Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Vađenje iz prirode  (Posjeta: 54780 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marija

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #15 : 09-05-2007, 14:28:54 »
Sezona rasta je počela i sada se ne vadi. To spada u ona pravila koja se nikada ne krše. :no:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gal

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #16 : 09-05-2007, 14:32:50 »
Kakva su iskustva i ima li netko da je u ovo vrijeme vadio grab iz prirode?

Bukvalno govoreći sve što izvadiš sa kompletnim korijenjem i zemljom vrlo vjerojatno će preživjeti vađenje bilo kad.... Takvi primjerci su stari tek nekoliko godina i u bonsai svijetu neupotrebljivi. Što je drvo starije, to je hranidbeno - sitno korijenje dalje od stabla (pod uvjetom da nije zarobljeno u kakvoj kamenoj duplji - kao recimo u primorju), dakle iskop je teži i kompliciraniji. Sječeš debelo korijenje i čekaš da okolo pusti sitno (neke vrste kao masline puštaju vrlo lako pa je moguče posječi većinu odmah ili sve..), da bi ga izvadio onda kad će ga imati dovoljno da preživi. Neke vrste puste lakše korijenje, a neke teže...itd, itd. Dakle nema tu trikova, samo osnove biologije iz osnovne škole i elementarno poznavanje vrsta. Sa recimo listopadnim drvećem ako ima premalo korijenja, njegov nedostatak možeš nadoknaditi povečanim i češćim zalijevanjem, prskanjem..., a primjerice kod četinara višak vlage će ubiti i ono malo korjenja. Zato se borovi vade onda kad je stablu korjenje najmanje potrebno........Zaključak bi bio i kao Marijin.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #17 : 09-05-2007, 15:28:29 »
Nemreš izdržati ha? :lol:
Grab podnosi dosta toga i vjerovatno bi preživio, ali čemu riskirati? Strpi se malo do zime pa ćeš biti siguran da će preživjeti.

Da teško je izdržati i biti strpljiv  :smile:
Strpljenje treba vježbati, a prateći ovaj forum, teško je gledati sve vaše miljenike, čekati jesen i biti besposlen  ;)

Offline Marija

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #18 : 09-05-2007, 15:34:15 »

Strpljenje treba vježbati, a prateći ovaj forum, teško je gledati sve vaše miljenike, čekati jesen i biti besposlen  ;)


 :halt:

imaš ti posla, kopaj po webu informacije o bonsaima ... prevađaj s engleskog, zapisuj najvažnije i naoružavaj se alatom i informacijama da zimu dočekaš spreman
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #19 : 09-05-2007, 15:48:18 »
imaš ti posla, kopaj po webu informacije o bonsaima ... prevađaj s engleskog, zapisuj najvažnije i naoružavaj se alatom i informacijama da zimu dočekaš spreman

Svaka ti je na mjestu  :smile:
Sve to i radim osim ovog s engleskog na HR, tu sam tanak.
Naime radi se o grabu kojeg sam jučer slučajno spazio, a tamo vjerojatno više nikad neću ići. Sve je bilo jače od pravila koja se nikad ne krše. Nadam se da će drvo preživjeti. Poslat ću sutra fotke. Možda se ti za tim drvetom ne bi ni okrenula, al meni neiskusnom je to bio vrh  :smile:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #20 : 09-05-2007, 15:54:40 »
Bukvalno govoreći sve što izvadiš sa kompletnim korijenjem i zemljom vrlo vjerojatno će preživjeti vađenje bilo kad....

Ovaj ima puno sitnog korijenja ispod samog stabla, rastao je u šodru sa malo pjeska i zemlje.
Vjerujem da će preživjeti.

Takvi primjerci su stari tek nekoliko godina i u bonsai svijetu neupotrebljivi.

Meni i previše toga izgleda upotrebljivo, no s vremenom ću naučiti  :smile:

Što je drvo starije, to je hranidbeno - sitno korijenje dalje od stabla (pod uvjetom da nije zarobljeno u kakvoj kamenoj duplji - kao recimo u primorju), dakle iskop je teži i kompliciraniji. Sječeš debelo korijenje i čekaš da okolo pusti sitno (neke vrste kao masline puštaju vrlo lako pa je moguče posječi većinu odmah ili sve..), da bi ga izvadio onda kad će ga imati dovoljno da preživi. Neke vrste puste lakše korijenje, a neke teže...itd, itd. Dakle nema tu trikova, samo osnove biologije iz osnovne škole i elementarno poznavanje vrsta. Sa recimo listopadnim drvećem ako ima premalo korijenja, njegov nedostatak možeš nadoknaditi povečanim i češćim zalijevanjem, prskanjem..., a primjerice kod četinara višak vlage će ubiti i ono malo korjenja. Zato se borovi vade onda kad je stablu korjenje najmanje potrebno........Zaključak bi bio i kao Marijin.

Hvala ti na konkretnim postovima  :worthy:

Offline hknezovi

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #21 : 09-05-2007, 16:14:40 »
Sadnice iz rasadnika uvijek možeš počupati uz malo kreme za prste
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Aleksa

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #22 : 09-05-2007, 16:45:10 »
Ovo je najgore vrijeme za vadjenje i presadjivanje drva!  :yes:

Eh, sad sam vidio da su ti rekli! U svakom slucaju, ako je drvo mlado, mozes probati...

Offline veljko

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #23 : 09-05-2007, 17:10:23 »
Ako sam dobro shvatio, drvo si već izvadio, ako je tako, drži ga u dubokom hladu, prskaj mu vodom krošnju i zemlju, a samu zelenu masu smanji za pola, ako treba, skini i dio grana. Nikako ne prignojavaj drvo. I da ne zaboravim, svaku večer prije spavanja, pomoli se da preživi. :mdr:

Offline DonQuijote

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #24 : 09-05-2007, 19:29:28 »
Preživjeti će :great: :great: Točno u ovo vrijeme prošle godine sam se počeo  zanimati za bonsai i naravno odmah ssm htio neko drvce, isčupao sam jedan grab i jedan javor. Oboje je preživjelo iako sam ih baš isčupao iz zemlje, kasnije sam ih vratio jer su bile mladice...još  su žive tako da mislim da će i njegov grabić preživjeti.
Ako ne preživi, onda će mu to biti dobra škola za ubuduće.

Offline keli

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #25 : 09-05-2007, 20:16:17 »
baš gadno gledat kako se suši, a ne možeš pomoć... i još ako si ga izvadio u krivo vrime pa onda i onaj crv koji ti kopa po glavi-nisi ga još triba vadit...
ti nisi baksuz ka ja, tebi će se primit :smile:

Offline Marija

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #26 : 09-05-2007, 20:21:11 »
baš gadno gledat kako se suši, a ne možeš pomoć... i još ako si ga izvadio u krivo vrime pa onda i onaj crv koji ti kopa po glavi-nisi ga još triba vadit...
ti nisi baksuz ka ja, tebi će se primit :smile:

hmmm .... zanimljivo....
a da ti nisi nešto izvadio od kada samo zadnji put bili kod tebe ...  :threatening:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline keli

Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #27 : 09-05-2007, 21:44:50 »
baš gadno gledat kako se suši, a ne možeš pomoć... i još ako si ga izvadio u krivo vrime pa onda i onaj crv koji ti kopa po glavi-nisi ga još triba vadit...
ti nisi baksuz ka ja, tebi će se primit :smile:

hmmm .... zanimljivo....
a da ti nisi nešto izvadio od kada samo zadnji put bili kod tebe ...  :threatening:

 :nails:  nema šanse... skupa ćemo, zajedno smo jači... samo sam na deblu onog lipog bora uriza ANDRIJA + MARIJA  :love:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #28 : 10-05-2007, 08:21:56 »
Evo grabića,
Lisna masa mu je smanjena za 90%, u prirodi je bio visok kao i sada, dvije grane na vrhu su bile najdeblje, a pružale su se prema dolje u krug oko 1-1,5m. Njih sam odmah odrezao da bolje vidim samo drvo. Drvo je izgledalo prosuto po tlu kao kad iz tački istreseš šoder. Probao sam cimnuti drvo, a kako je bilo u šljunku i pjesku, odgovorilo mi je "vadi me", sve je prošlo lako jer nakon rezanja 4 postrane deblje žile, busen sitnih žilica ispod njega je imao oblik bonsai posude. Na ostavljenim granama ima novih pupova koji se dobro drže. Hrvoje je jučer bio kod mene i veli da će preživjeti, a zakaj mu ne vjerovati  :smile:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vađenje iz prirode
« Odgovori #29 : 10-05-2007, 08:35:01 »
Ako sam dobro shvatio, drvo si već izvadio, ako je tako, drži ga u dubokom hladu, prskaj mu vodom krošnju i zemlju, a samu zelenu masu smanji za pola, ako treba, skini i dio grana. Nikako ne prignojavaj drvo. I da ne zaboravim, svaku večer prije spavanja, pomoli se da preživi. :mdr:

Hvala na savjetima, raduje me što sam postupio prema svemu ovome kako si napisao. Jedino mi ovaj dio sa gnojenjem nije najbistriji, dobio sam savjet od Hrvoja da ga pognojim sa 10-52-10, kao i tvoj savjet da ga nikako ne gnojim. Kaj sad?

Preživjeti će :great: :great:

Hvala na vjeri koju dijeliš samnom  :great:

...ti nisi baksuz ka ja, tebi će se primit :smile:

Hvala ti na podršci  :great: