Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Nove izvađene bukve  (Posjeta: 14136 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sa

Nove izvađene bukve
« : 10-03-2007, 20:49:14 »
Pozdrav,

danas sam imao dan u prirodi rezerviran za pronalazak i vađenje potencijalnih bonsai drvca.

Izvadio sam dva drvca i fotografirao jedno meni na prvi pogled perspektivno. Prvo šaljem prvo drvce i njegove slike, pa molim kritike da li ga se isplatilo vaditi, kako ga orezati, oblikovati itd.

Zemlja je mješavina šumske zemlje svijetlo smeđe, kupljene zemlje za crnogoricu i sipine za propusnost. Napravio sam drvene sanduke da budu malo veći od mojih posuda od keramičkih pločica.

Šaljem slike molim savjete.

Hvala

Offline sa

Odg: Nove izvađene bukve
« Odgovori #1 : 10-03-2007, 20:53:42 »
Evo druge bukve danas izvađene pa molim savjete kako je orezati pošto je dosta gusta, ova ima jako debeli stari korijen, a malo mladih, sve sam posipao hormonom i zarezao malo debeli korijen i namazao hormonom.

Molim savjet te koji oblik bi joj odgovarao.

Offline Andrija Zokić

Odg: Nove izvađene bukve
« Odgovori #2 : 10-03-2007, 21:10:20 »
Ova bukva je zanimljiva. Trebalo bi je oblikovati tako da se naglasi njena njeznost.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Aleksa

Odg: Nove izvađene bukve
« Odgovori #3 : 10-03-2007, 21:13:58 »
Mada nemam iskustva sa starijim bukvama ali izgleda mi kao da ce se tesko primiti...   :sarcastic:

Offline Andrija Zokić

Odg: Nove izvađene bukve
« Odgovori #4 : 10-03-2007, 21:23:01 »
Mada nemam iskustva sa starijim bukvama ali izgleda mi kao da ce se tesko primiti...   :sarcastic:

Da. Jako malo zila ...
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline sa

Odg: Nove izvađene bukve
« Odgovori #5 : 10-03-2007, 22:39:30 »
Da, mislim da je to od prije odrezano deblo, zato i je tak debeli korijen i ima malo novih korijena, a bio je stari korijen jako debeli i išao je u dubinu pa sam ga trebao odrezati.

Da li da ostavim sve tri grane ili da ovu malu desnu odrežem.

Krošnju sniziti i full prorijediti? Koji oblik da najbolje slijedim?

Offline Andrija Zokić

Odg: Nove izvađene bukve
« Odgovori #6 : 10-03-2007, 22:50:33 »
Prvo cekaj da se bukva primi, pa onda u nove avanture :happy:
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline DonQuijote

Odg: Nove izvađene bukve
« Odgovori #7 : 11-03-2007, 08:19:23 »
Da,  Saša.  Pusti je na miru barem, godinu dana. Pitanje je da li će s tako malim korjenom uopće preživjeti, a ako je kreneš obrađivati, sasvim sigurno neće. Šteta bi bilo. Ja sam u koroti jer sam na taj način upravo ubio jedno super drvce. Vađenje i formiranje u isto vrijeme je ponajbolji način da ga ubiješ.

Offline sa

Odg: Nove izvađene bukve
« Odgovori #8 : 11-03-2007, 12:36:41 »
To mi je sve jasno iz prijašnjih postova, ali ako sam dobro pratio nastavu ako se jako skrati korijenje, treba se skratiti i krošnja da ne crpi previše energije koje malo korijenja ne može proizvesti.

Da režem krošnju ili da ostavim do sljedećeg proljeća?

Offline Kre

Odg: Nove izvađene bukve
« Odgovori #9 : 11-03-2007, 13:08:32 »
Gle ovak.

Bukva je izvađena sa premalo korijena, to je svima jasno. Pitanje je koliko je bukva jaka da preživi samo kopanje.
Što se krošnje tiče, ja bih odrezao sve tanke grančice odmah iza prvog pupa, i rane bih obavezno zaštitio voskom zbog opasnosti od isušivanja.

Cilj rezanja je omogućiti bukvi da ima dovoljno energije da istjera korijen, a da ne troši puno snage na krošnju (zbog toga minimiziranje pupova). Ako napraviš rezanje debljih grana, dio snage se troši na zacijeljivanje grana, što je trenutačno nepoželjno.

Uz sve skupa, šanse da preživi mi se ne čine velike, al želim ti sreću.
Imaj strpljenja, bukva zadnja tjera  :mdr:

Offline veljko

Odg: Nove izvađene bukve
« Odgovori #10 : 11-03-2007, 14:46:07 »
Gle ovak.

Bukva je izvađena sa premalo korijena, to je svima jasno. Pitanje je koliko je bukva jaka da preživi samo kopanje.
Što se krošnje tiče, ja bih odrezao sve tanke grančice odmah iza prvog pupa, i rane bih obavezno zaštitio voskom zbog opasnosti od isušivanja.

Cilj rezanja je omogućiti bukvi da ima dovoljno energije da istjera korijen, a da ne troši puno snage na krošnju (zbog toga minimiziranje pupova). Ako napraviš rezanje debljih grana, dio snage se troši na zacijeljivanje grana, što je trenutačno nepoželjno.

Uz sve skupa, šanse da preživi mi se ne čine velike, al želim ti sreću.
Imaj strpljenja, bukva zadnja tjera  :mdr:

Slažem se, to se inaće zove resurekcijsko orezivanje krošnje. Ja ga provodim na licu njesta prije samog iskopavanja biljke.(lakše mi ga je opkopavat te prenosit do kuće. Probaj drvo slikat po danu, bez blica, jer se ovako na slici teško primječuje što je sjena, a što grana.
Inaće ono što je Krešica napisao, ja sam nacrtao, pa vidi;
P.S. Možda sam "odstranio" i koju sjenu :mdr:

Offline Kre

Odg: Nove izvađene bukve
« Odgovori #11 : 11-03-2007, 15:49:07 »
Najdoljnji rez nikako. Općenito ti ne bih preporučio rezati ništa što je deblje od 5 milimetara, a sve pupove na deblu koje smatraš viškom slobodno otkini prstima.
Inače,(nisam siguran da li znaš, pa nemoj ovo shvatit kao uvredu), iz bukvinog pupa se razvija grančica sa nekoliko listova (zna ih biti i pet-šest), a ne samo jedan list.

Offline Aleksa

Odg: Nove izvađene bukve
« Odgovori #12 : 11-03-2007, 16:02:39 »
Vađenje i formiranje u isto vrijeme je ponajbolji način da ga ubiješ.

Ovo vazi za cetinare... Za listopadne vrste je bas suprotno...

Offline Aleksa

Odg: Nove izvađene bukve
« Odgovori #13 : 11-03-2007, 16:06:48 »
Primijetio sam da drvece uglavnom vadis iz sume... Tamo ces rijetko naci nesto sto valja... Ova bukva se meni cini premlada... Ali, ako imas strpljenja mozes probati nesto sa njom...  ;)

Offline Andrija Zokić

Odg: Nove izvađene bukve
« Odgovori #14 : 11-03-2007, 16:12:15 »
Najdoljnji rez nikako.

Ja isto ne bih tu granu rezao. Izgleda mi zanimljivo.
andbonsai.com ~ andbonsai studio