Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Ekspandirana glina - primjena u hortikulturi (LIAPOR - liaflor, liadrain / floreopor)  (Posjeta: 90924 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Ok. Još jedno pitanje, floreopor koji sam kupio je u granulama od cca 8 pa do 12 milimetara, dal je to prekrupno?

odlično, bolje malo krupnije nego da ima prašine unutar supstrata koji na kraju napravi mulj na dnu posude
U mom slučaju se takva granulacija pokazala dobrom kod sađenja i ukorjenjivanja pinusa.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline DonQuijote

Pinusi pogotovo. Moj mugo je u granulaciji 10-15mm pumice. To su dakle prave, hrge ko pikule. Mauro svu crnogoricu stavlja u takvu veliku granulaciju. Nula zemlje nula treseta samo krupna pumice.

Offline Stardust

Da li je dobro i za bjelogoricu, tipa za grab, bukvu....?

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Ja bjelogorice nemam baš. Tek ove sezone krečem po pravu bjelogoricu. Kalina i berberisi su posadjeni u  krupniji. Moja preporuka u sitniji sadi.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Hoxy

Možeš i bjelogoricu sadit u krupniji, samo pazi da su lomljenje kuglice.
Ako imaš krupniju glinu, dobro ju presij, da dobiješ nekoliko različitih granulacija, najdeblje stavi na dno posude, kako ideš prema vrhu stavljaj sve sitniju i sitniju glinu. Imat ćeš malo više posla oko presijavanja ali dobit ćeš najbolji moguči supstrat, jako drenažan i jako prozračan

Offline Hrvat

Možeš i bjelogoricu sadit u krupniji, samo pazi da su lomljenje kuglice.
Ako imaš krupniju glinu, dobro ju presij, da dobiješ nekoliko različitih granulacija, najdeblje stavi na dno posude, kako ideš prema vrhu stavljaj sve sitniju i sitniju glinu. Imat ćeš malo više posla oko presijavanja ali dobit ćeš najbolji moguči supstrat, jako drenažan i jako prozračan


eto napokom cujem ono sto su ucili mene,pravi nacin o kojemu se malo pise na zalost.
nije vazno gledadi,vec vidjeti

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
S time se ne treba igrati kod vađenja jamadoria i sadnje u trening posude.To je dobro kada drvo ide u pravu posudu i kad je već njegovo oblikovanje krošnje i korijena pri kraju.Naročito je dobro kad se presađuje bonsai u pravoj posudi ili samo u malo veću.Kada je količina supstrata minimalna.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline zen

S time se ne bi nikako složio! Yamadoriji tek trebaju  supstrat sa dobrim biomehaničkim svojstvima. Znači da trebaju što idealnije uvjete za rast i razvoj korijena, samim time drvetu omogućujemo šansu za bolji oporavak od šoka koje je pretrpjlo vađenjem iz svog prirodnog staništa!

Offline Hoxy

Već kad se trudim da iskopam drvo iz prirode, onda ću se maksimalno potruditi da to drvo i preživi. recimo, da provedeš tjedne tražeći vrhunski materijal, i kad ga jednom nađeš, proučavaš ga danima da vidiš ima li šanse da drvo preživi vađenje. bilo bi glupo nakon svega toga novoizvađeno drvo "nonšalantno" zatrpati sa neprosijanim supstratom, zar ne?? to je samo mali korak koji vodi ka boljem uspjehu. a zanemariš li te male korake, malo po malo smanjuješ šanse da drvo preživi

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Do sada sam neka bjelogorična drva sadio sa 100% pažnje pa su riknula. A neka nonšalantno zatrpo i živa su. Htio sam reči da ovisi od vrste do vrste. Neka vole liapor ili floreopor sa mješavinom perlita a neka čisto. Breze rade u floreoporu i perlitu jer im je stanište slično( done znaš več) a grabove koje sam prodo rade i na kučnoj prašini sa floreoporom. Bukve hm? Krenu i ubrzo riknu ,dal je do suptrata sitnog ili krupnijeg neznam il je drvo teško za preživit što je točno.Mnoge novoizvađene yamadorije sam vidio u sitnoj granulaciji a neka u građevinskoj šuti i sva su drva bila zdrava. Al opet svi mi imamo svoja iskustva! Mare kad več pričam da te pitam u što da posadim prunus cerasiferu. Drvo čeka da ga udomim.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Hoxy

u šta si bukve sadio?

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
u šta si bukve sadio?
Sa dosta korjena i matične zemlje i to sve skupa u sitni isprani floreopor od arohoblaja. Živila je 3mj i onda papa. Al to mi je prva. Po drugu idem tik prije pupanja
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline zen

Bocko to što si napisao treba uzeti s rezervom. Zato što prije nego posadiš drvo u bilo kakav supstrat važnije je kad si drvo izvadio (proljeće ili jesen) i u kakvom stanju (s dosta sitnog korijena ili s malo korijena). Većina yamadorija nema idealan korijenov sustav, pa tako da je itekako važno kako si supstrat pripremio. Naravno da preživljavanje ovisi i od vrste do vrste! Nije isto grab i hrast ili juniperus i bor! Važna je i starost samog materijala i još drugi faktori o kojima se da još pisati...
 Na kraju krajeva ako i preživi drvo mora imati takav korijen koji će stati u pliće bonsai posude.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
To sve što sam napisao je u kratko ili ti šturo. Finese su za neka druženja.Sve ja to znam! Imam dobrog mentora i ponešto vlastitog iskustva.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline jurica

Ja kod sadnje Yamadoria puno ne filozofiram, sve ovisi od vrste do vrste .
Nekim vrstama obavezno ispirem balu a drugima ni za živu glavu , nekima skidam sve grane a nekima ni za živu glavu itd.
Po meni je bitno da je bala solidna , da je drvo u trening posudi dobro fiksirano , supstrat propusan i odlična drenaža da višak vode lako otiče - to je sva filozofija.
Sadim u svašta liapor 2-4mm, perlit (sve manje jer je preskup) , granitnu rizlu 2-5 mm, tenesit uglavnom sve što mogu jeftinije dobiti i ne vidim neku razliku ni u postotku primanja a ni preživljavanja.
Imam doma 130 drvaca i ona zahtjevaju puno pažnje i ljubavi i ona će lijepo živjeti i napredovati , a isto tako mogu biti posađena i u naj da ne kažem koji supstrat ako ih ti u ljeti ne zaliješ dva dana odu bogu za stražara  :mdr:.
Da zaključim što više filozofije samo si zagorčavaš život i to bespotrebno , to je iz mog skromnog iskustva.