Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Postolja za suiseki  (Posjeta: 101335 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DonQuijote

Odg: Postolja za suiseki
« Odgovori #15 : 19-05-2007, 23:34:17 »
Kad dođete do ove faze, hvata vas prva kriza i odlučite da ćete drvo baciti u vatru. Pepeo s cigarete nekontrolirano pada, znojite se , lupate po dlijetu ali napredak je spor. Izdržite. Možda uz pomoć još jedne pivice  :yes:
Baš se ne vidi dobro ali tu je već gotov mali žlijeb unaokolo i počinje  izbijanje unutrašnjosti postolja.

Offline DonQuijote

Odg: Postolja za suiseki
« Odgovori #16 : 19-05-2007, 23:38:39 »
Ta rupa mora biti duboka barem jedan do dva centimetra, ovisno o ravnoči donjeg djela kamena. Budući da je kamen uglavnom neravan predlažem jedan mali štos. Dno kamena namažite plavom kredom ili ugljenom, kada kamen stavite u postolje, točno ćete vidjeti gdje još treba dubiti jer na tom mjestu ostaje plavi ili crni trag.
Na fotki se točno vidi trag ugljena pa znam gdje mi kamen ima kvrge i gdje ga moram klesati ili izdubiti dasku.

Sada je već vrijeme da se pređe i na laku mehanizaciju, tj da se rubovi fino izdrilaju. Idealan nastavak je onaj u obliku suze.
Što veči broj okretaja to je manja mogučnost da se rub iskrza, Ja sam ga brusio na 22 ooo što baš nije pametno ali je zato jako fino raditi s takvom brzinom.
btw Gal, daj ti Bog zdravlja, a Majka Božja penez, bez tvog nastavka za bušilicu bi se još uvijek kilavio s mojim malim nastavcima.

Offline DonQuijote

Odg: Postolja za suiseki
« Odgovori #17 : 19-05-2007, 23:45:04 »
Kada je rupa fino izdubljena, a kamen naliježe kako treba, vrijeme je za tešku mehanizaciju koju smo do sada izbjegavali.

Oko žlijeba nacrtate vanjski rub budućeg postolja i to nekih centimetar od unutarnjeg. Možda se čini puno, ali ja volim ostaviti rezervu.
Ubodnom pilom ispilite po toj crti

Offline DonQuijote

Odg: Postolja za suiseki
« Odgovori #18 : 19-05-2007, 23:52:51 »
Tu treba uzeti jako fini list pile i vrlo polagano, bez silovanja piliti, jer egzotična drva lako puknu. Dakle daska mora biti na čvrstoj podlozi, a pila ne smije plesati nego mora biti čvrsto pritisnuta prema dole. Ne treba točno slijediti crtu kamena jer je prekomplicirana i ima previše sitnih zavoja, to ćemo kasnije riješiti turpijom ili drilom, za sada je važno da daska ostane cijela.
Kad ste završili, stavite kamen unutra, super, već pomalo liči na ono što želimo. Dobro...ne liči baš jako, ali konture se naziru. :mdr:

Offline DonQuijote

Odg: Postolja za suiseki
« Odgovori #19 : 20-05-2007, 00:00:27 »
E sada je vrijeme da se ucrtaju buduče nogice postolja. Tu imamo sto i jednu varijantu, ovisno o ukusu. To ću ipak ostaviti za idući vikend a u međuvremenu ću razmisliti kakve nogice želim.

Za ovo mi je do sada trebalo dobrih pet sati. Dobro, neko vještiji stolariji i rezbarenju bi sigurno trebao i manje vremena, ali ja sam zadovoljan i ovim. Nikud mi se ne žuri. Mislim da sam danas napravio otprilike četvrtinu posla, možda čak i trečinu.
Nastavak slijedi...

Offline veljko

Odg: Postolja za suiseki
« Odgovori #20 : 20-05-2007, 00:27:52 »
Bok Veljac
 Danas sam jednoj mladoj dami preporučio da ti se javi u klub. Rekoh da ćeš je sve naučiti :gigle:

Baš si bezobrazan :gigle:

Offline veljko

Odg: Postolja za suiseki
« Odgovori #21 : 20-05-2007, 00:35:46 »
Šalu na stranu, dobar posao, svaka čast. :chinaman:

Offline Aleksa

Odg: Postolja za suiseki
« Odgovori #22 : 20-05-2007, 00:53:13 »
Vise mi se svidja bez kvarca, Sa kvarcom si imao lijep kamen, ovako imas lijepu malu planinu!  ;)

Offline helleborus

Odg: Postolja za suiseki
« Odgovori #23 : 20-05-2007, 09:41:35 »
odlično si to napravio. Meni se susiseki jako sviđa i voljela bi se i sama jednom u to upustiti. U svakom slučaju nad se zelja užari znam kome ću se javiti  :yes:


Offline DonQuijote

Odg: Postolja za suiseki
« Odgovori #24 : 20-05-2007, 11:12:38 »
Ah nije još ni napola gotovo. Još uvijek stignem sve pokvariti. Ideja je iz jedne od knjiga koje mi je Tvoj dragi posudio. :tlab:

Offline DonQuijote

Odg: Postolja za suiseki
« Odgovori #25 : 20-05-2007, 14:47:58 »
Nastavak. Zbog kiše odloženi svi drugi planovi pa sam mogao nastaviti.
Slijedeći korak. Šestarom precizno ucrtati vanjski rub. Šestar fiksirati na željenu debljinu stranice.

Offline DonQuijote

Odg: Postolja za suiseki
« Odgovori #26 : 20-05-2007, 14:51:00 »
Sada to već izgleda normalnije, više nije običan panj s rupom

Offline DonQuijote

Odg: Postolja za suiseki
« Odgovori #27 : 20-05-2007, 14:52:18 »
Ne smijemo zaboraviti noge, odlučio sam se za izbočene noge pa ih treba odmah ucrtati i izrezati okolinu da kasnije u žaru turpijanja ne odfikarim ono što ne smijem :mdr:
Nogice na postolju moraju biti na svim izbočinama, dakle na svakom vanjskom rubu posude jedna mala nogica, kod mog kamena se bojim da će to više ličiti na stonogu nego na postolje, ali vidjeti ćemo, lako je otpiliti nogu ako je viška, a teško ju je staviti prekasno. :mdr:

Offline DonQuijote

Odg: Postolja za suiseki
« Odgovori #28 : 20-05-2007, 14:53:47 »
Najbolje je odmah izrezbariti oko buduće noge tako da se ne zaboravi

Offline DonQuijote

Odg: Postolja za suiseki
« Odgovori #29 : 20-05-2007, 14:56:47 »
I napokon mogu pristupiti dosadnom turpijanju dna posude, moram dosta toga skinuti kako bi nogice došle do izražaja. Kada postolje sa stražnje strane izlgleda ovako, kao jedna zlokobna ameba spremna skočiti na onoga koji drži turpju, znači da smo na pravom putu.
 Nekoliko puta me je pokušala zaskočiti mrcina ali sam bio spreman, klepio je po glavi i smirio.