Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Vrijeme Margotiranja  (Posjeta: 37125 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline MR

Vrijeme Margotiranja
« : 01-08-2013, 19:50:47 »
Evo mene opet sa malo manje ili malo više  "glupim" pitanjem. Malo sam zbunjen jer kopajući po forumu naišao sam na neke podatke a odnose se na vrijeme margotiranja. Marija je u par navrata navela da se margotiranje vrši,citiram: "početkom proljeća" ili "prije početka sezone rasta kao i sve ostale vrste" -dobro OK....a onda sam našao priloženi "vodić za radove" gdje je margotiranje navedeno za četinare u ožujku,što mi je isto tako ok, ali za listopadna drva navodi se srpanj mjesec (sa produžetkom od 20-30 dana za nas kontinentalce).  E sad,mislim da je možda  Marija tu sada najkopetentnija da mi malo to rasvjetli ali možei bilo tko ko nešto zna o tome. Mislim si, ako je po "vodiću za radove" ovo je pravo vrijeme-idem odmah.... :yupi: :yupi: :yupi:

Offline jurica

Odg: Vrijeme Margotiranja
« Odgovori #1 : 01-08-2013, 22:05:21 »
Ja margotiram poćetkom 4.mj. a skidanje sa matičnog drva ovisi od vrste do vrste. Možeš skidat već polovicom 8.mj. (javori , grab ) nekim vrstama treba čak i 2god. (igličavci ) ali najbolji način je da razgrneš supsteat i provjeriš da li se je razvilo korjenje. :verycool:

Offline Marija

Odg: Vrijeme Margotiranja
« Odgovori #2 : 01-08-2013, 23:01:06 »
Evo mene opet sa malo manje ili malo više  "glupim" pitanjem. Malo sam zbunjen jer kopajući po forumu naišao sam na neke podatke a odnose se na vrijeme margotiranja. Marija je u par navrata navela da se margotiranje vrši,citiram: "početkom proljeća" ili "prije početka sezone rasta kao i sve ostale vrste" -dobro OK....a onda sam našao priloženi "vodić za radove" gdje je margotiranje navedeno za četinare u ožujku,što mi je isto tako ok, ali za listopadna drva navodi se srpanj mjesec (sa produžetkom od 20-30 dana za nas kontinentalce).  E sad,mislim da je možda  Marija tu sada najkopetentnija da mi malo to rasvjetli ali možei bilo tko ko nešto zna o tome. Mislim si, ako je po "vodiću za radove" ovo je pravo vrijeme-idem odmah.... :yupi: :yupi: :yupi:
Margotiranje je trebalo napraviti u 4 ili 5 mjesecu kad je vegetacija već snažno krenula, kako bi stablo kroz cijelu sezonu vegetacije imalo vremena razviti korijenje. Mislim da je sada prekasno.

Vezano za kompetenciju, mislim da sve moje prastare postove treba uzeti sa rezervom. Forum postoji od 2007. i treba uzeti u obzir kakvo je stanje tada bilo na bonsai sceni. Tada nismo znali što je npr. pravi supstrat .... tako da iz tog vremena sve naše izjave po bilo kojem pitanju treba uzeti s rezervom ...

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline MR

Odg: Vrijeme Margotiranja
« Odgovori #3 : 02-08-2013, 00:11:04 »
Hvala,puno jasnije..... :tup:

Offline Luc de Fuc

Odg: Vrijeme Margotiranja
« Odgovori #4 : 02-08-2013, 09:01:19 »
Moje osnovno pravilo za margotiranje/ukorjenjivanje prstenovanjem bjelogorice je to da je pravo vrijeme za to kada lišće koje je potjeralo u proljeće dobije tamno zelenu boju tj kada takoreć sazrije...dakle negdje u 5om mjesecu...
crnogorica, točnije juniperusi po mome iskustvu se najbolje ukorjene tj potjeraju korijenje ako ih margotiraš/prstenuješ pod kraj ljeta/ početkom jeseni, ajmo reć početkom rujna jer tada imaju još jedan rast korijena...

Offline zen

Odg: Vrijeme Margotiranja
« Odgovori #5 : 02-08-2013, 13:24:43 »
crnogorica, točnije juniperusi po mome iskustvu se najbolje ukorjene tj potjeraju korijenje ako ih margotiraš/prstenuješ pod kraj ljeta/ početkom jeseni, ajmo reć početkom rujna jer tada imaju još jedan rast korijena...

Luka vidim da imaš iskustva sa margotiranjem/prstenovanjem četinjača, zanima me kad si odvajao ožiljeni dio i koliko dugo vremena je prošlo do pojave prih korjenčića? Jesi prstenovao starije primjerke juniperusa i koju si tehniku primjenjivao? Još nešto, jesi ostavljao mostove i koliko širok prsten si ostavljao?

Offline Luc de Fuc

Odg: Vrijeme Margotiranja
« Odgovori #6 : 02-08-2013, 15:46:19 »
Ožiljeni dio sam skidao kad je vrećica s mahovinom bila puna korijenja...
ukorjenili su se u nekih mjesec, mjesec i pol dana...  :smile:
prstenovao sam grane primjeraka starih oko brijem 30ak godina...možda i više...
tehnika nožem skineš prsten kore širok barem koliko je debela grana, malo hormona za ukorjenjivanje, sphagnum oko toga, pa sve omotaš prozirnom vrećicom/plastičnom folijom, izbušiš na njoj rupe i održavaš vlažnim...
nikakve mostove nisam ostavljao, prsten kore sam skinuo oko cijele grane.
Tom tehnikom sam ukorjenjivao juniperuse i tisu. oboje su u to vrijeme odreagirali super!  :mdr:

Offline grabar

Odg: Vrijeme Margotiranja
« Odgovori #7 : 02-08-2013, 17:12:09 »
sa mojim iskustvom margotiranja meni se mahovina nije  baš pokazala,npr na jednu jabuku stavio sam margotu sa mahovinu a na drugu leku sa tresetom;mogu reć da ova sa mahovinom bacilo po jedan pišljivi korijen  a di je bio treset i leka eksplozija korijena ne treba značit da mahovina ne šljaka ali ja osobno nisam zadovoljan sa njom rađe stavim ovo drugo

Offline zen

Odg: Vrijeme Margotiranja
« Odgovori #8 : 02-08-2013, 17:15:19 »
Luka daj ak imaš stavi koju sličicu...

Offline Luc de Fuc

Odg: Vrijeme Margotiranja
« Odgovori #9 : 03-08-2013, 10:26:47 »
mahovina mora biti SPHAGNUM MAHOVINA jer ima super svojstva za ukorjenjivanje...
sve sam margotirao sa njom...fikuse, limune, ginko, tise, borovice (i communise i chinensise i sve sve)...i sve je uvijek uspjelo.  :hihihi:

Offline Luc de Fuc

Odg: Vrijeme Margotiranja
« Odgovori #10 : 03-08-2013, 10:29:44 »
 ukorijenjena graaančica tise :verycool:

Offline zen

Odg: Vrijeme Margotiranja
« Odgovori #11 : 03-08-2013, 17:28:20 »
Operacija uspješna   8) Kako sada izgledaju biljke?

Offline Luc de Fuc

Odg: Vrijeme Margotiranja
« Odgovori #12 : 03-08-2013, 22:00:26 »
Izgledaju ok...
Juniperusi čekaju svoje tanukije, a tisa, eno je još u crnoj kanti za mort  :idiot:

Offline MR

Odg: Vrijeme Margotiranja
« Odgovori #13 : 08-09-2013, 12:17:55 »
Piknuo sam dvije cijepljene masline iz rasadnika stare 3-4 god. na proljeće ih mislim margotirati...e sad pitanja : Da li smijem presaditi u novi supstrat i margotirati u isto vrijeme ? Da li da ih sad nekako orežem i pripremim za proljeće i kako (ako smijem) ?? Dali su posude u kojima su trenutno dobre veličine ili da mijenjam na veće ili manje ??

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Vrijeme Margotiranja
« Odgovori #14 : 09-09-2013, 07:38:16 »
Ti to želiš saditi maslinik ili radiš bonsai.Ako je za bonsai onda traži bolju robu. :hihihi:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!