Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Carpinus betulus - obični grab  (Posjeta: 94962 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline kuchlar

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #165 : 29-04-2010, 19:41:51 »
predstavljam vam moji skromni "bonsai", pocetci su to nemoj da zamerite  :mdr:

drvo sam uzeo od okolne sume, posle masovnog ubistva nekoliko starijih stabla ( :tuca: ) rekoh da se ne zalecem i otkopao sam mlado drvo KLIK(koje u to vreme btw mi je bilo lepo kakvo jeste, nisam hteo da ga orezujem licilo mi na drvo..ja kako da ne!!  :takoTreba: )

ovo mu je druga sezona kod mene, jadni trpi sve pocetnicke gnjavaze ali vec pocinje da lici na nesto... :dipl:

kao sto vidite oko drveta je pravi botanicki vrt, ima svega od seduma preko festuce i sempervivuma pa do mahovine - tri vrste  :mdr:...to uredjuje klasicni biljkar u meni ne mogu da odolim da ne pokrijem golu zemlju, jace je od mene  :quiet:

http://www.svetbiljaka.com/images/upload/bonsai_352.jpg
Carpinus betulus - obični grab






danasnja situacija :)

http://www.svetbiljaka.com/images/upload/bonsai_549.jpg
Carpinus betulus - obični grab

Offline rerom

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #166 : 06-09-2015, 13:30:36 »
Kakve rezultate imate u periodu jesensko/zimske selidbe iz prirode u posudu? Vidim da je autor teme selio predivna drva u tom periodu i to uspješno.  Dakle, bih li pogriješio kada bih u cca 11 mjesecu preselio nekoliko grabova u trening sanduke te ih zaštito od mrazova tj. smrzavanja korijenja?
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline jurica

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #167 : 06-09-2015, 15:37:10 »
Borove i Smreke vadim od polovice 9. mj. pa do kraja 10. mj. i nema nikakve razlike od vađenja u 2. ili 3. mj. Nigdje ih ne spremam nego prezime vani prekriveni agro mrežom i to samo tu prvu zimu. U 11. mj. vadim Zelenike , Hrast crniku , Planiku  , Pistaciju ...ove primorske vrste ali prezimljuju u garaži. Nikad do sada nisam listopadne vrste vadio u jesen , a i mislim da nema potrebe da ih vadim i onda štitim od leda. Fino u proljeće i ostaju vani zauvijek , nema nikakvog sklanjanja samo ih spustim na zemlju da budu zaštićeni od bure.

Offline rerom

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #168 : 06-09-2015, 16:06:12 »
Obzirom da do proljeća u garaži imam dovoljno mjesta za pohranu eventualno izvađenih drvca u kasnu jesen, a tijekom 11 i 12 mjeseca ću pohoditi mjesta gdje gpsom imam locirane yamadorije graba, vjerojatno ću biti u napasti da ponesem i lopatu.. :jezik:..Čitam, i vidim da neki i tada bez problema vade, pa zato i tražim pravi razlog da ih ipak tamo ostavim do proljeća...
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #169 : 06-09-2015, 16:10:23 »
U kontinentalnom djelu Hrvatske grabovi stradaju ako se vade prije proljeća.Idealno treći mjesec prije pupanja  i odmah mogu ostati vani kako kaže Jurica.Kad ga izvadiš prije kretanja i kad mu sokovi cirkuliraju teško ga je zaustaviti.Jedino možeš eventualno izvaditi manje grabove sa većinom korjenja ali ni to nije potrebno,kad isto možeš napraviti u proljeće i sigurnije je.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline gal

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #170 : 06-09-2015, 17:21:26 »
Ja imam par komada koje sam vadio u 11/12 mjesecu i svi svi su odlično krenuli i dobro napreduju. Zimu su proveli u kotlovnici gdje temperatura nije padala ispod 5 stupnjeva C. Negdje pred kraj zime treba ih iznijeti van da ne krenu prerano,  bude li hladnih perioda treba ih vračat natrag.... Posla, ali se može...

Offline rerom

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #171 : 07-09-2015, 16:30:02 »
Možda izvadim u prosincu par komada, čisto kao test. Gal, možeš li napisati kako si ih tretirao preko zime...zalijevanje, gnojidba....?
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline grabar

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #172 : 07-09-2015, 17:57:23 »
rerom nema gnoidbe po zimi

Offline rerom

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #173 : 07-09-2015, 18:08:30 »
....u biti me interesira koliko je preko zime, u kotlovnici zalijevao,  te čime je u proljeće gnojio, ako uopće je?
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline gal

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #174 : 08-09-2015, 07:20:45 »
Možda izvadim u prosincu par komada, čisto kao test. Gal, možeš li napisati kako si ih tretirao preko zime...zalijevanje, gnojidba....?
Granule gnjojiva (konjsko/goveđi) umješam u substrat, a supstrat i drvo valja prskati (održavati vlažnim), može se i pokriti najlonom al treba paziti na razvoj gljivica i plijesni....

Offline rerom

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #175 : 10-09-2015, 11:54:58 »
Pronašao interesantan grmić graba, ali ne znam jel upotrebljiv...ima li smisla tako nešto iskopavati, i probati iz par novih, već debljih grana probati foermirati krošnju, a stari panj vremenom izdrilati, suziti i probati na taj način formirati suvislo drvce?
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline alexhor

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #176 : 10-09-2015, 23:51:02 »
Ovo u zemlji izgleda prilična panjina. Ako ima dobro raspoređeno korijenje moglo bi poslužiti kao dobra baza. Nisi čeprkao dublje da vidiš kako izgleda?

Offline rerom

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #177 : 11-09-2015, 09:03:25 »
Panj ima solidno raspoređeno korijenje, no ono što mene interesira je kako grab podnosi tako velike zahvate drilericom?
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline alexhor

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #178 : 11-09-2015, 10:19:02 »
Ja imam jednog izuvijanog koji je nastao u živici po principu stalnog rezanja panja uvijek etažu više. Ono što vidim je da grab daleko bolje kalusira od nekih drugih vrsta. A do drilanja si još relativno daleko. Dok se to dobro zakorijeni i oživi do onda ćeš vidjeti koji su suhi dijelovi na panju. Svako drvo podnosi drilanje mrtvog materijala, a žive dijelove ionako moraš paziti. S obzirom da iz tog panja raste nekoliko grana, sve su šanse da će sredina istruniti, ili će ti ostati rupa u sredini. Možda nije loše da ga ostaviš još koju godinu i pratiš kako nove grane napreduju.

Offline DonQuijote

Odg: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #179 : 14-09-2015, 08:01:28 »
Ovo  baš i nije materijal za vađenje. Pokušaj si zamisliti kako će izgledati gotovo drvo.  Jedan debeli panj s rupom na sredini i iz njega izlazi nekoliko ravnih grana iz kojih onda namjeravaš pustiti krošnju? Nema previše smisla. Sigurno možeš pronaći bolji starter