Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Trio planika  (Posjeta: 41104 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Andrija Zokić

Trio planika
« : 04-05-2008, 21:29:00 »
Ovo su 3 planike (Arbutus Unedo) izvađene ove sezone i sve tri su krenule sa pupovima :smile:. Planika je za nas nova vrsta i jako smo zadovoljni količinom novih izbojaka iz staroga debla. Ima jako zanimljivu narančastu koru, cvijet i plod (maginja).
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Andrija Zokić

Odg: Trio planika
« Odgovori #1 : 04-05-2008, 21:29:36 »
...
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Aleksa

Odg: Trio planika
« Odgovori #2 : 04-05-2008, 21:54:26 »
Jako interesantna stabla... Ovo prvo mi se čini najzanimljivije. Debelo, sa šupljinom... Odlično!   :worthy:

Drugo je čudno, šuplje, biće experimentisanja..  ;)

Offline gal

Odg: Trio planika
« Odgovori #3 : 05-05-2008, 09:03:34 »
... prvo drvo izgleda jako interesantno, podsjeća me na stare masline kojoj je istrunulo deblo... Što ne znaći da ostale planike nisu dobre! Vadite nevjerojatno dobra drva, ujednačene kvalitete...

Offline Marija

Odg: Trio planika
« Odgovori #4 : 05-05-2008, 09:07:18 »
... prvo drvo izgleda jako interesantno, podsjeća me na stare masline kojoj je istrunulo deblo...

baš si pogodio zovemo je "planika-maslina"  :mdr:

Možda se ne vidi na slikama ali rupe u deblu su sa 4 strane, a sredina je kompletno šuplja  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Odg: Trio planika
« Odgovori #5 : 05-05-2008, 12:34:39 »
U međuvremenu je druga planika dobila još jednu rupu. :smile:
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Trio planika
« Odgovori #6 : 05-05-2008, 12:40:26 »
AKo sam dobro shvatio, to su ovosezonska drva. Gdi su pupovi i tjera li uopće? To si nedavno radio? Zakaj ih sad uznemiruješ ako su tek izvađeni?
Neke slične radove ću raditi na glogovima ako prežive sezonu.

Offline Andrija Zokić

Odg: Trio planika
« Odgovori #7 : 05-05-2008, 12:50:37 »
AKo sam dobro shvatio, to su ovosezonska drva. Gdi su pupovi i tjera li uopće? To si nedavno radio? Zakaj ih sad uznemiruješ ako su tek izvađeni?
Neke slične radove ću raditi na glogovima ako prežive sezonu.

Planika mi se čini kao dosta snažno drvo jer su se ove druge dvije koje smo dosta ranije izvadili totalno osule pupovima. Nakon što su krenuli prvi pupovi na ovoj planici odlučio sam otkinuti ovu jednu debelu granu kako bi sokove usmjerio u potpunosti prema glavnom deblu (ovako nešto ne bih definitivno radio na četinjači prvu sezonu). Kako sam već granu odrezao, mislim da za biljku dodatno drilanje nije nešto posebno veći šok pošto se radi o istom ožiljku. Na njoj imam još ideja za drilati ali to definitivno ostavljam za kojih mjesec dana (ovisi o snazi drva).
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: Trio planika
« Odgovori #8 : 05-05-2008, 13:00:22 »
U međuvremenu je druga planika dobila još jednu rupu. :smile:
 
:angrygirl:
dok sam ja na poslu  :threatening:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Odg: Trio planika
« Odgovori #9 : 05-05-2008, 13:06:38 »
:angrygirl:
dok sam ja na poslu  :threatening:

 :woodworks:

... eh da. Ova treća planika je izvađena sa dužim granama http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=1016.msg12844#msg12844. Nakon što je krenula srezali smo joj sve glavne grane i ona je nakon toga i dalje nastavila obilato sa pupovima što mi je bio još jedan pokazatelj.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Aleksa

Odg: Trio planika
« Odgovori #10 : 05-05-2008, 13:10:49 »
:angrygirl:
dok sam ja na poslu  :threatening:

 :woodworks:

... eh da. Ova treća planika je izvađena sa dužim granama http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=1016.msg12844#msg12844. Nakon što je krenula srezali smo joj sve glavne grane i ona je nakon toga i dalje nastavila obilato sa pupovima što mi je bio još jedan pokazatelj.

A, da... I to drvo je super. Crvena kora, nebari, razgranato... Ja ovamo nisam naisao na planiku. Prepoznao bih je po kori i plodovima ali izgleda da ovamo ne rastu.  :dunno:

Offline Marija

Odg: Trio planika
« Odgovori #11 : 05-05-2008, 13:12:20 »
Prepoznao bih je po kori i plodovima ali izgleda da ovamo ne rastu.  :dunno:
Khmmm  (Marija se značajno nakašljala ....  :mdr:)
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Aleksa

Odg: Trio planika
« Odgovori #12 : 05-05-2008, 13:14:23 »
Prepoznao bih je po kori i plodovima ali izgleda da ovamo ne rastu.  :dunno:
Khmmm  (Marija se značajno nakašljala ....  :mdr:)

 :sumo:


Šta ću ja kad živim u podneblju gdje nema ni zelenika, ni planika, ni borova...   :sheep: :sheep: :sheep:

 Eto, barem maslina ima.  :666:


Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Trio planika
« Odgovori #13 : 05-05-2008, 13:14:37 »
Planika mi se čini kao dosta snažno drvo jer su se ove druge dvije koje smo dosta ranije izvadili totalno osule pupovima. Nakon što su krenuli prvi pupovi na ovoj planici odlučio sam otkinuti ovu jednu debelu granu kako bi sokove usmjerio u potpunosti prema glavnom deblu (ovako nešto ne bih definitivno radio na četinjači prvu sezonu). Kako sam već granu odrezao, mislim da za biljku dodatno drilanje nije nešto posebno veći šok pošto se radi o istom ožiljku. Na njoj imam još ideja za drilati ali to definitivno ostavljam za kojih mjesec dana (ovisi o snazi drva).

Sviđaju mi se sve tri, super drva. Mislim si ono, ako su krenuli pupovi, krenuo je i korijen. Možda ih ne bi trebalo dirati prve sezone. Kužim to s usmjeravanjem energije, no dobivamo li time više ili pak gubimo !?!?!  :dunno:
Ja koji sam na drvima radio sve u jednom hipu, sad više i ne pomišljam na ikakve radove u prvoj sezoni ( za drugu ću vidjeti) osim zaljevanja i gnojenja. Kolko god gledam kak to rade vani, sve više mi se nameće stav o puštanju na miru yamadoria u barem prve 3 sezone. Kad se drvo ustabili u posudi i privikne se na uvjete, mislim da može snažnije i zdravije odgovoriti na svaki zahvat i svaki šok lakše podnjeti. Gledam hrastove koje sam izvadio, svi su prolistali i izgledaju zdravo, no odem jućer u šumu i hrastevi koje sam ostavo su najmanje 10x bujniji i izgledaju zdravije, neusporedivo. Nameče se znani zaključak, biljku smo vađenjem šokirali i moramo je ostaviti na miru u prve 3 sezone nek se stabilizira. Ovo pišem pod tvoj post, a odnosi se na sve ilili barem večinu zahvata na sezonskim yamadorima u HR.

Offline Andrija Zokić

Odg: Trio planika
« Odgovori #14 : 05-05-2008, 13:19:22 »
Sviđaju mi se sve tri, super drva. Mislim si ono, ako su krenuli pupovi, krenuo je i korijen. Možda ih ne bi trebalo dirati prve sezone. Kužim to s usmjeravanjem energije, no dobivamo li time više ili pak gubimo !?!?!  :dunno:
Ja koji sam na drvima radio sve u jednom hipu, sad više i ne pomišljam na ikakve radove u prvoj sezoni ( za drugu ću vidjeti) osim zaljevanja i gnojenja. Kolko god gledam kak to rade vani, sve više mi se nameće stav o puštanju na miru yamadoria u barem prve 3 sezone. Kad se drvo ustabili u posudi i privikne se na uvjete, mislim da može snažnije i zdravije odgovoriti na svaki zahvat i svaki šok lakše podnjeti. Gledam hrastove koje sam izvadio, svi su prolistali i izgledaju zdravo, no odem jućer u šumu i hrastevi koje sam ostavo su najmanje 10x bujniji i izgledaju zdravije, neusporedivo. Nameče se znani zaključak, biljku smo vađenjem šokirali i moramo je ostaviti na miru u prve 3 sezone nek se stabilizira. Ovo pišem pod tvoj post, a odnosi se na sve ilili barem večinu zahvata na sezonskim yamadorima u HR.

Mislim da dosta ovisi o vrsti drveta i količini korijena sa kojim je izvađena. Npr. hrast koji smo izvadili ili borovi, zatim smrdljika i još neki ovogodišnji yamadoriji sigurno neće biti ni najmanje dirani sljedećih nekoliko sezona.
Meni je još nešto bilo bitno kod ove rupe na planici a to je da za tri godine će taj suhi dio izgledati gotovo prirodno napravljen.
andbonsai.com ~ andbonsai studio