Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Radite li vi folijarno prihranjivanje?!  (Posjeta: 62218 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Ivan

Odg: Radite li vi folijarno prihranjivanje?!
« Odgovori #30 : 25-09-2009, 10:56:57 »
Heh, dobro je i ovo znati :)

Offline Marija

Odg: Radite li vi folijarno prihranjivanje?!
« Odgovori #31 : 25-09-2009, 11:01:12 »
S ovim zaključkom se definitivno slažem i dodao bi i folijarnu aplikaciju sredstva na bazi aminokiselina, što se kod mene pokazalo presudnim u rekuperaciji kolektiranih yamadoria.
... ili barem ti to tako misliš  :lol:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Radite li vi folijarno prihranjivanje?!
« Odgovori #32 : 25-09-2009, 11:03:04 »
S ovim zaključkom se definitivno slažem i dodao bi i folijarnu aplikaciju sredstva na bazi aminokiselina, što se kod mene pokazalo presudnim u rekuperaciji kolektiranih yamadoria.
... ili barem ti to tako misliš  :lol:

...da, treba imati i zelene prste  :molitva:
Jučer sam, sam sebe ulovio kako milujem Picassa... nešto sam mu i tepao... sad za pusu nisam siguran  :idiot:

Offline DonQuijote

Odg: Radite li vi folijarno prihranjivanje?!
« Odgovori #33 : 25-09-2009, 12:31:43 »

Jučer sam, sam sebe ulovio kako milujem Picassa... nešto sam mu i tepao... sad za pusu nisam siguran  :idiot:

Možda je vrijeme da drvima počneš davati ženska imena :dunno:

Offline Marija

Odg: Radite li vi folijarno prihranjivanje?!
« Odgovori #34 : 25-09-2009, 12:38:25 »
Možda je vrijeme da drvima počneš davati ženska imena :dunno:

 :happy2: :quiet:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Radite li vi folijarno prihranjivanje?!
« Odgovori #35 : 25-09-2009, 13:30:39 »

Jučer sam, sam sebe ulovio kako milujem Picassa... nešto sam mu i tepao... sad za pusu nisam siguran  :idiot:

Možda je vrijeme da drvima počneš davati ženska imena :dunno:

... pitanje je kaj bi Ida rekla na to  :question:
Ovak kad velim da sam bil s Picassom... ispadne ko da smo na cugi.... Nekak mi se čini da joj se ne bi svidlo da zna da sam s Šteficom i da je milujem, tepam joj i eventualno pusam   :nevin:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Radite li vi folijarno prihranjivanje?!
« Odgovori #36 : 25-09-2009, 13:31:38 »
Možda je vrijeme da drvima počneš davati ženska imena :dunno:

 :happy2: :quiet:

...samo se ti smij  :tuca:

Offline Andrija Zokić

Odg: Radite li vi folijarno prihranjivanje?!
« Odgovori #37 : 13-03-2013, 14:36:54 »
Uskoro počinjem sa prihranjivanjem i istražujem neka nova gnojiva. Ergonfill mi se čini dobar po sastavu i cijeni međutim piše da je predviđen za folijarnu gnojidbu. Ne kužim po čemu se uopće razlikuju folijarna od onih fertirigaciju? Nekako mi logika kaže da ako može preko lista onda isto gnojivo može bez problema i preko korijena.

http://www.agrofill.com/nutritional-activators/ergonfill.html
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Radite li vi folijarno prihranjivanje?!
« Odgovori #38 : 13-03-2013, 16:03:56 »
To ti je Adrianovo područje,pa ti on može odgovoriti.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Adrian

Odg: Radite li vi folijarno prihranjivanje?!
« Odgovori #39 : 13-03-2013, 17:38:05 »
To ti je Adrianovo područje,pa ti on može odgovoriti.
Kad imam predavanja iz ishrane vinove loze za tečajce, umjesto da im pričam satima i satima o aktivnosti tla, rizosferi, filosferi, načinima ulaska hranjiva u korijen, brzom ili sporom kretanju do mjesta ugradnje obično skratim.

Sve su se biljke milijunima godina razvijale evolucijski da hranu dobivaju preko korijena. Baš kao i čovjek preko usta. Kad bolesnika odvedete u bolnicu on dobi infuziju jer je to način da se na najbrži način nadoknadi - JEDAN nedostatak. Nitko se od nas ne bi volio hraniti cijeli život na infuzije. Vjerujte ni vinova loza. Sve što ona treba dobiti uvijek mora biti u raspoloživom obliku u tlu. Ukoliko se usprkos tome pojavi zbog suše, previše kiše, lošeg pH ... neki nedostatak, onda se to rješava folijarno.
Većina biljaka može usvajati do određene granice sasvim normalno većinu hranjiva preko lista. Ali nije normalno da je to glavni način ishrane. Razne biljke podnose i različite koncentracije. Nekima ista paše, neke ista spali. Mlađi list se spali, stari list uopće ni ne može više usvojiti folijarnom prihranom. Crnogorica općenito podnosi veće koncentracije, a neka od njih i uopće ne prihvaća preko jake voštane kutikule na iglicama. Načelno, ja doma uopće ne radim razliku između onih za zalijevanje i onih za folijarno. Samo na osnovu nekog nazovi iskustva radim razlike između koncentracija za zalijevanje i folijarno. A razlike za zalijevanje kao što naglašava i Walter su velike radi li se o umjetnom jako propusnom supstratu ili o onom sa više humusa, pijeska, raznih kupovnih zemljasupstrata.

Offline Andrija Zokić

Odg: Radite li vi folijarno prihranjivanje?!
« Odgovori #40 : 13-03-2013, 18:53:10 »
Znači, misliš da Ergonfill za koji piše da je folijarno gnojivo mogu slobodno koristiti i preko korijena, dapače učinak bi mogao biti i bolji?

http://www.agrofill.com/nutritional-activators/ergonfill.html
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Adrian

Odg: Radite li vi folijarno prihranjivanje?!
« Odgovori #41 : 13-03-2013, 19:18:28 »
     Ergonfil, Drin, Amalgerol i slični preparati su uglavno fitostimulatori koji se ne bi trebali koristiti za ishranu preko korijena. Jednostavno zato jer ne sadrže nutritivne elemente u dovoljnim količinama i omjerima. N,P,K, Mg, S, Fe, Cu, B..... To ne znači da se ne mogu usvojiti i preko korijena. Dapače, Amalgerolom se prska i tlo da bi se potaknula aktivnost rizosfere i pospješilo usvajanje hranjivih elemenata. Isto ti dojde kao što je stajnjak zaliha za adsorpciju i razgradnju, a mineralna gnojiva direktna hrana. Drin doduiše ne ide preko korijena već samo preko lista. Ergonfil je sličan sa amalgerolom. U novije vrijeme se razvija i tzv. PRP rizosferna tehnologija.
    Ja doma najčešće kupim zelenu plantelu dok trebam više dušika i crvenu plantelu ukradem suprugi dok trebam manje dušika. Sa nojm i zalijevam i folijarno prskam. Uvijek imam malu zalihu drina i amalgerola, no nakon mojeg "kuhanja" korijenja ništ mi nije pomoglo. Za jesen i za iskopance crnogorice imam magicP. U njega čak i nekad umočim korijen kod presadnje. I on ide i zalijevanjem i folijarno. Uz to imam i kilu magnesiogreena već dugi niz godina, i 2 - 3 puta na godinu zalijem sa njime zbog MG-a za crnogoricu i nekih mikroelemenata koji su u njemu jako dostupni.
Prosto ko grah.

Offline Andrija Zokić

Odg: Radite li vi folijarno prihranjivanje?!
« Odgovori #42 : 13-03-2013, 19:30:24 »
 :hvalaaa:
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline batke

Odg: Radite li vi folijarno prihranjivanje?!
« Odgovori #43 : 23-03-2013, 18:34:02 »
:hvalaaa:
     Pozdrav svim forumašima. Novi sam član predstavit ću se  kasnije. Molim vas da mi kažete kad dodati gnjoivo stabalcima izvađenim ove zime (yamadori).Još nisam uspio sve proćitat. Hvala

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Radite li vi folijarno prihranjivanje?!
« Odgovori #44 : 24-03-2013, 14:40:27 »
To ti je osnova i to bi morao znati.Kad počinje drvo rasti i tjerati nove listove i grančice.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!