Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Biber drvo - interventna presadnja  (Posjeta: 39004 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline LONICERA

Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #90 : 17-03-2016, 09:05:13 »
Najveća većina korijena je u dobrom stanju tako da se zbog tog debelog ne moraš brinuti. I ovako je to sitnije važnije. Ljeti ćeš ga morati zalijevati i češće ovisno kako ti se supstrat bude isušivao. Sad imaš propusan supstrat i ne moraš se bojati da ćeš ga ugušiti vodom.

Offline Pepper

Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #91 : 17-03-2016, 10:30:03 »
Najveća većina korijena je u dobrom stanju tako da se zbog tog debelog ne moraš brinuti. I ovako je to sitnije važnije. Ljeti ćeš ga morati zalijevati i češće ovisno kako ti se supstrat bude isušivao. Sad imaš propusan supstrat i ne moraš se bojati da ćeš ga ugušiti vodom.


Nadam se da će biti dobro... :quiet:

Offline Pepper

Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #92 : 17-03-2016, 10:32:15 »
http://i.imgur.com/bVX5Nkm.jpg
Biber drvo - interventna presadnja


evo kako izgleda... Sad velite da zalijevam svako drugi dan, i da čekam kolko....

Offline alexhor

Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #93 : 17-03-2016, 17:59:14 »
Uh, jako je dobro da postoji ova tema ovdje jer će biti korisna mnogim početnicima.  Ja opet apeliram, učiti i čitati s raumijevanjem - a ne bukvalno. Radovan ti je rekao ne zalijevati dok je stanje bilo kavo je bilo, ne tuširati, bježati od vode. S ovom presadnjom si promijenila uvjete i sad se sve mijenja. Tuširanje korijena u vrijeme presadnje nije ista operacija kao i tuširanje cijele biljke u onoj prijašnjoj maloj posudi. Ovaj supstrat ti je propustan, to znači da će ti prilikom voda procuriti kroz posudu, povući će sa sobom zrak, što je odlično, ali će se i prije isušiti nego inače. Zato zalijevaš ćešće.
Moraš razumijeti da ovo nije zalijevanje zemlje koja se odmah namoči i ina ostane natopljena par dana. Sad imaš ove glinene kuglice, a ako zaliješ jednom onako pošteno te će kuglice postati vlažne samo po svojoj površini, njihova moć upijanja je manja, ali postoji i treba im duže vremena. Kao što je rečeno, staviš ga iznad kade ili sudopera ili lavaboa i istuširaš površinu tušem iz kade (nadam se da ga imaš). Nije stvar u količini vode, jer ona ionako prolazi, nego u vremenu koliko zalijevanje traje. Ako traje duže kuglice će upiti više vlage, ako traje kraće bit će vlažne po površini. Idealno bi bilo da možeš složiti maglu koja će padati "pola sata" po supstratu, tako bi potrošila pola litre vode i sve bi bilo ok.
Svaki drigi dan, slažem se će biti dovoljno da istuširaš supstrat, 30-40 sekundi. Ako te nema doma par dana tuširaj ga dulje, ili potopi cijelu posudu u vodu na par minuta. Biber je otporan na sušu i najmanje trebaš brinuti o tome da će se osušiti zbog nedostatka vode (ovo je uvjetno rečeno, ni on ne može bez vode, ali će ti oprostiti "manje" propuste). Suša mu je manji problem nego prezalijevanje. I da znam da se pitaš: s ovim supstratom ne možeš prezalijati jer se voda u njemu ne zadržava nego će procuriti preko (pod uuvjetom da ova posuda ima nakave rupe).

Offline Pepper

Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #94 : 17-03-2016, 18:13:06 »
Da, dobro, skopčala sam...Ima jako puno caka..
Što se tiče tuširanja, mislila sam da je Helio rekao da ga istuširam kako bi stara zemlja ispala sa njega? Nisam se baš usudila da ga istuširam sa tim ciljem, jer sam se bojala te vlage, ali sam iščačkala čačkalicom zemlju kolko god sam to mogla, dakle to tuširanje sam preskočila, nadam se da nisam opet napravila 'prekršaj' s tim?  :zbunjen:

Dakle tuširat bi ga trebala i sada kad ga zalijevam? Jasno mi je da je supstrat maksimalno propustan i da se drugačije ponaša. Počinje mi se pomalo već slijegati... Stavila sam ga na mjesto gdje ima svjetlost sa dvije strane, tako da bi trebalo da mu bude dovoljno svjetlosti. Ima li još nešto čime bih mu mogla poboljšati šanse za oporavak?

Offline Helio

Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #95 : 17-03-2016, 18:45:30 »
Da, ja sam ti rekao da otuširaš korijen prije presadnje da se ispere stara zemlja jer se puno manje oštete korijenčići nego čačkanjem štapićem po korijenu, štapić je za kasnije za razmrsit dugo korijenje. No prošla voda ispod mosta nemoj više brinut oko toga.

Samo još jedan osvrt na ovo šta je Alex napisao da ga možeš potopit u vodi,to je OK način ,ali TI to NEMOJ radit jer ti drvce nije vezano u posudi žicom pa bi moglo isplivat skupa sa kuglicama.Alex je
vjerovatno to previdio.

Tuširanje što ti Alex piše se više odnosi na supstrat nego na drvce. Iako je dobro tuširat i drvce, pogotovo te tropske vrste ,nije obavezno. Glavno da se cijeli supstrat namoči, a to je najlakše napravit tuširanjem, ali nije ništa loše i da ga zaliješ samo iz boce. Ali onda isto s puno vode par minuta dok cijela površina nije mokra i da curi voda na rupi od posude bar minutu.

Offline alexhor

Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #96 : 17-03-2016, 19:42:22 »
Eto, samo pažljivo čitati, Helio je sve napisao dobro. Ja sam napisao da kad zalijevaš možeš tuširati SUPSTRAT, ne biljku. E, što se to zove tuširanje, zovi kako hoćeš, umjetna kiša...No možeš i iz boce ako ti je praktičnije. Osnovna dodatna prednost "umjetne kiše" (teoretski i praktično, dakle tuš "slušalica" ili mala "špric-kanta" ili ručna vrtna prskalica) je da ćeš lakše odjednom "zalijati" cijelu površinu supstrata pa će voda kako propada cijelim promjerom posude za sobom stvarati podtlak i garantirano povući svježi zrak kojim će popuniti šupljine među kuglicama. Ja tako zalijevam sve što imam vani.
Slažem se da ga nemoj sad potapati, to upamti kao način da ostaviš drvo tako par minuta dok ne prestanu izlaziti mejehurići, pa znaš da će se ustajali zrak u supstratu izmijeniti i da će se glina natapati nešto duže vrijeme. To inače ne radimo, samo u nekim osebnim slučajevima i ne kod svih vrsta. Tvoje drvo se dovoljno napilo vode.

Offline Pepper

Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #97 : 17-03-2016, 20:01:31 »
Dobro, razumijem.

A šta mislite otprilike kolko vremena treba drvcetu da se prilagodi. Znam da će se ili osušiti ili propupati, samo eto interesuje me otprilike kolko dugo ću biti u neizvjesnosti :/

Offline alexhor

Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #98 : 17-03-2016, 20:55:20 »
Sad imaš priliku vježbati ono što je najveća vrlina svakog bonsaiste, profesionalca ili amatera, a to je - strpljenje.
Ja o biberu ne znam puno, jedino da ga u mnogim državama gdje raste prirodno smatraju invazivnom biljkom. A ako je invazivan znači da je prilagodljiv, no pretpostavimo da je i njemu neka sezona mirovanja, moguće je da će nešto napraviti u sljedeća dva tri tjedna, no s obzirom na šokove koje je proživio možda i kasnije. Sad se prvo mora smiriti, skužiti da živi u novim uvjetima, novi supstrat, tralala, i kad oduči krenuti bit će dobro (ako odluči). A možda ćeš čekati mjesecima dok se nešto dogodi, možda ne krene ali se niti ne osuši, nego jednostavno vegetira. Samo budi strpljiva, i ne očekuj pupove za tjedan dana jer ćeš opet u paniku zašto nema pupova. Nitko to ne može prognozirati sa sigurnošću....

Offline alexhor

Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #99 : 17-03-2016, 21:09:08 »
Btw, dok čekamo što će biber odlučiti napraviti, a s obzirom da je ova tema od jednostavnog pitanja prerasla u prilično teksta koji će možda biti iskoristiv i koristan u nekim drugim razmišljanjima, promijenit ćemo naziv ove teme kako bi na forumu bila pretraživa. "Jedan novi kolač" ne znači ništa  (a i u pravilima foruma piše da bi naslov trebao biti koliko toliko deskriptivan (osim u forumima razno, bla bla, itd). Ne znam još koji bi bio odgovarajući naslov ali kad se sjetim promijenit ću ga u nešto praktičnije. Otvoren za prijedloge...

Offline Pepper

Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #100 : 17-03-2016, 21:36:41 »
Btw, dok čekamo što će biber odlučiti napraviti, a s obzirom da je ova tema od jednostavnog pitanja prerasla u prilično teksta koji će možda biti iskoristiv i koristan u nekim drugim razmišljanjima, promijenit ćemo naziv ove teme kako bi na forumu bila pretraživa. "Jedan novi kolač" ne znači ništa  (a i u pravilima foruma piše da bi naslov trebao biti koliko toliko deskriptivan (osim u forumima razno, bla bla, itd). Ne znam još koji bi bio odgovarajući naslov ali kad se sjetim promijenit ću ga u nešto praktičnije. Otvoren za prijedloge...

Pa da, ustvari ova tema je bila moj introduktivni post, jer nisam naišla na temu za nove članove foruma, pa sam otvorila ovdje. Otvorila sam čak i novu temu sa pitanjima, međutim niko se nije javio na njoj, a ovdje je bilo prilično odgovora, te sam odlučila ovdje nastaviti. Možete joj promijeniti ime u Biberovo drvo, ili nešto tako slično.

Offline Astilita

Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #101 : 18-03-2016, 14:29:37 »
Ne znam još koji bi bio odgovarajući naslov ali kad se sjetim promijenit ću ga u nešto praktičnije. Otvoren za prijedloge...

Spašavanje vojnika Bibera
Pretending to know everything, closes the door to finding out what's really there.

Offline Pepper

Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #102 : 18-03-2016, 22:18:32 »
Ne znam još koji bi bio odgovarajući naslov ali kad se sjetim promijenit ću ga u nešto praktičnije. Otvoren za prijedloge...

Spašavanje vojnika Bibera


Fenomenalna ideja :)

Offline alexhor

Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #103 : 20-03-2016, 20:18:37 »
Dobra je fora, slažem se, no ipak bi trebalo biti informativno, nešto poput "Biber drvo - interventna presadnja"

Offline Pepper

Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #104 : 22-03-2016, 09:01:27 »
Još jedna nova informacija; ono malo listića što je bilo neosušenih, osušilo se i otpalo.
Svejedno ću čekati još mjesec-dva da vidim kako se razvija situacija, mada su šanse vjerovatno 50:50 ili 60:40, a možda i 70:30 (ne biti: biti)