Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Preporuke za Bonsai Sagarethia  (Posjeta: 5789 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline /Bonsai/

Preporuke za Bonsai Sagarethia
« : 06-08-2011, 23:32:03 »
Samo želim da mi malo pomognete oko Bonsai Sagarethia kažete što je najbolje s njom raditi da ne umre odma sutra ;)
Kakve su upute za njegu? Koliko često ga treba zalijevati, šišati, prihranjivati? Treba li biti u kući ili vani? Može li biti na suncu ili treba više u sjeni? Dali je tropska vrsta ili kontinentalna?
Imam knjigu o Bonsai-ijima i sve to ali ipak.. Evo i par slika :



Hvala  :ludilo:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Preporuke za Bonsai Sagarethia prije no što umre!!
« Odgovori #1 : 08-08-2011, 07:39:20 »
I za to sve već postoje odgovori u Temi Početnici pitaju.Neznam zašto ne čitate po redu???Ako ne razumijete ili nemate ranijeg iskustva sa drugim biljkama,onda je bolje da prvo detaljno pročitate sve o bonsaima pa onda idite u nabavku,svakojakih drvaca-nazovimo ih bonsaima.Nije odmah važno biljku rezati i presađivati.Potrebno joj je odrediti poziciju ovisno o tome iz koje klimatske zone ona dolazi.Sve njih iz trgovine svakako je dobro presaditi u običnu teglu i staviti van na što vlažniji zrak i zaljevati.Neka slobodno rastu do kraja godine jer su u totalnom šoku.Puno čitaj i bit će ti svaki dan sve jasnije. :rules:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline /Bonsai/

Odg: Preporuke za Bonsai Sagarethia prije no što umre!!
« Odgovori #2 : 08-08-2011, 18:48:04 »
I za to sve već postoje odgovori u Temi Početnici pitaju.Neznam zašto ne čitate po redu???Ako ne razumijete ili nemate ranijeg iskustva sa drugim biljkama,onda je bolje da prvo detaljno pročitate sve o bonsaima pa onda idite u nabavku,svakojakih drvaca-nazovimo ih bonsaima.Nije odmah važno biljku rezati i presađivati.Potrebno joj je odrediti poziciju ovisno o tome iz koje klimatske zone ona dolazi.Sve njih iz trgovine svakako je dobro presaditi u običnu teglu i staviti van na što vlažniji zrak i zaljevati.Neka slobodno rastu do kraja godine jer su u totalnom šoku.Puno čitaj i bit će ti svaki dan sve jasnije. :rules:

1. Hvala na ovom brutalnom odgovoru  :mdr:
Znači da ga presadim u teglicu i van,a da mu nije malo vruče na ovim vručinama? (U Zagrebu sam)
Pročitao sam da ga treba na svijetlost ali ne ravno na sunce.
I pročitao sam Početnici pitaju i još sam isprintao važne podatke i zalijepio na zid...

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Preporuke za Bonsai Sagarethia prije no što umre!!
« Odgovori #3 : 08-08-2011, 19:39:01 »
Presadi i stavi van u polusjenu,ako imaš mogučnosti.Održavaj zemlju vlažnom i mistaj lišće.Segerecija je tu negdje-sutropska biljka koja voli i dosta topline.Kada nočne temperature padnu ispod 10 stupnjeva morat češ je unositi u stan.Problem je sa njima kroz zimu jer je teško imitirati sutropske uvjete.Bonsaizam ti je inače jako brutalan hobi,pogotovo kad iskusiš nedaće i gubitak stabala.Razumjet češ to kroz godine ako češ se time baviti.Nisam te htio špotati. :love:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline /Bonsai/

Odg: Preporuke za Bonsai Sagarethia prije no što umre!!
« Odgovori #4 : 08-08-2011, 19:52:25 »
Presadi i stavi van u polusjenu,ako imaš mogučnosti.Održavaj zemlju vlažnom i mistaj lišće.Segerecija je tu negdje-sutropska biljka koja voli i dosta topline.Kada nočne temperature padnu ispod 10 stupnjeva morat češ je unositi u stan.Problem je sa njima kroz zimu jer je teško imitirati sutropske uvjete.Bonsaizam ti je inače jako brutalan hobi,pogotovo kad iskusiš nedaće i gubitak stabala.Razumjet češ to kroz godine ako češ se time baviti.Nisam te htio špotati. :love:

HVALA! Javit ću ti se kakva je situacija  :love:



Offline /Bonsai/

Odg: Preporuke za Bonsai Sagarethia prije no što umre!!
« Odgovori #5 : 10-08-2011, 09:47:42 »
Presadi i stavi van u polusjenu,ako imaš mogučnosti.Održavaj zemlju vlažnom i mistaj lišće.Segerecija je tu negdje-sutropska biljka koja voli i dosta topline.Kada nočne temperature padnu ispod 10 stupnjeva morat češ je unositi u stan.Problem je sa njima kroz zimu jer je teško imitirati sutropske uvjete.

Presadio sam ga i stavio van u polusjenu, imama balkon i terasu pa ga moram micati preko dana nadam se da to nije problem?
Održavam zemlju vlažnom (što znači da zaljevan svaka 3 sata..?)
Ja ga preko svake noći stavim unutra jer mi je dosta hladno pa sam :nails:
I za imitiranje sutropske klime imaš par savjeta? Hvala :)

Evo i par slikica :


Stavio sam nekakav kamen jer sam pročitao u svojoj knjizi da bi se trebao staviti kamen.
Također ću staviti mahovinu dali je to u redu?

Iz ptičije prespektive..

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Preporuke za Bonsai Sagarethia
« Odgovori #6 : 12-08-2011, 08:07:12 »
Svaki bonsai može biti na kiši,dapače,kiša mu više odgovara nego naše zaljevanje i prskanje.Vlažnost zraka u stanu može se rješiti modernim ovlaživačima zraka,samo ti se to ne isplati za jednu biljku.Neznam dali je zaljevanje svakih tri sata potrebno.Jedino ako je posudica tako mala pa voda odmah ishlapi.Onda radije presadi u veću.Mahovina može biti ako je tebi lijepa.Ona i sama izraste ako se drvo zaljeva i mista.Neki dodaci stavljaju se obično kad je bonsai već u završnoj vazi obrade,ovako neznam baš dali dobro izgleda,nije prirodno.Svi ti dodaci zajedno sa drvom moraju izgledati tako kao da su dio prirode.Okreni se rađe našim kontinentalnim ili mediteranskim vrstama i imat češ manje problema i ljeti i zimi.Slika ti inače nema. :question:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline /Bonsai/

Odg: Preporuke za Bonsai Sagarethia
« Odgovori #7 : 12-08-2011, 10:07:05 »
Svaki bonsai može biti na kiši,dapače,kiša mu više odgovara nego naše zaljevanje i prskanje.Vlažnost zraka u stanu može se rješiti modernim ovlaživačima zraka,samo ti se to ne isplati za jednu biljku.Neznam dali je zaljevanje svakih tri sata potrebno.Jedino ako je posudica tako mala pa voda odmah ishlapi.Onda radije presadi u veću.Mahovina može biti ako je tebi lijepa.Ona i sama izraste ako se drvo zaljeva i mista.Neki dodaci stavljaju se obično kad je bonsai već u završnoj vazi obrade,ovako neznam baš dali dobro izgleda,nije prirodno.Svi ti dodaci zajedno sa drvom moraju izgledati tako kao da su dio prirode.Okreni se rađe našim kontinentalnim ili mediteranskim vrstama i imat češ manje problema i ljeti i zimi.Slika ti inače nema. :question:

Hvala ti puno.
Evo slike:

http://i54.tinypic.com/2v8pbap.jpg
Preporuke za Bonsai Sagarethia

I od gore
http://i53.tinypic.com/xnsx06.jpg
Preporuke za Bonsai Sagarethia


http://i54.tinypic.com/2u8hx03.jpg
Preporuke za Bonsai Sagarethia



Offline DonQuijote

Odg: Preporuke za Bonsai Sagarethia
« Odgovori #8 : 12-08-2011, 15:43:39 »
Meni se ne dopada ovo zalijevanje svaka tri sata. Da raste u čistom šljunku, opet je previše. Zemlja koju koristiš nije tako propusna da bi trebao zalijevati svaka tri sata, štoviše mislim da će ti istrunuti korijen ako tako nastaviš.
Imaš dakle dvije opcije, jednostavnija je da nabaviš skroz na skroz propustan supstrat. Toliko propustan da voda samo wuššš prođe kroz njega. Onda možeš zalijevati i svaki sat ako ti je baš gušt.
Druga opcija je da u zemlju staviš drveni štapić i kontroliraš ga. Ako je suh više od trečine pa prema polovini, onda trebaš zaliti. Ako nije onda nemoj jer to što je zemlja suha pri površini ne znači da treba zalijevati. Možda je samo centimetar od površine još dovoljno mokra.

Offline /Bonsai/

Odg: Preporuke za Bonsai Sagarethia
« Odgovori #9 : 12-08-2011, 17:22:17 »
Svi ste me krivo shvatili...
Ja sam bio zaljevao zemlju špricanjem isto kao lišće zato sam rekao svaka 3 sata,sada nagnem jedamput malo vode oko 12:30
i to je to.
To sa štapićem sam baš danas skužio u jednoj temi i odmah to napravio ali hvala.  :smile: