Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: kupnja alata  (Posjeta: 19598 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Indigo dijete

kupnja alata
« : 30-09-2010, 00:05:25 »
U vezi s kupovinom alata preko e-baya,kolika bi bila realna cijena za jedan kvalitetan set od oko 10-ak alata i kako znati kaj je kvalitetan i dobar alat,a kaj nije?! hvala  :hihihi:

Offline jurica

kupnja alata
« Odgovori #1 : 30-09-2010, 06:19:08 »
U vezi s kupovinom alata preko e-baya,kolika bi bila realna cijena za jedan kvalitetan set od oko 10-ak alata i kako znati kaj je kvalitetan i dobar alat,a kaj nije?! hvala  :hihihi:
Ako hoćeš nešto kvalitetno uzmi Japanski alat , ja sam uzeo preko e-baya jedan komplet Kineskog alata  i zadovoljan sam tako tako a cijena sa poštarinom je bila ispod 60$.
Japanski alat je daleko skuplji , ali prolistaj malo po e -bayu pa ćeš se i sam uvjerit.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: kupnja alata
« Odgovori #2 : 30-09-2010, 09:26:40 »
Ne uvijek ali često će ti cijena reći puno toga. Za dobar komad kvalitetnog japanskog alata treba očekivati cijenu od 50 pa do 120 $ po komadu. Tu pričamo samo o kvalitetnom japanskom gotovo nou nejm alatu. Naravno da postoje i skuplji. Dakle, cifra od 300 kuna ili 500 kuna za kliješta ili škare je normalna i prosječna 

Offline Marija

Odg: kupnja alata
« Odgovori #3 : 30-09-2010, 12:22:47 »
Mislim da je škakljivo kupovanje polovnih kliješta ili škara preko e-baya jer nikada ne znaš koliko su razdrmani. Kod konkavnih kliješta je bitno da se oštrice razmimoilaze a ne da tuku jedna u drugo ... te se stvari ne vide preko slika.

Za cijene je Sandev u pravu.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Indigo dijete

Odg: kupnja alata
« Odgovori #4 : 30-09-2010, 15:54:48 »
hvala. ali zanima me jel se gdje u zagrebu moze kupiti dobar alat,ako ne vrhunski ili je bolje pretražiti e-baya ili se tu da naci boljeg alata i kolika je prosijecna cijena za komad alata koji je dobar i kolika je uloga alata,jel se dobrim alatom moze postici isto ko i s vrhunskim ili ne i u svezi gnojiva(NPK itd.) kolko,kada i kaj bi se trebalo koristiti?! Jako sam zainteresiran za to pa malo i pretjerujem u ispitivanju,u svakom slucaju puno hvala!  :smile:

Offline jurica

Odg: kupnja alata
« Odgovori #5 : 30-09-2010, 18:28:01 »
hvala. ali zanima me jel se gdje u zagrebu moze kupiti dobar alat,ako ne vrhunski ili je bolje pretražiti e-baya ili se tu da naci boljeg alata i kolika je prosijecna cijena za komad alata koji je dobar i kolika je uloga alata,jel se dobrim alatom moze postici isto ko i s vrhunskim ili ne i u svezi gnojiva(NPK itd.) kolko,kada i kaj bi se trebalo koristiti?! Jako sam zainteresiran za to pa malo i pretjerujem u ispitivanju,u svakom slucaju puno hvala!  :smile:

Cijene Japanskog alata kod nas i vani su ti tu negdje , nije kod nas ništa skuplji nego vani čak neke stvari i malčice jeftinije.
Kod nas ćeš ga naći u MBM -u Lučko.

Offline Mislav

Odg: kupnja alata
« Odgovori #6 : 22-11-2010, 11:00:56 »
Ok, kako sam u Osijeku te mi mbm u Zagrebu nije usput, na što trebam paziti pri kupnji alata preko ebaya. Treba li biti od prokroma ili nema veze. Postoje razni setovi, ali i razne pojedinačne škare, a iz slike se ne da zaključiti je li shit ili ok alat.

Koji su najpotrebniji alati za početak (mislim na škare, klješta i sl.)? Glupo mi je kupovati setove sa 7 različitih škara, ako se uglavnom jedne koriste. Koju veličinu i oblik škara uzeti? Kolika i koja klješta uzeti?

Offline DonQuijote

Odg: kupnja alata
« Odgovori #7 : 22-11-2010, 11:18:55 »
Zaboravi bonsai škare. Osim što su štosne nisu ništa drugačije od najobičnijih škara kave možeš kupiti za 20 kn. Ne treba ti to.
Ono što je nezamjenjivo, ako ne drilaš, su konkavna kliješta jer mogu ono što ne mogu niti jedna druga kliješta a to je napraviti pravilan rez tik uz deblo, bez ikakvih batrljaka.
I još ono što na prvi pogled djeluje nelogično, kliješta za žicu. Niti jedne cvikcange ih ne mogu zamijeniti.
Dakle da sada kupijem alat, prvo bih kupio konnkavna kliješta, onda kliješta za žicu, a onda ona okrugla, sferna kliješta:  kliješta.

Offline Mislav

Odg: kupnja alata
« Odgovori #8 : 23-11-2010, 09:11:36 »
Ok, hvala na odgovoru.
I ja sam uvijek gledao u čemu je stvar tih škara, zato više volim pitat pa da ne kupim nešto što mi za početak uopće ne treba.

Koja konkavna klješta kupiti, po čemu znam jesu li dobra, koja veličina?

Ajde malo objasni ova klješta za žicu. Ja bez problema režem žicu 2,5 bakrenu sa svojim cvikcangama. Zašto treba posebna baš za bonsaije?

Ako sam dobro shvatio s dremelom i određenim nastavcima mogu se zamijeniti i koknavna kliješta?

Offline DonQuijote

Odg: kupnja alata
« Odgovori #9 : 23-11-2010, 12:45:55 »
Ok, hvala na odgovoru.
I ja sam uvijek gledao u čemu je stvar tih škara, zato više volim pitat pa da ne kupim nešto što mi za početak uopće ne treba.

Koja konkavna klješta kupiti, po čemu znam jesu li dobra, koja veličina?

Ajde malo objasni ova klješta za žicu. Ja bez problema režem žicu 2,5 bakrenu sa svojim cvikcangama. Zašto treba posebna baš za bonsaije?

Ako sam dobro shvatio s dremelom i određenim nastavcima mogu se zamijeniti i koknavna kliješta?

Koja , bitno da nisu kineska, već sama japanska proizvodnja je neka vrsta garancije da nisi kupio škart. Veličina ovisi o tome za što ti trebaju, ako ćeš uzgajati sama mame stabalca onda su ti najmanja dovoljna u suprotnom preporučujem barem neku srednju veličinu.
  Kliješta za žicu. Gle, ja sam električar i imam sedamsto vrsti cvik cangi, od najeftinijih do najskupljih i sve skupa ih dam za bonsai kliješta. Zato jer su tupa, pa ne oštečuješ drvo, zato što imaju veliku polugu a male čeljusti pa možeš rezati i velike kvadrature, zato što su duguljasta pa možeš dohvatiti sve što treba i ... zato što sam ih probao i vidio da su bolja od bilo čega drugog na tržištu. AKo ćeš godišnje ožicati jedno drvo, nemoj ih kupovati, snaći ćeš se i sa cvikcangama,  ali ako namjeravaš raditi puno, onda ih svakako kupi jer je to dobro uložena lova.
 Svakako s dremelom možeš napraviti sve što zamisliš ali nekad ti se ne da razvlačiti kabel, umetati nastavka i drilati jedan jedini batrljak pa je zgodno imati konkavna ili sferna kliješta jer jednim potezom radiš dobar rez.

Offline Mislav

Odg: kupnja alata
« Odgovori #10 : 25-11-2010, 09:07:26 »
Super objašnjenje, hvala.

Koja je razlika konkavnih i sferičnih kliješta (osim u izgledu). Koliko čitam ova sferična su za rezanje izbočina. Ne mogu li se te izbočine rezati i konkavnim kliještima?

Offline jurica

Odg: kupnja alata
« Odgovori #11 : 25-11-2010, 18:05:25 »
Super objašnjenje, hvala.

Koja je razlika konkavnih i sferičnih kliješta (osim u izgledu). Koliko čitam ova sferična su za rezanje izbočina. Ne mogu li se te izbočine rezati i konkavnim kliještima?
U principu konkavna kliješta su za rezanje tj. prikraćivanje grana , a sferna služe za totalno uklanjanje grana sa debla i obradu rezova na deblu . I prije drilerice (a i puno je jeftinije) nabavi si ta kliješta ,po mogućnosti Japanska.
Po meni su ti potrebna oba ta kliješta i obavezno kliješta za žicu ( jer to je Don prije dobro objasnio).
Ali nije to sve za neko ozbiljnije bavljenje trebat će i škare , pila , nožići .... da ne nabrajam sve.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: kupnja alata
« Odgovori #12 : 25-11-2010, 20:12:53 »
Tako se to počne a na kraju doguraš i do motorne pile. :happy2:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Marija

Odg: kupnja alata
« Odgovori #13 : 26-11-2010, 08:36:24 »
ne baš motorka ali "lisičji rep" je neizostavan i puno bolji i brži od ručne pile
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: kupnja alata
« Odgovori #14 : 26-11-2010, 17:12:19 »
Adajeteee ne pretjerujmo, malo po malo, prvo osnovni alat, pa će onda svako za sebe već vidjeti što bi mu trebalo.
 
Alati, drilerica mala, drilerica velika, drilovi,  lisičji rep, kružna pila za fleksericu, čajkomlat, potezna dizalica, kramp, štihača, ručne pile, sita,  mrežice, nikako ne smije  zaboraviti "hram" dlijeta a pogotovo ne okretni stol, pa tek onda posude koje su bezobrazno skupe, woodhrdneri, jin tekućine, antimahovina, daske za sanduke i još mnogo lipih stvari... ukratko brat bratu minimum deset tisuća kuna za start samo tako. :mdr:
... ali to se kupuje postepeno i kada što zatreba, nešto se i posudi pa se odgodi kupovina, nešto nije neophodno i ima zamjenu.  Fuckaj ga ako se neko zanima za vožnju automobilom i autoškolu, nećemo mu odmah reći, "Stari moj... Ferrari ti je mrak i sve stručnjaci se slažu da je nezamjenjiv"
Nek prvo malo vozi fiću dok sam ne skuži da li više voli terence ili brzince ili možda monovolumene :hi: