Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Sistemi automatskog zalijevanja  (Posjeta: 100138 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Andrija Zokić

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #30 : 18-03-2009, 08:17:33 »
Da li je itko isprobao na sistem spojiti kapaljke - igle niz koje curi voda. U MBM-a sam vidjela da imaju taj sistem za svoje biljke u stakleniku.

Meduza-kapaljka se spaja prema potrebi na više mjesta na okitenskoj cijevi koja se razvede među stablima.

Jesam ja. Jednostavno i dobro. Zalijeva. Što te zanima?

Koliko je ovakav sistem funkcionalan na većim posudama sa yamadorijima? Da li uspije dobro natopiti mješavinu?
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #31 : 18-03-2009, 08:25:35 »
Da li je itko isprobao na sistem spojiti kapaljke - igle niz koje curi voda. U MBM-a sam vidjela da imaju taj sistem za svoje biljke u stakleniku.

Meduza-kapaljka se spaja prema potrebi na više mjesta na okitenskoj cijevi koja se razvede među stablima.

Jesam ja. Jednostavno i dobro. Zalijeva. Što te zanima?

Koliko je ovakav sistem funkcionalan na većim posudama sa yamadorijima? Da li uspije dobro natopiti mješavinu?

Postoji velik broj sistema kap na kap i svaki je deklariran, koliko vode ispusti u 1h. Jedan od sistema je ovaj koji Marija spominje. A odgovor na tvoje pitanje je! Nova pitanja.
U kojem vremenu želim natopiti posudu/sanduk?
Koji sistem ima najbolju iskoristivost?
Što je u HR dobavljivo?
Koliko želim uložiti?

Vidio sam da postoje Gardenini i drugi sistemi sa vrlo paprenom cijenom, usporedbe radi, ja sam za 3000 m2 instalirao sistem po cijeni 1kn/1m2 ...Bez pumpe, naravno, samo instalacije i potrošači.

Offline Andrija Zokić

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #32 : 18-03-2009, 08:40:19 »
U kojem vremenu želim natopiti posudu/sanduk?
Koji sistem ima najbolju iskoristivost?
Što je u HR dobavljivo?
Koliko želim uložiti?

Želio bih znati koji sistem bi bio "best buy". Zanima me da li meduze (koje su pretpostavljam među najjeftinijim sistemima) dovoljno natope jako propusne mješavine. Pretpostavljam da ih zbog toga treba više staviti u jednu posudu. Da li je onda možda isplativije kupiti manje ovakvih - http://hbf.my-bonsai.com/index.php?action=dlattach;topic=461.0;attach=5006;image
Kakav si ti sistem instalirao?
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #33 : 18-03-2009, 08:48:57 »
U kojem vremenu želim natopiti posudu/sanduk?
Koji sistem ima najbolju iskoristivost?
Što je u HR dobavljivo?
Koliko želim uložiti?

Želio bih znati koji sistem bi bio "best buy". Zanima me da li meduze (koje su pretpostavljam među najjeftinijim sistemima) dovoljno natope jako propusne mješavine. Pretpostavljam da ih zbog toga treba više staviti u jednu posudu. Da li je onda možda isplativije kupiti manje ovakvih - http://hbf.my-bonsai.com/index.php?action=dlattach;topic=461.0;attach=5006;image
Kakav si ti sistem instalirao?

Ovaj sa fotke na linku je sigurno jeftiniji od kap na kap, no za njega trebaš neki konstanti i viši pritisak, pretpostavljam između 2-5 bara. No ti sistemi rasipaju vodu, jer ti želiš natopiti posudu, a oni su bolji za mistanje (dok nema vjetra) Sa vjetrom će ti i posude ostati suhe, jer su to mikrorasprskivači i stvaraju maglu, pa po vjetru i ne služe svrsi.
Meni se taj sistem sa fotke, čini odličnim, no još sa sobom nisam na čisto koji sistem želim.Situacija je puno, pa je i ponuda šarolika. Sebastijan je nabavio sistem koji mi izgleda super korisno, u vrijeme kad sam ja instalirao moj, toga nije bilo. Treba si dati vremena, otiči do trgovca i vidjeti kaj se nudi. Ja znam za jednog kraj ZG (i S je tu kupio). Ne e mislim na baucentre, več na trgovce koji dilaju agroopremu, plastenike, i u tom smjeru. Naravno, prije treba googlati.
Ja sad doma, još uvjek zaljevam sa tušem ručno i razmišljam što želim od automatike i želim li uopće.

Offline Marija

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #34 : 24-03-2009, 18:01:44 »
Sebastijan je nabavio sistem koji mi izgleda super korisno, u vrijeme kad sam ja instalirao moj, toga nije bilo.

Seeeebaaaa javi se sa svojim iskustvima!!!


Mi ćemo definitivno ugraditi sitem, radi uštede vremena. Malo smo se raspitivali o navodnjavanju po agro centrima i preporučili su nam za posude/kašete kap-po-kap sa iglama koje se zabodu u posude. Propusnost igle može biti fiksna 2 l/h ili se može podešavati 1-100 l/h.

Budući da je odnos cijene da se za 10 iglala sa fiksnom propusnosti može kupiti samo jedna sa podesivom propusnošću čini mi je ekonomičnije uzeti fiksne. U svaku posudu zabiti po 4 komada, čime imamo još jednu prednost a to je da voda kapa na 4 mjesta a ne na jednom mjestu, čime se korijenje natopi sa svih strana.

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #35 : 08-04-2009, 11:14:25 »
...najednostavniji ti je hidropak (cca 800 kn) koji je komplet pumpa + upravljanje + struja + tlačni rezervoar cca 20 l, uz to ti trebaju crijeva, usisno sito i redukcioni ventil.

Uh, tek sam sada skontala što si napisao  :tup:

Svakako uzimamo hidropak imamo ga na drugom bunaru za povrće i radi već godinama  :smile:

Ti reducir ventili su skupi skoro kao i hidropak - strava! Ali hidropak daje veći pristisak nego što je potrebno, pa bi tlak su sistemu za navodnjavanje trebalo smanjiti, valjda na 1 bar .... ili koliko već ...

Što misliš hoće li biti oscilacija i dotoku vode?  :umm:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #36 : 08-04-2009, 11:31:46 »
Ti reducir ventili su skupi skoro kao i hidropak - strava! Ali hidropak daje veći pristisak nego što je potrebno, pa bi tlak su sistemu za navodnjavanje trebalo smanjiti, valjda na 1 bar .... ili koliko već ...

Što misliš hoće li biti oscilacija i dotoku vode?  :umm:


Tu nekaj ne štima !
Ventil za kontrolu pritiska je komad plastike ne skuplji od 25 kn
Tlak u sistemu je nebitan, a ograničen je sa izdržljivošću okiten cijevi i spojeva, a to je obično atest na 11 bara.
Sva voda koja ide na kapaljke se kontrolira na 1-1,5 bara i to se riješi sa spomenutom plastikom za 25 kn.

Znam kak je teško kad trgovci nemaju pojima  :tup:  :nails:

Offline Marija

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #37 : 08-04-2009, 12:37:16 »
Tu nekaj ne štima !
Ventil za kontrolu pritiska je komad plastike ne skuplji od 25 kn
Tlak u sistemu je nebitan, a ograničen je sa izdržljivošću okiten cijevi i spojeva, a to je obično atest na 11 bara.
Sva voda koja ide na kapaljke se kontrolira na 1-1,5 bara i to se riješi sa spomenutom plastikom za 25 kn.

Reducir ventil s manometrom toliko košta - raspitala sam se na više mjesta, jer mi je cijena suluda. Ako znaš negdje gdje je jeftiniji super.

Što se tiče tlaka u sistemu on nije nebitan. Ne smije biti prejak. Reducir ventilom bi regulirali tlak koji ide u sistem za navodnjavanje a prije toga montirali odvod kojim bi višak vode se vraćao u bunar ...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #38 : 08-04-2009, 12:47:09 »
Tu nekaj ne štima !
Ventil za kontrolu pritiska je komad plastike ne skuplji od 25 kn
Tlak u sistemu je nebitan, a ograničen je sa izdržljivošću okiten cijevi i spojeva, a to je obično atest na 11 bara.
Sva voda koja ide na kapaljke se kontrolira na 1-1,5 bara i to se riješi sa spomenutom plastikom za 25 kn.

Reducir ventil s manometrom toliko košta - raspitala sam se na više mjesta, jer mi je cijena suluda. Ako znaš negdje gdje je jeftiniji super.

Što se tiče tlaka u sistemu on nije nebitan. Ne smije biti prejak.

Ma kakvi manometri, to su pizda.....e. Postoje izraelski ventili koji na sebi imaju potenciometar koji regulira pritisak između 1 i 1,5 bara. Ja sam ih prije 7-8 g kupovao za 25 kn ili manje.

Jedno je sistem za kapaljke i tu ne smije biti, no u sistemu za prskanje je bolje da je što veči, naravno najbolje je od 3-5 bara, ovisno o duljini cjelog sistema.

Offline Marija

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #39 : 08-04-2009, 12:57:14 »
Ma kakvi manometri, to su pizda.....e. Postoje izraelski ventili koji na sebi imaju potenciometar koji regulira pritisak između 1 i 1,5 bara. Ja sam ih prije 7-8 g kupovao za 25 kn ili manje.

Ovo što sam ja našla je po 600 kn. Nevjerovatno.  :loco:

Jedno je sistem za kapaljke i tu ne smije biti, no u sistemu za prskanje je bolje da je što veči, naravno najbolje je od 3-5 bara, ovisno o duljini cjelog sistema.

Mi ćemo ići s kapaljkama. :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #40 : 08-04-2009, 12:58:11 »
Evo , tak izgleda taj ventil/komad plastike. Montira se prije sistema kapaljki na okitenku, a preko njega možeš i traktorom pregaziti.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #41 : 08-04-2009, 13:00:25 »
Ma kakvi manometri, to su pizda.....e. Postoje izraelski ventili koji na sebi imaju potenciometar koji regulira pritisak između 1 i 1,5 bara. Ja sam ih prije 7-8 g kupovao za 25 kn ili manje.

Ovo što sam ja našla je po 600 kn. Nevjerovatno.  :loco:

Jedno je sistem za kapaljke i tu ne smije biti, no u sistemu za prskanje je bolje da je što veči, naravno najbolje je od 3-5 bara, ovisno o duljini cjelog sistema.

Mi ćemo ići s kapaljkama. :smile:

OK
No kad več imaš bunar i pumpu/hidropak, onda ti treba i priključak za prskalicu/ručnu za mistanje i ručno štotijaznam.... pranje ruku...
To ti je sistem prije sistema.... OK možemo to usmeno razraditi  :great:

Offline Marija

Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #42 : 08-04-2009, 13:02:35 »

No kad več imaš bunar i pumpu/hidropak, onda ti treba i priključak za prskalicu/ručnu za mistanje i ručno štotijaznam.... pranje ruku...
To ti je sistem prije sistema.... OK možemo to usmeno razraditi  :great:

O božeeee .... pa normalno da mi treba ali to nije problem
..... problem je taj pritisak u sistemu s kapaljkama koliki i kako nije isto da li se radi o 100 ili 300 kapaljki ....
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #43 : 08-04-2009, 13:15:20 »

No kad več imaš bunar i pumpu/hidropak, onda ti treba i priključak za prskalicu/ručnu za mistanje i ručno štotijaznam.... pranje ruku...
To ti je sistem prije sistema.... OK možemo to usmeno razraditi  :great:

O božeeee .... pa normalno da mi treba ali to nije problem
..... problem je taj pritisak u sistemu s kapaljkama koliki i kako nije isto da li se radi o 100 ili 300 kapaljki ....

Nije pritisak bitan za količinu kapaljki, tu je bitna debljina okitenke i količina vode koja dotiče do zadnje kapaljke, dakle pitanje je debljine okitenke, za vaš vrt je dovoljna 3/4 cola.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sistemi automatskog zalijevanja
« Odgovori #44 : 08-04-2009, 13:17:36 »
Evo sad sam zvao Danona, tipa gdje sam prije kupovao, a i Seba je tam kupio. Taj komad plastike ili ti ga regulator pritiska košta 72 kn sa mojim rabatom (zamisli imaju me u sistemu i daju mi stari rabat)  :tlab:
To je ovaj sa fotke, postoji samo u varijanti priključka 3/4 cola.