Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Vađenje iz prirode  (Posjeta: 53561 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Vađenje iz prirode
« : 07-05-2007, 13:30:07 »
Prema mojim saznanjima i skromnim iskustvima, vađenje drva iz prirode se obavlja u proljeće i jesen. Zadnjih 4-5 vikenda sam obilazio šume i polja u okolici Zagreba. Naišao sam na zanimljive primjerke, no kako ne znam što smijem i smijem li išta poduzimati sada kao pripreme za vađenje, pitam vas iskusne, stručnjake i majstore.

Što sada mogu/smijem raditi na drvcima u prirodi koja su mi zapela za oko?

Zanimaju me jedino primjerci iz prirode, vrtni centri kao komercijalna ponuda me ne interesiraju. S obzirom na 40-tu koja mi je sve bliže, uzgoj iz sjemena i mladih biljčica je dug proces koji prihvaćam, no 5-10 zrelih stabala bi volio imati i o njima se brinuti dok biljčice iz sjemena i mladice iz prirode stasaju za unuke.
Na balkonu/loži imam jednog pinusa kojeg pokušavam oblikovati i od njega učiniti bonsai. (slike su već bile na forumu: http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=276.0).

U šumi sam pronašao nekolik interesantnih bukvi no njihovo vađenje mi se čini kao nemoguća misija. Malo sam ih otkopao i skoro sve rastu iz žila nekog velikog stabla ili mi se barem tako čini. Na "lijevu i desnu" stranu imaju debeli korijen, dok tek poneka ima korijen i na "prednju" stranu. Onaj centralni prema dolje nema ni jedna.

Može li se i kada taj korijen oštetiti kako bi pustio mlado korijenje i omogućio presađivanje?
Da li je dobro u isto vrijeme dirati debelo korijenje i krošnju?
Kako i gdje u okolici ZG pronaći samostalno drvo?

Molio bi iskusne da u ovaj post odgovore kao i da stave linkove (hrvatski jezik) na kojima ima više informacija o vađenju iz prirode. A možda doma slučajno čuvate pisane materijale koje ste spremni podijeliti sa početnicima  :smile:

Pozdrav
Mario

Offline DonQuijote

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #1 : 07-05-2007, 14:22:06 »
Koliko sam čuo, na jesen treba odsjeći prvo onaj dio korijena bliže velikom stablu, iduću jesen prekinuti korijenje koje odlazi dalje od malog stabla. Pustiti još tu godinu i onda na proljeće vaditi. U međuvremenu možeš pripremati i orezivati grane. Možeš sve osim defolijacije jer je to ipak predrastično. Svaki put na oštećeni korijen staviti malo hormona za ukorjenjivanje.
Ja sam zimus odsjekao nekoliko takvih korjena i bukve se odlično drže, što istina nije ni čudo jer sad imaju višak, samo za sebe. Tjeraju ko lude.

Offline hknezovi

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #2 : 07-05-2007, 14:29:56 »
U osnovi sve si rekao. Nema se kaj dodati osim strpljenja.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #3 : 07-05-2007, 15:53:09 »
Koliko sam čuo, na jesen treba odsjeći prvo onaj dio korijena bliže velikom stablu, iduću jesen prekinuti korijenje koje odlazi dalje od malog stabla. Pustiti još tu godinu i onda na proljeće vaditi. U međuvremenu možeš pripremati i orezivati grane. Možeš sve osim defolijacije jer je to ipak predrastično. Svaki put na oštećeni korijen staviti malo hormona za ukorjenjivanje.
Ja sam zimus odsjekao nekoliko takvih korjena i bukve se odlično drže, što istina nije ni čudo jer sad imaju višak, samo za sebe. Tjeraju ko lude.


Vidim da osim što si čuo, ti si to i praktično primjenio  :smile:
Kad na jesen odječem dio korijena bliže drvetu, što sa krošnjom ili viškom stabla? Defolijacija, je trganje listova!? Znači li to da ne smijem kidati listove sa grana koje ne odsječem? Hormona imam, nadam se da nemaju rok trajanja. Datiraju iz 2002g.
Hvala

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #4 : 07-05-2007, 15:57:00 »
U osnovi sve si rekao. Nema se kaj dodati osim strpljenja.

Strpljenje i nije neki problem, za dvije godine od sada mogu početi uživati u miru doma i baviti se s drvcima. Sad još samo da uspijem nečime popuniti ove dvije godine strpljenja.  :smile:
Hvala

Offline DonQuijote

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #5 : 07-05-2007, 16:41:04 »


Vidim da osim što si čuo, ti si to i praktično primjenio  :smile:
Kad na jesen odječem dio korijena bliže drvetu, što sa krošnjom ili viškom stabla? Defolijacija, je trganje listova!? Znači li to da ne smijem kidati listove sa grana koje ne odsječem? Hormona imam, nadam se da nemaju rok trajanja. Datiraju iz 2002g.
Hvala

Primjenio sam ali tek polovično, najveći dio posla tek slijedi, za sada se sve čini u redu. Višak stabla i suvišne grane slobodno makni, na taj način ćeš potaknuti novi rast spavajućih pupova, ali pričekaj zimu ili rano proljeće za taj dio posla. . Dakle najesen glavni korjen koji vodi prema deblu, a nešto kasnije slobodno odfikari sve grane koje su višak, bez straha. Pripazi kako ih piliš da ne ostaviš batrljke ali to vjerovatno znaš.
Defolijacija je odstranjivanje listova ali to moraš pričekati...a i kasnije se radi po točno utvrđenim pravilima i u točno određeno vrijeme. Za sada zaboravi na to.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #6 : 08-05-2007, 08:51:17 »
Primjenio sam ali tek polovično, najveći dio posla tek slijedi, za sada se sve čini u redu. Višak stabla i suvišne grane slobodno makni, na taj način ćeš potaknuti novi rast spavajućih pupova, ali pričekaj zimu ili rano proljeće za taj dio posla. . Dakle najesen glavni korjen koji vodi prema deblu, a nešto kasnije slobodno odfikari sve grane koje su višak, bez straha. Pripazi kako ih piliš da ne ostaviš batrljke ali to vjerovatno znaš.
Defolijacija je odstranjivanje listova ali to moraš pričekati...a i kasnije se radi po točno utvrđenim pravilima i u točno određeno vrijeme. Za sada zaboravi na to.

Držim ti fige da i finale priprema prođu u redu.
Pomalo mi postaje jasnija predodžba što i kada raditi. No pitanja ima još. Treba li ožiljke od suvišnih grana i eventualno viška stabla, premazati voćarskim voskom ili ih treba ostaviti otvorene? Ima li nekih pravila i preporuka kako piliti korijen (okomiti rez, kosi rez prema zemlji, kosi rez prema površini)? Ako drvo ima više korijena (npr.4) koliko ih treba odrezati prilikom prvog zahvata?
Sad sam se sjetio da, kad sam razgrtao zemlju oko korijena, naišao sam na puno sitnog i isprepletenog korijenja. Većinom je to neko strano korijenje, no nikad nisam siguran jel možda to baš od ciljanog drva. Ima li neka metoda kojom se to sigurnije utvrdi?
Pričekat ću još sa puno pitanja, to je sigurno. Prije 6g. sam se dobro ufurao u bonsai svijet, no kako nisam bio kontinuiran, isparilo je puno toga.
Hvala

Offline gal

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #7 : 08-05-2007, 09:10:37 »
Treba li ožiljke od suvišnih grana i eventualno viška stabla, premazati voćarskim voskom ili ih treba ostaviti otvorene? Ima li nekih pravila i preporuka kako piliti korijen (okomiti rez, kosi rez prema zemlji, kosi rez prema površini)? Ako drvo ima više korijena (npr.4) koliko ih treba odrezati prilikom prvog zahvata?
Sad sam se sjetio da, kad sam razgrtao zemlju oko korijena, naišao sam na puno sitnog i isprepletenog korijenja. Većinom je to neko strano korijenje, no nikad nisam siguran jel možda to baš od ciljanog drva. Ima li neka metoda kojom se to sigurnije utvrdi?


W. Pall je rekao da se priroda sama pobrine za svoje ožiljke i da joj ne treba nikakva pomoć. Korjen bi trebalo otpilati tako da je rez okrenut zrcalno u odnosu na površinu zemlje jer će iz korjenove kore pustiti novo korijenje. Možeš porezati sve, a može krepati i od samo jednog podrezanog, sigurniji je put jedan po jedan, a to kad zbrojiš, kolko korijenja tolko godina ili barem pola od toga. Kaj se tiće sitnog korijenja večinom je od drugih biljaka, ali kad iskopaš nokoliko primjeraka naučit češ ih raspoznavat.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #8 : 08-05-2007, 09:32:30 »
W. Pall je rekao da se priroda sama pobrine za svoje ožiljke i da joj ne treba nikakva pomoć. Korjen bi trebalo otpilati tako da je rez okrenut zrcalno u odnosu na površinu zemlje jer će iz korjenove kore pustiti novo korijenje. Možeš porezati sve, a može krepati i od samo jednog podrezanog, sigurniji je put jedan po jedan, a to kad zbrojiš, kolko korijenja tolko godina ili barem pola od toga. Kaj se tiće sitnog korijenja večinom je od drugih biljaka, ali kad iskopaš nokoliko primjeraka naučit češ ih raspoznavat.

W.Pall dobro zbori, ...priroda je savršena, dok mi to nismo.
Pod zrcalno misliš, ožiljak prema nebu? Jel pod 45 stupnjeva? Ili nije bitno?
Da sve nakon rezanja sigurno zavisi od prirode, treba samo paziti da joj olakšamo posao i trenirati strpljenje  :smile:
Ne žuri mi se vaditi drvca, gušt mi je šetati šumom i obilaziti ih. Vjerujem da puno zadovoljstva može pružiti i priprema u prirodi, a dobro dođe i za kondiciju.
Hvala

Offline gal

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #9 : 08-05-2007, 09:38:27 »
Pod zrcalno misliš, ožiljak prema nebu? Jel pod 45 stupnjeva? Ili nije bitno?

 :halt: ...ne..rez korjena mora biti okrenut prema  "Kini", prema dubini zemlje ili pod najvećim mogućim kutem prema dubini, pa korjenje raste u dubinu...logično?!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #10 : 08-05-2007, 09:46:55 »
:halt: ...ne..rez korjena mora biti okrenut prema  "Kini", prema dubini zemlje ili pod najvećim mogućim kutem prema dubini, pa korjenje raste u dubinu...logično?!

 :great: sad je i to gradivo usvojeno do u detalje  :smile:
Hvala ti !

P.S.
Logika (po meni) nije univerzalna, ona je više osobna  ;)
Ali definitivno je točno da korjen raste u dubinu !

Offline marinko beg

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #11 : 08-05-2007, 15:09:04 »
Pod zrcalno misliš, ožiljak prema nebu? Jel pod 45 stupnjeva? Ili nije bitno?

 :halt: ...ne..rez korjena mora biti okrenut prema  "Kini", prema dubini zemlje ili pod najvećim mogućim kutem prema dubini, pa korjenje raste u dubinu...logično?!
To sam ja prije par mjeseci i rekao na zagrebackoj radionici, kad sam vidio kako sjecu zile.

M

Offline DonQuijote

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #12 : 08-05-2007, 16:34:43 »
Ma ne sječemo tako ;) grane prema gore a korijen prema dole,to je bilo prvo što su me naučili. Ima doduše jedno drvce sa loše odsječenim korijenom, ali ono je odaaavno tako odsječeno i zapravo bi rez trebao biti pod zemljom... ali ko za vraga ponekad proviri :mdr:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #13 : 09-05-2007, 13:20:46 »
Kakva su iskustva i ima li netko da je u ovo vrijeme vadio grab iz prirode?

Offline DonQuijote

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #14 : 09-05-2007, 13:43:33 »
Kakva su iskustva i ima li netko da je u ovo vrijeme vadio grab iz prirode?

Nemreš izdržati ha? :lol:
Grab podnosi dosta toga i vjerovatno bi preživio, ali čemu riskirati? Strpi se malo do zime pa ćeš biti siguran da će preživjeti.