Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Kako odrediti cijenu bonsaija?  (Posjeta: 44109 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #30 : 22-02-2011, 16:36:36 »
Ako bi vadio takvo drvo onda ne bi imao puno problema tražiti. Našao bi ih dosta.  ;)

Pretpostavimo da "Budha" od Maura ima za podlogu vrhunski materijal ... znači li da je toliko lošije oblikovan od pobjednika da je na kraju poražen od materijala koji je loš ali dobro oblikovan? Zar je cjelokupni dojam Budhe toliko pao u očima sudaca zbog lošijeg oblikovanja? To bi značilo da je Budha katastrofalno oblikovan ako ga je istisnuo loš materijal odlično oblikovan!

Meni to znaci da su suci samo formalnost i da njihova odluka nema veze sa stvarnom kvalitetom drva, nevezano za pobjednicko drvo i budu.

Offline Andrija Zokić

Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #31 : 22-02-2011, 17:38:40 »
Ako bi vadio takvo drvo onda ne bi imao puno problema tražiti. Našao bi ih dosta.  ;)

Pretpostavimo da "Budha" od Maura ima za podlogu vrhunski materijal ... znači li da je toliko lošije oblikovan od pobjednika da je na kraju poražen od materijala koji je loš ali dobro oblikovan? Zar je cjelokupni dojam Budhe toliko pao u očima sudaca zbog lošijeg oblikovanja? To bi značilo da je Budha katastrofalno oblikovan ako ga je istisnuo loš materijal odlično oblikovan!

Meni to znaci da su suci samo formalnost i da njihova odluka nema veze sa stvarnom kvalitetom drva, nevezano za pobjednicko drvo i budu.

Da, i po meni su suci puka formalnost, međutim ponekad kada su suci ljudi do čijeg ti je mišljenja stalo i zanima te njihov stav, tada to baca novo svijetlo na ovu priču. Ryan Neil je bio jedan od sudaca na Noelandersu i Marija, Matija i ja imali smo priliku večerati zajedno sa njim i porazgovarati. Čovjek kaže da pobjedničko drvo definitivno posjeduje dušu i da je jedno od rijetkih stabala na izložbi na kojemu nemaš što oduzeti niti dodati. Kaže da se radi o očitom pobjedniku.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline dijxtra

Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #32 : 23-02-2011, 00:16:51 »
Pobjednik na Noelandersu košta oko 30.000e a ti procjenjuješ svoj mugo "daleko iznad Sebine procjene"? Bit ću toliko skroman pa napisati da neman uopće ideju koliko bi taj bor mogao koštati.

Nekaj si krivo pročital !  :verycool:
Kaj, cijena pobjednika je viša? Volio bih čuti cijenu pobjednika, ako nije tajna :-D Baš me zanima, da dobijem ideju.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #33 : 23-02-2011, 08:34:05 »
Kako god to ljudi moji vama zvučilo al te cijene su u totalnoj banani.Mislim halo , za 30000 e kupiš auto, ili manji brod, A kod nas za 1000 eura riješavaš životne probleme.Mislim ima ljudi koji bi dali novce za yamadori ili bonsai, al prije svega mislim da bi trampa bila naj bolje riješenje, pogotovo za yamadori.
Meni je budda mugo od maura bolji od pobjednika kao i tršlja a pobjednik je izdrilan do bola, a tršlja je od bure dobila bore tako da mi je  njena vrijednost realnija od pobjednika.Ako sam u krivu udrite.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Marija

Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #34 : 23-02-2011, 09:05:13 »
Meni je budda mugo od maura bolji od pobjednika kao i tršlja a pobjednik je izdrilan do bola, a tršlja je od bure dobila bore tako da mi je  njena vrijednost realnija od pobjednika.Ako sam u krivu udrite.
Za pričati o stablima, treba ih vidjeti uživo.... teško je i nemoguće stjecat dojam preko preko slika.
Oba bora su fantastična!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #35 : 23-02-2011, 09:07:42 »
Znam da je teško preko slika išta reči al koliko sam vidio tako sam i prosudio.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline gal

Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #36 : 23-02-2011, 09:43:15 »
Maurov buda nije mugo, nego p. sylvestris, i nisu cijene u banani nego smo mi sa svojim primanjima skupa sa državom u banani. 30 000E je vani par prosječnih plaća visokoobrazovanog inženjera, kirurga ili arhitekta... Pa na kraju i kod nas se svojevremeno mogao kupiti import pinus od 70 000 kn u MBM-u... Ne vrijedi o tome dumati, zakoni tržišta čine svoje... taj mugo u japanu imao bi barem duplu cijenu, možda je čovjek samo dobro uložio svoj novac.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #37 : 23-02-2011, 09:45:17 »
Znaš li za koliko se proda drvo s pedigreom na aukciji u Japanu...zadnja cifra koju ja znam je 350 000 $.
I zašto misliš da jedan auto ili brod ima veću "težinu" od bonsaija?!?!
Uostalom, 30 000 € je velik novac samo onome ko ih nema. Onaj ko ima 10 000 puta toliko, ne mari. Dakle, svaka roba ima kupca, i njezina realna vrijednost jest upravo tolika koliko je netko za nju voljan platiti.
Ja mislim da 30 000 nije puno za ono drvo, a sada nakon Noelandersa vrijedi oko 50 000€.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #38 : 23-02-2011, 11:22:23 »
Sad bih moga pisat o tome podosta, da se razumijemo da nebi ispalo kako kao laik o tome zborim, ljudi drva su vam super , kupujte prodajte mijenjajte al da je toomuch meni ipak je.Ko zna možda sa 40 banki budem drugačije razmišljao.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Andrija Zokić

Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #39 : 23-02-2011, 12:42:48 »
... taj mugo u japanu imao bi barem duplu cijenu

Ako je određeni bonsai u Europi 10.000€, onda je taj isti u Japanu otprilike 100.000€ a u Americi 1.000€. Tako sam čuo.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline dijxtra

Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #40 : 23-02-2011, 15:07:38 »
Sad bih moga pisat o tome podosta, da se razumijemo da nebi ispalo kako kao laik o tome zborim, ljudi drva su vam super , kupujte prodajte mijenjajte al da je toomuch meni ipak je.Ko zna možda sa 40 banki budem drugačije razmišljao.
Koja si ti komunjara :-D

Da, slažem se da je apsolutno bolesno da dok neki ljudi nemaju 50 kuna za odvest dijete u Cinestar, drugi ljudi imaju 100 hiljada eura za dat za drvo. No, to nije problem u drvima, niti u ljudima koji imaju te pare, niti u ljudima koji ta drva prodaju, nego u društvenom sustavu koji dopušta da jedni nemaju kaj jest dok drugi imaju milione s kojima ne znaju šta će. Tagda, ono, svaka čast svima njima - ljudi se snalaze unutar sustava :-)

Kad sam već načeo temu: primjećujem da ljudi iskosa gledaju Marija zbog njegove filozofije "ja sam samo trgovac". OK, možda baš ne da ga gledaju iskosa, al ajd, barem dignu jednu obrvu :-D Ne znam zašto bi to što je on trgovac bilo išta neobično. Svaka uređena država u Europi ima bonsai rasadnike di čovjek može doć i ubost si yamadori po tržišnoj cijeni. Dućan ko svaki drugi. Je, OK, vjerojatno se većina vlasnika tih rasadnika privatno bavi sa bonsaijem i imaju neke koje nikad ne bi prodali, ali ne vidim zašto bi to bilo nužno. Ako nije sramota prodavat maslinovo ulje, svinjske polovice ili riječni šljunak i pritom ne zadržat ništa za sebe, ne vidim zašto bi bila sramota prodavat yamadorije i ne zadržat nijednog za sebe.

Offline Andrija Zokić

Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #41 : 23-02-2011, 15:16:13 »
Sad bih moga pisat o tome podosta, da se razumijemo da nebi ispalo kako kao laik o tome zborim, ljudi drva su vam super , kupujte prodajte mijenjajte al da je toomuch meni ipak je.Ko zna možda sa 40 banki budem drugačije razmišljao.
Koja si ti komunjara :-D

Da, slažem se da je apsolutno bolesno da dok neki ljudi nemaju 50 kuna za odvest dijete u Cinestar, drugi ljudi imaju 100 hiljada eura za dat za drvo. No, to nije problem u drvima, niti u ljudima koji imaju te pare, niti u ljudima koji ta drva prodaju, nego u društvenom sustavu koji dopušta da jedni nemaju kaj jest dok drugi imaju milione s kojima ne znaju šta će. Tagda, ono, svaka čast svima njima - ljudi se snalaze unutar sustava :-)

Nije valjda da misliš da novac donosi sreću? Ja se ponekad suosjećam sa bogatašima.

Kad sam već načeo temu: primjećujem da ljudi iskosa gledaju Maria zbog njegove filozofije "ja sam samo trgovac". OK, možda baš ne da ga gledaju iskosa, al ajd, barem dignu jednu obrvu :-D Ne znam zašto bi to što je on trgovac bilo išta neobično. Svaka uređena država u Europi ima bonsai rasadnike di čovjek može doć i ubost si yamadori po tržišnoj cijeni. Dućan ko svaki drugi. Je, OK, vjerojatno se većina vlasnika tih rasadnika privatno bavi sa bonsaijem i imaju neke koje nikad ne bi prodali, ali ne vidim zašto bi to bilo nužno. Ako nije sramota prodavat maslinovo ulje, svinjske polovice ili riječni šljunak i pritom ne zadržat ništa za sebe, ne vidim zašto bi bila sramota prodavat yamadorije i ne zadržat nijednog za sebe.

Ne znam zašto bi ikome smetalo ako netko prodaje nešto svoje?!
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline dijxtra

Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #42 : 23-02-2011, 15:26:54 »
Nije valjda da misliš da novac donosi sreću? Ja se ponekad suosjećam sa bogatašima.
Ne, ne mislim da novac donosi sreću. Daleko bilo. Dapače, poanta mojeg posta i je na nekin način bila da suosjećam sa bogatašima: nisu oni bajni krivi šta imaju para :-D

Ne znam zašto bi ikome smetalo ako netko prodaje nešto svoje?!
Ne znam, dobio sam dojam da je nekim članovima foruma malo... nedostojno što je Mario spreman prodat ama baš svako svoje stablo. Dopuštam da sam krivo procijenio reakcije ljudi.

Offline Andrija Zokić

Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #43 : 23-02-2011, 15:38:15 »
Nije valjda da misliš da novac donosi sreću? Ja se ponekad suosjećam sa bogatašima.
Ne, ne mislim da novac donosi sreću. Daleko bilo. Dapače, poanta mojeg posta i je na nekin način bila da suosjećam sa bogatašima: nisu oni bajni krivi šta imaju para :-D

Jedna pričica na koju sam slučajno naletio nekidan. ;)

Diogen, jedan od najmirnijih ljudi koje je svijet poznavao, upitao je Aleksandra Velikog koji je došao da ga vidi: “Gdje ti ideš? Mjesecima gledam kako vojska ovuda prolazi i pitam se u čudu što je svrha svemu tome? A Aleksandar mu reče: “Ja želim osvojiti svijet.” Diogen reče: “Slažem se, ti ćeš osvojiti svijet, prihvaćam - a što poslije?” Aleksandar je bio malo zatečen. Nitko ga nije to pitao, i još na taj način. Ali on ipak odgovori suzdržano: “Onda ću se opustiti.” Diogen se potom poče jako smijati. Čitava dolina je odzvanjala njegovim smijehom u rano jutro. On pogleda svog psa. Imao je samo jednog druga, svog psa; oni su živjeli zajedno, živjeli su zajedno čitavog života. On pogleda psa i reče: “Jesi li čuo ovo? Jesi li razumio?” Aleksandar nije mogao vjerovati svojim očima da je pas klimnuo glavom u znak odobravanja. Aleksandar reče: “Ja sam iznenađen. Što on misli kada klimajući glavom potvrđuje da razumije?” Diogen reče: “Čitava egzistencija shvaća da ako ti stvarno želiš da se opustiš, tko te u tome sprječava? Čemu gubljenje vremena u osvajanju svijeta? Ti si rekao ako bi želio da se opustiš, da budeš u miru, da budeš meditativan, da budeš u tišini, da uživaš u jutarnjem suncu i svježem zraku - prvo trebaš osvojiti svijet. No, tada ce mir biti veoma teško ostvariv. Što je sa nama siromašnim koji ne mogu osvojiti ni najmanju stvar, koji ne mogu imati ništa? Ali, ja sam već opušten, ja sam u miru, ja uživam potpuno u ovom trenutku. A mi imamo sasvim dovoljno prostora za to.” – Tu je bila široka obala uz rijeku. On reče zatim: “Možeš uzeti bilo koje mjesto ovdje, samo izaberi. Ovdje nije u pitanju osvajanje i predavanje. Ako želiš ovo mjesto gdje ja sjedim, samo reci, ja se mogu malo pomaci - možeš to uzeti. Ako želiš mjesto mog psa, on ce se pomjeriti, on je razuman, on nije samo običan pas. To je pas koji je iskusio mir. To je naša vjera, naše prijateljstvo. naša ljubav, naše bratstvo. Ja ne želim biti sa masom naroda jer oni ne razumiju stvari. Ja volim mog psa, on je tako razuman.” I pas se zaista pomjeri u stranu klimajući glavom kao da želi dobrodošlicu: “Možeš zauzeti ovo mjesto.” Aleksandar nikada prije nije bio u tako teškoj situaciji. Kako da iziđe iz toga? Diogenova logika je bila sasvim jasna. Ako želiš mir, opuštanje, onda počni odmah! Osvojiti čitav svijet i nije potrebno da bi... nije cak neophodan bilo koji uvjet za to.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Kako odrediti cijenu bonsaija?
« Odgovori #44 : 24-02-2011, 08:20:31 »
Koja si ti komunjara :-D

Neka cvijeta tisuče cvijetova...................................................bla bla.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!