Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Biber drvo - interventna presadnja  (Posjeta: 39003 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Pepper

Biber drvo - interventna presadnja
« : 28-11-2015, 14:20:39 »
Pozdrav svima!

Ja sam imala tri bonsai drvca (dva kineska brijesta i jedno drvce tzv. smrdljivac - imao je bijele cvjetiće i kad uzmem par listića i zguzvam, usmrdi se, ali ne znam koja je bila vrsta). Prvi mi je živio 2-3 sedmice (ovaj smrdljivac), druga dva su živjela po par godina. Zadnji mi se osušio donekle namjerno  - bio je poklon od bivšeg momka pa nakon prekida nisam više imala želju da ga posjedujem, zvuči nekako okrutno, znam...Ali nisam mu uskratila zaljevanje, osušio se iz nekog njemu (i možda vama) poznatog razloga i pored redovnog zaljevanja i držanja vani...

Nedavno sam u bonsai muzeju u Seebodenu nabavila novo drvce; drvce bibera mada mnogi ovdje kako vidim ne smatraju ga baš pravim bonsai drvcem (isto je i sa kineskim brijestom pretpostavljam). No, nakon dva mjeseca sam ga počela držati u stanu (kako je već snijeg vani ne mogu ostaviti vani), ali jučer i danas nekako je spustio listove i grančice, kao da mu nešto nedostaje...Zalijevam ga svako dan-dva, kako kad. Stavim ga blizu prozora, ne znam šta bi još mogla da mu nagodim....Pa prosvijetlite me, vidim da ima dosta eksperata ovdje:)


Hvala unaprijed

Offline Helio

Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #1 : 28-11-2015, 15:14:49 »
Snijeg na Arubi,mora bit da je i drvce šokirano od toga. :hihihi:

U čemu je posađen,di ga držiš,kolko svijetla ima, prži li ga sunce,ako je na prozorskoj dasci,a smrzava se po noći. Slikica možda? Puno toga još trebaš napisat da dobiješ pravi odgovor.

Za pepper tree ti sve isto važi kao i za Carmonu i Sagaretiu,a uputa imaš tu na forumu u izobilju.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #2 : 30-11-2015, 07:26:13 »
Bit će teško održati drvce u kontinentalnim uvjetima,pogotovo kad su mu postojbina sutropsko i tropsko područje.Mi bonsaisti to izbjegavamo jer se ne isplati sa time mučiti.Eventualno netko tko ima dobar grijani plastenik ili staklenik.Živjet će neko vrijeme a onda će mu biti dosta i odlučit će sam da ode sa ovog svijeta.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Pepper

Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #3 : 01-12-2015, 11:16:07 »
Pozdrav svima!

Kad sam htjela kupiti drvce, tražila sam neko koje može živjeti u našim uslovima odnosno da se neće osušiti  nakon mjesec dana...I dobila sam da biram između kineskog brijesta, fikusa i bibera. E sad, kako da ga sačuvam (ovo drvce ima za mene posebno značenje)... Živim u stanu, bez balkona.. Kako mogu da ga "pripazim"?
I nije mi baš jasno, ako uspijeva u tropskim područjima, da mu smeta da bude u grijanoj prostoriji? STavila sam ga u trpezariju pored prozora, redovno ga zalijevam, gledam, pričam mu, pjevam, puštam mu klasičnu muziku :D ....a on jednako listove prema zemlji okreće :(

P.S. kako da spriječim da mi se u postu slike rotiraju? U originalu su bile ok, a kad sam ih dodala ovdje, sve su rotirane ulijevo...

Offline Astilita

Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #4 : 01-12-2015, 12:04:25 »
Možda mu se ne sviđa pjevanje? :D

Pripazi i da ga previše ne zalijevaš, ako nisi sigurna je li zemlja suha, zabij čačkalicu u tlo. Ponekad možda možeš ako je zamlja vlažna preskočiti zalijevanje, a da simuliraš s nekakvom prskalicom po krošnji malo kiše. Imaš tih prskalica do 10 kn po kineskim dućanima.

Pretending to know everything, closes the door to finding out what's really there.

Offline jurica

Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #5 : 01-12-2015, 18:20:52 »
Živim u stanu, bez balkona.. Kako mogu da ga "pripazim"?
I nije mi baš jasno, ako uspijeva u tropskim područjima, da mu smeta da bude u grijanoj prostoriji?

Tropski uvjeti nisu samo visoka toplina već i jako visoka vlaga u zraku što ti nećeš postići u stanu osim da mu ne stvoriš takve uvijete u nekoj komori ili improviziranom plasteniku koji će biti u stanu .

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #6 : 02-12-2015, 07:34:18 »
Listovi mu inaće stoje tako dolje,nije to od nezaljevanja ili sušenja.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Pepper

Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #7 : 07-12-2015, 10:30:14 »
Listovi mu inaće stoje tako dolje,nije to od nezaljevanja ili sušenja.

Ali kad sam ga tek kupila, normalno su stajali.
Jednu noć mi je osta vani a bilo je hladno jako, i nekako se oborili listovi prema dole. Kako sam ga unijela u stan, za dan - dva se podigli opet. Sada su mu dole već 4-5 dana....izgleda kao da se počeo sušiti....dakle trebam neki improvizirani plastenik...?

Offline Pepper

Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #8 : 07-12-2015, 11:08:52 »
Idem pravit mini plastenik ... hasta pronto  :ludilo:

Offline Pepper

Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #9 : 08-12-2015, 07:05:50 »
P.S.

Napravila sam mu jučer mini saunu u kupatilu, odma se dozvao...Izgleda dosta bolje, listići se podigli...Sad barem znam šta mu fali, zahvaljujući vama  :hihihi:  ;)

Offline alexhor

Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #10 : 08-12-2015, 11:31:51 »
Pepper, dobrodošla na forum. Super da si našla što tvojoj biljci u ovom trenutku treba. Ja bih samo dodao da sad razmisliš o sljedećem: imaš super egzotičnu biljku koja živi u malom plasteniku u tvojoj kupaoni :) Nitko je ne vidi, nitko joj se ne divi, osim ako svoje goste vodiš u kupaonu na razgledavanje. Znam ovo je privremeno, da se preživi zima, ali znaš da možeš tijekom cijele godine očekivati svojevrsne probleme s drvetom koje ovdje ne živi. Ja ti želim sreću ali i da nešto naučiš iz toga.  Obično autohtono bonsai drvo traži gotovo svakodnevnu brigu, posenbno kad ni za naše podneblje nije normalna klima, a ove tropske biljke bi čovjek trebao imati gotovo pod video nadzorom.

Zapravo, znam, nemaš vrt, nemaš dvorište, nemaš balkon, a imaš volju i želju...nije to lako. No na tvom mjestu ja bih se ipak posvetio fikusima, npr. benjaminu koji nisu baš toliko "mimozasti" i možeš s njim živjeti u stanu (ali što dalje od bojlera i plinske peći).

Ficus benjamin

Offline Pepper

Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #11 : 08-12-2015, 12:30:31 »
Hvala, Alexhor

Nemam balkon, ali imam malo dužu klupicu ispred prozora na kojoj držim bonsai ljeti. Da, vidjela sam te fikuse al nekako mi je ovaj biber bio ljepši...Počela sam da pravim mini plastenik za njega, tako da će ga uskoro moći vidjeti i ostali a ne samo ja :)
Ovo mi drvce sad posebno puno znači, pa ću se maksimalno potrudit da mi ostane na životu... Ima li još neko koje je lahko održavat a da nije fikus il kineski brijest?

Offline Pepper

Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #12 : 21-12-2015, 19:02:35 »
Pozdrav svima,


Imam sada novi problem sa mojim novim drvcem: listovi mu opadaju ali dramatično. Ne malo po malo, nego bukvalno odjednom mu opadne četvrtina ukupnog lišća.... :question:

Je li znate šta bi mogao biti razlog ovome? Koliko sam shvatila, trebalo bi da zadrži lišće cijele godine...

Offline Helio

Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #13 : 21-12-2015, 21:50:46 »
To ti je normalno za te vrste u ovo doba i kod mene otpada na svima. Imaš razloga za brigu samo ako su ti listići suhi i mrve se na dodir prije otpadanja.

Offline Pepper

Biber drvo - interventna presadnja
« Odgovori #14 : 22-12-2015, 07:57:52 »
Kapiram. Listići su mu zeleni i sjajni, imaju i novi izdanci, samo eto što opadaju masivno. Hoće li doći do toga da nema ni jednog jedinog listića?