Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Glog od kojeg me boli glava  (Posjeta: 19293 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline LONICERA

Glog od kojeg me boli glava
« : 08-11-2014, 10:19:05 »
Vađen krajem drugog mjeseca ove godine. Ja bila   :jupije:. Po vašim uputama pustila da raste (osim prihrane i zaštite od pepelnice nisam dirala ništa).
E, sada u čemu je problem?
Slikala ja njega i promatrala, crtala s budućom krošnjom, ali me svaki put od naprezanja moždanih vijuga zaboli samo glava :tuptup:.
Pitanja koja mi se postavljaju:
Dali je predugačak?
Dali sam ga trebala još kratiti?
Ako, da ,gdje ga rezati?
(Svakako se ne bih htjela naći u Donovoj priči sa škarama u jednoj ruci, a ljepilom u drugoj.)
Koja je prednja strana? itd.
Evo sad nekoliko sličica iz raznih pozicija.

Offline LONICERA

Odg: Glog od kojeg me boli glava
« Odgovori #1 : 08-11-2014, 10:20:25 »

Offline LONICERA

Odg: Glog od kojeg me boli glava
« Odgovori #2 : 08-11-2014, 10:21:25 »

Offline LONICERA

Odg: Glog od kojeg me boli glava
« Odgovori #3 : 08-11-2014, 10:29:00 »
Ove su slikane u 5-6 mjesecu. Sljedeć je uslikana prije par dana.
Na ovoj se vidi još jedno pitanje: Da režem ovaj paralelni korijen i ako da ,gdje?

Offline grabar

Odg: Glog od kojeg me boli glava
« Odgovori #4 : 08-11-2014, 14:18:51 »
ljep komad sviđa mi se :great: :great:ja nemam sreće sa tom vrstom par sam ih iskopao prošle godine pa riknu i to sa brdo sitnog korijenja  :dunno: ja bi ga tako skratio pred proljeće i pustio da se grane dedljaju još 1 sezonu pa kratit i žicat moj prijedlog

Offline Adrian

Odg: Glog od kojeg me boli glava
« Odgovori #5 : 08-11-2014, 14:32:42 »
Malo igre u photoshopu. ;)
Da li je predugačak?  Za sad sigurno i trebati će ga kratiti kad potjera u proljeće...
Da li sam ga trebala još kratiti? Za sad ne pričekaj dok vidiš kako će krenuti u proljeće u martu.
Ako, da, gdje ga rezati?  Tako da ostaviš sve grane koje će ti trebati za zamišljeni budući oblik....a o tome razmišljaj i fotošopiraj do prioljeća....
Koja je prednja strana? Ona sa koje se lijepo vidi raspored korijenja na sve strane, sužavanje debla, muving debla.....sve ostalo se tu može ponovno uzgojiti.... a može se i posaditi pod drugim kutem u posudi....

Offline Marija

Odg: Glog od kojeg me boli glava
« Odgovori #6 : 08-11-2014, 14:54:31 »
Zanimljiv materijal. I meni je najbolji ovaj kut kojeg je izabrao Adrijan.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline jurica

Odg: Glog od kojeg me boli glava
« Odgovori #7 : 08-11-2014, 16:49:02 »
Da Adrijan to na slici izgleda super , samo kad pogledaš druge slike vidiš da je drvo skroz nagnuto prema tebi (iz ovog kuta gledanja). Sada trebalo bi ga posadit više okomito ,ali čini mi se da se onda pojavljuje problem sa nabarijem (isplivat će prednje korjenje van) . Moj zaključak je da bi drvo trebalo vidjet u živo i onda odlučiti što i kako. Sada mi se čini (na osnovu fotki) da će drvo trebat ostati nagnuto.
Ma jesam zakomplicirao  :takoTreba:

Offline Hrvat

Odg: Glog od kojeg me boli glava
« Odgovori #8 : 08-11-2014, 18:58:23 »
ja bih uzeo sliku grabara i napravio  s.....n s burom :lauhhing:-fukinagashi.
nije vazno gledadi,vec vidjeti

Offline Marija

Odg: Glog od kojeg me boli glava
« Odgovori #9 : 08-11-2014, 19:34:51 »
Da Adrijan to na slici izgleda super , samo kad pogledaš druge slike vidiš da je drvo skroz nagnuto prema tebi (iz ovog kuta gledanja). Sada trebalo bi ga posadit više okomito ,ali čini mi se da se onda pojavljuje problem sa nabarijem (isplivat će prednje korjenje van) . Moj zaključak je da bi drvo trebalo vidjet u živo i onda odlučiti što i kako. Sada mi se čini (na osnovu fotki) da će drvo trebat ostati nagnuto.
Ma jesam zakomplicirao  :takoTreba:

Vjerovatno si u pravu.

Ipak nagib se može donekle riješit tako da se najduže grane skrate, pa se nove bočne grane koje izrastu usmjere u pravom smjeru
mislim da je stablo predugo ... a kako će sve utjecati nebari - za to znati bi trebalo uživo vidjeti stablo.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline LONICERA

Odg: Glog od kojeg me boli glava
« Odgovori #10 : 08-11-2014, 20:29:09 »
Mislim da je sad jasno zbog čega boli glava. Jurici potpisujem svaku riječ. Nisi zakomplicirao, nego je stvarno komplicirano. Siguran si da nisi povirio u moj vrt :mdr:
Svima :worthy: :worthy: :worthy: Svako mišljenje je dobrodošlo.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Glog od kojeg me boli glava
« Odgovori #11 : 08-11-2014, 20:54:27 »
Sada ne dirati ništa.Ima dosta bonsaista u okolici Zagreba,i najbolje je da to neko vidi uživo,to će biti najbolje.Dobar je startni materijal i bilo bi loše za....ti odmah na početku.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Marija

Odg: Glog od kojeg me boli glava
« Odgovori #12 : 08-11-2014, 22:00:25 »
ajme tek sam sad ukapiralaaaa  :tup:
Lonicera je žensko   :jupije:

Nisam poludjela, nego se veselim novoj bonsaistici, jer smo endemska vrsta  :girl:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline LONICERA

Odg: Glog od kojeg me boli glava
« Odgovori #13 : 08-11-2014, 22:25:10 »
Sada ne dirati ništa.Ima dosta bonsaista u okolici Zagreba,i najbolje je da to neko vidi uživo,to će biti najbolje.Dobar je startni materijal i bilo bi loše za....ti odmah na početku.

U potounosti se slažem s tobom. Razumjela sam odmah tvoju preporuku početnicima da krenu s nekim jednostavnijim materijalom uz koje mogu učiti osnove.
Smatram se strpljivom osobom i za dobar rezultat mi nikad nije teško čekati.

Offline LONICERA

Odg: Glog od kojeg me boli glava
« Odgovori #14 : 08-11-2014, 22:36:27 »
 :worthy:
ajme tek sam sad ukapiralaaaa  :tup:
Lonicera je žensko   :jupije:

Nisam poludjela, nego se veselim novoj bonsaistici, jer smo endemska vrsta  :girl:
Zovem se Marija, tako da dijelimo još nešto osim ljubavi prema malim drvcima.
Inače sam veliki fan tvojih i Andrijinih bonsaia (uostalom tko nije) , Drago mi je da mi koji počinjemo imamo takve uzore :worthy: