Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: KOJU VRSTU IMAM ?  (Posjeta: 14440 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Dominik_zg

KOJU VRSTU IMAM ?
« : 16-11-2009, 15:44:29 »
Pozdrav,

Dobar dan, danas sam kupio bonsai u Bauhausu i to je moj prvi susret sa tom biljkom tako da sam početnik. Nisam dobio etiketu, i shvatio sam da je to problem jer neznam točno u kojoj se vrsti radi. Stavit cu slike kako bi mi mogli reći i dati koj savjet.
Zanima me kad ustanovimo o kojoj se vrsti radi , kako najbolje brinuti o njoj ? Rekli su mi tamo kada sam ju kupovao da moze u sobi biti te da netreba nis posebno osim da zaljevam svakodnevno kako bi  zemlja bila vlažna. Koliko je bitno osvjetljenje, propuh , temperatura za moj slučaj ? Ako sam propustio što bitno pitati ili reći volio bi da mi slobodno kažete jer svaki savjet će mi dobro doći, Hvala unaprijed.

Offline Dominik_zg

Odg: KOJU VRSTU IMAM ?
« Odgovori #1 : 16-11-2009, 21:05:54 »
Molio bih ako itko ima vremena da mi odgovori, hvala puno

Offline Laugh

Odg: KOJU VRSTU IMAM ?
« Odgovori #2 : 16-11-2009, 21:43:03 »
nemama ja bas neka iskustva ali dovoljno znam da prvo sto si pogrijesio je da si kupio bonsai prije nego sto si istrazivao o tome...
druga greska ti je sto si kupio bonsai...( no to je diskutabilno )

a dobro je da si ovdje potrazio pomoc... meni se cini da ljudi ovdje nevole bas pitanja tipa koje je vrste moje drvo ! jer ljudi smatraju da si dovoljno pismen i snalazljiv da sam pronades o kojem se drvetu radi.... ovako na prvi pogled meni izgleda ko ficus neki :D :zbunjen:

Offline Dominik_zg

Odg: KOJU VRSTU IMAM ?
« Odgovori #3 : 16-11-2009, 21:56:04 »
Fukien Tea (Carmona microphylla) - evo mislim da je to to, našao sam , po opisu koj pise vezan uz ovu vrstu imao sam vise sreće nego pameti jer je ovo bas idealno za stan :) al ak ima neko nešto za dodati radcu prihvatiti savjet:)

Offline Laugh

Odg: KOJU VRSTU IMAM ?
« Odgovori #4 : 16-11-2009, 22:29:58 »
eto vidis da nije tesko  :hihihi:
 :great:

preostaje ti samo citat i citat i pitat.... ja sam pocetnik kao i ti pa ti nemam sto vise za reci i savjetovati... samo polako :D

Offline Dominik_zg

Odg: KOJU VRSTU IMAM ?
« Odgovori #5 : 16-11-2009, 23:13:01 »
da slažem se hvala ti :) al sad mislim da je alarmantno stanje !!!! ljudi pomoć, sad sam pod svijetlom baterije primjetio da po zemlji hodaju neka cudna sićušna mala zelenkasta stvorenja, tolko su sitni da ih nebi ni sa pincetom uspio čopiti a vidim ih jedva, što je to? krecu se na zemlju oko debla, kako se toga rijesiti i kolko je to opasno za ovu vrstu?

Offline Kiki

Odg: KOJU VRSTU IMAM ?
« Odgovori #6 : 17-11-2009, 00:39:55 »
Slikaj gamad pa da vidimo kaj je to, po opisu su možda uši, to ni teško rješit ak su one u pitanju.

Za njih ti je najbolji pitroid to ne šteti biljki a ubija ih ko ludo ;)

Al bez slike nebi htel davat neke više podataka da nebi drvu naškodilo.


Da nemoj djelit takve savjete da kupit biljku nije dobro. Ako ima dobar nebari i dobar muving debla zašto ga ne kupit. Možda čovek nema vremena provest 50 sati u šumi da najde nekaj pošteno.


Vidim ima dosta početnika naforumu :D Ljepo je to videt. Nisam ni ja neki expert, smatram se početnikom, al znam da se treba samo primit toga i kad ti uđe u krv :D e miki nema više izlaza :P

Sam vi kupujte drva, pučite ih i delajte na njima, djelite tu svoja iskustva, ja ču vam radno dat savjet bez pardona i da vas šaljem na linkove. ( Bez uvrede starijima članovima )

Daj poslikaj drvo da vidimo kak zgleda iz svih strana pa da malo prokomentiramo ;)


Da nekad se bolje upustit u nešto bez istraživanja, malo je riskantno, al je i zanimljivije i više se toga nauči, kad sve znaš nemaš kaj naučit, ovak ti je svaka nova situacija novo iskustvo  :jezik:
Najte kaj zamerit :)

Offline Dominik_zg

Odg: KOJU VRSTU IMAM ?
« Odgovori #7 : 17-11-2009, 13:41:57 »
evo stižu slike

Offline Dominik_zg

Odg: KOJU VRSTU IMAM ?
« Odgovori #8 : 17-11-2009, 13:49:45 »
ovako, iznad biljke mi je na stolu lampa štedna, i ne bilo kakva nego lampa koja ima boju temperature 6000 Kelvina, a to je dnevni spektar sunčevog svijetla, e sad me zanima dal mi ona moze pomoći ili mi više šteti za ovu moju vrstu ? jer ono čini mi se da bas nije neko preludo osvjetljenje u sobi iako se nalazi biljka na stolu  a prozor je desno od slola i iza stola, ali stan je na sjevernoj strani pa je sunca malo. Evo sad rečenice koju sam na netu našao : " Drvo bi trebalo biti konstantno na direktnom svijetlu. Unutra, Fukienski čaj treba 1 sat dnevno biti na suncu, vani drvo bi trebalo biti tokom jutra ili večeri na direktnom suncu." moram priznat malo sam zbunjen, kaj bi ja nju trebao seliti unutra pa van ili to znači da ako je biljka predvidena da stoji u sobi da treba biti 1 sat na suncu?

temperatura je oko 24 C u sobi i imam prskalicu sa kojom mogu super rosu napraviti, to sam isto kupio, pa dal je ok pošto biljka zahtjeva vlagu , dva puta dnevno prstaki "rosom" po lišću i drvetu?

i pored sveg tog sam stavio malu posudicu sa sljunkom i nalio vode unutra da malo isparava, tj ovlažuje zrak, kao sto sam isto procitao na netu da je uredu.




sad me samo zanima misljenje vas iskusnik , što sam dobro a što lose napravio? hvala

Offline DonQuijote

Odg: KOJU VRSTU IMAM ?
« Odgovori #9 : 17-11-2009, 17:33:28 »
Po netu ima dosta informacija o tvojoj vrsti bonsaia. Ne znam da li si naišao na  bonsai4me, tamo ima dosta općenitih uputstava o svakoj pojedinoj vrsti.
 Ja ti ne mogu puno pomoći jer uopće nemam indoor bonsai. Uzgajam uglavnom naše vrste i držim ih vani a to je skroz druga priča.

Offline Kiki

Odg: KOJU VRSTU IMAM ?
« Odgovori #10 : 17-11-2009, 22:15:38 »
Ak si u mogučnosti mistat nije to loše :)

Ovo s ovlaživanjem zraka si je dobra stvar ak biljka zahtjeva malo više vlage.

Sa zanjevanjem to buš moro experimentirat. Ak imaš baš zemlju nemoj pre često zaljevat da ti korjen ne truli, a ak imaš moderni supstrat onda nemreš pre zalijat ( tak veliju ). Ja osobno koristim zemlju i pazim kolko zaljavam svaki dan provjerim jel zemlja suha ak je onda dam vode.

Nije ti bitno di je biljka, ak je u kuči drži ju u kuči kroz cjelu godinu, tak ja radim i super napreduje :D

Ak češ presađivat i stavljat zemlju onda pazi da previše ne utambaš zemlju jel to ni dobor, dozno sam to nedavno, a ak buš presađivo u moderne supstrate to nemaš kaj fulat hehe, osim omjera nekih, al to bolje znaju ovi iskusniji na tom polju ;)

Drvo mi se čini ok po slikama :) ima ljepi moving, puno lišča, di  si to kupil?

Da dal bi ti moglo smetat svjetlo neznam, ak je lampa jako topla i isijava jako puno topline vjerojatno bi moglo smetat jel biljke ne voliju da ih se prži, ako je svjetlo hladno i ne isijava toplinu( to su obično neonske lampe ) onda mislim da mu nebi smjelo škodit, možda bi ova fora s imitacijom sunčevog svjetla mogla i dat biljki dodatnu snagu, makar sve je to relativno i teško je nekaj takvoga ispitat.


Evo ak imaš još pitanja samo daj :D
Najte kaj zamerit :)

Offline Dominik_zg

Odg: KOJU VRSTU IMAM ?
« Odgovori #11 : 17-11-2009, 23:44:02 »
hvala, ma u bauhausu sam kupio, lampa ne grije fluo kompakt je -šparna. neznam boji se da j sve to jako komplicirano. to sa zemljom i sa supstratima, sa cim da ju dohranjujem kad zaljevam? i di ta to kupim?

Offline Kiki

Odg: KOJU VRSTU IMAM ?
« Odgovori #12 : 18-11-2009, 00:01:00 »
Nije komplicirano samo nesmiješ metode mješat.

Nači ili moderni supstrat ( to ti je zapravo neka vrsta sitnog šljunka, šodera ) i jako zaljevanje i prihranjivnaje

ili obična zemlja ( ja koristim onu iz bauhausa za bonsaije, ima dosta pjeska i kamenčiča pa je dobra ;) i malo mješam s zemljom maminom za cječe (surfijije ak ti to kaj znači) ) i zaljevam tak da čekam da se zemlja osuši onda dam vode, al pazim u isto vrjeme da mise biljak ne obesi od suše :P

A prihranjivat možeš s bilo kojim gnojivom za cječe, imaš u bauhausu baš nekaj kao za bonsaije, al ja sam sad kupil nekaj drugo, bum ti sutr reko kak se točno zove sad moram spat sutra se rano dižem :P

pozz.
Najte kaj zamerit :)

Offline DonQuijote

Odg: KOJU VRSTU IMAM ?
« Odgovori #13 : 18-11-2009, 01:07:33 »
hvala, ma u bauhausu sam kupio, lampa ne grije fluo kompakt je -šparna. neznam boji se da j sve to jako komplicirano. to sa zemljom i sa supstratima, sa cim da ju dohranjujem kad zaljevam? i di ta to kupim?
Ma nije niš komplicirano, samo ti treba malo vremena da sve poloviš.  Nemoj žuriti s prihranjivanjem, još ni jedno drvo nije umrlo od gladi a mnoga su riknula zbog lošeg prihranjivanja, nek se drvo prvo odmori do proljeća a onda ćeš po malo i sam skužiti što i kako dalje.
 Nek te ni zemlja ne brine, doći ćeš do mene i dobiti ćeš to malo koliko ti treba. Pobrini se da drvo preživi do proljeća i onda ćeš presaditi.
 Mistanje je dobro, posuda ispod posude u kojoj je drvo je dobra samo zato da ti se ne proljeva voda kad zalijevaš, nije dobro da u njoj držiš vodu.

Offline Dominik_zg

Odg: KOJU VRSTU IMAM ?
« Odgovori #14 : 18-11-2009, 13:04:12 »
ok super , evo listići pomalo svaki dan padaju, jel to normalno pošto se sad privikava na uvjete? prvi dan sam je malo zalio iako je bila vlazna, tako da sad uopće neću zaljevat da ne rikne od previse vode dok se ne posusi malo, samo ovlazujem lisce i stablo 2 put dnevno i osvjetljavam je lampom :)
kupio sam i tekuće mineralno gnojiva NPK 6-3-6 ali necu nis stavljat dok mi vi ne kazete.pise da je za listove jako dobro.

piše na njemu da je za foliranu uporabu i prska se po listovima jednom u dva tjedna u hladnije doba. hmmm jel to ok? nigdje ne pise bonsai al su rekli da je dobro gnojivo, e sad, znaci ipak cekat proljece ili prskati barem?

a i brine me to kaj mi lišće pada imam neki osjecaj ko da ce sve otpasti kako je i jednoj curi na forumu tu za ovu vrste pa je radila neke staklenika i pitaj boga šta sve ne :)