Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Drilanje  (Posjeta: 40380 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sanjinko

Drilanje
« : 04-06-2014, 20:45:22 »
evo probati ću obraditi jednu tešku temu glede bavljenja ovom umjetnošću i molim vas starije da ukažete ako nešto nisam ispravno napisao,tj. iznio.pisat ću o drilanju jer neke podatke i iskustva nisam našao na forumu,ali ako postoji ispravite me.
pošto nemam velikog iskustva u drilanju na drvima(odradio sam 4"treninga"na cijepanicama jasena),ali zato imam ogromnog iskustva sa rukovanjem ravnim brusilicama i obradjivanjem metala istima.radim u tvornici brodskih motora i imamo puno pozicija gdje se ručno jako precizno obradjuju neke pozicije što stroj nemože napraviti.
RAD S VELIKOM BRUSILICOM
1.DRŽANJE SAME BRUSILICE:vidio sam i na filmićima da i vi stariji stavite onaj "rukohvat"na brusilicu(ravnu,ne kutnu) i po mom žargonu iz "zraka" drilate materiju.i šta se dogadja onda.niste stabilni tj.ne vladate brusilicom već ona vlada s vama(nije moja pamet,već mojih starijih kolega iz firme  koji su me na to uputili kad su me učili brusit).na šta vam ukazujem,ukoliko vam lijeva ruka koja drži vrat brusilice,a ne onaj rukohvat koji vam netreba nije prislonjena na vazu,sanduk,drvo,tj fiksirana negdje,stabilna može vam se dogoditi,a to vi stariji znate da vas brusilica odnosno freza(u mom slučaju "mali terrier") potegne i napravi veliku vizualnu,a i hortikulturalnu štetu(ja se školovao na metalu,a i na ove 4 cjepanice pogotovo).ne izmišljam toplu vodu,pogledajte ove velike majstore(wilson,poter,itd).ovo se odnosi i na malu brusilicu isto jer je princip isti.

Offline sanjinko

Drilanje
« Odgovori #1 : 04-06-2014, 20:55:21 »
2.TEHNIKA DRILANNJA "MALIM TERIEROM",OVIM SA SLIKE http://www.kaizenbonsai.com/shop/product_info.php?cPath=23_60&products_id=1841
U PRIVITKU STAVLJAM SLIKU AJMO REĆI VRHA DRVETA:pošto je brusilica u pravilu desnookretna ukoliko rub sam krenete drilati s lijeve strane(plavo slovo narvano)može vam se dogoditi da vam preleti preko vrha i ode grana ili zamišljenja kreacija.ovo vam kažem iz malog iskustva s drvima i velikog s metalom.uvijek idite s te desne crvene strane jer se brusilica "vraća vama".

Offline sanjinko

Drilanje
« Odgovori #2 : 04-06-2014, 21:04:46 »
dalje Luca mi je rekao da Harry kad je drilao njegov orientalis prvo krene(tiće se vrha debala)u dubinu,tj napravi rupu(po meni da bi smanjio mogučnost neplanirane štete)i onda uredjuje detalje izvana.meni se na mojim pokusima nije svidilo što mi je unutrašnjost izgledala previše okruglo i bez da sam napravio procijep to nisam uspio bez ovakvog drila to napraviti http://www.kaizenbonsai.com/shop/product_info.php?cPath=23_60&products_id=123.na velikoj brusilici ga nemam,a pošto ga imam za malu brusilicu tada nije problem napraviti "nesavršen"oblik.

Offline sanjinko

Drilanje
« Odgovori #3 : 04-06-2014, 21:31:54 »
E SAD ALATI
1.velika brusilica(ravna):ja sam radio s već predstavljenim terrierom od Gosp.Španka u Makiti GDO 601(25000 O/MIN)i moram priznati da je čudo,brzo skida drvo,faktički možete crtati s njim po drvetu.po meni a ja ću to probati napraviti ili kupit potreban je i onaj drugi dril što sam ga predstavio,zbog detalja,rupa itd.nakon rada s terierom ostaju oni po meni dosta neprirodni kanali koje treba zagladiti.Luka mi je preporučio da je Harri to zagladjivao s ovim: http://www.kaizenbonsai.com/shop/product_info.php?cPath=23_60&products_id=2240
Ja ga nisam testirao,ali po lukinom iskustvu,a i slikama to izgleda super.ja sam testirao isti ovaj proizvod,sa isto ovako kratkim iglicama i mogu reći da je strava radit s time i da to čudo skida drvo ko ludo i još ostavlja tanke pola milimetra duboke linije i vizualno super izgleda http://www.kaizenbonsai.com/shop/product_info.php?cPath=23_60&products_id=3458
Po meni za veliku brusilicu sasvim dovoljno ova četri  proizvoda.za malu a to je već Andrija stavio u starijoj temi i ja ću samo prepisati od njega
Ja sam naručio drilove jer nisam mogao više čekati pa što bude.
Ovo bih ti preporučio za malu brusilicu:
- 3.2mm Spiral Wood Carving Tool - Extra Length
- 01-WEASEL™ 100 - WOOD CARVING TOOLS Profile A.
- 01-WEASEL™ 100 - WOOD CARVING TOOLS Profile B.
- 02-WEASEL™ 101- WOOD CARVING TOOLS Profile A.

Za veliku brusilicu ja koristim skoro samo jedan dril koji nije kupljen u Kaizena i nemam pojma tko ga je proizveo ali najviše sliči na:
- 01-The Little Terrier™
Također za veliku brusilicu koristim male čelične četke koje imaš kupiti kod nas u skoro bilo kojoj trgovini sa alatom.
Za onaj prvi dril za malu brusilicu Spiral.....kupio sam ga u pevecu od lux-a za 30kuna i odličan je.
što se tiće kutne brusilice probao sam onu ajmo reći pilu i s njom sam zadovoljan isto,a što se tiće izrade sužavanja(ukoliko je po meni gornji dio deblji od donjeg)znači velika je površina tesanja,mislim da bi to dobro odradila i ona roto rašpa(naš proizvod).nije preskupa i kad je isprobam javim dojmove.
MARE AKO MOŽEŠ IZMJENIT GREŠKU KOD UPISA TEME POMOZI,AKO NE ISPRIČAVAM SE NA NEPISMENOSTI.
I DA ZA KRAJ VJEŽBAJTE NA "BLANJAMA",NA BILO ČEMU,DA NAUČITE DRŽATI BRUSILICU,A I DA SE UPOZNATE S ALATIMA I KAKO SE ONI PONAŠAJU,A I DA "USERETE MOTKU"NA BESKORISNOM MATERIJALU.

Offline zen

Drilanje
« Odgovori #4 : 04-06-2014, 21:45:43 »
Baš i nije neka tema za pisati jer je drilanje stvar iskustva, osjećaja za lijepo i praksa, praksa, praksa... Osobno mi se ne sviđaju drvca koja su previše drilana električnim alatkama jer koliko god vremena da prođe će se vidjeti tragovi drilerice. Puno bolje izgleda drvo koje je netko odradio umjereno i manuelnim alatom. Danas se neki bonsaisti koriste specijalnim visokotlačnim alatima na vodu, pa čak i pjeskare suhe dijelove kako bi bili što prirodniji i istančaniji.

Offline sanjinko

Drilanje
« Odgovori #5 : 05-06-2014, 11:25:52 »
Baš i nije neka tema za pisati jer je drilanje stvar iskustva, osjećaja za lijepo i praksa, praksa, praksa... Osobno mi se ne sviđaju drvca koja su previše drilana električnim alatkama jer koliko god vremena da prođe će se vidjeti tragovi drilerice. Puno bolje izgleda drvo koje je netko odradio umjereno i manuelnim alatom. Danas se neki bonsaisti koriste specijalnim visokotlačnim alatima na vodu, pa čak i pjeskare suhe dijelove kako bi bili što prirodniji i istančaniji.
neznam zen kako si ti došao do iskustva u radu sa drvima(žicanje,orezivanje itd.),gledanjem slika,filmića ili radom na drvima.neznam dali si pomno čitao šta sam pisao,(a i pišem početnicima kao što sam i ja),ali bez rada,tj treninga nema ni iskustva,a bogami ni znanja.o osobnim ukusima glede obrade suharaka neću ništa komentirati puno,ali meni se ful svidja šta sa drilericama naprave gospoda Pall,Wilson,Potter itd.daleko smo mi od njih,barem večina nas,ali neznam dali su se oni "rodili" s tim znanjem ili su ga stekli koz ogroman rad,praksu,a vjerujem da su i vagon toga zajebali dok su došli do nekog nivoa.pošto ja imam dosta drva za drilati,a nisam tip koji neće usvojiti neka bolja riješenja,tehnike itd,pa te molim da postaviš načine rada ručnim alatima,koje dijetlo je za šta,početak rada na drvetu i kraj rada na istome.takodjer i ove dvije tehnike koje si spomenuo u postu,kako s njima raditi,koliko to košta itd.pošto vjerujem u tvoje znanje i iskustvo u radu sa suharcima očekujem da ćeš biti temeljit.ja sam sve ovo gore napisano u mom postu osijetio u mojim rukama i stojim iza svake napisane riječi i najviše je bila upučena nama početnicima,čisto da ljudi barem teoretski budu upoznati s nečime što će večini biti potrebno.

Offline zen

Drilanje
« Odgovori #6 : 05-06-2014, 16:44:38 »
Sanjinko cijenim tvoj entuzijazam kako bi pomogao početnicima da nauče drilati. Svoje znanje i iskustvo  sam stjecao u radu što na svojem materijalu što na tuđem s iskusnim instruktorima po raznim radionicama i tečajevima. Vodim osnovni bonsai tečaj za početnike i dobro znam da tehnika drilanja nije osnovna tehnika za početnike. O tome koja tehnika, za koju vrstu, u koje vrijeme ima se što za pisati. Nisam od onih koji voli pisati, jer se više bavim praksom, no rado ću podjeliti svoje znaje s tobom ili s bilo kim drugim praktično u radu na materijalu.

Offline sanjinko

Drilanje
« Odgovori #7 : 05-06-2014, 19:55:32 »
Sanjinko cijenim tvoj entuzijazam kako bi pomogao početnicima da nauče drilati. Svoje znanje i iskustvo  sam stjecao u radu što na svojem materijalu što na tuđem s iskusnim instruktorima po raznim radionicama i tečajevima. Vodim osnovni bonsai tečaj za početnike i dobro znam da tehnika drilanja nije osnovna tehnika za početnike. O tome koja tehnika, za koju vrstu, u koje vrijeme ima se što za pisati. Nisam od onih koji voli pisati, jer se više bavim praksom, no rado ću podjeliti svoje znaje s tobom ili s bilo kim drugim praktično u radu na materijalu.
sve pet zen,ja sam se skoncetrirao samo na ajmo reći općenite stvari.meni su te brusilice struka i nije mi problem rukovati s njima,ali znam da ljudi koji nikada u životu nisu imali u rukama alat imaju problema s radom na istima.mislim da sam ljudima ukazao na šta treba paziti i da je najvažnije da vježbaju.nisam se dotaknuo kreacija jer sam i sam daleko od tog nivoa.volio bi da kada uloviš vremena,a i volje staviš informacije glede ručnog drilanja ili čega već.

Offline alexhor

Drilanje
« Odgovori #8 : 07-06-2014, 08:14:25 »
Sanjinko, samo ti piši. Ovo je moj hobi i meni je baš svaka informacija korisna, i ona početnička i ona iskusnih instruktora. Stoga ovo JESTE tema za pisanje. Ja sam jedno drvo uništio ručnim dlijetom a informacije o tome su rijetke. No zato ima more informacija i videa o strojnom drilanju i iz toga se također može nešto naučiti bez da se tanka auto i ide na radionice. Ja osobno više volim strojni rad i da znam kako se to radi bih ovdje prenio svoje iskustvo. Ali ne znam. A o ručnom drilanju na forumu vjerojatno nećemo saznati, jer je to "stvar iskustva i osjećaja za lijepo i prakse".

Offline sanjinko

Drilanje
« Odgovori #9 : 07-06-2014, 14:15:02 »
Sanjinko, samo ti piši. Ovo je moj hobi i meni je baš svaka informacija korisna, i ona početnička i ona iskusnih instruktora. Stoga ovo JESTE tema za pisanje. Ja sam jedno drvo uništio ručnim dlijetom a informacije o tome su rijetke. No zato ima more informacija i videa o strojnom drilanju i iz toga se također može nešto naučiti bez da se tanka auto i ide na radionice. Ja osobno više volim strojni rad i da znam kako se to radi bih ovdje prenio svoje iskustvo. Ali ne znam. A o ručnom drilanju na forumu vjerojatno nećemo saznati, jer je to "stvar iskustva i osjećaja za lijepo i prakse".
meni je i bio cilj da pomognem ljudima koji se prvi put susreću s drilanjem,da im pomognem s nekim korisnim informacijama.ono što sam i u postu napisao,neke informacije ja nisam našao na forumu(barem ja ne),a tiću se samog alata i držanje istog.meni je ajmo reći sreća da sam na poslu imao  vrhunske majstore koji su mi obijasnili kako se pravilno drži alat i kako i na koji način obradjivati ručno površine.nadalje želja mi je,pošto nisam u nekoj financijskoj bajnoj situaciji da alat koji ti je potreban za rad bude što efikasniji,a da nije preskup,i da bespotrebno se ne troši novac za nešto šta nije potrebno.ako si primjetio ja ne pišem o kreacijama suharaka jer još sam daleko od toga,a i na forumu,a i u životu komentiram samo ono šta sam "proživio".mene ćeka na jesen ili zimu dosta rada s drilericama i nadam se da ću do tada dosta istrenirati oko,a i ruku.ali bez rada nema ni prakse i NARAVNO NA OTPADNOM MATERIJALU

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Drilanje
« Odgovori #10 : 08-06-2014, 15:34:11 »
Sanjinko.... :worthy:  ne da se  drilanja plašim...plašim se i čitanja o drilanju !!  Nije to za ženske ruke, za takve stvari moram naći "svog Kevina"  !! ;)  Ja sijem smrt i flaksericom !! face

Offline sanjinko

Drilanje
« Odgovori #11 : 08-06-2014, 20:40:20 »
Sanjinko.... :worthy:  ne da se  drilanja plašim...plašim se i čitanja o drilanju !!  Nije to za ženske ruke, za takve stvari moram naći "svog Kevina"  !! ;)  Ja sijem smrt i flaksericom !! face
nemoj odustajati dok još nisi ni počela,pa kome je od nas ova umjetnost "išla",vidi od starijih početak.ukoliko nemaš velika drva ko ja onda ti velika brusilica ni netreba,a da vidiš kakav je rad sa tom malom,gušt vjeruj mi,sjedneš blanja ispred tebe i udri po kreaciji.bit ću papiga,ja radim većinom s čelikom na poslu i kad sam probao ova čuda bio sam oduševljen pogotovo s malim bitovima i malom brusilicom,i to je ko igračka vjeruj mi,a čuda radi.neboj se pokušati,znam da koštaju ovi od kaizena plus drilerica nakupi se.ja sam to rastezao cijelu godinu pomalo,al ako imaš suficit u kučnom budjetu onda udri.

Offline zen

Drilanje
« Odgovori #12 : 08-06-2014, 23:30:57 »
  No zato ima more informacija i videa o strojnom drilanju i iz toga se također može nešto naučiti bez da se tanka auto i ide na radionice.
To što si napisao je stvarno minimaln trošak,  koliko dobiješ informacija i znanja na samo jednoj radionici.

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Drilanje
« Odgovori #13 : 09-06-2014, 14:49:09 »

Očekivala sam.... :zamisljen:  da Marija napiše koju utješnu riječ, onako ženski, kao netrebaš se toga bojati...i  :happy2: ....... a kad ono, uistinu  i od srca...došla utjeha od Sanjinka ! Zbilja me manje strahhhh.....   :happy2:  kako je to lijepo napisao !

A ...o odustajanju....ma ni govora !!  Nije da imam jako ogromna drvca, ali imam par na kojima bi se trebalo, ali baš trebalo podrilati !!  Ali to od srca prepuštam Radovanu za prvi puta, kao počasno !!   :verycool:

Rano proljetos me muž "izveo" , kao hajmo malo prozujat Baumaxom, računajući da tamo na odjelu s alatima nebih mogla napuniti kolica, kad ja drito do police s ..........kak on veli...ničega za tebe !! Zalijepila se ja za paletu s bušilicama, neka akcija, platiš veliku mala je gratis !! face  A ispade, on veliku ima a mala ( što mi je sjela u ruku  :tup: ) je loša !  A prava Makita, reće mi tek za rođendan jer sav kućni suficit je preusmjeren ......prema Istri i Rijeci !  Tak da se nebrem žaliti ! :whistle:

Offline sanjinko

Drilanje
« Odgovori #14 : 09-06-2014, 16:39:49 »

Očekivala sam.... :zamisljen:  da Marija napiše koju utješnu riječ, onako ženski, kao netrebaš se toga bojati...i  :happy2: ....... a kad ono, uistinu  i od srca...došla utjeha od Sanjinka ! Zbilja me manje strahhhh.....   :happy2:  kako je to lijepo napisao !

A ...o odustajanju....ma ni govora !!  Nije da imam jako ogromna drvca, ali imam par na kojima bi se trebalo, ali baš trebalo podrilati !!  Ali to od srca prepuštam Radovanu za prvi puta, kao počasno !!   :verycool:

Rano proljetos me muž "izveo" , kao hajmo malo prozujat Baumaxom, računajući da tamo na odjelu s alatima nebih mogla napuniti kolica, kad ja drito do police s ..........kak on veli...ničega za tebe !! Zalijepila se ja za paletu s bušilicama, neka akcija, platiš veliku mala je gratis !! face  A ispade, on veliku ima a mala ( što mi je sjela u ruku  :tup: ) je loša !  A prava Makita, reće mi tek za rođendan jer sav kućni suficit je preusmjeren ......prema Istri i Rijeci !  Tak da se nebrem žaliti ! :whistle:
ma nesumnjam ja da će to radovan napraviti vrhunski,nemože se tek tako nadoknadit 20 godina iskustva.ma pomalo glede nabavke,doći će sve to na svoje.ja sam uzeo malu brusilicu od einhela nekih 100 kuna je bila i solidna je,al kad malo  budjet konsolidiram uzet ću si ja Dremelicu ili proksonušu,a ako nemaš velika drva makita ti niti netreba.a za malu brusilicu oni bitovi plus male čelične četkice i to je to.i to je od Andrije savjet,a u njega ja ne sumnjam.ja ču uvijek biti na dispoziciji za savjet,al samo onaj što sam proživio,koji me je opekao ili šta već.MI(početnici)možemo biti super sretni da imamo takve "starije"članove da žele svoja iskustva podijeliti s nama.još kad imaš blizinu Radovana ili ja Jureta nebo nam je granica.