Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Kineski brijest - pomoc  (Posjeta: 12297 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sunnah

  • Novi član
  • *
  • Postova: 16
  • Lokacija: Bosnia and Herzegovina - Sarajevo
  • Total likes: 0
Kineski brijest - pomoc
« : 24-04-2015, 18:00:28 »
Pozdrav,
danas sam kupio Kineski brijest..
Navodno je star oko 4 godine i kao sto vidite u fazi je listanja..
primjetio sam da je posuda puna korjenja i da nema mozda zemlje 5% i to samo jedan tanki sloj po povrsini,
dok je u posudi sami korijen i mozda po koji komadic zemlje..
Da li smijem sad da izvadim brijest,orezem kornjenje i stavim bolju supstrat?
(mislim zbog toga sto je poceo bas fino da lista)

Unaprijed se zahvaljujem :hvalaaa:

Offline LONICERA

Odg: Kineski brijest - pomoc
« Odgovori #1 : 24-04-2015, 19:45:45 »
Ako je korijen prorastao posudu i potrošio zemlju u ovoj fazi bi  mu samo dodala supstrata ispod korijena da se ima korijen u čemu razvijati. Korijen ne diraj, ne rasplići niti reži. Ovo bi mu trbalo pomoći do sezone mirovanja, kad ga možeš normalno presaditi.

Offline Helio

Odg: Kineski brijest - pomoc
« Odgovori #2 : 24-04-2015, 20:22:29 »
Pozdrav,
danas sam kupio Kineski brijest..
Navodno je star oko 4 godine i kao sto vidite u fazi je listanja..
primjetio sam da je posuda puna korjenja i da nema mozda zemlje 5% i to samo jedan tanki sloj po povrsini,
dok je u posudi sami korijen i mozda po koji komadic zemlje..
Da li smijem sad da izvadim brijest,orezem kornjenje i stavim bolju supstrat?
(mislim zbog toga sto je poceo bas fino da lista)

Unaprijed se zahvaljujem :hvalaaa:

DA,DA I DA, na sva tvoja pitanja poviše,samo nemoj pretjerat s orezivanjem korijena.
U tome neće doživit sezonu mirovanja

Offline Sunnah

  • Novi član
  • *
  • Postova: 16
  • Lokacija: Bosnia and Herzegovina - Sarajevo
  • Total likes: 0
Odg: Kineski brijest - pomoc
« Odgovori #3 : 24-04-2015, 21:06:07 »
LONICERA - kaze da ne rezem korjenje i da dodam malo supstrata ispod korjenja..
HELIO - da mogu odrezati i da promjenim supstrat...

koga da poslusam?  :hihihi:
Mislio sam da malo odrezem korjenja i da promjenim supstrat i da nista ne diram vise...
Usput, kad mu je sezona mirovanja? :question:

Offline Helio

Odg: Kineski brijest - pomoc
« Odgovori #4 : 24-04-2015, 21:37:27 »
Ako češ poslušat Loniceru, treba ti veća posuda.
Meni je tih dosta prošlo kroz ruke I svi su OK.
Sezona mirovanja je Zima, ali taj brijest  treba tek naviknuti na godišnja doba tako što se drži vani , otporan je na zimu I može prezimit vani uz zaštitu posude. Unutra može izdržat godinu ,dvije ali onda mora na spavanje inače se iscrpi I onda :molitva:
Ako je sad nabavljen on se ponaša kao zimzelen I zato mu mozeš radit što te volja sad.
Iz iskustva znam da u toj posudi ima gomila isprepletenog korijenja koje će samo sebe zagušit.
On jako brzo razvija korijen I zato ga treba presadjivat skoro svake godine kad je tako mlad.
Sutra ti mogu stavit slike kako sad izgleda jedan kojeg sam prije sedmicu presadio,dobio ga na poklon od susjede  koja je čula da se bavim nekim stablima, a htjela zahvalit za prijevoz do bolnice.

Offline Sunnah

  • Novi član
  • *
  • Postova: 16
  • Lokacija: Bosnia and Herzegovina - Sarajevo
  • Total likes: 0
Odg: Kineski brijest - pomoc
« Odgovori #5 : 24-04-2015, 21:54:44 »
Ako češ poslušat Loniceru, treba ti veća posuda.
Meni je tih dosta prošlo kroz ruke I svi su OK.
Sezona mirovanja je Zima, ali taj brijest  treba tek naviknuti na godišnja doba tako što se drži vani , otporan je na zimu I može prezimit vani uz zaštitu posude. Unutra može izdržat godinu ,dvije ali onda mora na spavanje inače se iscrpi I onda :molitva:
Ako je sad nabavljen on se ponaša kao zimzelen I zato mu mozeš radit što te volja sad.
Iz iskustva znam da u toj posudi ima gomila isprepletenog korijenja koje će samo sebe zagušit.
On jako brzo razvija korijen I zato ga treba presadjivat skoro svake godine kad je tako mlad.
Sutra ti mogu stavit slike kako sad izgleda jedan kojeg sam prije sedmicu presadio,dobio ga na poklon od susjede  koja je čula da se bavim nekim stablima, a htjela zahvalit za prijevoz do bolnice.



hvala - poslusacu tvoj savjet..
ostavicu je u ovoj posudi ali cu malo srediti korjenje i promjeniti supstrat..
Sto se tice grana nisam mislio jos uvjek nista da orezujem,nek raste pa lahko je odrezati kasnije kad imam vise mogucnosti..
Trenutno ga drzim unutra dok malo dodje sebi a cim krenu topliji dani stavicu ga vani i tako nek mu bude prvo ljeto kod mene a kad dodje zima vidjecemo..
Hvala na savjetu i postavi slile rado bih vidjeo jos neki kineski brijest ;)
svaki savjet je dobrodosao..

 :hvalaaa: :hvalaaa:

Offline LONICERA

Odg: Kineski brijest - pomoc
« Odgovori #6 : 24-04-2015, 22:18:15 »
Svakako poslušaj Helia , jer ja nemam nikakvo iskustvo s kineskim brijestom.
Helio, kažeš da je otporan na zimu i može biti vani uz zaštitu posude. Dali to vrijedi samo za Solinsku zimu ili i za kontinentalnu tj. do -15,-20 stupnjeva?

Offline Sunnah

  • Novi član
  • *
  • Postova: 16
  • Lokacija: Bosnia and Herzegovina - Sarajevo
  • Total likes: 0
Odg: Kineski brijest - pomoc
« Odgovori #7 : 24-04-2015, 22:37:09 »
Svakako poslušaj Helia , jer ja nemam nikakvo iskustvo s kineskim brijestom.
Helio, kažeš da je otporan na zimu i može biti vani uz zaštitu posude. Dali to vrijedi samo za Solinsku zimu ili i za kontinentalnu tj. do -15,-20 stupnjeva?

I tebi hvala u svakom slucaju :hvalaaa:
a ako bude bas zima moze se to malo regulisati ili ga unjeti na zatvoreni balkon itd..
ali ima vremena do zime ;)

obavjesticu kako bude islo...
 ;)

Offline Helio

Odg: Kineski brijest - pomoc
« Odgovori #8 : 25-04-2015, 07:29:06 »
Ako je korijen prorastao posudu i potrošio zemlju u ovoj fazi bi  mu samo dodala supstrata ispod korijena da se ima korijen u čemu razvijati. Korijen ne diraj, ne rasplići niti reži. Ovo bi mu trbalo pomoći do sezone mirovanja, kad ga možeš normalno presaditi.

Da je tvoj brijest ove zime bio vani,onda vrijede druga pravila ,odnosno u koje vrijeme se presadjuje,reže i ostalo. I onda je ovo dobar savjet i Lonicera te ništa krivo nije savjetovala.

Svakako poslušaj Helia , jer ja nemam nikakvo iskustvo s kineskim brijestom.
Helio, kažeš da je otporan na zimu i može biti vani uz zaštitu posude. Dali to vrijedi samo za Solinsku zimu ili i za kontinentalnu tj. do -15,-20 stupnjeva?

U vašoj klimi kineski brijest se ponaša kao tipično listopadno drvo i na takvim temp.(-15C) treba zaštitu kao i ostala drva. Naravno da ga  ti onda možeš puno bolje savjetovat kako se to radi.
Kod mene bude možda temp do -5C max tjedan dana i moj preživi vani zamotane posude u krpu i u kartonskoj kutiji sa par dobrih kamenčina da ga bura ne odnese skupa s kutijom (pod balkonom, ne pada kiša po njemu)

Najgore što možeš napravit je držat ga vani,a onda kad zahladi unijet ga unutra. On treba oko 1000 sati na temp ispod 4C za pravi zimski san. Kod mene je on tako polulistopadan,odbaci vise od pola listova, akad zagrije I krenu novi pupovi onda odbaci i ostalo lišče.

Offline Helio

Odg: Kineski brijest - pomoc
« Odgovori #9 : 25-04-2015, 07:49:05 »
Evo ovi su prezimili vani prvu sezonu,ovu zimu sam im odrezao oko 50% grana,evo su krenuli prije 20 dana. Slijedeće zime tek ide prvo formiranje buduće krošnje i  onda će to bit bonsai za jedno 20god. Eto tek tako za igru.

Offline Helio

Odg: Kineski brijest - pomoc
« Odgovori #10 : 25-04-2015, 07:55:59 »
A sad ovaj friški.

Slijedeći post sadrži bonsai eksplicitan sadržaj i molim početnike slabijeg srca da ne gledaju

Offline Helio

Odg: Kineski brijest - pomoc
« Odgovori #11 : 25-04-2015, 08:08:14 »
Evo da ti potvrdim da mu sad možeš radit sve. I kako od klasičnog primjera mallsaia napravit kakav takav bonsai. Sad sam mu ostavio malo lišča da se brže oporavi , a na zimu ide rez još niže i formiranje bonsai-a iz temelja.
Ovo je bilo prije 15-ak dana i vidiš već pupa na ovoj grančici.

Offline brko

Odg: Kineski brijest - pomoc
« Odgovori #12 : 25-04-2015, 09:42:29 »
  -neću kvarit temu ,samo jedno pitanje .jesi ti to cjepio onu granćicu pod koru :question:.

Offline Sunnah

  • Novi član
  • *
  • Postova: 16
  • Lokacija: Bosnia and Herzegovina - Sarajevo
  • Total likes: 0
Odg: Kineski brijest - pomoc
« Odgovori #13 : 25-04-2015, 10:08:43 »
Hvala na slikama i savjetima  ;)
sinoc sam izvadio brijest iz posude i orezao korjenje - prilozicu slike da vidite kako je izlgledalo..
Posuda je bila pouna korjenja,od supstrata sam nasao mozda par komadica  :zamisljen:
vjerovatno nije nikad prasadivan..

Na kraju ima slika nakon mjenjanja supstrata i orezivanja korjenja..
Sad cu ga ostaviti ovako pa sta bude....
 :zalijevanje:

Offline Helio

Odg: Kineski brijest - pomoc
« Odgovori #14 : 25-04-2015, 16:04:40 »
  -neću kvarit temu ,samo jedno pitanje .jesi ti to cjepio onu granćicu pod koru :question:.

Nije cijepljena Brko, odrezao sam do te grane namjerno da ne čekam hoće li on izbacit pup baš tu na vrhu reza.

Hvala na slikama i savjetima  ;)
sinoc sam izvadio brijest iz posude i orezao korjenje - prilozicu slike da vidite kako je izlgledalo..
Posuda je bila pouna korjenja,od supstrata sam nasao mozda par komadica  :zamisljen:
vjerovatno nije nikad prasadivan..

Na kraju ima slika nakon mjenjanja supstrata i orezivanja korjenja..
Sad cu ga ostaviti ovako pa sta bude....
 :zalijevanje:

Rekao sam ti da bi to korijenje samo sebe ugušilo,uh što volim biti u pravu :verycool:

Evo ovi moji sad malo depresivno izgledaju, ali ih namjerno tako šišam jer već svaki ima svoje mjesto u mom projektu- Šumica kineskog brijesta.

A evo jedan da popravi opći dojam