Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Drvca iz rasadnika  (Posjeta: 44385 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Leut79all

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #30 : 26-05-2015, 23:04:38 »
To se i ja pitam :)....ocito nije nitko probao...

Offline Helio

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #31 : 27-05-2015, 10:52:09 »
Nedavno sam našao zanimljivu tehniku za korijenje "čačkalica metoda".


Koliko sam polovio na još par mjesta:

Kad negdje na bazi nedostaje korijenje točno na mjestima gdje ih trebaš zabušiš malu rupu debljine čačkalice ili šibice a dubine kore, tj. mrvicu dublje. Napraviš pastu od hormonskog praška (malo praška, malo vode) i natrpaš u tu rupu. Zatim u rupu gurneš prepolovljenu čačkalicu (naravno, deblji dio).
Čačkalica mora biti od istog drveta na kojem i radiš. :lauhhing: Šalim se...

Čačkalica nema drugu svrhu nego da spriječi da ti ova rana na kori kalusira i ponovo se zatvori, a hormonska pasta bi trebala pospješiti stvaranje novih korijena na tom mjestu. Čačkalica obično istrune sama po sebi nakon nekog vremena jer je organska. Naravno može biti bilo kakav štapić. Ova mala rupica ako se i ne zakorjeni svakako će lako zarasti naknadno bez vidljivih ožiljaka.
I da, mjesta gdje su rupice/čačkalice treba biti pokriverna supstratom  dok se ne razvije korijenje.
Nisam još probao ali svakako hoću prvom prilikom jer mi se čini da je proces potpuno bezopasan.


Negdje sam vidio i sliku kako to izgleda poslije. Meni estetski ne izgleda lijepo.
Kvrga na dnu debla iz koje izlazi tanak korijen, nema onog prirodnog suženja promjera. Nekako izgleda kao kad mačka ispruži pandže. I nakon nekog vremena ne izgleda lijepo jer raste i jedno i drugo i još uočljivije je naglo padanje promjera kod prelaza iz kvrge u korijen.
I kad ih napraviš vise izgleda kao da si poredao kuglice oko dna debla i iz svake izlazi nit.
Meni ružno i neprirodno.

Offline alexhor

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #32 : 27-05-2015, 11:00:38 »
Ne znam, nisam probao pa ne mogu reći, samo znam da, umjetnički gledano, kad bih to i radio ne bih ih poredao strogo po "ravnalu" jer to svakako djeluje umjetno, treba malo razbacati.
Možda bi imalo smisla na nekakvom shohinu koji nije predebeo u bazi.

Offline Helio

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #33 : 20-07-2015, 15:26:41 »
A evo, ides radit po pravilima i uputama,ali uvijek uleti neki extra faktor. Naime ovaj javor poslije
početnih zahvata nije krenuo prema očekivanom. Listići su se objesili i počeli poprimat smeđu boju. Izgledalo je kao da je prezalijevan i da lišče truli. Međutim tehnika sa štapićem u zemlji nije to pokazivala, redovito se sušio tako svaki drugi treći dan,ovisno o vremenu. Nisam ga ni nešto super prehranjivao. Onda sam ga skroz maknuo sa sunca,misleći da gori na suncu. Nije bilo promjene. E onda ideja. Zabijem ja štapić bliže deblu unutar bale koja je ostala iz rasadnika.
I rezultat,štapić se nije sušio ni po 5-6 dana.
Slijedi interventni zahvat, vađenje van iz posude,malo rastresanje bale i tu se skriva faktor x.
U samom centru bale nije bila zemlja nego glina,takvog sastava da me podsjetila na onu glinu od koje se izrađuju glinene posude.Mogla se mijesit ko plastelin.Na takvo što nisam dosad naletio.
Ukratko sljedilo je natapanje u kanti s vodom, 2-3 sata mijenjanja vode i otapanje te gline.
Nisam htio ispirat mlazom da mu ne bi pokida svo korijenje. Kad sam napokon to sve otopio
javor je stavljen u liaflor,6-10mm i nešto perlita da popuni veće šupljine u supstratu i nešto
borove kore. To je bilo prije nekih mjesec dana.

I evo ga sad sa pupovima baš di ih je majstor Igor "naručio"
 

Offline Helio

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #34 : 20-07-2015, 15:39:10 »
Nije ih Šjor Igor slučajno, baš tu naručio. Tu su prstenovi na aceru iz kojih on stvara nove izboje,
(plave strelice). Malo se teže vide na staroj kori. Zato treba obraatit pažnju kad se skraćuje deblo
da se ostavi par cm poviše prstena da povratno odumiranje grane ne bi zahvatilo i taj prsten.
Onda se naknadno reže do željenog mjesta.
To je samo malo objašnjenje,informacije radi. Majstor Igor to zna i zato je prije tako nacrta
mjesto gdje rezat i di će izać pupovi.
E da usput sam se riješio i onog grdog korijena. Sad je u režimu natapanja i po tri puta dnevno
uf dobro peče ovih dana , prehrana svaki tjedan puna doza i naravno debela ladovina.
Idemo dalje.....

Offline Helio

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #35 : 14-09-2015, 15:17:17 »
Update, mislim da je službeni izraz za ovakav rast tu na forumu "začupio". Nisam mu davao puno šanse
nakon ovakvog ljeta, pogotovo što klima u Dalmaciji nije baš za acer jap.
Na drugoj fotki se vidi zona odumiranja ispod reza,objašnjeno u postu prije.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #36 : 15-09-2015, 14:57:15 »
Taj batrljak ionako moraš odrezati.Lijepo ukoso od grane do grane.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Helio

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #37 : 16-09-2015, 12:44:26 »
Taj batrljak ionako moraš odrezati.Lijepo ukoso od grane do grane.
Radovane  :likee:
Ja bi nastavio ovu temu u duhu kako sam zamislio na početku. Molim predložite sve radnje ili zahvate
koje bi napravili sad ili na proljeće. U smislu kad odrezat ovaj batrljak, kad pošišat ove grane.
Ima raznih teorija samo za u koje doba skratit ovaj batrljak, npr. u zimu rezultat je estetski ljepši ožiljak,ali mogućnost još povratnog odumiranja ispod željene točke. Proljeće, nema daljnjeg odumiranja
ali ožiljak masivniji na rubovima reza itd.
Molim predlažite,iskustvo je ipak vrijednije od teorija.

Offline jurica

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #38 : 17-09-2015, 09:34:38 »
Što bi ja napravio da je drvo moje , evo slijedeće.
Pod prvo batrljak bi ostavio da odumre do kraja i tek ga onda odstranio iz razloga da mi ne  počne odumirati od reza dalje niže.
Prvu granu desno bi nacijepio kroz deblo prema nazad , ali kasnije kod kraćenja(kad se grana nacijepi) nebi je kratio skroz do debla već od nje razvijao prvu granu desno.
Od ove dvije grane koje su na vrhu od jedne bi razvijao novi vrh a od druge granu , sad od koje šta trebalo bi vidjet drvo uživo.
Pred proljeće bi grane pokratio na dva pupa (osim prve desno koju bi cijepio) i žicom usmjerio kako želim.
Nešto sam nacrtao  :mdr: :mdr: :mdr: :mdr:   :like: neznam dali je baš jasna ideja iz crteža ali za dodatna objašnjenja moje ideje stojim na raspolaganju  :verycool:

Offline Helio

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #39 : 17-09-2015, 12:05:45 »
Što bi ja napravio da je drvo moje , evo slijedeće.
Pod prvo batrljak bi ostavio da odumre do kraja i tek ga onda odstranio iz razloga da mi ne  počne odumirati od reza dalje naniže.
Pred proljeće bi grane pokratio na dva pupa.

E ovo su najbitnije stavke.
Za ostalo, kužim ideju i znam proceduru. Slike gore su bile za hortikulturalnu informaciju.
Skinit ću par listića i napravit fotke za bolji trodimenzionalni doživljaj i prijedloge za estetske zahvate.

Hvala na suradnji.Neizmjerno mi je drago da netko ima vremena i volje za davanje uputa.
Ne samo zbog mene nego  što vjerujem da ima još dosta svita iza monitora koji traže informaciju i pomoć. I nadam se da će se okuražit slat slike i tražit upute bez srama da imaju samo štapiće u tegli.
Svi moramo negdje počet,je li tako?
Mislim, mogu ja uzet škare i izmasakrirat ovo drvce pa ako uspije stavit sliku na forum, a ako krepa bacit ga u kompost i poklopit se ušima i nestat s foruma.
Ovako neka ostane bar za nauk nekome. Vidim da se i Alex dosta trudi pomagat početnicima da stanu na noge,pa neka ova tema uz vašu pomoć bude i doprinos s moje strane. Hvala na pažnji.

Offline alexhor

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #40 : 17-09-2015, 12:15:28 »
Helio, sve je stvar trenutka, nema boljih ili lošijih. Starija ekipa se u svoje vrijeme jako trudila pomagati početnicima, i ja sam bio jedan od početnika, a dalje, kako tko ima vremena, mijenjaju se generacije, životne navike, slobodno vrijeme. Ja radim na računalu, i obično vidim nove postove među prvima, pa možda zato nekad i odgovorim među prvima. No pomoć uvijek stigne, uvijek je netko tu, treba biti strpljiv kao i s drvcima.

Offline Helio

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #41 : 17-09-2015, 17:22:06 »
Ma znam ja da nije bonsai prvi prioritet u životu,baš zato i cijenim što se ljudi još imaju volje javit.
Ne dijelim na bolje i lošije,tebe sam uzeo za primjer jer si nekako najaktivniji u zadnje vrijeme.
Institucije tu ne treba ni spominjat,zna se,neprocijenjivi su.
No prije nego što me baciš pod Razno, :mdr: evo fotki.
Posudu okrećem u smjeru kazaljke na satu.



Offline jurica

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #42 : 17-09-2015, 19:58:43 »
3. slika prednja strana po meni  :mdr:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #43 : 17-09-2015, 23:12:13 »
Neznam kako povratno odumire grana na Japanskim javorima jer ih nemam.Na svim ostalim vrstama koje imam nisam imao nikad povratno odumiranje djela stabla niže od reza.Naravno na kraju je uvijek bio zamjenski vrh,a u većini slučajeva sa druge strane i grana.Rezovi gdje je zamjenski vrh i postrana grana uvijek dobro kalusiraju i zatvaraju rez.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Helio

Odg: Drvca iz rasadnika
« Odgovori #44 : 19-09-2015, 11:58:52 »
Radovane mislim da ti je i ova na mjestu 100%. Evo drugog acera iz teme:
http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=2194.msg52167#msg52167


Ovoga sam odrezeao do kraja, ali ipak jedno mjesec dana poslije prvog reza.
Za sad sve izgleda ok.
Ali ovoga tu u ovoj temi idemo ipak  pokušat odradit školski.