Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: upomoc  (Posjeta: 39315 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sarah

upomoc
« : 09-05-2009, 18:51:53 »
Zdravo svima zelim da vam postavim jedno pitanje.Nova sam ovdje a i nova sam u uzgoju bonsai drveca.Dobila sam bonsai FICUS MICROCARPA GINSENG na poklon prije godinu dana.Na pocetku sve je bilo super al je ubzo pocelo da mu opada lisce.To je malo stalo da bi prije par nedelja skroz opalo i cak su male grancice pocele da crne ne znam sta da radim da li je mrtvo ili....Nema vise nijednog lista :cry:

Offline Kiki

Odg: upomoc
« Odgovori #1 : 10-05-2009, 01:09:05 »
Ako je bio preko zime vani moguče da su te manje grančice smrzle ili je možda ima previše vlage...

Ak je smrzlo čekaj nove pupove, a ak ima previše vlage samanji s zaljevanjem ... čekaj nek se zemlja posuši pa mu daj vode onak ko da je monsun opal :D

Slike bi bile super onda bi mogli bolje diagnosticirat :)

Nek iskusnija ekipa prokomentira :D


Nadam se da sam bil od pomoči :D
Najte kaj zamerit :)

Offline Anna

Odg: upomoc
« Odgovori #2 : 10-05-2009, 10:13:25 »
Vjerovatno nije mrtvo (barem ne još) ako mu je tek otpalo lišće. Ako ga inače gnojiš, sada nemoj, možeš ga tako ubiti. Fikusi si inače prilično izdržljivi. Ja sam jednog potpuno ''ošišala'' da je ostao bez lišća a on ponovno tjera kao lud. Stavi sliku da možemo postaviti diagnozu :smile:
Da li ga mistaš? Ima li ispod tanjurić sa vodom (fikusi vole veliku vlagu u zraku)? Jesi li ga premještala na neko drugo mjesto (to isto ne voli)? Možda si počela koristiti balzam za njegu lišća, onaj od kojeg se sjaji lišće- ako jesi, prestani. To je bila moja grška i sad čekam oporavak  :mad2:....
A moguća je još jedna vjerojatnost- ''sobni'' bonsai se često uvoze i prodaju na mjestima koji se ne znaju brinuti pravilno o njima...možda je sađen u lošu, nepropusnu zemlju što je smrt općenito za bonsai drvca. U tom slučaju treba biti vrlo oprezan sa zalijevanjem i moguće je da si s tim pretjerala.
Ali daj sliku, daj sliku  ;)

Offline Anna

Odg: upomoc
« Odgovori #3 : 12-05-2009, 12:03:33 »
E tak to izgleda kad se sekiraš za druge. Jadno stablo, ko zna jel uopće živo :buaaa:
Sad mi je malo jasnije zašto se malo teže ljudi zainteresiraju za teške početničke boljke ljudi koji nisu sigurni da li bi održavali stablo na životu. Samo razmišljaš o stablu koje nikad nisi vidio, a ja još tako osjetljivo bićence kakvo jesam, srce mi se para :dunno:....

Offline DonQuijote

Odg: upomoc
« Odgovori #4 : 12-05-2009, 14:56:13 »
Na to ćeš često nailaziti. Neko dodje, očajan traži savjet, angažiraš se i onda skužiš da se ti više živciraš od njega jer se on više uopće ne pojavi.  Bila je jednom jedna ženskica koja nas je sve angažirala oko nekog bonsaia, baš bonsaia po njezinom opisu i mjerama koje je dala.  I onda savjet ovakav, savjet onakav, čak smo se ponudili otići pogledati i nekako pomoći i onda na kraju ženska veli- hvala na trudu, javiti ću vam se za deset dana sad imam nekakvu gužvu.
A drvo umire i u pitanju su možda sati.

Offline Anna

Odg: upomoc
« Odgovori #5 : 12-05-2009, 15:37:14 »
Citat:
Autor: DonQuijote 
Umetanje Citata
Na to ćeš često nailaziti. Neko dodje, očajan traži savjet, angažiraš se i onda skužiš da se ti više živciraš od njega jer se on više uopće ne pojavi.  Bila je jednom jedna ženskica koja nas je sve angažirala oko nekog bonsaia, baš bonsaia po njezinom opisu i mjerama koje je dala.  I onda savjet ovakav, savjet onakav, čak smo se ponudili otići pogledati i nekako pomoći i onda na kraju ženska veli- hvala na trudu, javiti ću vam se za deset dana sad imam nekakvu gužvu.
A drvo umire i u pitanju su možda sati. 
:surprised:užas...to je izgleda već pitanje bontona i suosjećajnosti prema drugim ljudima...i biljkama

Offline Sarah

Odg: upomoc
« Odgovori #6 : 12-05-2009, 15:58:06 »
evo slike

Offline Sarah

Odg: upomoc
« Odgovori #7 : 12-05-2009, 16:00:03 »
Zelim da vam se izvinem imala sam malih problema sa internetom :cry: hvala vam za brze odgovore nadam se da ima nade za moj ficus

Offline Anna

Odg: upomoc
« Odgovori #8 : 12-05-2009, 16:06:47 »
Ajoj...mislim da si predugo čekala. Ako je sve lišće izgubio, za ovo doba godine izgleda poražavajuće. Nisi odgovorila na pitanja kako si ga održavala pa mi je zbog toga teško postaviti dijagnozu zbog čega se dogodio gubitak lišća. Jesi li ga presađivala otkada si ga imala i u kakvu mješavinu?

Offline Anna

Odg: upomoc
« Odgovori #9 : 12-05-2009, 16:12:47 »
Ako te doista zanima ovaj hobi i tvoje moguće novo drvce preporučam ti polagano čitanje ovog foruma o temema koje misliš da ti trenutno trebaju i pretraživanje interneta. Ovaj hobi zahtjeva puno znanja, uzgajanje drvca je vrlo različito od uzgajanja ljubičica. I pri ovoj izjavi ne mislim ništa loše- pitaj što te zanima, samo pišem ovo za dobro tvog fikusa i budućih drvca i fikusa kojiće ubuduće biti posvojeni...I zato, no hard feelings  ;)

Offline Sarah

Odg: upomoc
« Odgovori #10 : 12-05-2009, 16:17:37 »
Ma ne ljutim se znam ja da to nije ko uzgajanje ljubicica i vec polako ucim.da li ima pomoci ovom drvcetu stvarno mii ga je zao.nisam ga presadivala samo sam dodavala hranu za bonsai i zadnje lisce je otpalo prije par dana

Offline Anna

Odg: upomoc
« Odgovori #11 : 12-05-2009, 16:39:00 »
Po mom mišljenju moguće je da:
1. Previše je zaljevan, kompost vjerojatno nije dobar (propustan) i voda nije mogla izaći što je dovelo do truljenja korjena a odbacivanje lišća je samo zadnja faza pri umiranju ovog fikusa.
2. Zbog toga što nije presađivan korijen je zagušio posudu ( u tom slučaju rast biljke izostaje, gubi lišće i suši se). podugni oprezno fikus iz posude i provjeri da li je zemlja prepuna korijena. Ako je, pokušaj presaditi drvce
3. Moguće je da mu ne odgovara mjesto na kojeg si ga stavila (ako si ga premještala)
4. Za slijedeće nisam sigurna da li je moguće, ali postoji vjerojatnost: moguće je da drvcu treba samo svježeg zraka kojeg nije vidjelo jako dugo. Naime, iako se fikus vodi kao sobna biljka, ipak je to samo drvo. Pričekaj da noćna temperatura bude barem 15 stupnjeva i iznesi na neko pogodno mjesto na balkonu ili prozoru. Ako ima nade za njega mogao bi živnuti zbog toga.

Iako, teško ta će taj oživjeti. Mogućnosti su poredane redom po većoj vjerojatnosti što se događa.
Ako ima tko koju pametniju misao ili sam nešto pogriješila, slobodno neka me ispravi. Ipak sam i ja početnik (samo što manijakalno čitam i eksperimentiram :lol:)

Offline Sarah

Odg: upomoc
« Odgovori #12 : 12-05-2009, 17:03:52 »
pogledala sam posuda je puna korjenja a izgleda da je samo zemlja u posudi nista drugo.Kakvu zemlju da koristim da ga presadim i mislim da je mjesto lose gdje ga drzim 3m od prozora

Offline Anna

Odg: upomoc
« Odgovori #13 : 12-05-2009, 17:39:12 »
Probaj skroz lagano sa nekom starom vilicom skinuti višek zemlje. Da sam na tvom mjestu ne bi dirala u korijenovu balu previše zbog toga što je biljka bolesna. Stavila bih je u posudu veću za broj, najviše dva, u mješavinu treset (oko 30%) i liapor (oko70%). Umjesto liapora možeš koristiti i tenesit ili drobljeni šljunak. Više o tome gdje nabaviti spomenute materijale pogledaj u temi Sve o mješavini/zemlji: http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=705.0
3 m od prozora nije loše, osim ako je u opasnosti od propuha, klime ili radijatora- sve navedeno mu smeta. Direktno kraj prozora je također loše mjesto, ne smije biti na direktnom svjetlo, ali ne opet da bude u totalnoj sjeni. Pa se ti snađi :smile:
Preporučam ti da što prije obaviš presađivanje, danas ili najkasnije sutra jer je možda već prekasno, a kamoli da čekaš još dulje.

Offline Sarah

Odg: upomoc
« Odgovori #14 : 12-05-2009, 21:35:47 »
Otisla sam da kupim zemlju i uzela sam vec pripremljenu za bonsai vidim da je mjesavina zemlje i sljunka koji je rekla bi crvene boje.Kad sam izvadila drvo vidjela sam da je bila samo obicna zemlja i oko korjena kao da je glina ustvari nesto sive boje pa da glina i to je strasno tvrdo i vlazno iako sam ostavila zemlju da se osusi.Polako sam to ocistila i izgleda da se korjen nije osusio.Premjestila sam drvo na metar od balkonskih vrata nadam se da mu je tu bolje imace vise svjetlosti.Smijem li prskati drvo jer izgleda skroz suvo i to sto izgleda kao glina jel to normalno ili :zbunjen: