Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: transformacija Dudinog bora  (Posjeta: 26889 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline helleborus

Odg: transformacija Dudinog bora
« Odgovori #15 : 17-06-2008, 13:52:52 »
Helle kada ste taj bor izvadili?

Nego, nek se zna da sam bez ikakve alatke, samo golim rukama po pijesku kopala i iskopala taj bor. Bila sam oduševljena pronalaskom, a S, da me baš ne uvrijedi, ga do sad nije izbacio iz vrta. Jer i ono malo noktiju kaj imam je bilo slomljeno. Krvavi bor. A sad smo i njemu zakrvarili život. Grane su doživjele gore piganje nego žene u Kini na nogama.

Offline Marija

Odg: transformacija Dudinog bora
« Odgovori #16 : 17-06-2008, 13:57:30 »
Kad je uopće najbolje vrijeme za ožicavanje i savijanje borova? Sad su puni soka?!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gal

Odg: transformacija Dudinog bora
« Odgovori #17 : 17-06-2008, 14:31:43 »
Kad je uopće najbolje vrijeme za ožicavanje i savijanje borova? Sad su puni soka?!

...kakvo je sad to pitanje?!!!!!!!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: transformacija Dudinog bora
« Odgovori #18 : 17-06-2008, 14:33:56 »
Kad je uopće najbolje vrijeme za ožicavanje i savijanje borova? Sad su puni soka?!

...kakvo je sad to pitanje?!!!!!!!

Upitno, sa djelomičnom tvrdnjom na kraju.

Offline Marija

Odg: transformacija Dudinog bora
« Odgovori #19 : 17-06-2008, 14:42:50 »
Upitno, sa djelomičnom tvrdnjom na kraju.

Nije bilo s predumišljajem .... mi ovdje uzgajamo mediteranske vrste i o borovima znam jako malo. To je pozicija s koje pitam. E da, imamo 1 živi i zdravi bor izvađen lani Drugi je krepucnio -  http://my-bonsai.com/2007/11/26/380
Baca nove izboje .... vjerovatno će ga Pall oblikovati na nekoj radionici .... jednom ... :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: transformacija Dudinog bora
« Odgovori #20 : 17-06-2008, 14:54:02 »
Upitno, sa djelomičnom tvrdnjom na kraju.

Nije bilo s predumišljajem ....

Ma pusti Gala  :smile:
Nekak si mislim, ako su puni soka, možda je sad najbolje vrijeme. Mi na radionici nismo razmišljali o tome, došlo je instiktivno. Istina ja i ne pomišljam pigati moje nigre, no tko zna možda tam u 9mj, krenem s nekim dodirima, ali tek laganim, ono mislim maknuti grane koje nisu krenule i tak to...

Offline gal

Odg: transformacija Dudinog bora
« Odgovori #21 : 17-06-2008, 14:54:45 »
Upitno, sa djelomičnom tvrdnjom na kraju.

Nije bilo s predumišljajem .... mi ovdje uzgajamo mediteranske vrste i o borovima znam jako malo. To je pozicija s koje pitam. E da, imamo 1 živi i zdravi bor izvađen lani Drugi je krepucnio -  http://my-bonsai.com/2007/11/26/380
Baca nove izboje .... vjerovatno će ga Pall oblikovati na nekoj radionici .... jednom ... :hihihi:

...sad se vadiš! No dobro oprostit čemo ti za sad! Uzmeš DVD sa 1. Konvencije i dobiš sve odgovore na svoje nedoumice oko kulturoloških i hortikulturnih aspekata obrade borova od mr. Palla iz prve ruke...  :amen:

Offline Marija

Odg: transformacija Dudinog bora
« Odgovori #22 : 17-06-2008, 14:58:06 »
...sad se vadiš! No dobro oprostit čemo ti za sad!
...  baš razmišljam hoću li ja tebi oprostiti  :tlab:

Uzmeš DVD sa 1. Konvencije i dobiš sve odgovore na svoje nedoumice oko kulturoloških i hortikulturnih aspekata obrade borova od mr. Palla iz prve ruke...  :amen:
znam što Pall misli, al nemam DVD na kojem ima snimljeno što ostali misle, pa zato pitam  ;)
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: transformacija Dudinog bora
« Odgovori #23 : 17-06-2008, 15:13:15 »
...sad se vadiš! No dobro oprostit čemo ti za sad!
...  baš razmišljam hoću li ja tebi oprostiti  :tlab:

Uzmeš DVD sa 1. Konvencije i dobiš sve odgovore na svoje nedoumice oko kulturoloških i hortikulturnih aspekata obrade borova od mr. Palla iz prve ruke...  :amen:
znam što Pall misli, al nemam DVD na kojem ima snimljeno što ostali misle, pa zato pitam  ;)

 :nails:
Ja mu ga dajem već skoro dvije godine :tup:

Offline gal

Odg: transformacija Dudinog bora
« Odgovori #24 : 17-06-2008, 15:18:19 »
znam što Pall misli, al nemam DVD na kojem ima snimljeno što ostali misle, pa zato pitam  ;)

... sa borovima sam se stalno igrao (pigao) bez obzira na godišnje doba i nikad im se nije niš desilo (postupanje u granicama razuma), no u sezoni rasta ih je lakše savijati baš zbog toga soka, jedino kad su izboji mladi, lako se pokidaju, pa iz praktičnih razloga nije dobro ožicavati dok oni ne očvrsnu. Blesavo je i ožicavati netom prije otvaranja pupova jer onda kod izrasta grana brzo deblja pa nekon mjesec-dva treba skidat žicu itako to.. pod uvjeton da je drvo vitalno. Isto sam sad primjetio i na hrastovima, u sezoni mirovanja nemreš ni jednu granu ni pomaknuti, a sad sam jednu pigao lijevo, pa desno, pa dolje, pa sam ju uvrtao za 180 stupnjeva i ništa živa i zdrava. Jedino gledam kad pigam da kad počinje pucati kora i pokazivati ono zeleno ispod da tad stajem...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: transformacija Dudinog bora
« Odgovori #25 : 17-06-2008, 15:21:43 »
...Isto sam sad primjetio i na hrastovima, u sezoni mirovanja nemreš ni jednu granu ni pomaknuti,

I s javorima je tak !

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: transformacija Dudinog bora
« Odgovori #26 : 17-06-2008, 15:24:14 »
.. pod uvjeton da je drvo vitalno.

Navodno se može pigati i ovogodišnje yamadorie, ako u dobroj formi dočekaju 9mj. Jel to tko probao? I jel to točno?

Offline Goran Cajko

Odg: transformacija Dudinog bora
« Odgovori #27 : 17-06-2008, 15:42:38 »
koja nestrpljivost... Pusti to namiru!!! Si čul!!! :threatening:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: transformacija Dudinog bora
« Odgovori #28 : 17-06-2008, 15:44:10 »
Nisam sad siguran jel sam pokazao fotke, bora kojeg sam ove godine izvadio i odmah drastično popigao, da bi nakon 20-30 dana skinuo žicu i bor je sad pun novih izboja, koje sam ostavio a stare skinuo. Svaki dan ga gledam i ni na jednom izboju se ne vidi malaksalost.
Imamo onda juniperus koji je, kak je Čajko rekao, doživio zahvata ko neka drva u 5g. i evo ga živi i tjera... sad dokle će, ne zan se, no iznimke mijenjaju pravila  :dunno:

.... skorosam zaboravio, onaj brijest vađen u 8mj. na +41 celzijevac prošle godine, pa žican pa orezivan, pa još uvjek pod pokusom zadebljanja grane, ... evo ga živ i zdravkodren  :dunno:

OVO NE POKUŠAVAJTE NA VAŠIM DRVIMA !

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: transformacija Dudinog bora
« Odgovori #29 : 17-06-2008, 15:45:49 »
koja nestrpljivost... Pusti to namiru!!! Si čul!!! :threatening:


Znal sam da bum dobil po piksi  :whoot:
... ne se sekiraj Čajac... pa nisam više tamo neki ... početnik, jel  :tlab:
... ili jesam  :dunno: