Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: problemi :(  (Posjeta: 7375 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline lalek

problemi :(
« : 27-04-2014, 09:32:14 »
boook,

imam problema sa par drva. stavit cu slike, uglavnom na dva graba od prosle godine se pocelo susit lisce. prosle godine kad sam ih izvadio im je bilo dobro i jako lijepo su zivnula sad na proljece i prije nekih dva tjedna su se poceli na nekim mjestima susit. stoje cijelo vrijeme na istom mjestu,ispod velikog oraha u hladu. moguce je da do toga dolazi jer jos nisam prihranjivao uopce od kad sam ih izvadio pa mislim da bih sad mogao poceti pa me i zanima sto bi bilo najbolje. da li postoji nesto u granulama sto bi se moglo polako otpustat u supstrat? ne znam kako je sa tekucim gnojivom al cini mi se da se toga dosta izgubi ako samo proleti kroz supstrat. uglavnom sta da radim? i hvala unaprijed na odgovorima :)

Offline lalek

Odg: problemi :(
« Odgovori #1 : 27-04-2014, 09:53:28 »
ovaj mi je krasan i ne bih ga htio izgubit, od prosle godine je, nisam na njemu nista radio osim jako malo samo neke grane skratio

Offline lalek

Odg: problemi :(
« Odgovori #2 : 27-04-2014, 09:56:00 »
ovaj je isto od prosle godine, isto sam samo skratio neke grane

Offline zeko1986

Odg: problemi :(
« Odgovori #3 : 27-04-2014, 18:17:24 »
Ja ti neću pametovat puno jer sam nov u ovom hobiju ali možda ti je razlog baš što drvo držiš ispod oraha,koliko ja znam orah ispušta nešto što ubija sve druge biljke.

Offline lalek

Odg: problemi :(
« Odgovori #4 : 27-04-2014, 20:01:44 »
hvala ti na odgovoru  8) . drugi mi isto cijelo vrijeme stoje pod orahom i dobri su tako da bih volio samo da mi netko jos nesto napise da znam tocno sta da radim i da pouzdano znam u cemu je problem

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: problemi :(
« Odgovori #5 : 28-04-2014, 10:03:43 »
U kakav si supstrat posadio.Dali imaš dobre rupe na kanti.Možeš gore sipati jednu-dvije šake pilećeg briketiranog gnojiva.Trebao bi drvca poprskati protiv bolesti.Ja svoja prskam dva-tri puta godišnje sa Arteom,koja se koristi u zaštiti pšenice protiv pepelnice,čađave krastavosti i sl.Ne trebaš ih držati ispod oraha u hladu.Grab voli sunce.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline lalek

Odg: problemi :(
« Odgovori #6 : 28-04-2014, 21:17:16 »
u tenisitu su svi. i mislim da su dobre rupe na kanti jer svaki put voda samo proleti. kupit cu to za prskanje. jel se to po lišću prska i pocijelom drvetu ili? i da li da krenem sad sa tim gnojivom i prskam odjednom?

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: problemi :(
« Odgovori #7 : 29-04-2014, 08:11:45 »
Poprska se cijelo drvo i lišće i grane i stablo.Od sredstva ti čak nestanu i one zelene alge sa kore,od kojih drvo izgleda zmazano i prašnjavo.Tenisit nije baš najbolje rješenje.Prihraniti možeš odmah.To nema nikakve veze sa prskanjem.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Marija

Odg: problemi :(
« Odgovori #8 : 29-04-2014, 08:35:09 »
U samom tenisitu, bez treseta??? Koliko često zalijevaš? I kako?
Rubne ožegotine sigurno nisu od nametnika i ne znam zašto bi grabove prskao protiv pepelnice. Nikada nisam čula da je pepelnica uhvatila grabove.
Ovakve rubne ožegotine obično budu ako je suša, premalo vode ili ako se pretjera s gnojivima ... u tvom slučaju pretpostavljam da se radi o prvome.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline lalek

Odg: problemi :(
« Odgovori #9 : 29-04-2014, 11:41:46 »
da,u samom tenisitu su. inace svaki dan,ali sad kako stalno pada kisa,ne vjerujem da je od suše. zalijem tako da razina vode dode iznad supstrata i onda polako prođe dole. jel se smije sada mijenjati suspstrat (presadivati), ja bih danas otiso u mbm i kupio sve sta mi treba. mozete mi reci u sto da ih stavim a da mogu to kupiti u mbm-u?

Offline TiTech

Odg: problemi :(
« Odgovori #10 : 29-04-2014, 13:55:51 »
Ja sam ultra novi ovdje, ali sta se tice supstrata preporuca se floreopor 80% + bijeli treset 20% za vise manje sva stabla. Iskusniji rade jos malo drukcije kombinacije ovisno o kojem stablu se radi, ali u globalu neces pogrijesiti sa ovim omjerom, nek me isprave starosjedioci, ako grijesim.

Agrohoblaj ti je uvoznik tamo je najjeftinije, a ako si u zg-u i treba ti hitno isto mozes naci u Hortikulturi. ;)

Offline Marija

Odg: problemi :(
« Odgovori #11 : 29-04-2014, 14:01:00 »
jel se smije sada mijenjati suspstrat (presadivati), ja bih danas otiso u mbm i kupio sve sta mi treba. mozete mi reci u sto da ih stavim a da mogu to kupiti u mbm-u?
Ne. Krenula je vegetacija, tako da bi to bio dodatni stres za biljku.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: problemi :(
« Odgovori #12 : 29-04-2014, 15:41:11 »
A i nema potrebe ako su u tenisitu. To je solidno tlo. Težak je pa ga zato rijetko koristimo ali za nuždu je sasvim dobar.

Offline Marija

Odg: problemi :(
« Odgovori #13 : 29-04-2014, 17:53:29 »
A i nema potrebe ako su u tenisitu. To je solidno tlo. Težak je pa ga zato rijetko koristimo ali za nuždu je sasvim dobar.
Da, naravno, smo kako nema treseta u supstratu mislim da slabo zadržava vodu ... pa bi, možda,  tu mogao biti problem sa ovim ožegotinama ?!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Hoxy

Odg: problemi :(
« Odgovori #14 : 01-05-2014, 19:37:06 »
To ti je zbog peludi oraha. ja sam imao isti problem s bukvom. držao sam ju ispod oraha, i čim je krenulo cvijetanje, odmah sam primjetio smeđenje rubova. odmah sam ju premjestio na drugo mjesto, uklonio dio listova i sad je sve u redu s njome. odmah je počela pupat.

orah ti je zahebano drvo, kod mene moji djedovi rade herbicid od orahovog lišća.