Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Svjeze izvadjeni bonsai!  (Posjeta: 83825 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Aleksa

Odg: Svjeze izvadjeni bonsai!
« Odgovori #15 : 04-02-2007, 12:50:54 »
Juce sam sa drugovima bio na jednom brdu koje vazi za jedno od najsurovijih predjela u okolini Bara... Po vrhu je samo kamenita golet. Ostali smo pola dana i nismo nasli ni jedan jedini dobar primjerak. Polomili smo se i izgrebali niz litice kada smo se vracali. Kataklizma! :surprised: Doduse, gledao sam neke fantasticne kleke ali nisam htio da ih diram posto znam kako se tesko primaju... To mi je prvi put da se vratim praznih ruku...  :frown: Valjda sam ove godine malo "podigao kriterijum" pa ne vadim sve na sta naidjem...

Offline Aleksa

Odg: Svjeze izvadjeni bonsai!
« Odgovori #16 : 18-02-2007, 18:21:16 »
I danas sam bio vrijedan... Nagovorio sam roditelje i jednu prijateljicu da odemo da izvatimo par stabala... Evo ih slike:

Prva slika je grab jos ljetos u prirodi...
Druga slika je isti taj grab izvadjen. Korijen mu je dobro ocuvan, ali nazalost trenutno nemam nista dovoljno veliko u sta bih ga mogao posaditi, pa ce morati ovako u kesi da ceka petak. Tada idem na selo i tamo cu mu naci vec nesto! OGROMAN je, ima oko metar u precniku i poprilicno me je strah da uzmem makaze u ruke jer ne znam odakle da pocnem! I orezivanje ce cekati petak-subotu!

Slike nisu bas najbolje jer nisam mogao da nadjem ugao... Krosnja mu je pregusta!

Offline Aleksa

Odg: Svjeze izvadjeni bonsai!
« Odgovori #17 : 18-02-2007, 18:28:33 »
Evo je jedna kleka... Znam, znam...Kleke ne podnose bas dobro vadjenje iz prirode, ali ovoj smo uspjeli sacuvati korijenovu balu. Svidjela mi se kora i nebari na njoj...

Posto ni njoj nisam uspio naci nista adekvatno za saksiju, morace da ceka sjutra da kupim neku posudu!  :grrrrrr:

Kakva je kleki transpiracija? Dal' da je orezem zbog korijena ili da je ne diram? Sta jos da joj uradim da bi se lakse primila?

Naravno, svaki savjet za orezivanje je dobrodosao!  :great:

Offline Marija

Odg: Svjeze izvadjeni bonsai!
« Odgovori #18 : 18-02-2007, 22:39:37 »
roditelje i jednu prijateljicu
:love:

Prva slika je grab jos ljetos u prirodi...
Poznat mi je sa SvetaBiljakahttp://img249.imageshack.us/img249/4458/winkrm9.gif
Svjeze izvadjeni bonsai!


Bravo Aleksa!

Citat:
Kakva je kleki transpiracija? Dal' da je orezem zbog korijena ili da je ne diram?
Znam da se teško primaju ... pa ih godinama zaobilazim... ali opet im se vraćam .... prekjučer sam jednu pripremila u prirodi ... pa me baš zanima ako tko ima iskustva s vađenjem...
Orezala sam je junački, nebi li bacila izboje bliže deblu, a namjeravam je dogodine vadit... i tada joj neće trebati skraćivati krošnju  :idea:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Svjeze izvadjeni bonsai!
« Odgovori #19 : 18-02-2007, 23:40:23 »
Grab je super.
 A za Kleku me baš zanimaju iskutva jer sam naišao na nekoliko jako dobrih...ali strah me vaditi ih.
 To ste me ovdje prestrašili :mdr:

Offline marinko beg

Odg: Svjeze izvadjeni bonsai!
« Odgovori #20 : 19-02-2007, 00:19:55 »
Bravo Aleksa, 8) :great: :yipi:Odlicna drva,pogotovu za jednog pocetnika.Sta se ovoga drugoga tice podsjeci malo vrhove radi oporavka korjenja.
POZURI SA TOM POSUDOM.Ova sorta ne podnosi dugo stajanje u vreci,pogotovo svako malo tusiraj krosnju i nemoj da ti se korjenova lopta previse osusi.

M

Offline gal

Odg: Svjeze izvadjeni bonsai!
« Odgovori #21 : 19-02-2007, 07:47:00 »

Kakva je kleki transpiracija? Dal' da je orezem zbog korijena ili da je ne diram? Sta jos da joj uradim da bi se lakse primila?

Naravno, svaki savjet za orezivanje je dobrodosao!  :great:

Moj savjet: posadi u propusnu mješavinu zemlje, ne diraj korjenje, ne rastresuj korjenovu balu, ne orezuj, ne savijaj grane, ne prihranjuj. Zalij obilno i ne zalijevaj više dok se zemlja ne prosuši. Ako se primi do slijedeće godine ne diraj ništa. Vjerojatno će odbacit sama neke grane zavisno koliko je korijenja oštećeno. Inaće već sam pisao o svojim iskustvima sa Juniperus communis. Kupi u apoteci B1 vitamin razmrvi dvije tabletice i utisni u zemlju oko debla. Inaće prvo orezuj u prirodi pa oko prežive vadi nakon godinu dvije. Što starije drvo to kasnije...

Offline gal

Odg: Svjeze izvadjeni bonsai!
« Odgovori #22 : 19-02-2007, 08:25:26 »

Znam da se teško primaju ... pa ih godinama zaobilazim... ali opet im se vraćam .... prekjučer sam jednu pripremila u prirodi ... pa me baš zanima ako tko ima iskustva s vađenjem...
Orezala sam je junački, nebi li bacila izboje bliže deblu, a namjeravam je dogodine vadit... i tada joj neće trebati skraćivati krošnju  :idea:

O vađenju sam već pisao pod temom juniperus communis. Vi dole imate ješ neku zeznutiju pod vrstu... oxycedrus?. No ovaj vikend sam i sam orezivao i obilazio neke primjerke j. communisa. Novo iskustvo je da ni u prirodi neće svi primjerci preživjeti orezivanje!!! Sad sam i tu oprezniji.

Offline Marija

Odg: Svjeze izvadjeni bonsai!
« Odgovori #23 : 19-02-2007, 08:31:52 »
O vađenju sam već pisao pod temom juniperus communis. Vi dole imate ješ neku zeznutiju pod vrstu... oxycedrus?. No ovaj vikend sam i sam orezivao i obilazio neke primjerke j. communisa. Novo iskustvo je da ni u prirodi neće svi primjerci preživjeti orezivanje!!! Sad sam i tu oprezniji.
Šmrika - kako je ovdje zovu, je stvarno zeznuta ... Pall kaže da je skoro neupotrebljiva za bonsai, baš zato što naglo uvene bez ikakva razloga, a na isto sam naišla i u literaturi...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Svjeze izvadjeni bonsai!
« Odgovori #24 : 19-02-2007, 10:51:13 »
Da ne otvaram novi topic. Gore je Aleksa stavio lijep grabić. Vidio sam neki dan jedan finoga debla,ali su grane malo preduge i trebalo bi postići da puste izbojke bliže deblu. Neko je ovdje negdje napisao da je to prilično teško kod graba. Ima li novih spoznaja u međuvremnu?
Jer ako to ne ide, neću ga ni vaditi usprkos dobrom deblu i nebariju.

Offline gal

Odg: Svjeze izvadjeni bonsai!
« Odgovori #25 : 19-02-2007, 11:17:19 »
Da ne otvaram novi topic. Gore je Aleksa stavio lijep grabić. Vidio sam neki dan jedan finoga debla,ali su grane malo preduge i trebalo bi postići da puste izbojke bliže deblu. Neko je ovdje negdje napisao da je to prilično teško kod graba. Ima li novih spoznaja u međuvremnu?
Jer ako to ne ide, neću ga ni vaditi usprkos dobrom deblu i nebariju.

Evo primjer: U prirodi prikraćene jedine dvije žive grane grane (proljeće 2004), na proljeće 2005 izvađen i stanje sada...pa zakljući!  :jap:

Offline DonQuijote

Odg: Svjeze izvadjeni bonsai!
« Odgovori #26 : 19-02-2007, 11:37:24 »
Znači bez ikakvih posebnih trikova :great: Samo strpljenje.
Tnx Gal, baš dobra vijest.

Offline Marija

Odg: Svjeze izvadjeni bonsai!
« Odgovori #27 : 19-02-2007, 11:51:02 »
Vidio sam neki dan jedan finoga debla,ali su grane malo preduge i trebalo bi postići da puste izbojke bliže deblu. Neko je ovdje negdje napisao da je to prilično teško kod graba.
Nije .... grab obilno baca nove izboje na deblu i jako je zahvalan za oblikovanje kao bonsai...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: Svjeze izvadjeni bonsai!
« Odgovori #28 : 19-02-2007, 11:52:24 »
Evo primjer: U prirodi prikraćene jedine dvije žive grane grane (proljeće 2004), na proljeće 2005 izvađen i stanje sada...pa zakljući!  :jap:
Mislim da bi bilo bolje da skineš taj jin sa vrha ... to više priliči četinarima...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gal

Odg: Svjeze izvadjeni bonsai!
« Odgovori #29 : 19-02-2007, 11:58:29 »
Mislim da bi bilo bolje da skineš taj jin sa vrha ... to više priliči četinarima...

 :yes: