Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: zaljubljeni pocetnik  (Posjeta: 15606 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline josipivesic

zaljubljeni pocetnik
« : 20-12-2014, 21:47:56 »
pozdfrav ekipa!!! ja sam josip ivesic iz žepča (majka bosna :D) inače studiram u hercegovini akademiju likovnih umjetnosti na sirokom brijegu i to kiparstvo. u 10 mjesecu ove god sam se zaljubio u ova drvca i odlucio sebi zbaviti pokoji lijep primjerak i uzivati...buduci da se skolujem za kipara i bavim se 3d formom, kompozicijom itd itd znate vec...smatram kako mi to ide dosta u prilog vec kod samog odabira drvceta. danas sam išao šumom i gledao bukve,,,,ma užasno puno dobrih primjeraka sam vidio sutra idem ponovo snimiti sve okolne šume i napraviti mapu te pribilježiti i naoštriti se za proljeće osim ako mi vi ne kazete da bi mogao stogod izvaditi i sada...prvenstveno ima najvise bukve...citao sam kako se presadjuje s pupovima i tako to....e sad problem je što ja sve sadim u običnu zemlju ili ti ga onaj kupovni humus. substrat nisam mogao danas naći. zapravo sam pronašao nešto ali nije ništa od onog navedenog na forumu takod a nsaim htio.
ugl da skratim :jupije: imam ja i pokoje drvce, tek: kineski brijest, grab, maslinu, smokvu, dunju, neko nepoznato (kada prolista saznat cu). ovdje cu staviti neke fotke...jer nemam sve fotkano. a u komentar cu staviti dvije danasnje bukve, sutra bolje fotke...danas samo demo ;) iii daaa kako mogu doci do tih substrata??? ima li tko iz bosne evo ja sam i u hercegovini pa da se malo uvezemo  :bravoPrika:

Offline josipivesic

Odg: zaljubljeni pocetnik
« Odgovori #1 : 20-12-2014, 21:52:41 »
evo ovdje jedan danasnji panjcic koji mi se svidio i jos jedna fotka onog graba kojeg sam ulovio kod širokog na stijenama :) ta mahovina je bila čisot eto dok sam fotko a i nisam mogao odloliti da ne stavim,,,više je nema....

Offline Adrian

Odg: zaljubljeni pocetnik
« Odgovori #2 : 21-12-2014, 08:59:27 »
Pozdrav. O bukvama i vađenju dosta zna Gal.
Ja ti samo mogu reći svoja iskustva da ako ne nabaviš supstrat imaš dvije mogućnosti.
Prva je da drvo iskopaš sa što većom količinom originalne zemlje na korijenu i tako ga doma posadiš na podlogu od sitnog šljunka kao drenažu. Zatim prvog slijedećeg proljeća skineš originalnu zemlju, prikratiš korijenje prema razvoju nebarija i presadiš u pravi supstrat.
Druga mogućnost je da kupiš zemlju za kaktuse, dodaš u nju za 1/2 pijeska, skineš većinu šumske zemlje, odmah prikratiš korijenje i u to posadiš na podlogu od krupnog pijeska ili sitnog šljunka kao drenažu, a narednog proljeća presadiš u pravi supstrat.

Offline Marija

Odg: zaljubljeni pocetnik
« Odgovori #3 : 21-12-2014, 16:38:49 »
Dobrodošao na forum.  :mdr:
Svakako ćeš morati poraditi na substratu, jer u toj čistoj zemlji stabla sporo napreduju.
Pročitaj ovdje više o modernim substratima: https://www.scribd.com/doc/45975919/BONSAI-Moderni-Substrati-Zalijevanje-Prihrana
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline josipivesic

Odg: zaljubljeni pocetnik
« Odgovori #4 : 21-12-2014, 19:18:19 »
Hvala na komentaru. 2.1 idem u Zg pa mozda do tada nesto skontam ili se s nekim uvezem za substrat. Zanima me vasa misljenja o ovom grabu i meni jos nepoznatom drvetu s dvije fotke.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: zaljubljeni pocetnik
« Odgovori #5 : 22-12-2014, 16:42:45 »
Grab treba povratno skratiti i cijeli ti je otišao udesno.Ili ga drugačije posaditi ili mu dati neki vjetreni stil.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline josipivesic

Odg: zaljubljeni pocetnik
« Odgovori #6 : 22-12-2014, 17:34:56 »
a kako bi trebao izgledarti taj vatreni stil :P

Offline LONICERA

Odg: zaljubljeni pocetnik
« Odgovori #7 : 22-12-2014, 18:00:00 »
Dobrodošao.
Krivo si pročitao, nije vatreni nego vjetreni- vjetrom šibani :smile:

Offline josipivesic

Odg: zaljubljeni pocetnik
« Odgovori #8 : 23-12-2014, 04:41:55 »
ohhhh pardonček  face .... zapravo.... taj stil je i bio budući da sam ovo drvce našao u stijeni....i grane su bile jako potegnute u lijevo baš kao taj vjetrom šibani :D samo što nisam fotkao odmah čim sam ga izvadio nego sma uspio i malo skratiti, bilo je predugo.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: zaljubljeni pocetnik
« Odgovori #9 : 23-12-2014, 15:48:40 »
Znaći da ti drvo već samo pokazuje u kojem smjeru treba.Jedna manja i dublja posuda i malo ga nakriviti,u sličan položaj kao što je bio u prirodi.E onda ga dobro pregledati iz svih strana i odrediti mu prednju,a onda prema tome napraviti korekciju i povratni rez.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Stardust

Odg: zaljubljeni pocetnik
« Odgovori #10 : 23-12-2014, 15:59:56 »
Dobrodošao na forum.  :mdr:
Svakako ćeš morati poraditi na substratu, jer u toj čistoj zemlji stabla sporo napreduju.
Pročitaj ovdje više o modernim substratima: https://www.scribd.com/doc/45975919/BONSAI-Moderni-Substrati-Zalijevanje-Prihrana

S obzirom da bijeli trest ima nisku Ph vrijednost da li bi kombinacija ekspandirane gline i 20% bijelog treseta odgovarala za bjelogoricu tipa grab/bukva? Hvala.

Offline josipivesic

Odg: zaljubljeni pocetnik
« Odgovori #11 : 23-12-2014, 16:03:56 »
ima li tko iz zg da bi mi htio pomoći oko zbavljanja substrata? dolazim 2.1 u zg.

Offline TiTech

Odg: zaljubljeni pocetnik
« Odgovori #12 : 23-12-2014, 18:12:38 »
Dobrodošao na forum.  :mdr:
Svakako ćeš morati poraditi na substratu, jer u toj čistoj zemlji stabla sporo napreduju.
Pročitaj ovdje više o modernim substratima: https://www.scribd.com/doc/45975919/BONSAI-Moderni-Substrati-Zalijevanje-Prihrana

S obzirom da bijeli trest ima nisku Ph vrijednost da li bi kombinacija ekspandirane gline i 20% bijelog treseta odgovarala za bjelogoricu tipa grab/bukva? Hvala.

To je neki preporuceni omjer za vise manje sva stabla, mislim da jedino za crnogoricu se zna stavljati nesto manji omjer treseta (10%).

Offline TiTech

Odg: zaljubljeni pocetnik
« Odgovori #13 : 23-12-2014, 18:14:11 »
ima li tko iz zg da bi mi htio pomoći oko zbavljanja substrata? dolazim 2.1 u zg.

Odgovorio sam ti u drugoj temi u podforumu Dalmatinskog bonsai kluba.  ;)

Offline josipivesic

Odg: zaljubljeni pocetnik
« Odgovori #14 : 29-12-2014, 13:27:09 »
ima li substrata u MBM u Zg? Pomagajte...u sub idem u Zg pa da mi ne propadne odlazak
 :whoot: