008, 17:00:19 »
al mrvljiv je, znači nakon, recimo, godinu-2 se raspadne i pretvori u prah, zar ne? a tenisit ostaje. mislim ne znam zasigurno, nego pretpostavljam...
Ebay, here I come!!!

Offline Andrija Zokić

Odg: PUMICE - vulkanski šljunak za mješavinu zemlje
« Odgovori #12 : 03-02-2008, 19:04:04 »
al mrvljiv je, znači nakon, recimo, godinu-2 se raspadne i pretvori u prah, zar ne? a tenisit ostaje. mislim ne znam zasigurno, nego pretpostavljam...

Onda nisam siguran da je to isti proizvod koji smo i mi kupili. Stavi fotografiju pakiranja sa deklaracijom i njegov izgled izbliza.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Andrija Zokić

Odg: PUMICE - vulkanski šljunak za mješavinu zemlje
« Odgovori #13 : 05-02-2008, 09:45:07 »
Bio sam danas u MBM-a i meni taj Pumice izgleda kao dosta lošija kupnja nego u Jadra. Granulacija je otprilike od 0-1,5cm. Ima mnogo prašine koju bi trebalo prosijati a cijena je slična onoj u Jadra s tim da još sam moraš donositi i vreče jer ga oni presipaju iz neke ogromne.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: PUMICE - vulkanski šljunak za mješavinu zemlje
« Odgovori #14 : 05-02-2008, 17:38:42 »
Evo slika pumicea iz MBM-a. Ima dosta sitnog kojeg bi trebalo prosijati, a ima i dosta velikih granula, za razliku od onog kojeg smo našli kod Jadra.

Evo slika.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai