Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Izolir traka za zaštitu grane  (Posjeta: 25872 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Goran Cajko

Izolir traka za zaštitu grane
« : 20-02-2007, 10:20:16 »
Vjerujem da ste i vi vidli crnu traku kojom se motaju grane umjesto rafije. Pretpostavljam da nije obična izolir traka zbog ljepila, a mislim da je šira i deblja.
Našao na sajtu il dva i košta ko sv. Petra kajgane
ak nekaj znate ...

Offline DonQuijote

Odg: Izolir traka za zaštitu grane
« Odgovori #1 : 20-02-2007, 10:25:31 »
Riječ je o gumenoj traci koja se prvo jako nategne ( skoro dvostruko od svoje dužine) omota oko drva i kada je pritisneš onda se zalijepi i teži se vratiti na prvobitnu dužinu. Na taj način fantastično steže granu i vrlo dobro dihta.
KOliko znam, kod nas je najbolje kupiti NItto traku.
Puno ime je Nitto No.15 butyl rubber tape. Imaš e za kupiti u Teluru na Žitnjaku i u Dubravi a vjerovatno u još ponekom dućanu s elektromaterijalom.

Offline Marija

Odg: Izolir traka za zaštitu grane
« Odgovori #2 : 21-02-2007, 08:43:33 »
Puno ime je Nitto No.15 butyl rubber tape. Imaš e za kupiti u Teluru na Žitnjaku i u Dubravi a vjerovatno u još ponekom dućanu s elektromaterijalom.
Znaš li koliko košta možda?
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Izolir traka za zaštitu grane
« Odgovori #3 : 21-02-2007, 09:45:29 »
Bio sam danas tamo, da vas opet ne dezimformiram. Cijena je 55 kuna.

Offline Marija

Odg: Izolir traka za zaštitu grane
« Odgovori #4 : 21-02-2007, 09:49:13 »
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Goran Cajko

Odg: Izolir traka za zaštitu grane
« Odgovori #5 : 21-02-2007, 10:24:49 »
Fala Don!!!
Idem da kupim!!!

Offline Davor_S

Odg: Izolir traka za zaštitu grane
« Odgovori #6 : 05-03-2007, 12:44:49 »
(Za slučaj da sam dobro shvatio o čemu je riječ)

Može li pomoći guma za cijepljenje/kalemljenje/navrtanje?
Ili aviomodelarska guma?
Ni jedna nije crna, a ova druga se može nategnuti puno više od dvostruke dužine. Za cijene ne znam, ali mislim da ova prva ne bi trebala biti ni blizu 55 kn.

Offline DonQuijote

Odg: Izolir traka za zaštitu grane
« Odgovori #7 : 05-03-2007, 12:59:38 »
Ma može ali gume za kalemljenje nisu ljepljive, to su obične gumice. Kod ove trake imaš dvije prednosti. Prvo- dihta tj, ako je postaviš kako treba, unutra ne ulazi ni vlaga ni zrak. Drugo, kod savijanja grana ne možeš iskoristiti običnu gumu jer ne steže dovoljno,
Treće, nikako s običnom gumom ne možeš tako precizno i kvalitetno obuhvatiti granu kao sa trakom. Traka ima još nekih prednosti da ih  sad ne nabrajam.

Ali za nuždu i ako si dovoljno spretan,  možeš koristiti sve. Pretpostavka je da se prije 500 godina kada je bonsai već bio cijenjen, Nitto traka nije mogla nabaviti :mdr:

Offline marinko beg

Odg: Izolir traka za zaštitu grane
« Odgovori #8 : 05-03-2007, 18:01:39 »
Fala Don!!!
Idem da kupim!!!
E sad ja idem u akciju spasavanja!Svi koji kupujete ovu traku,UPOZORENJE,OVO JE VRLO VAZNO!!!Nemojte kojim slucajem grane omotavat trakom za vrijeme sezone rasta.Traka se koristi iskljucivo na jesen kada polako prestaje aktivnost biljaka.Ona se drzi samo do proljeca te se obavezno skida.Ako nisi postigao zeljenu formu grane ili debla,prije skidanja se grana ili deblo pricvrsti sa zicom tako da ostane ista forma.Onda se polako skida traka.Traka sluzi samo za deblo ili grane koje su tako debele ili kriticne da se sa normalnom zicom ne mogu saviti jer bi doslo do pucanja.U proljece kad krenu sokovi ispod kore traka pocinje da radi efekat "gusenja",dakle sokovi ne mogu da se probiju kroz taj dio gdje je nanjeta traka i najcesce dolazi do ugibanja toga djela stabla a cesto i kompletnoga drva.
M

Offline veljko

Odg: Izolir traka za zaštitu grane
« Odgovori #9 : 05-03-2007, 18:52:18 »
Fala Don!!!
Idem da kupim!!!
E sad ja idem u akciju spasavanja!Svi koji kupujete ovu traku,UPOZORENJE,OVO JE VRLO VAZNO!!!Nemojte kojim slucajem grane omotavat trakom za vrijeme sezone rasta.Traka se koristi iskljucivo na jesen kada polako prestaje aktivnost biljaka.Ona se drzi samo do proljeca te se obavezno skida.Ako nisi postigao zeljenu formu grane ili debla,prije skidanja se grana ili deblo pricvrsti sa zicom tako da ostane ista forma.Onda se polako skida traka.Traka sluzi samo za deblo ili grane koje su tako debele ili kriticne da se sa normalnom zicom ne mogu saviti jer bi doslo do pucanja.U proljece kad krenu sokovi ispod kore traka pocinje da radi efekat "gusenja",dakle sokovi ne mogu da se probiju kroz taj dio gdje je nanjeta traka i najcesce dolazi do ugibanja toga djela stabla a cesto i kompletnoga drva.
M

Na ovo stvarno nemam šta dodat :great:

Offline DonQuijote

Odg: Izolir traka za zaštitu grane
« Odgovori #10 : 05-03-2007, 21:50:33 »
Odlično :great:
E tako siu ja zamišljam da forum treba izgledati. Neko nešto napiše, neko drugi popravi ispravi i nadoveže se, neko treći nadoda još ponešto i to je to. Dobijemo savršenu informaciju. To je super i tako treba biti. :great:

Offline marinko beg

Odg: Izolir traka za zaštitu grane
« Odgovori #11 : 05-03-2007, 23:22:43 »
Odlično :great:
E tako siu ja zamišljam da forum treba izgledati. Neko nešto napiše, neko drugi popravi ispravi i nadoveže se, neko treći nadoda još ponešto i to je to. Dobijemo savršenu informaciju. To je super i tako treba biti. :great:
Da,tako bi trebalo biti,samo nije uvijek lako.Ova moja navedena informacija je provjerena ne samo kod mene nego i kod Europskih majstora.A sta da radimo kad netko daje krivu informaciju,sto je normalno da se ponekad dogodi???Dali oni koji znaju da je to netocno,bolje da muce?I onda recimo ti poslusas,napravis kako ti je receno i unistis drvo.Vjeruj mi,takve stvari se dogadjaju ne samo ovdje nego i vani.

M

Offline marinko beg

Odg: Izolir traka za zaštitu grane
« Odgovori #12 : 05-03-2007, 23:26:05 »
I jos nesto...bolje je radi zastite kore da se prije trake omota bolnicki zavoj,ali samo onaj fleksibilni.Obicni ne dolazi u obzir.

M

Offline gal

Odg: Izolir traka za zaštitu grane
« Odgovori #13 : 06-03-2007, 07:28:11 »
Ja se držim rafije, a sad kad sam pročitao ovo sa trakom držat ću se i dalje. Rafija ipak kao prirodni materijal diše?! Je treba više strpljenja, ali ovakve zahvate i ne radim prećesto.  :jap:

Offline Goran Cajko

Odg: Izolir traka za zaštitu grane
« Odgovori #14 : 06-03-2007, 12:48:24 »
Odlično :great:
E tako siu ja zamišljam da forum treba izgledati. Neko nešto napiše, neko drugi popravi ispravi i nadoveže se, neko treći nadoda još ponešto i to je to. Dobijemo savršenu informaciju. To je super i tako treba biti. :great:
Da,tako bi trebalo biti,samo nije uvijek lako.Ova moja navedena informacija je provjerena ne samo kod mene nego i kod Europskih majstora.A sta da radimo kad netko daje krivu informaciju,sto je normalno da se ponekad dogodi???Dali oni koji znaju da je to netocno,bolje da muce?I onda recimo ti poslusas,napravis kako ti je receno i unistis drvo.Vjeruj mi,takve stvari se dogadjaju ne samo ovdje nego i vani.

M

Kaj je bilo krivo napisano? Nisam skužio.