Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Par pitanja od početnika  (Posjeta: 24446 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline veljko

Odg: Par pitanja od početnika
« Odgovori #30 : 23-05-2007, 23:40:58 »
Nemoj ga uopće dirat, pusti neka slobodno divlja, kako ti je i Don rekao, dobit ćeš malo na debljini, a onda ga u cca 9. mj. oreži na dva lista. Imat će vremena do iduće sezone rasta pripremit nove pupove, a prije njihovog izbijanja, (u proljeće) ga presadi u veću zdjelu i pusti neka još malo divlja. Tako jedno dvije tri sezone, dok se dovoljno ne zadeblja, skidaj mu samo višak grana, da povećaš prozračnost krošnje, pa ćeš za par godina vidjet šta će se dogodit. Znam, treba čekat. ali bonsai nas prvenstveno uči strpljenju, zar ne?

Offline Aries

Odg: Par pitanja od početnika
« Odgovori #31 : 24-05-2007, 08:41:37 »
Evo novih slika, slikano jučer. Moram priznati da nisam mogao odoliti, pa sam odrezao onaj batrljak (4-ta slika) i namazao premazom za rane. Jučer je bila riječ o cijepljenju, pa mi se čini da je to kod onog prijelaza u dnu stabla. Vide se dvije različite teksture, pa pretpostavljam da bi to bilo to. E sad, glede reza po plavoj crti, ja sam to mislio naraviti 1 cm od ruba "spoja" sa glavim stablom i namazati voskom. Tako sam barem pročitao savjete po netu. I glede novog vrha, možda me netko može uputiti sa pokojim linkom da to malo bolje proučim.

http://img486.imageshack.us/img486/995/p5230009de1.jpg
Par pitanja od početnika


http://img131.imageshack.us/img131/511/p5230009xn0.jpg
Par pitanja od početnika


http://img466.imageshack.us/img466/6522/p5230010zq6.jpg
Par pitanja od početnika


http://img371.imageshack.us/img371/1286/p5230012zj7.jpg
Par pitanja od početnika

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Par pitanja od početnika
« Odgovori #32 : 24-05-2007, 09:37:06 »
Ovo nije odgovor već moje pitanje, tek da se informiram.

Jel se može ove donje grane polegnuti i zasipati sa zemljom da stvore novi nebari? crveno
Odrezati na plavoj crti.
A žuto ostaviti kao stablo i vrh ?

Offline DonQuijote

Odg: Par pitanja od početnika
« Odgovori #33 : 24-05-2007, 09:42:59 »
To sa polegavanjem grana je meni odlično uspjelo kod običnog šumskog javora. Bila je to mladica sa jako niskom granom koju sam svezao prema dole i pokrio zemljom. Šteta što je bila samo jedna grana jer sada odlično izgleda. Mislim da imaš velike šanse i sa ovim drvcem.
 Negdje sam pročitao da nije loše, ako je grana dovoljno duga, polegnuti je savinutu u obliku obrnutog slova S tako da je veči dio grane pod zemljom, ali da vrh sa parom listića, ipak viri van. Tako se navodno brže razvije korjen, iako ti je iovako dovoljna samo godina dana.
Meni se prijedlog rezanja čini dobar, vidjeti ćemo što će reči iskusniji.

Offline Aries

Odg: Par pitanja od početnika
« Odgovori #34 : 24-05-2007, 09:55:12 »
Za to bi mi vjerojatno trebala puno veća tegla, zar ne?
A treba li te zasipane grane nekako učvrstiti, recimo špagom za dno zdjele?
Di onda odrezati te grane koje idu pod zemlju? (koliko cm ostaviti pod zemljom?)
Još jedna sitnica...tj. dvije...  :gigle: ...
Frka me da ne poknu kod savijanja pa sam mislio da ga pri presađivanju u novu zdjelu , taj "novi i budući" nebari dovedem tik iznad zemlje. (zakopam cijelo drvce dublje.

Drugo, ako odrežem po ovoj plavoj crti, to radim tik do novog "vrha" drveta (žuto) i mažem s voskom?


Offline DonQuijote

Odg: Par pitanja od početnika
« Odgovori #35 : 24-05-2007, 10:52:11 »
Evo kako bi to ja uradio, ali napominjem da baš nisam stručnjak i da ovdje ima puno iskusnijih.
Prvo bi sve ostavio za rano proljeće jer su sada već velike vručine i možeš ubiti drvo. Do proljeća si pripremi veći drveni sanduk sa dobrom drenažom. O zemlji ćeš ovdje na forumu pronaći zlata vrijednih savjeta, da se sad ne upuštam u to.
Staviš malo zemlje i drvo na nju, onda zemlju nasipavaš sve do dva cm ispod donjih grančica, grančice bi bilo dobro vezati prema dole, može i sa špagom ali ako su prenježne onda ih samo polegni i na kraj svake stavi neki kamenčić koji će ih zadržati u polegnutom položaju. Preko njih nasipaj još nekih pet cm zemlje. Te grane nemoj kratiti, ne smeta i ako na kraju provire van.
Onaj veliki rez gore napravi sa konkavnim kliještima i malo ga još udubi kako ne bi ostao batrljak i kako bi sve bolje zaraslo. Nemoj koristiti vočarsku pastu jer se teško skida, odi u MBM i kupi onaj japanski plastelin (70 kn) i njime prekrij ranu. To je puno bolje, ali neki ne stavljaju ništa preko rezova. Kako želiš.
Iduće godine ćeš onda imati solidno korijenje i početi ćeš formirati krošnju.
To kombiniraj sa Veljkovim savjetima iznad i mislim da ne možeš pogriješiti
... i dođi u radionicu kluba na proljeće

Offline Aries

Odg: Par pitanja od početnika
« Odgovori #36 : 24-05-2007, 11:50:55 »
Evo ovu sliku sam stavio samo da razjasnimo jesam li dovto shvatio ono "rezanjr na dva lista". Označio sam crveno kako sam ja to shvatio. Pitam zato, jer na nekim mjestima idu i dva lista iz jedne "točke".

http://img46.imageshack.us/img46/9994/dvalistael5.jpg
Par pitanja od početnika


Usput, ako sam sve dobro shvatio iz tih grana položenih pod zemlju će se razviti novo korijenje? To bi značilo da će se čitav onaj "donji dio" kasnije morati odrezati, zar ne?


Eh, da, pod višak grana mislite na one koje se jave mimo zamišljene forme stabla ili na neke posebne koje niču is već postojećih grana?

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Par pitanja od početnika
« Odgovori #37 : 24-05-2007, 13:26:14 »
Usput, ako sam sve dobro shvatio iz tih grana položenih pod zemlju će se razviti novo korijenje? To bi značilo da će se čitav onaj "donji dio" kasnije morati odrezati, zar ne?

Da

Offline Aries

Odg: Par pitanja od početnika
« Odgovori #38 : 24-05-2007, 13:33:32 »
Hmm....?  :sleep: Malo mi to izgleda prekomplicirano za početak, iako bi vjerojatno bilo najbolje. Malo sam istraživao, imam jednu knjigu tu pri ruci i koliko sam shvatio, neke stvari mogu već i sada napraviti, mislim daću je drapiti vrlo brzo po onoj plavoj crti br. 2. Nadam se da će formiranje novog vrha uspjeti bez pucanja grane. Neke od grana su zbolja predugačke, pa ću ih ipak morati skratiti. Bilo kako bilo, kupil sam ga da od njega postane makar nešto nalik budućem malom stablu. Sad da čekam godinu dana...nema frke, ali tek nakon što ga obradim.  :wall:  :tlab:
Bilo kako bilo, nadam se da ga neće ubiti, a i našao sam lijepu metodu orezivanja u periodu vegetacije koju ću koristiti.

Offline Aries

Odg: Par pitanja od početnika
« Odgovori #39 : 25-05-2007, 08:50:31 »
Evo, jušer sam obavio rezidbu. Vjerojatno bi bilo bolje da sam pričekao kraj godine, no nadam se da će protjerati nove pupove, a ima ih dosta. Orezao sam prema Mariovom savjetu a od one grančice napravio novi vrh. Nisam koristio žicu, nego deblju špagicu kako nebi oštetio grane. Ranu sam premazao voskom. I dvije donje gdane sam također  špagicom povezao. Jest da idu iz iste točke, no za sada sam ostavio obadvije. kao prve grane, a ostalo orezao. Sad to već liči na potencijalno bolji materijal.

Offline hknezovi

Odg: Par pitanja od početnika
« Odgovori #40 : 25-05-2007, 09:13:38 »
Drago mi je da si zadovoljan sa Mariovim savjetima jer trenutno ni nije bilo ništa drugo moguće.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Aries

Odg: Par pitanja od početnika
« Odgovori #41 : 25-05-2007, 09:20:30 »
To i ja sada vidim. Više neidem u MBM, osim kada budem planirao kupiti jedon od onih kaj koštaju 2 soma kuna ili po repro materijal.  :mdr:

U Rasadniku štrk imaju prekrasnih sadnica, mahom manjih. Izgleda da se i vlasnik pomalo bavi bonaijima, pa ima hrpu sadnica koje su onak meni llaički dobre za trening. I to komad samo 20 kn!  :surprised:

Da sam znao , išao bih tamo uzeti odmah 10 komada! Evo linka, ako nekog interesira:

http://www.rasadnik-strk.com/index.html

Nadam se da se nisam ogriješio o kakvo pravilo foruma...  :whistle:

Offline Aries

Odg: Par pitanja od početnika
« Odgovori #42 : 11-06-2007, 10:00:48 »
Sjećate se mog Acera? Nažalost ostavil sam sliku jutros doma, pustil je novih izboja ko u priči! Za par dana opet će izgledati ko' grm!  :ange:

Ja sam mu par novih  izboja otkinuo, kako su mi krenuli rasti izvan konteksta. Sutra pošaljem  novu sliku.

Offline Aleksa

Odg: Par pitanja od početnika
« Odgovori #43 : 11-06-2007, 19:25:12 »
To i ja sada vidim. Više neidem u MBM, osim kada budem planirao kupiti jedon od onih kaj koštaju 2 soma kuna ili po repro materijal.  :mdr:

U Rasadniku štrk imaju prekrasnih sadnica, mahom manjih. Izgleda da se i vlasnik pomalo bavi bonaijima, pa ima hrpu sadnica koje su onak meni llaički dobre za trening. I to komad samo 20 kn!  :surprised:


Vlasnik tog rasadnika je Mile sa SB i on se bavi bonsaijem dosta dugo, i ima bas odlicnih primjeraka!

Offline Marija

Odg: Par pitanja od početnika
« Odgovori #44 : 11-06-2007, 22:56:27 »
Vlasnik tog rasadnika je Mile sa SB i on se bavi bonsaijem dosta dugo, i ima bas odlicnih primjeraka!

Mile je i član na forumu!  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai